Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2006., 06:40   #1
Medicina vs. stomatologija

Vidio sam na prošlim postovima da ima dosta nesuglasica između medicinara i stomatologa, što mi nije jasno. Ja sam završio medicinski faks u Rijeci(smjer medicina) a zatim sam još (uglavnom tada zbog jedne zgodne kolegice, sada supruge završio i stomatologiju, znači službeno sam "zubar").
Samo jednom sam polagao hipokratovu zakletvu budući da je ona od riječi do riječi ista i za stomatologe i za medicinare. I da ne duljim evo citata iz British Medical Journala-a, 10.september,1994;vol.309, "Editor in cheef"
"Zašto bi trebala postojati posebna profesija za liječenje usne šupljine?
ako bi određeni dio tjela trebao imati svoju profesiju meže se očekivati da bi to bio mozak (razum). Nesumljivo je više zajedničkog između usta i ostalog dijela probavnog trakta nego između završetka probavnog trakta(anusa) i mozga. Razlozi što je usna šupljina posebna profesija je prije povijesna nego logična" (kraj citata)
Dakle, mladi kolege, oni stariji i oni koji još uče da bi se bavili medicinom: I jednima i drugima zadatak je liječiti čovjeka cijelog, a to se radi boli li "samo čovjeka zub" ili prst na ruci. Liječenje je liječenje, onaj koji liječi jest liječnik
__________________
potpis nečitljiv
pinkyminky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 13:13   #2
Aj pliz reci mi koliko si morao još nakon medicine studirati?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 13:17   #3
sa cetvorim ocima pratit cu dogadjaje na ovom topiku, te reagirati kao krene u smjeru medjusobne pljuvacnice, tek tolko da znate.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 13:31   #4
Pitala sam čovika jedno potpuno normalno pitanje. Zašto bi se ofendio?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 17:21   #5
evo piggy,ja cu ti odgovoriti.
ako se prebacujes sa medicine na stomatologiju onda upisujes 2. godinu stomatologije zbog stomatoloskih predmeta koje moras odraditi kako je programom i rasporedom fakuleta odredeno,a medicinske koje si polozio do tad/ovisi kad se prebacujes/ ti priznaju,dakle jos najmanje 4 godine studiranja,tj. po bologni 5.
ventilator-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 17:35   #6
zaboravih napisati-ne mozes stomatoloske polagati u godinu dana,dvije,nego moras redovno odraditi kao i svi drugi studenti,najprije pretklininika i teorija,a potom klinika.

slazem se s kolegom-lijecnik je lijecnik i svaki od nas bi se trebao baviti svojim podrucjem,bez obzira je li to zub, anus ili nesto trece,ali nazalost moje iskustvo je takvo da puno medicinara podcjenjuje nasu struku i nase znanje(a ako hoces biti dobar u poslu onda ti treba i to kakvo znanje-7 stomat. specijalizacija dovoljno govori o tome koliko je opsezna stomatologija).Tuzno,ali istinito-priznaju nas za lijecnike tek kad ih zaboli ili kad zaboli njihovu djecu jer onda dodu nama u ordinaciju buduci da sami niti znaju niti su opremljeni za lijecenje.
toliko od mene na temu stomat. vs medicina!
ventilator-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 18:34   #7
__________________
Pametni znaju ćemu služi pojas.
tinitrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 21:32   #8
Mene to osobno uopće ne tangira. Imam osjećaj da su frustracije kolega s medicine poćele još u toku prve godine studija. (A kako sam studij stomatologije završio u Rijeci, neke sam kolegije dijelio s medicinarima.) I to prvenstveno od kolega koji su željeli upisati stomatologiju a nisu uspjeli. Nas su tada prozivali kako imamo skraćeni tećaj medicine... Smiješno. Koliko god oni željeli potcijeniti stomatološku profesiju samo projiciraju svoje frustracije svedene pod isti nazivnik. Nekad me to tangiralo, danas uopće... Nastojim medicinare zaobići u širem luku...
dentist is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 23:27   #9
Za Piggy: 7 godina medicine, 5 godina stomatologije.
__________________
potpis nečitljiv
pinkyminky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 23:28   #10
o, ti si se bome nastudiro
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 23:48   #11
Dijeliti stomatologiju od medicine jest potpuno nelogično. Ne možeš raditi kao stomatolog ako neznaš medicinu.
__________________
potpis nečitljiv
pinkyminky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 23:51   #12
Trebao sam prvo upisati stomatologiju , no, i ovako je dobro ispalo.Da budem pošten, cijeli studij dobro sam se zezao i nakon toga odmah oženio i počeo raditi. Doduše, kad pomislim kolika će mi bit penzija
__________________
potpis nečitljiv
pinkyminky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 09:00   #13
Quote:
pinkyminky kaže:
Dijeliti stomatologiju od medicine jest potpuno nelogično. Ne možeš raditi kao stomatolog ako neznaš medicinu.
istina. ali i sam znaš da je medicina na stomatologiji puno "blaža" tj. ne ide u dubinu koliko na MF.
te, nije li pretenciozno čuti od nekih stomatologa da su oni pravi liječnici, jer, eto znaju "sve".
strangelove is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 10:06   #14
Quote:
ventilator-zg kaže:
zaboravih napisati-ne mozes stomatoloske polagati u godinu dana,dvije,nego moras redovno odraditi kao i svi drugi studenti,najprije pretklininika i teorija,a potom klinika.

slazem se s kolegom-lijecnik je lijecnik i svaki od nas bi se trebao baviti svojim podrucjem,bez obzira je li to zub, anus ili nesto trece,ali nazalost moje iskustvo je takvo da puno medicinara podcjenjuje nasu struku i nase znanje(a ako hoces biti dobar u poslu onda ti treba i to kakvo znanje-7 stomat. specijalizacija dovoljno govori o tome koliko je opsezna stomatologija).Tuzno,ali istinito-priznaju nas za lijecnike tek kad ih zaboli ili kad zaboli njihovu djecu jer onda dodu nama u ordinaciju buduci da sami niti znaju niti su opremljeni za lijecenje.
toliko od mene na temu stomat. vs medicina!
Thanks! Možda jednog lijepog i sunčanog dana upišem stomatologiju, nikad se ne zna!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 17:10   #15
strangelove, nitko nezna sve U tome je bit. No, ne slažem se sa onim "dublje" ili "blaže", stomatolog nema ortopediju koliko znam ali ima oralnu kirurgiju koju nema medicinar. Više bih rekao da opća medicina ide šire,stomatologija je više kao specijalistika. No, definitivno stomatolologija kao struka traži liječnika sa dobrim medicinskim znanjem
__________________
potpis nečitljiv
pinkyminky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 18:14   #16
Quote:
strangelove kaže:
istina. ali i sam znaš da je medicina na stomatologiji puno "blaža" tj. ne ide u dubinu koliko na MF.
te, nije li pretenciozno čuti od nekih stomatologa da su oni pravi liječnici, jer, eto znaju "sve".
nitko,bas nitko ne zna cijelu medicinu ukljucujuci stomatologiju jer je to nemoguce i ne bi bilo dobro,pa zato i postoje specijalizacije i subspecijalizacije.koliko je medicina na stom. laksa o tome bi se dalo raspravljati,uci se uglavnom ono sto je stomatolozima potrebno i bitno u svakodnavnoj praksi (iako smo ucili i neke druge stvari a meni nije jasno ni dan danas zasto,npr. ginekologija -neki dijelovi njene problematika ),i znanje se nadograduje cijeli zivot.pa ni kad zavrsis medicinu nemas bas netko znanje,pomalo od svega,nista puno vise od medicinskog znanja stomatologa kad zavrsi i upravo zato sto kad diplomiras znas od svega pomalo,a nista konkretno i potpuno, medicinari idu dalje na specijalizacije,a ako ne onda mozes raditi kao dr. opce prakse-a njegov posao je dosta limitiran i uglavnom se pacijenti upucuju specijalistima.

piggy-ako hoces moj savjet,ne razmisljaj o stomatologiji,nac posao je znanstvena fantastika,s medicinom je 500 puta lakse i do specke i do posla.
ventilator-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 19:45   #17
napišem post,a onda za vrijeme slanja pukne veza. no krasno..
uglavnom, dragi moji, drugi put (kraća verzija)
dijelom se slažem s vama, iako mi je žao što ste obojica razmišljali binarno te onaj "sve" shvatili kao SVE. . posebice me oduševio prekrasno sročen ventilatorov post.. duboki naklon. ali i još jedan naklon ide na dio da je medicinarima 500 puta lakše dobiti specku i posao. e pa iz tvojih usta u ..
eh sad kako je moj mili susjed uspješan student SF,vaš budući kolega, saznala sam koliko i što se treba naučiti za ispit iz interne(dapače čak imaju i popis pitanja objavljen na službenim stranicama)te smatram da bi bilo apsurdno tvrditi da se "ovdje" uči šire, ali ne i dublje..odtud čuđenje na post kolege pinkyminky.
nitko tu ne omolovažava tuđe znanje(diploma ga potvrđuje) niti se natjecateljski ponaša u količini istog pa shodno tomo ujedno i zamjerka na naslov topika jer umjesto vs ljepše bi pristajao i.
što se tiče ventilatorove rečenice "kad diplomiraš znaš od svega pomalo, a ništa konkretno i potpuno" sve stoji, ali ista vrijedi za svaku diplomu, ne samo onu iz biomedicinskih znanosti. naravno uvijek postoje razlike.

lijep pozdrav
strangelove is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 22:12   #18
strengelove, neznam kako je danas ali ja sam mnoge ispite sa medicine polagao zajedno sa stomatolozima(nije bilo nikakve razlike u pitanjima) , teško bi tu i bilo raditi neku veću razliku jer što god pokušaš izbaciti u npr. interni i sl. važno je. Jedino je zaista pitanje što će stomatolozima ginekologija(neznam da li je to još uvijek) Mislim da ni liječnik opće prakse a ni stomatolog nebi bilo "svoj na svome" da treba nekog poroditi. Bolje da se tu nađe kakva "babica"
__________________
potpis nečitljiv
pinkyminky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 22:17   #19
Danas je naći posao a i nešto i zaraditi teško i medicinarima i stomatolozima. Bit će nas sve više nezaposlenih. Šteta da se ne odobravaju specijalizacije, no, koliko para toliko muzike.
Drago mi je vidjet da se u mnogo ćemu slažemo i strangelove je u pravu; trebalo je napisati "Medicina & Stomatologija"
__________________
potpis nečitljiv
pinkyminky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 20:26   #20
Medicina vs Stomatologija

Ovako evo malo sam čituckao i tako pa da i svoje mišljenje ubacim i sve to,i nekakva iskustva od našeg "predivnog" obrazovnog sustava itd.

Uglavnom preko nekih 70% u svijetu ne postoji zasebno med i stom nego samo med. i stom kao specka,sto ima smisla.
Blesavo je po meni odvajat Stomatologiju od Medicine jer Glava nije zasebni dio tijela (ko bi reko) nego je dio kao i noge i mozak i spolni organi (ko bi opet rekoxD).
evo moj frend koji je student stomatologije odluci specijalizirat nesto drugo nego stomatologiju....svugdje u svijetu nije problem jer je na medicini,ljudi mjenjaju misljenja i oce nesto drugo i zasto im se ne bi to pruzilo ako mogu to radit za ljubavlju i veseljem, jer je najgore radit nesto sto ne volis(mislim na posao).Sad u Lijepoj Našoj je to naravno problem jer ti ne žele priznat skoro ništa na medicini od stomatologije....caki im je problem priznat ako se prebacujes na drugi medicinski faks u istoj državi....znaci rijeka i zagreb npr i opet prblemi,cuo sam to iskustvo od frenda.Dosao je na konzultacije i oni su ga gledali s visoka ko da je ne znam kaj.I takvi ljudi koji upravljaju time prenose takav stav na studente medicine i stomatologije taj "Božji kompleks" tak je on to nazvao i počinju sukobi jer je kao imao balže gradivo.....a uče ugl iz istih knjiga itd.....možda koje poglavlje manje nego medicinari.A kad se to sve položi i postave se karte na stol skužis da su znanja na praktici istoj opce medicinskoj razini jedina je razlika u programu koji prolaze.
Mislim tako je isto mogla nastat Ginekološki fakultet a ne samo stomatološki.
Baš ne vidim da Ginekolozima treba toliko Neurologija ili Oftalmologija al ipak polažu to sve,kao i stomatolozi al je njima lakše jer im ne trebada baš ginkekolozima treba...al eto ne podcjenjujem nikoga u svojoj struci samo komentiram sto vidim..i ako se neki specijalista uvrijedio oko toga....sorry al je tako.
I jedino rjašenje ici u inozemstvo............
pazi sad ...tamo su mu prije priznali nostrifikaciju....naravno ne za sve predmete nego za neke da neke ne.....položio je prijamni......nesto mu priznali nesto razliku sredio i BUM dr.stomatologije upisao 3godinu medicine u inozemstvu u godini dana.......I prije ce zavrsit dva faksa i dobit dvije titule nego kod nas.......sad nisam spomenuo znanje jezika itd...al ako nesto jako volis nema tih prepreka koje ce te spriječit.
Ne pricam da je obrnuti slucaj je mislim da bi prica oko opcih med predmeta bila drugacija dok stom bi se morali polagat iz pretklinike na kliniku.


Ja ih smatram iskreno Doktorima.....pomažu ljudima liječe ih ,liječe njihov dio tijela kao i svaki drugi specijalisti
...........................

Zadnje uređivanje Retraktor : 16.04.2010. at 20:26. Reason: Nadopuna
Retraktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.