Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2016., 13:54   #2001
Quote:
tokyobynight kaže: Pogledaj post
...

Zanima me koje bi troškove trebao snositi stanoprimac i kakva su vaša iskustva u takvim situacijama. Radi se o par stvari: ...
sve do zadnjega što si naveo je rezultat nemara, a ne nezgode ili kvara pri normalnom korištenju, i sanaciju snosi onaj koji je štetu uzrokovao. za takve štete koristi se polog, ako podstanar sam ne ukloni štetu.

inače, i kao stanodavac i kao stanoprimac dogovaram se ovako: sitne popravke koji nastaju uobičajenim, normalnim korištenjem stvari, tipa zamjena žarulja, gumica na slavinama, odštopavanje odvoda, popravak slučajno oštećenog zida itd. do nekih cca 300 kn vrijednosti, snosi podstanar.

popravke uređaja koji su vezani za stan snosi vlasnik - ali ponovo naglašavam, one koji su nastali uslijed normalnog, ispravnog, PAŽLJIVOG korištenja stvari. svaki stroj za pranje rublja će se pokvariti ako ga natrpavate duplo od njegovog maksimalnog kapaciteta, npr.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 14:01   #2002
na zalost vecina toga sto si opisao spada po mom osobnom misljenju pod koristenje stana. na svijetu ima urednih i pedantnih ali i neurednih. no nista od toga nije da se nemoze srediti prije dolaska novih najmoprimaca.
a sad ako ces pravno zavisi sto ste dogovorili ugovorom. ako ces ici nekoga tuziti jako dobro razmisli koliko se isplati natezati oko upitne presude koja ti za nabrojano nece dati vise od cca 5000kn.
zid ce prije farbanja pogleta (valjda mislis ofarbati zid prije iducih najmoprimaca?)
parket se ispolira a kuhinja i wc se ociste vrlo lako (pretpostavljam da i inace pocistite prije nego dođu novi najmoprimci)
gle neurednih i prljavih ljudi ima posvuda i to ces tesko skuziti prije iznajmljivanja.
da zaboravio sam napomenuti da mozes zadrzati polog ako bas procjenis da je velika steta
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 14:13   #2003
To i je moje pitanje.
Smatrate li da je u redu navedena oštećenja naplatiti od najmodavca iz pologa?
Ne ulazim u to jeli netko neuredan ili ne, mene ne zanima kako netko živi dokle god se mene ne tiče, a u ovom slučaju ja mogu imati zbog nemara financijske izdatke.
Također mi je glupo nekome govoriti kako da održava stan jer bi se ja vrlo glupo osjećao da mi netko indirektno kaže da sam neuredan i kako da živim. A opet s druge strane, to je jedini način jer kako drugačije čovjeku reći šta nije u redu i sačuvati se od neželjenog uništavanja i troškova.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 14:27   #2004
gle ja govorim iz svog iskustva da nakon sto podstanar ode ja ocistim stan detaljno bez obzira da li je stan prethodno bio cist ili ne. tako da mi je svejedno da li je malo ili jako prljavo kad ovako i onako sve izribam. ok kamenac u wc skoljci ce se malo teze izribati ail uz namakanje sa octom i to ode.
farbanje također odradim sam (ne sam nego platim soboslikara) jer zelim izbjeci situaciju da podstanar kaze nemam novaca pa sam krene drljati po zidu i onda sa neurednim "farbanjem" kao fol imas pofarban zid ali ustvari imas dodatni posao jer moras opet preko toga farbati.
uglavnom poanta je da cist i svijez stan lakse rentas, i da ces to najbolje obaviti sam nego traziti podstanara kojem je vec pun kufer tebe da to odrađuje kad mora seliti. ja kod svakog rentanja racunam da cu 2000kn ostaviti na farbanje za iduce rentanje ali zato rentam na minimalno godinu dana a ne po mjesec dana.
e sad ja nebi zardzavao polog za farbanje i ciscenje (jer to planiram napraviti bio stan cist ili ne). ali da mi je razbijen prozor ili ormar zbog nepaznje, ili izvađen parket, razbijena skoljka, uklonjen zid.....onda bi zadrzao polog u visini popravka.makar su popravci veci od pologa ali ajde
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 13:13   #2005
ja bi zadržao polog i naplatio radove farbanja i sređivanja parketa iz toga
jer ipak to su izdaci i te stvari ne spadaju u normalnu uporabu stana

ili reci stanoprimcu nek to sve sredi o svoj trošak,pa mu vratiš polog
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 11:55   #2006
Pozdrav svima,

stanodavac i ja smo odlučili sklopit ugovor samo kod javnog bilježnika, a prijavu bih radio tek nakon par mjeseci kad vidim da fakat želim tamo živjet na duži period.

Stvar je u tome da on želi da u ugovor koji ćemo ovjerit kod javnog bilježnika stavimo kako ću ja plaćat porez nadležnim tijelima (iako ispočetka sigurno neću dok nisam prijavljen), i to mi se ne sviđa. Kaže kao da je porez manji ako ga ja plaćam, a ne on, ali da će to samo tako stajat u ugovoru jer je to "pravnička forma", da je taj ugovor samo za mene i njega interno. Što vi mislite?
Tinmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 15:45   #2007
Quote:
Tinmar kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

stanodavac i ja smo odlučili sklopit ugovor samo kod javnog bilježnika, a prijavu bih radio tek nakon par mjeseci kad vidim da fakat želim tamo živjet na duži period.

Stvar je u tome da on želi da u ugovor koji ćemo ovjerit kod javnog bilježnika stavimo kako ću ja plaćat porez nadležnim tijelima (iako ispočetka sigurno neću dok nisam prijavljen), i to mi se ne sviđa. Kaže kao da je porez manji ako ga ja plaćam, a ne on, ali da će to samo tako stajat u ugovoru jer je to "pravnička forma", da je taj ugovor samo za mene i njega interno. Što vi mislite?
koješta. porez na najamninu je jedan. obračunava se na iznos najamnine i plaća je onaj koji novce prima a ne onaj koji novce daje.

postoje dvije prijave vezane uz najam stana. (1) tvoja prijava na MUP (prebivalište/boravište), (2) prijava vlasnika stana na poreznu upravu. on taj porez prijavljuje sa ugovorom o najmu.

ako dobro shvaćam, to on kao tobože želi prijaviti manji iznos najamnine nego što zapravo uzima od tebe, tako da mu ti pokriješ i taj porez, jel tako? to ne možete napisati u ugovor pa taj ugovor prijaviti na poreznu, to ti je jasno.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 12:13   #2008
kad se radi o pologu, kako se to stavlja u ugovor, odn. kako je regulirano vraćanje istog najmoprimcu ? npr. u slučaju redovnog otkaza (do 60 dana)
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 12:54   #2009
Unhappy Prva selidba - savjeti??

Pozdrav svima! Ne koristim se inače forumom pa se nadam da sam u pravom thread-u...

Imam 24 godine i dosad sam živjela sa roditeljima, no mislim da je došlo vrijeme da se osamostalim. Planiram se preseliti iz Rijeke u Zagreb ali iskreno nemam pojma što i kako trebam napraviti.

Ne planiram uzeti previše stvari - jedan veliki ruksak i kofer biti će sasvim dovoljni - tako da me sama selidba i pakiranje ne muči. Ne znam trebam li kontaktirati iznajmljivače i ugovoriti stan prije nego odem u Zagreb, ili bi trebala naći privremeni smještaj ako je to duža procedura.

Trenutno sam nezaposlena (do sad sam studirala i odustala od faksa) pa planiram i tražiti posao u Zg. Da li bi i to trebala naći prije selidbe (hoće li mi itko htijeti iznajmiti stan ako sam bez posla a imam dovoljno novca za možda 2 mj najma)?

Što sve trebam pitati iznajmljivača? I koju ću sve papirologiju morati odraditi (prijava boravišta? potpisivanje ugovora?)


Kao što vidite imam puno nejasnoća. Ako bi mi neka dobra duša mogla dati koji savjet bila bi jako zahvalna.


p.s. ja sam slabovidna osoba, može li to biti problem?
Scarlett Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 13:55   #2010
Quote:
Scarlett Sky kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ne koristim se inače forumom pa se nadam da sam u pravom thread-u...

Imam 24 godine i dosad sam živjela sa roditeljima, no mislim da je došlo vrijeme da se osamostalim. Planiram se preseliti iz Rijeke u Zagreb ali iskreno nemam pojma što i kako trebam napraviti.

Ne planiram uzeti previše stvari - jedan veliki ruksak i kofer biti će sasvim dovoljni - tako da me sama selidba i pakiranje ne muči. Ne znam trebam li kontaktirati iznajmljivače i ugovoriti stan prije nego odem u Zagreb, ili bi trebala naći privremeni smještaj ako je to duža procedura.

Trenutno sam nezaposlena (do sad sam studirala i odustala od faksa) pa planiram i tražiti posao u Zg. Da li bi i to trebala naći prije selidbe (hoće li mi itko htijeti iznajmiti stan ako sam bez posla a imam dovoljno novca za možda 2 mj najma)?

Što sve trebam pitati iznajmljivača? I koju ću sve papirologiju morati odraditi (prijava boravišta? potpisivanje ugovora?)


Kao što vidite imam puno nejasnoća. Ako bi mi neka dobra duša mogla dati koji savjet bila bi jako zahvalna.


p.s. ja sam slabovidna osoba, može li to biti problem?
probaj prvo sa cimericom, daj oglas ili pogledaj dal tko traži, studentica neka, ima i tu na forumu oglasi, jeftinije a i prvi put si sama, možda dobar prijelaz.
ali nekako mi se čini da ideš na vrat na nos, imaš samo za dvije stanarine. da li su ti roditelji bar podrška? ako zapne potraga za poslom? što misliš raditi bez fakulteta, i ne znam za slabovidne osobe kako ide potraga za poslom.

razmisli još jednom da li se ikako možeš pokrenuti za fakultet i živjeti još sa roditeljima dok ne završiš. jer sss poslovi i podstanarstvo, nije baš ugodan život. sa faksom bi bila u puno boljem položaju.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 14:00   #2011
Quote:
Scarlett Sky kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ne koristim se inače forumom pa se nadam da sam u pravom thread-u...

Imam 24 godine i dosad sam živjela sa roditeljima, no mislim da je došlo vrijeme da se osamostalim. Planiram se preseliti iz Rijeke u Zagreb ali iskreno nemam pojma što i kako trebam napraviti.

Ne planiram uzeti previše stvari - jedan veliki ruksak i kofer biti će sasvim dovoljni - tako da me sama selidba i pakiranje ne muči. Ne znam trebam li kontaktirati iznajmljivače i ugovoriti stan prije nego odem u Zagreb, ili bi trebala naći privremeni smještaj ako je to duža procedura.

Trenutno sam nezaposlena (do sad sam studirala i odustala od faksa) pa planiram i tražiti posao u Zg. Da li bi i to trebala naći prije selidbe (hoće li mi itko htijeti iznajmiti stan ako sam bez posla a imam dovoljno novca za možda 2 mj najma)?

Što sve trebam pitati iznajmljivača? I koju ću sve papirologiju morati odraditi (prijava boravišta? potpisivanje ugovora?)


Kao što vidite imam puno nejasnoća. Ako bi mi neka dobra duša mogla dati koji savjet bila bi jako zahvalna.


p.s. ja sam slabovidna osoba, može li to biti problem?
Draga,

kao slabovidna osoba sigurno si član odgovarajuće interesne udruge u Rijeci preko koje ostvaruješ neka svoja prava po invaliditetu.
Najbolje je da zamoliš u svojoj udruzi da ti iskontaktiraju nekog u Zagrebu (ili se sama obrati http://udruga-slijepih-zagreb.hr/ ) , za početak ovim istim pismom koje si tu stavila.

Sretno !


PS. ako si u Rijeci prijavljena na HZZ kao nezaposlena, onda imaš pravo na novčanu naknadu za preseljenje zbog posla u drugi grad, županiju ... dakle, bilo bi bolje da prvo imaš posao, pa onda kreneš sa selidbom.
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 16:20   #2012
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
probaj prvo sa cimericom, daj oglas ili pogledaj dal tko traži, studentica neka, ima i tu na forumu oglasi, jeftinije a i prvi put si sama, možda dobar prijelaz.
ali nekako mi se čini da ideš na vrat na nos, imaš samo za dvije stanarine. da li su ti roditelji bar podrška? ako zapne potraga za poslom? što misliš raditi bez fakulteta, i ne znam za slabovidne osobe kako ide potraga za poslom.

razmisli još jednom da li se ikako možeš pokrenuti za fakultet i živjeti još sa roditeljima dok ne završiš. jer sss poslovi i podstanarstvo, nije baš ugodan život. sa faksom bi bila u puno boljem položaju.
Razmislit ću za traženje cimerice, iako bi rađe živjela sama. Introvert sam, volim svoj mir. Ali bi potrpila ako je puno bolje u financijskom smislu.

Bojim se da od fakulteta ništa. Godinama sam se silila završiti ga i prekasno sam shvatila da sam na skroz krivom faksu i da me ne interesira to što studiram. Ne tražim neku karijeru, prihvatila bi bilo koji posao koji mogu raditi i koji bi mi pokrio osnovne životne troškove.

Roditelji nisu u situaciji da me nastave financijski podržavati. Nadala sam se da imam dovoljno ušteđevine da preživim dok nađem posao, ali izgleda da ne...

Hvala na odgovoru
Scarlett Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 16:25   #2013
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
Draga,

kao slabovidna osoba sigurno si član odgovarajuće interesne udruge u Rijeci preko koje ostvaruješ neka svoja prava po invaliditetu.
Najbolje je da zamoliš u svojoj udruzi da ti iskontaktiraju nekog u Zagrebu (ili se sama obrati http://udruga-slijepih-zagreb.hr/ ) , za početak ovim istim pismom koje si tu stavila.

Sretno !


PS. ako si u Rijeci prijavljena na HZZ kao nezaposlena, onda imaš pravo na novčanu naknadu za preseljenje zbog posla u drugi grad, županiju ... dakle, bilo bi bolje da prvo imaš posao, pa onda kreneš sa selidbom.


Pozdrav,

Nisam član nikakve udruge i još u osnovnoj školi su mi odbijena prava na podršku kao osobi s invaliditetom jer sam se "navikla živjeti sa slabim vidom". Tadašnji ministar Z.M. se vlastoručno potpisao na tu odluku.

Nisam još prijavljena na HZZ jer sam, tehnički gledano, još studentica. Ali budem se prijavila i počela tražiti posao u Zg. Naknada za preseljenje bi puno pomogla.

Hvala na odgovoru
Scarlett Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 17:08   #2014
Quote:
Scarlett Sky kaže: Pogledaj post
Razmislit ću za traženje cimerice, iako bi rađe živjela sama. Introvert sam, volim svoj mir. Ali bi potrpila ako je puno bolje u financijskom smislu.

Bojim se da od fakulteta ništa. Godinama sam se silila završiti ga i prekasno sam shvatila da sam na skroz krivom faksu i da me ne interesira to što studiram. Ne tražim neku karijeru, prihvatila bi bilo koji posao koji mogu raditi i koji bi mi pokrio osnovne životne troškove.

Roditelji nisu u situaciji da me nastave financijski podržavati. Nadala sam se da imam dovoljno ušteđevine da preživim dok nađem posao, ali izgleda da ne...

Hvala na odgovoru
od srca ti želim da ipak probaš naći fakultet koji te više zanima, i upišeš, radiš preko studenskog i imaš neki cilj.ovo sa šugavim poslovima koji te čakaju bez faksa je jad i bjeda. a i na faksu češ prijeupoznati ljude sličnije sebi, introvertirane, a kad jednom se makneš od toga i zabiješ u mašinu posao, plačanje režija, i ljudi na poslovima šljakerije nisu tvoj svijet.
probaj nekako shvatiti što te iskreno zanima, ne što se isplati, i upiši to. ne gledaj šta se isplati.
kad učiš nešto što te zbilja i zanima, završiti češ.
nemoj propustiti taj dio života. bez faksa je jako jako teško. ne mislim na novac, već na uvjete na poslu, ljude s kojima radiš, to ti je jako važno za psihički mir i normalniji život.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 18:21   #2015
Za pocetak odi i riješi papire za utvrdivanje invaliditeta
jer ti ono daje prednost pri zaposljavanju, a uz danasnju konkurenciju prilikom trazenja posla svaka ce ti prednost dobro doći
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2018., 06:13   #2016
Quote:
Scarlett Sky kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Nisam član nikakve udruge i još u osnovnoj školi su mi odbijena prava na podršku kao osobi s invaliditetom jer sam se "navikla živjeti sa slabim vidom". Tadašnji ministar Z.M. se vlastoručno potpisao na tu odluku.

Nisam još prijavljena na HZZ jer sam, tehnički gledano, još studentica. Ali budem se prijavila i počela tražiti posao u Zg. Naknada za preseljenje bi puno pomogla.

Hvala na odgovoru
Do koje mjere si slabovidna?

Jesi radila ikakav studentski posao dosada?
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2018., 10:52   #2017
Quote:
Scarlett Sky kaže: Pogledaj post
Razmislit ću za traženje cimerice, iako bi rađe živjela sama. Introvert sam, volim svoj mir. Ali bi potrpila ako je puno bolje u financijskom smislu.

Bojim se da od fakulteta ništa. Godinama sam se silila završiti ga i prekasno sam shvatila da sam na skroz krivom faksu i da me ne interesira to što studiram. Ne tražim neku karijeru, prihvatila bi bilo koji posao koji mogu raditi i koji bi mi pokrio osnovne životne troškove.

Roditelji nisu u situaciji da me nastave financijski podržavati. Nadala sam se da imam dovoljno ušteđevine da preživim dok nađem posao, ali izgleda da ne...

Hvala na odgovoru
Draga, nemoj se jako uvrijediti ali ;

nakon svega napisanog, moj ti je prijateljski savjet da se ostaviš ideje "pinklec na rame i odlazim s cirkusom" , jer nije ti današnji svijet bajka za djecu iz pera depresivne veleburžujke s kraja 19. stoljeća

Koliko vidim, nije tvoj problem introvertnost, nego si do sada vodila "sheltered life" (uvijek se netko brinuo o tebi), a sad : mogu zamisliti - studij se odužio, mučiš se, sve ti se počelo gaditi, izgubila si pravo na besplatno studiranje, starci su počeli njurgati ... a tvoje predodžbe o samostalnom životu su nestvarne (mislim, imaš ušteđevine za 2 mjeseca ?!? 2 mjeseca čega ?)
Znaš li uopće koliko košta pristojan samostalan život ? Osim stanarine, šta ćeš jesti, kako ćeš se prebacivati s točke na točku, ko će ti prati veš, plaćati telefon i internet.
Sam iznajmljujem stan i svega sam se nagledao, a najbliže tebi su mladi koji su studirali u rodnom gradu i do trena zaposlenja živjeli s roditeljima; sad su se zaposlili, dobili plaću 4.500kn koja im se čini velika k'o nebo u usporedbi sa 1.500-2.000 s koliko su raspolagali do sada; i sad su puni poleta i entuzijazma (a velim, za razliku od tebe oni imaju posao i prihode) odlučili emancipirati, a o životu ne znaju ništa.

Kymatica te dobro savjetovala : stisni još malo, završi taj faks kako znaš i umiješ. Druži se doma u Rijeci sa kolegama studentima koji su iz drugih mjesta i unajmljuju stan ili sobu, saznaj kako je to, možda se useli u Rijeci u neku studensku stambenu zajednicu (sve je puno oglasa tipa " 2 cimerice traže treću"), kako blaenka kaže sredi si invalidski status, a onda kreni s traženjem posla. A kad bude posao i plaća, bit će i samostalnosti

I zaista iskreno i od srca : SRETNO !
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2018., 13:11   #2018
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
Draga, nemoj se jako uvrijediti ali ;

nakon svega napisanog, moj ti je prijateljski savjet da se ostaviš ideje "pinklec na rame i odlazim s cirkusom" , jer nije ti današnji svijet bajka za djecu iz pera depresivne veleburžujke s kraja 19. stoljeća


I zaista iskreno i od srca : SRETNO !
Potpis na gornji post.

Quote:
Scarlett Sky kaže: Pogledaj post
(hoće li mi itko htijeti iznajmiti stan ako sam bez posla a imam dovoljno novca za možda 2 mj najma)?
Tesko.

Quote:
p.s. ja sam slabovidna osoba, može li to biti problem?
Na zalost mislim da moze.
U vezi obje stvari ...i posao i stan.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2019., 14:45   #2019
Pozdrav,

zanima me jel ja kao najmoprimac moram u poreznoj ili negdje prijaviti da iznajmljujem stan kako bi dobio povrat poreza? I mogu li uopce dobiti povrat poreza?
scooby10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2019., 20:15   #2020
ne možeš

a vlasnik prijavljuje to na poreznu obično, pošto on i plaća porez
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:22.