Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2015., 10:27   #1001
Rješeno

:
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Najobicniji kuglasti ventil odgovarajuceg promjera, obicno 1/2'' da pase na navoj za odzracni loncic. Sustav mozes napuniti s elektricnom pumpom za pumpanje vode, onakvom kakva se nalazi na hifropaku, napunis pumpu antifrizom, crijevo u kantu od kuda uzima antifriz, a drugi kraj na instalaciju.
Chvembo....samo da se javim da je problem riješen...ali je bio sasvim druge prirode...uglavnom dok sam otkrio problem normalno da je bilo nepotrebnog "investiranja"...razni ventili, hidropack, crijeva, solarna tekućina, puno penjenja po ljestvama, živaca.....a kada to sve nije proradilo popeo sam se i na krov da pogledam odzračni ventil, i on, doduše, nije bio zatvoren (ali to nije bio problem)....vec MI JE NEKA ŽIVOTINJA (svraka, vrana, puhovi...nemam pojma što) PREGRIZLA ŽICE OD KOLEKTORNOG OSJETNIKA....tako da se pumpa nije uključivala jer je temperatura stalno bila 20 stupnjeva....uglavnom....problem je riješen, a ja sam dosta toga naučio....i nije mi žao "investiranja", jer nešto je ostalo i u glavi....CHVEMBO HVALA
drazenka99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 11:25   #1002
solarni kolektor inovativnog dizajna

bliži se sezona grijanja.
razmišljam o izradi solarnog grijača zraka od limenki pive. bio bi pogonjen sa ventilatorom od pc-a i solarnim svjetiljkama spojenim u seriju da dobijem 12v. bio bi postavljen s unutarnje strane prozora na zgradi.

naišao sam na jedan inovativni dizajn gdje je presjek hiperbola a nije potrebno podešavnje kuta niti praćenje sunca.

isto bi bio postavljen s unutarnje strane prozora i pogonjen ventilatorom od pc-a (izmjena topline zrak-zrak)

http://www.motherearthnews.com/renew...z76mjztak.aspx

jedino je pitanje jel efektivnost narušena ako je duplo staklo između kolektora i sunca?

Zadnje uređivanje organiceko258 : 20.05.2015. at 11:55.
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 11:01   #1003
razne ideje za solarno grijanje. ako je bilo ispričavam se.

http://www.builditsolar.com/Projects...ce_Heating.htm
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 08:42   #1004
Gubitak temperature u bojleru

Imam solarno grijanje PTV i bojler ACV SLME 600 (225 l sanitarne vode i 365 l vode za grijanje). Na Jadranu sam, obiteljska kuća sa 2 apartmana, temperatura vode ljeti u bojleru u 22 sati navečer je oko 50C, da bi ujutro u 7 sati bila oko 38C. S obzirom da je potrošnja noću mala ili gotovo nikakva, recilkulacija noću ne radi, bojler je izoliran, da li je normalno ili uobičajeno u 9 sati koliko protekne izgubiti cca 12C na temperaturi vode?
đabalebaroš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 10:45   #1005
Quote:
đabalebaroš kaže: Pogledaj post
Imam solarno grijanje PTV i bojler ACV SLME 600 (225 l sanitarne vode i 365 l vode za grijanje). Na Jadranu sam, obiteljska kuća sa 2 apartmana, temperatura vode ljeti u bojleru u 22 sati navečer je oko 50C, da bi ujutro u 7 sati bila oko 38C. S obzirom da je potrošnja noću mala ili gotovo nikakva, recilkulacija noću ne radi, bojler je izoliran, da li je normalno ili uobičajeno u 9 sati koliko protekne izgubiti cca 12C na temperaturi vode?
Nije normalno, negdje ti bježi toplina, fali neki od nepovratnih ventila ili je neispravan. Ako se od 22 do 7 ujutro nitko ne tušira, ne smije pasti temperatura na vrhu spremnika više od cca 4°C, tipično pada za cca 2°C.

Znači oko ponoći provjeri rukom sve cijevi koje se spajaju na bojler, trebale bi sve na udaljenosti 0.5m od bojlera biti potpuno hladne, ako nisu, kroz one koje su tople imaš termosifonsku cirkulaciju koju treba spriječiti odgovarajućim nepovratnim ventilima.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 20:20   #1006
Dinamički vakuumski solarni sustav kao sekundarni sustav grijanja za vaš prostor i grijanje vode. Sustav za pretvaranje sunčeve energije u toplinu pomoću ravnu vakuum ploče. Sustav je pogodan za ugradnju jer se preko ljeta neče pregrijati. Sustav je pogodan za stambene kuće i za veće korisnike topline, kao dodatni sustav za grijanje prostora ili potrošnja tople vode.

Rezultate operativnog sustava možete pogledati na:

http://www.dvss.si/kolektor
dvss is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.08.2015., 20:42   #1007
Quote:
plus kaže: Pogledaj post
Baš me zanima stavrnost, koliko zapravo posjetitelja, čitatelja ovih stranica ima doma solarno?
Evo imam.

Rezultate proizvodnje topline možete pogledati na:

http://www.dvss.si/kolektor
dvss is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.10.2015., 10:25   #1008
HELP :Predaja:

Može li mi netko objasniti šta su zaokruženi (zeleni) dijelovi na solarnoj regulaciji?

Da li su to obični ventili ili imaju nekakvu dodatnu svrhu?
Problem je taj što sam nakon ugradnje solarnog kruga koji mi grije vodu u bojleru primjetio da preko noći diže temperaturu na T1 (krovnom osjetniku) daleko iznad realne vanjske temperature u rangu T2 temp. na osjetniku u donjoj zoni bojlera. Čak sam dao dodatno staviti nepovratni ventil na dovod tople vode sa solarnih ploča ispred samog bojlera ali i dalje mi toplina odlazi na solarne ploče na krovu. E da.. sva instalacija je u podrumu a onda mi cijevi idu cca 9metara okomito na krov (ako je bitno).
4play is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 21:40   #1009
Obzirom da nitko ne reagira...pokušati ću ovako...da li ću ojačati nepovratni ventil ako izdužim oprugu u njemu? Hoće li se povećati potrebna sila za otvaranje istog i da li je to pametno? Amo ljudi treba mi savjet
4play is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 09:14   #1010
Pozz
Kod mene su na toj poziciji ventili koji,ovisno o polozaju rucice djeluju dvojako.
Npr krajnji lijevi zatvoreni u oba smjera. Srednji polozaj otvoreni u oba smjera. Krajnji desni (radni polozaj) propusni u jednom smjeru.
Koriste se za punjenje, praznjenje i/ili kod ispiranja sistema u kombinaciji s crveno oznacenim ventilima.
Ako ti ne radi pumpa preko noci a griju se kolektori moze biti da je u pitanju termosifonika.
Ali ! Moze biti i da ti pumpa radi jer je krivo postavljena elektronika (zastita od pregrijavanja / smrzavanja)


Sent from my something using Tapatalk
Rijeka555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 11:41   #1011
Solarni panel za radiator

Imam jednu sobu koja se ne koristi i koju zimi,s vremena na vrijeme,grijem.Radiator je jačine 750/1500 W (dva moda rada) pa me zanimaju paneli za ovaj radiator.
davor1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 21:52   #1012
Danas sam iz dinamičnog vakuumskog solarnog sistema stekao 27 kWh topline.
dvss is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 11:53   #1013
Izgleda da od 09.11.2015 na ovoj temi - nema sunca!
Treba mi sunčani kolektor na vodu, ali horizontalni!
U jednoj razvikanoj trgovini, razvikane marke, ima za oko 7.000 kuna
U drugoj trgovini "pa svejedno vam je i ovog vertikalnog možete okrenuti":klap:i to za oko 450€.
A u Centrometalu - može! Poslao nacrt gdje će biti prikljućci (oba na užoj strani), a cijena 5% veče od vertikalnog kolektora (oko 2.700kuna). Pristanem.
Dolazi neš u stilu "zahtjev za pismeno očitovanje da firma Centrometal ne snosi odgovornost ako kolektor neće raditi" :klap:
E sad ga jebi! Imam osjećaj da mi žele uvaliti vertikalni kolektor na kojem su samo prikljućci promjenjeni.
Čini mi se da mi ostaje nabava materijala i sam svoj majstor!
(Bakarni lim tabla 2mx1mx0,8mm...oko 1.000 kuna + bakrene cijevi fifi 12mm 500 kuna. blažujka i leksan ploća).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 16:44   #1014
Ja imam za montirati 2+1 horizontalnih... Za dva sam siguran da su horizontalni a ovog trećeg nisam otvarao da vidim da li stvarno je horizontalni, vjerujem trgovicma da je i nadam se da me nisu zeznuli. Za tog zadnjeg znam da je bio jedan od zadnjih na lageru ali ti mogu pitati da li je još došlo na lager ili kad dolazi... Javi mi na PP ako ti treba info.
DomaciMajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 19:22   #1015
Odustao od ponude CMa!
Nude priključke dijagonalno, kaj mi ne odgovara, a cijena je 4.200+pdv.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 11:12   #1016
Pozdrav,

Trenutno imam sustav centralno grijanja, Buderus 36kw kotao na drva. Došlo vrijeme za promjenu bojlera(da sad smo imali neki prastari 300l bojler).
Moja želja je 500l bojler, ali bi u sljedećih godinu-dvije instalirao i solarni sustav isključivo za grijanje PTV.
Moja želja je PTV od 5-10 mj grijati putem solara, a ostatak godine na kotao.(smješten sam u okolici Zagreba)
Gledao sam bojlere sa 2 izmjenjivača, ono što mene muči je da je gornja spirala(na koju spajam peć) površinom i zapremninom vode dosta manja od donje. Pošto sam totalni laik u tome, strah me da možda peć nije prejaka za to.
Tj. ne znam kako bi to funkcioniralo u mjesecima di solarno nebi uopće radilo nego samo peć.
Molim vas mišljene, ili možda neki drugi način spajanja ta dva sustava.
Toroastoro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 14:00   #1017
To je potpuno normalno, pec spajas na gornju spiralu koja grije cca 200L vode u gornjem dijelu spremnika. Izlaznu temperaturu PTVa ce odrediti termostatski mis ventil kojeg podesis na cca 55C, on je obavezan kod ovakvih sustava da nebi u kupaoni na pipi dobio 80C i opekline.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 18:32   #1018
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
To je potpuno normalno, pec spajas na gornju spiralu koja grije cca 200L vode u gornjem dijelu spremnika. Izlaznu temperaturu PTVa ce odrediti termostatski mis ventil kojeg podesis na cca 55C, on je obavezan kod ovakvih sustava da nebi u kupaoni na pipi dobio 80C i opekline.
Može li se peć spojiti na donju spiralu ? Pošto solarno mislim mislim ugraditi tek kasnije. Pa kad spojim solarno onda peć preselim na gornji a solar dolje.
Tako bi dobio već kapacitet bojlera dok sam na drvima(što mi sad u ljetnim mjesecima puno znači jer ne moram ložiti svaki dan za vodu)
Toroastoro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 20:45   #1019
Quote:
Toroastoro kaže: Pogledaj post
Može li se peć spojiti na donju spiralu ? Pošto solarno mislim mislim ugraditi tek kasnije. Pa kad spojim solarno onda peć preselim na gornji a solar dolje.
Tako bi dobio već kapacitet bojlera dok sam na drvima(što mi sad u ljetnim mjesecima puno znači jer ne moram ložiti svaki dan za vodu)
Možeš, dok još nema solarnog dapače spoji na donji spiralu. No kada postaviš solarno onda više nećeš moći s drvima na donju spiralu jer je solarno odvojeni krug napunjen glikolom (antifrizom), a u ostataku centralnog je voda.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 21:15   #1020
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Možeš, dok još nema solarnog dapače spoji na donji spiralu. No kada postaviš solarno onda više nećeš moći s drvima na donju spiralu jer je solarno odvojeni krug napunjen glikolom (antifrizom), a u ostataku centralnog je voda.
Kužim
Hvala na odgovorima
Toroastoro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.