Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2007., 15:24   #1
Krštenje, katolici u Hrvatskoj i ostala razmišljanja

Eto došlo vrijeme da se i ja pridružim veseloj ekipi forumaša...

Za početak da sa vama podjelim problemčić koji me pomalo muči
Ponosni sam otac "omanjeg" sinčića od 14 mjeseci..
Zdrav, pametan, prekrasan, dobar.. sve savršeno.
"Problem" je sljedeći...
Moja mater i punica non stop kokodaču o krštenju djeteta... (niti jedna od njih nije kako bi ja to nazvao "vjernice", mislim krštene su, slave božiće, uskrse i ine praznike ali crkve nisu vidjele cca 15 godina). Ja i žena smatramo da malog nećemo krstiti dok on sam ne odluči što i kako želi...
Ali prokleto društvo postavlja neke standarde ponašanja: djete mora biti kršteno, vjeronauka počinje već u vrtiću (za razliku od seksulnog odgoja u osnovnim/srednjim školama > idioti se nikako ne mogu dogovoriti šta predavati ) i sl katoličko nametanje... Mora se paziti šta se u kući priča kako djete ne izlane neku glupost koju je čulo od roditelja (ovdje se odnosim na vjerska pitanja > ja sam osobno prema instituciji crkve jako negativno postavljen)
Pitanje: koji su vaši savjeti (ako ima roditelja koji su u sličnoj situaciji), kako se postaviti prema okolini, te kako djete pripremiti da ne nastane eventualno (tata a zašto ja nisam kršten)

Eto.... mislim puno unaprijed ali takve stvare muče ovu ludu glavu.


Pozdrav svima i zahvaljujem na svim odgovorima
AgentSmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 15:40   #2
Pa briga tebe za standarde, ako ti dijete ne zelis krstit to je osobna stvar tebe i tvoje supruge i nitko ga cak ni u osnovnoj skoli ne moze prisilit da mora pohadjat satove vjeronauka ...... moji rodjaci, nazovimo ih polubratici (brat i sestra) nisu krsteni tj. on se krstio prije svog vjencanja ( tj. obavio je sve sakramente u jednom danu) a ona ce to obavit isto prije vjencanja i u tome ne vidim nista lose ...njihovi starci su ateisti ali su lijepo odgojili djecu i pruzili im da biraju sto zele
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 15:41   #3
Ja sam inače praktična vjernica pa nemam tvojih problema. Ali moj stav je (i stav Crkve) da se dijete može krstiti, smije, onda kad će ga RODITELJI odgajati u kršćanskom duhu. Ne kumovi, ne bake i djedovi, nego roditelji - dakle oni koji su zaduženi za odgoj djeteta. Po onome što si napisao jasno je da u vašoj kući takvog odgoja neće biti pa je i glupo krstiti dijete. ne treba se ni zavaravati da će vaše dijete jednom samo odlučiti u tom smjeru jer neće ni imati podlugu. Ali to je manje bitno. Sve u svemu glupo je krstiti nekoga a da ga se ne odgaja u tom smjeru, jer to ne znači da će taj netko biti kršćanin (osim nominalno, a to je onda situacija tvoje majke i punice). Dijete ti neće imati nikakvih problema, vjeronauk nije obavezan predmet, krštenje neće imati veze sa seksualnim odgojem. Naravno, neće moći primati ostale sakramente sve dok se ne krsti, jer je krštenje prvi sakrament - ulazni. Dakle, ukoliko nećete odgajati djecu u kršćanstvu ne trebate krstiti a za bake, punice, tete, stričeve, susjede vas boli ona stvar.

Zadnje uređivanje Brazda : 28.03.2007. at 15:43. Reason: dopuna
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 15:46   #4
Imala sam identične probleme a i stavove al sam popustila. Svih troje smo krstili tako da mi kasnije nemaju neugodnost premda nisam presretna, obzirom da mi je stav prema crkvi negativan. Naime vjerujem ja u Boga al ne na način kako se to danas traži.Smeta mi kad vidim dojučerašnje ateiste kako ližu oltar i uvlače se presvetom u dupe. Ali tu je problem sredine. Ako si u maloj sredini,onda si prisiljen ponašat se ko većina ali u jednom milijunskom gradu, briga koga ko si i što i u što vjeruješ. Stav vam je odličan, samo nastavite, nedajte se nagovorit. A kad vas mali pita zašto nije kršten, recite mu što i nama. Meni to sve izgleda kao regrutiranje malih da se kasnije nebi odmetnuli u nečije tuđe redove. Držite se i briga vas za mame i svekrve.
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 16:05   #5
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Ja sam inače praktična vjernica pa nemam tvojih problema. Ali moj stav je (i stav Crkve) da se dijete može krstiti, smije, onda kad će ga RODITELJI odgajati u kršćanskom duhu.

hm... zbog ovakvih kometara obožavam samu instituciju crkve...
A ko je prvog kršćanina odgajao u kršćanskom duhu? NHF


Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Ne kumovi, ne bake i djedovi, nego roditelji - dakle oni koji su zaduženi za odgoj djeteta. Po onome što si napisao jasno je da u vašoj kući takvog odgoja neće biti pa je i glupo krstiti dijete. ne treba se ni zavaravati da će vaše dijete jednom samo odlučiti u tom smjeru jer neće ni imati podlugu. Ali to je manje bitno. Sve u svemu glupo je krstiti nekoga a da ga se ne odgaja u tom smjeru, jer to ne znači da će taj netko biti kršćanin.
Molim te pojasni mi molim te koji su to parametri kršćanskog odgoja?
Ja smatram sebe poštenom osobom, vjernom, usmjerenom prema obitelji, volim ženu i djete (njih dvoje iznad svega).. da se sad ne hvalim...
Vjerujem u boga ali ne u crkvu.
A djete će biti odgajano da razmišlja svojom glavom (a djete kad postane odrasla/zrela osoba možda zaključi da je baptistička crkva njegov put...)



Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Dijete ti neće imati nikakvih problema, vjeronauk nije obavezan predmet, krštenje neće imati veze sa seksualnim odgojem. Naravno, neće moći primati ostale sakramente sve dok se ne krsti, jer je krštenje prvi sakrament - ulazni. Dakle, ukoliko nećete odgajati djecu u kršćanstvu ne trebate krstiti a za bake, punice, tete, stričeve, susjede vas boli ona stvar.
Ovaj tvoj kometar sasvim sukladan tome da djecu odgajaš u kršćanskim manirima... reci mi ti znaš li šta se desi kad je sat vjeronauke usred nastave (cca 3 sat) Ostanu na hodniku... a također znaš li kako djeca znaju biti okrutna prema onima koja su izdvojena od ostalih...
Ovdje govorim općenito pošto sam bio svjedok dječije okrutnosti na najgori mogući način...
Djeca su povodljiva te jedan zlobnik može napraviti puno štete odvojenom djetetu (ili manjoj grupi djece)

Eto.. tražim još
AgentSmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 16:08   #6
Quote:
Xenia 13 kaže: Pogledaj post
Imala sam identične probleme a i stavove al sam popustila. Svih troje smo krstili tako da mi kasnije nemaju neugodnost premda nisam presretna, obzirom da mi je stav prema crkvi negativan. Naime vjerujem ja u Boga al ne na način kako se to danas traži.Smeta mi kad vidim dojučerašnje ateiste kako ližu oltar i uvlače se presvetom u dupe. Ali tu je problem sredine. Ako si u maloj sredini,onda si prisiljen ponašat se ko većina ali u jednom milijunskom gradu, briga koga ko si i što i u što vjeruješ. Stav vam je odličan, samo nastavite, nedajte se nagovorit. A kad vas mali pita zašto nije kršten, recite mu što i nama. Meni to sve izgleda kao regrutiranje malih da se kasnije nebi odmetnuli u nečije tuđe redove. Držite se i briga vas za mame i svekrve.
Carice
Isto mišljenje ko da mi je žena pisala (osim troje djece) ....
AgentSmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 16:25   #7
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
...Ovaj tvoj kometar sasvim sukladan tome da djecu odgajaš u kršćanskim manirima... reci mi ti znaš li šta se desi kad je sat vjeronauke usred nastave (cca 3 sat) Ostanu na hodniku... a također znaš li kako djeca znaju biti okrutna prema onima koja su izdvojena od ostalih...
Ovdje govorim općenito pošto sam bio svjedok dječije okrutnosti na najgori mogući način...
Djeca su povodljiva te jedan zlobnik može napraviti puno štete odvojenom djetetu (ili manjoj grupi djece)

Eto.. tražim još
Pa ako je pitanje smrti ili krštenja, kao što to navodiš, čemu uopće ova tema i tvoja dilema, krstiti pod hitno. Ono, kaj se čeka, pa dete će ti neka časna vbiti...

Mislim, kaj čovjek neće sve još pročitati
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 16:41   #8
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
...
1. A ko je prvog kršćanina odgajao u kršćanskom duhu? NHF
...
2. Molim te pojasni mi molim te koji su to parametri kršćanskog odgoja?
...
3. Ovaj tvoj kometar sasvim sukladan tome da djecu odgajaš u kršćanskim manirima... reci mi ti znaš li šta se desi kad je sat vjeronauke usred nastave (cca 3 sat) ...
1. Prvi kršćanini su nastali po Isusovom uskrsnuću, krstili su se kao odrasli, odgajali su se za kršćane sljedeći Isusov nauk, prihvaćajući isti umom i srcem, krstili su se. Krstili su i svoju djecu i odgajali ih u duhu nove religije.
2. Religiozni: vjera u jednoga Boga u tri božanske osobe, uloga Boga u našem životu, naš odnos prema Bogu i bližnjemu (zasnovan na relig. uvjerenju a ne čistom humanizmu ), vjera u uskrsnuće i oblikovanje života po vjeri (a ne humanističkim načelima, koja uopće nisu loša, ali su nadograđena vjerskim načelima).
3. Znam, nastavnica sam.
P.S. Svaka odluka ima svoje posljedice. i za svaku posljedicu postoje ljudi koji ih vole preuveličavati. Djeca nemaju nikakve probleme u školi, a dječje svađe su upravo samo to - dječje svađe. Problem nastaje kad roditelji tumače njihove svađe.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 17:04   #9
kod nas u maloj skoli u malom mjestu pojedinci koji nisu isli na vjeronauk bili su totalno cool jer smo ih dozivljavali kao individualce koji imaju muda reci ne dosadnom vjeronauku i ispiranju mozga (iako je to bila zapravo stvar njihovih roditelja). vecini nas s vjeronauka nije bilo stalo do krscanstva, tim vise jer su nas od doma poslali na to reda radi, jer je to tradicija. govorim o osnovnoj skoli, naravno.
ko sto netko kaze, ovisi gdje zivis. ako postoji mogucnost da ti netko umlati klinca jer ne ide na vjeronauk onda ga krsti. ako ne nemoj. ionako, krstio ga ti ili ne krstio, sam ce na kraju odabrat svoju religiju (ili ateizam, jel)
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 17:35   #10
kod nas u kvartu na vjerkas nisu isli decki koji su ionak bili najveci stemeri pa tu frke nije bilo... aj ne panicari ses godina unaprijed
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 17:45   #11
Agent, nemem dijete i nisam u fazi tog razmišljanja,ali ono što ti mogu reći da ako i ti i žena dijeliti isto mišljenje o tome uradite ono kako vi hoćete,
Ja i ti se slažemo po pitnaju crkve kao institucije i katolicizma uopće, tako da sam ti i ja ta kojoj bi bilo sasvim svejedno jeli dijete kršteno ili ne.Moram reći da sam ja krštena kao dvomjesećna beba prije 27 god i sestra isto, išle smo na vjeronauka kad nitko naše generacije nije, pričešćene skoro u tajnosti, krizmane s još 500 krizmanika 96te.
Ne idem u crkvu već 15god jer sam totalno izgubila značaj i vrijednost tih odlazaka, o ispovjedanju da ne govorim!!
Moj muže se drži tih "standarda" tako da njemu ne pada na pamet sutra reći da ne krsti dijete, a kako mi je to sasvim svejedno priklonit ću se njemu.
Meni je glavno da mene nitko ne tjera u crkvu niti na ispovjedi.Vjenčala sam se prje 1,5god i nisam se ispovjedila ma kako god netko rekao da je to grozno.Meni nije jer se ama baš ništa ne osjećam kad izađem iz ispovjedaonice!!
Zato, ako ste ti i žena suglasni u vašoj odluci, ma pusti što drugi kažu!!!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 19:13   #12
Šta je naime slučaj da me povelo da napišem ovakav post
Naime 2 dječaka iz škole u mom kvartu nisu bili dio "zajednice" i išli na vjeronauk te su bili izvrgnuti ruglu (javnom, svjedočio pod prozorom mog stana), a koliko sam čuo od roditelja (poznanici, ista generacija)
Inače bilo istih slučajeva i u vrtiću...
Nisam ja zabrinut previše za budućnost ali me najviše šokira okolina, ljudi te njihov način odnosa prema manjini, tj osobama sa drukčijim svjetonazorima...
AgentSmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 21:28   #13
E, pa meni se stvarno gade ovi stavovi

idemo se krstit prije vjenčanje, šta, radi glamuroznosti

krstit ćemo dijete, šta, jer to svi rade

prisiljavanje na neke "standarde" u malim sredinama i "netko" od nas "traži" načine na koji da vjerujemo u Boga - ovo je vrhunac

E pa ne znam, ko koga može tjerati u crkvu i kakva korist od toga, vidim da je nekome tu i to bitno " nek mene niko ne dira, krstit ću se, vjenčati, čak ću i djecu krstit, ma slat ću ih i na vjeronauk, tako da nisam IZROD".

E, pa crkvi stvarno ne trebaju takvi, vjeru treba prakticirati. Il jesi, il nisi.

Na našim prostorima je opće poznato da su zbog crkve i vjere ljudi maltretirani, al vidiš kako se vremena mjenjaju, ma svašta. Tako ti Agent predlažem da drugi put kad vidiš takvo što, da se djeci rugaju, pozovi brate pravobraniteljicu za djecu, i ine udruge, a za manjine sam posebno zabrinuta.
lulika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 21:35   #14
Jos ajde nisu iste vjere ali zamisli se kak je djeci koja imaju neki hendikep ili su recimo razlicite boje koze ko onaj mali u Splitu. Treba mjenjat drustvo a ne sebe
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 23:31   #15
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
Jos ajde nisu iste vjere ali zamisli se kak je djeci koja imaju neki hendikep ili su recimo razlicite boje koze ko onaj mali u Splitu. Treba mjenjat drustvo a ne sebe
potpisujem, kako se tek mali osjeća

to lulika > potpuno se slažem sa tvojom izjavom, viđeno milion puta vjenčanja u crkvi radi mode. Jedino na šta sam ja pristao na svom vjenčanju je to da žena oće vjenčanicu... a sa obzirom da niti je neka "nevina djevojka" niti se u crkvi vjenčavamo nisam vidio smisla u tome. Ali eto... svaka luda svoje veselje ima pa što ne i ona
AgentSmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 00:00   #16
agent ja sam se vjenčala u crkvi ali u narančastoj haljini, dvodjelnoj, ne vjenčanici!!
Najjače su mi mlade u bijelim raskošnim haljinama ispred crkve s trbuhom do zuba.

Ma ljudi, okolina nam je u q i ako se svi budemo pokoravali radi "što će selo reći" nikad ovo društvo neće razviti toleranciju prema drugima i drugačijima
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 07:34   #17
Quote:
masazerka kaže: Pogledaj post
agent ja sam se vjenčala u crkvi ali u narančastoj haljini, dvodjelnoj, ne vjenčanici!!
Ma ti si pravi mali anarhist. Otkud ti samo tolika hrabrost uci u crkvu bez vjencanice, i to jos u narancastoj dvodjelnoj haljinici?!? Dobro da si prezivjela pored tih krvozednih popova!!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 07:36   #18
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
Jedino na šta sam ja pristao na svom vjenčanju je to da žena oće vjenčanicu... a sa obzirom da niti je neka "nevina djevojka" niti se u crkvi vjenčavamo nisam vidio smisla u tome. Ali eto... svaka luda svoje veselje ima pa što ne i ona
A ti si pak prava mala dobrica. Blago zeni kad si joj tako popustljiv.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 08:02   #19
@Agent Smith: A sad malo za ozbiljno. Katolicka crkva se proteze kroz svaku poru povijesti ovog podrucja i naravno da je ne mozes odsjeci jednim potezom (nije to uspjelo čak ni jednom rezimu). Govorim sada o drustvenoj dimenziji te institucije. I vrlo je vjerovatno da ce jos desetljecima biti vrlo zastupljena. Nije samo u pitanju zelja te institucije da ostane No1 (a to nije upitno, nema te institucije na svijetu koja se ne "gura") vec je jednostavno vrlo duboko ukorjenjena u svakodnevni zivot kroz niz pojava i rituala kojih mnogi nisu ni svjesni. S vremenom ce stvari doci na svoje. Na kraju krajeva, ima drustvena dimenzija crkve i svojih vrlo pozitivnih strana (posebno kao konzervativna protuteza liberalizmu).
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 09:10   #20
Quote:
AgentSmith kaže: Pogledaj post
Jedino na šta sam ja pristao na svom vjenčanju je to da žena oće vjenčanicu... a sa obzirom da niti je neka "nevina djevojka" niti se u crkvi vjenčavamo nisam vidio smisla u tome...

Quote:
masazerka kaže:
Najjače su mi mlade u bijelim raskošnim haljinama ispred crkve s trbuhom do zuba.

Ne kužim zašto smatrate da je bijela haljina samo za nevine djevojke? Pa to je razmišljanje iz pretprošlog stoljeća! Bijela haljina je samo bijela haljina! Zar ne mislite da bi danas ipak trebalo malo modernije razmišljati?

On topic: nemoj voditi dijete u crkvu dok to samo ne zaželi. Moji su tako napravili samnom, ja sam to zaželjela sa 10 godina i sve 5! Zapamtila sam taj postupak svojih roditelja kao vrlo uviđavan i pun poštovanja prema mojim željama! Eto, nadam se da sam pomogla.
Blue Racer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.