Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2005., 09:44   #1
Ciklama (Cyclamen persicum hibridi)

Imam problem pa vas molim za pomoć!

Dobila sam na poklon nema 10 dana lijepu rozu ciklamu s puno mladih neprocjetalih pupova. Ja sva sretna jel ciklame obožavam u nadi kak će ova potrajati malo duže nek ostale koje su se zatekle u mom domu jer je pitanje samo dana kad će se i ostali pupoljci otvoriti.
Ali, nešto im ne paše. Ja ne znam što! Kad se treba pupić otvoriti glavica im padne i sijela stapka se presavije prema dolje.
Kako joj pomoći? Što se to dešava i zašto?
Zašto kod mene ciklame ne žele stanovati?
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 19:53   #2
Možda je previše zalijevaš, ciklama traži zalijevanje odozdo, u podložak, da si uzme vode koliko treba, i ako je za 15 min - pola sata u podlošku još vode, izlij je jer ti inače može izgnjiljeti!
I još mogućnosti: možda joj je pretoplo ili je držiš na suncu!
camellia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 20:36   #3
pretoplo joj je sigurno, to nije biljka za stan, bar ne dok traje grijanje.
na balkon s njom!
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2005., 00:53   #4
Ili u dupli prozor, tamo jako vole biti, posebno ako nije južna strana - jer je na južnoj strani uz malo sunca puuuno pretoplo. I radije maaalo suho, nego previše mokro, na previše vlage jako opasno reagiraju. Ja jednu imam već jedno 4 godine... Stoji na zapadnom prozoru suterenske sobe koji ne dihta baš najbolje, pa je preko zime oko 15 stupnjva, a preko ljeta oko 20 do 25, i jako joj se sviđa.
__________________
:)

LP
Diana

www.papigice.net
Diami is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2005., 21:12   #5
Quote:
Diami kaže:
Ili u dupli prozor, tamo jako vole biti, posebno ako nije južna strana - jer je na južnoj strani uz malo sunca puuuno pretoplo

Moja stara ima takav prozor (četverokrilni), pun je ciklama koje cvatu cijele zime i imaju na desetke cvjetova. Ne voli prevruće mjesto, dobije dovoljno zraka (kisika) i treba ju redoviti zalijevati, ali ne previše
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 12:33   #6
hvala svima,
u subotu sam je izbacila iz dnevnog boravka van u negrijano predsoblje i još sam joj kupila hranu, tekuće gnojivo ono na kojem su baš i naslikane ciklame. Odmah sam je i prihranila i ak me sad zezne jako bum ljuta
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 10:51   #7
Ciklama u stanu

Dobila sam na poklon prekrasnu ciklamu ali joj očito nije odgovaralo mjesto u dnevnom boravku na komodi. Rekli su mi da je moram premjestiti na hladnije mjesto i da je pretjerano ne zaljevam. To sam i napravila ali nakon tri dana na novom hladnijem mjestu i bez zaljevanja ona je u još gorem stanju. Ona dva cvijeta koja su joj ostala su uvenula a lišće joj je požutjelo i objesilo se. Zna li tko da li je još nekako mogu spasiti
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 10:25   #8
volim ciklame i baš zato ih ne kupujem
na centralnom bi kihnule prvi dan
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 00:15   #9
nis nemres s njom. postepeno ju prestani zalijevati dok se listovi ne posuse i spremi ju negdje na mracno, hladnije mjesto do sljedece godine. Gomolj u 2,3 mj presadi i kreni zalijevati.
Stvar je u tome kaj su one bukvalno za par dana jer su forsirane, drzane u odredjenim uvjetima a ti si misli kakvi su to bili
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 00:17   #10
gle, duda, tu imas o njima
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 10:03   #11
zanimljivo, sad sam saznala i o ciklamama nesto! pojma nisam imala da su aktivne zimi, a neaktivne ljeti!

ja imam jednu, dobila prosle godine na poklon - naravno odmah mi se posusila jer sam ju drzala na toplome i nisam imala pojma kako se zalijeva.

sada mi je u hodniku, tamo je uvjek hlado, zalijevam ju jednom tjedno, tako da joj napunim podlozak vodom. u zadnjih mjesec dana je fino napredovala - dok je ljeti imala samo tri lista - sad joj listovi nicu na sve strane, i bas me veseli, jer sam mislila da je crkla (a sad vidim da je samo spavala...)

ocekujem da ce i koji cvijetic napraviti, pa da me malo razveseli!
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 15:05   #12
Haj !

Ciklame u stanu mogu cvasti cijelu zimu ali samo ako su na hladnijem mjestu, najbolje između dva prozora.
Ja živim u zgradi sa duplim prozorima i između unutrašnjeg i vanjskog ima taman mjesta za teglicu.
Cvate ko luda cijelu zimu
Ana28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 15:13   #13
nasla sam ti jedan link na kojem pise dosta toga
http://www.uredidom.com/PODRU%c4%8cJA/VRTIOKU%c4%86NICAdetalji/tabid/89/ItemID/51/View/Details/Default.aspx
malo janje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 19:40   #14
tak je, između 2 prozora im je superiška, al im je dost da jednu noć bude gadan minus i da riknu. jako su osjetljive. najgore je što kad jednom skužiš da joj nešt ne paše, najbolje što možeš napravit je spasit gomolj za sljedeću godinu. zimi bi im bila idealna temperatura od nekih 8-10° bez značajnijih odstupanja
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 01:24   #15
Quote:
Ana28 kaže: Pogledaj post
Haj !

Ciklame u stanu mogu cvasti cijelu zimu ali samo ako su na hladnijem mjestu, najbolje između dva prozora.
Ja živim u zgradi sa duplim prozorima i između unutrašnjeg i vanjskog ima taman mjesta za teglicu.
Cvate ko luda cijelu zimu
da, to je jedini način u stanu. samo ako si u starom stanu
cement is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 13:24   #16
mENI su ove ciklame nekako prekomplicirane...obozavam ih samo..gledat...ali evo imam ciklame i moram se brinuti za njih. Upravo sam skuzila kako ih se treba delikatno zalijevat a ja ih nalila..po listu, po stabiljci a ne kako pise..neznanje neznanje......evo sad imam griznju savijesti.
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 13:30   #17
Nemoj se brinut, sad nemoj neko vrijeme zalijevat.
Mislim da je bitno da nemaju puno sunca, da su na hladnijem i da se zalijeva u podložak 1, 2 x tjedno i to je to. I gnoji!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 13:05   #18
Evo listovi su poceli zutiti.....grr.. sto da radim? zalijevam malo malo...cak nema ni sunca
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 16:48   #19
Ja ciklame imam cijelu zimu na prozoru s vanjske strane. Kod nas zime nisu hladne i cijelu zimu cvjetaju. Svaki pokušaj unošenja u kuću neslavno je završio, vjerojatno zbog centralnog.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 19:47   #20
Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
Evo listovi su poceli zutiti.....grr.. sto da radim? zalijevam malo malo...cak nema ni sunca
Svak list koji žuti ili truli brzo iščupaj jer inače cijela počinje truliti. možda ima premalo svjetla?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.