Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2015., 15:25   #7841
Selamun alejkum svima, dugo me nije bilo i mashAllah vidim ima dosta starijih forumasa.

Nego, oni uceniji da mi malo pojasne oko sun-sunneta, izvor i Poslanikova praska klanjanja, kao i ashaba?
Takodjer i vitr-namaz, koliko je obavezan se klanjati, nekako je odmah poslije farza, a negdje sam citao i da je grijeh da ne klanjati poslije jacije (ili jos bolje poslije ponoci)?

Nije li sun-sunnet novotarija, obzirom da za sunnet postoje hadisi da je pohvalno ga klanjati, narocito onaj sabahski, dok za sun-sunnet (pa i vitr namaz) se i ne sjecam nekih predaja/hadisa?
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 22:50   #7842
Quote:
kicho_tz kaže: Pogledaj post
Selamun alejkum svima, dugo me nije bilo i mashAllah vidim ima dosta starijih forumasa.

Nego, oni uceniji da mi malo pojasne oko sun-sunneta, izvor i Poslanikova praska klanjanja, kao i ashaba?
Takodjer i vitr-namaz, koliko je obavezan se klanjati, nekako je odmah poslije farza, a negdje sam citao i da je grijeh da ne klanjati poslije jacije (ili jos bolje poslije ponoci)?

Nije li sun-sunnet novotarija, obzirom da za sunnet postoje hadisi da je pohvalno ga klanjati, narocito onaj sabahski, dok za sun-sunnet (pa i vitr namaz) se i ne sjecam nekih predaja/hadisa?
Sun - sunneti spadaju u pritvređene sunnete koji ukupno čine 12 nafila za koje je Poslanik a.s. obećao ko ih bude izvršavao svakog dana da će mu biti izgrađen dvoracu u Džennetu. Vitr - namaz je obavezan po hanefiskom mezhebu i traje od poslije jacije do zore. Hadisi o vitr - namazu nalaze se u sve i jednoj zbirci.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 02:01   #7843
Negdje sam uzputno pročitala da je u nekom muslimanskom svetištu u Indiji 80 000 imama izgovoreli fetvu protiv ISIL-a.
Zanima me, što to u stvari znači i ima li to ikakve posljedice tj djelovanje na pripadnike ISIL-a?
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 15:59   #7844
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Negdje sam uzputno pročitala da je u nekom muslimanskom svetištu u Indiji 80 000 imama izgovoreli fetvu protiv ISIL-a.
Cifra je malo pretjerana i vidim da IRNA prenosi vijest sa tom brojkom, ostale Indijske novine govore o cifre od oko 1000 islamskih učenjaka (i muftija).

Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Zanima me, što to u stvari znači i ima li to ikakve posljedice tj djelovanje na pripadnike ISIL-a?
Za pripadnike ISIL-a samo izricanje fetve ne znači ništa. Dok za ostale muslimane može imati dvojako značenje, ovisno o državi boravka i mjestu gdje je fetva izrečena.

Fetva ima moralno-pravnu težinu za one muslimane koji borave u državama gdje se (u potpunosti ili djelimično) sudi po islamskom zakonu: Kuvajt, Saudijska Arabija, Pakistan, Iran... jer država takve fetve sprovodi u pravni akt za čije kršenje sleduju pravne posljedice.

Za one muslimane koji žive u državama gdje se ne primjenjuje šerijat, fetva ima moralnu (i onosvjetsku) težinu samo za one koji se slažu sa istom i koji je prihvataju.

U globalu ovo je dobro jer islamski učenjaci još jače i glasnije daju do znanja kakav je islamski stav po pitanju onoga što ISIL čini, a to bi trebalo otežati dodatno regrutovanje u njihove redove.

No širenje ISIL ideologije uveliko zavisi od toga kako se budu odvijali ostali faktori koji utiču na pojavu i postojanje ISIL-a (ostali politički faktori koji djeluju destabilizirajuće za region Bliskog Istoka i koji narušavaju odnose muslimana i "zapada").

Topla preporuka da se pročita ova knjiga:
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Svijet bez islama (eng. A World Without Islam), Graham E. Fuller
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 02:22   #7845
Od Zejnebe se prenosi da je:

Poslanik a.s. ustao iz sna sa rumenim licem i rekao, "Niko nema pravo da bude obozavan sem Allaha. Tesko ga Arapima, od Velikog zla (zlocina) koje im ubrzo nailazi. Danas se pojavila pukotina na zidu koji je razdvajao Je'dzudz i Me'dzudz poput ovoga (pa je Sufijan r.a. ilustrirao formirajuci svojim prstima krug poput broja 90). Zatim je upitano, "Hocemo li biti unistavani i dok medju nama ima pravovjernih (poboznih)?" Poslanik a.s. rece, "da, ako se namnozi loseg (medju vama)." (Buhari V 9, 88, 181)


Kao da je sve blize pojava Jedzudza i Medzudza, toliko toga se desava medju arapskim svijetom, toliko nepravde Islamu cine upravo arapi (pa da kazem i muslimani, uopce), toliko su u nevjerstvo usli (a obzirom da duze vrijeme i radim na Bliskom istoku, zaista svasta gledam, nije za foruma).
Onaj ko je malo detaljnije istrazivao i citao dostupnu literaturu (Gog i Magog / Rusija i Zapadna Evropa) sve mi vise ima osnove ovo moje misljenje, kao da se ulazi u neku zavrsnu fazu pred pocetak davno najavljenog.

Sta vi mislite?
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 00:30   #7846
Odgovore na sva pitanja o islamu predlazem postaviti Walid Shoebatu ex muslimanu i ex teroristu, strasan čova! i koliko samo strasti u propovijedanju. bez dlake na jeziku.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 21:14   #7847
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
Odgovore na sva pitanja o islamu predlazem postaviti Walid Shoebatu ex muslimanu i ex teroristu, strasan čova! i koliko samo strasti u propovijedanju. bez dlake na jeziku.
Zašto bi bivšeg teroristu i nevjernika išta pitali vezano za islam?

Da je njegov islam bio ispravan ne bi bio terorist, a kasnije odpao od vjere... s njegovog izvora se pojiti, znači zatrovanu vodu piti.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 16:13   #7848
Teroristički čin - težak moralni sunovrat

http://ba.n1info.com/a87389/Vijesti/...-sunovrat.html
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2016., 16:17   #7849
ej pozdrav ljudi, zanima me da li je potrebno imati peškir na kojem se klanjamo ili ga ne trebamo kad stojimo na ćilimu kao na ovom videu: https://youtu.be/W-7_fLp1Ils?t=4m46s
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 10:55   #7850
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
ej pozdrav ljudi, zanima me da li je potrebno imati peškir na kojem se klanjamo ili ga ne trebamo kad stojimo na ćilimu kao na ovom videu: https://youtu.be/W-7_fLp1Ils?t=4m46s

Dragi osa,

prvo, ako budeš učio o islamu preko You tubea, nećeš se dobro provesti.
zna se ponekad dogoditi da se naiđe na dobar i ispravan sadržaj ali u biti to je veoma voma opasno i pogrešno.

moj ti je savjet da za svaku neodumicu koju imaš upitaš nekog od vjerkih službenika u tvojoj blizini. ukoliko ih nema onda je najbolje da kupiš neki od udžbenika za vjersku pouku Ilmihal ili Ta'limul islam i da to izučavaš.

što se tiče tvoga pitnja,
jedan od uslova/ šarta za valjanost namaza ja da bude čisto tijelo, odijelo i mjesto na kojem će se klanjati.

čistoća tijela znači da je osoba okupana i da ima abdest i da u međuvrmenu nije došlo do radnji koje uzrokuju gubitak adesta ili je došlo po potrebe da se osoba mora okupati.

čistoća odijela znači da je odjeća klanjača čista, osnosto da na odijelu nema tvari koje se smatraju nečistim kao npr. tragovi ljudske mokraće.

čistoća mjesta podraumijva da je mejsto čisto odnosno da na njemu nema tvari koje su nečiste ili izazivaju nečistoću kao npr, fekalije, mokraća, svinjska ili neuštavljena koža... izlučevine psa kaoi fekalije i mokraća životinja.

U principu klanjač može obaviti molitvu na zemlji ili travi, ali je eto u našoj bosanskoj tradiciji i tradiciji regiona da se nešto prostre na pod kako bismo bili sigurniji da je mjesto na kojem klanjamo čisto.
To može biti ćilim, peškir, sedžada( ili serdžada) i bilo koje platno za koje smatramo da nema nečistoća.

Džamije u Bosni i regionu su zastrte ćilimom ili tepisima ili itisonima i na njima se klanja.
u kući ja lično nekad klanjam na sedžadi a nekad na ćilimu koji je u mojoj kući.
Kada klajnam u svojoj spavaćoj sobi onda obično ne prostirem sedžadu, a kada klanjam u dnevnoj onda obično nešto prostrem.

u svakom slučaju, konsultuj se za lokalnim imamom ili šejhom i nastoj da ispuniš sve šarte/uslove za namaz.

ndam se da ti ne trebam naglasiti da bježiš glavom bez obzira od nekih likova koji ne poštuju sveukupnu tradiciju islama, koji ne priznaju mezhebe i koji žele da te odvoje od tvojih roditelja
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 12:36   #7851
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Dragi osa,

prvo, ako budeš učio o islamu preko You tubea, nećeš se dobro provesti.
zna se ponekad dogoditi da se naiđe na dobar i ispravan sadržaj ali u biti to je veoma voma opasno i pogrešno.
Zar neprikladna molitva, može biti opasna iako se moliš Allahu? A ne nekom drugom.

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
moj ti je savjet da za svaku neodumicu koju imaš upitaš nekog od vjerkih službenika u tvojoj blizini. ukoliko ih nema onda je najbolje da kupiš neki od udžbenika za vjersku pouku Ilmihal ili Ta'limul islam i da to izučavaš.
OK!
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
čistoća odijela znači da je odjeća klanjača čista, osnosto da na odijelu nema tvari koje se smatraju nečistim kao npr. tragovi ljudske mokraće.

čistoća mjesta podraumijva da je mejsto čisto odnosno da na njemu nema tvari koje su nečiste ili izazivaju nečistoću kao npr, fekalije, mokraća, svinjska ili neuštavljena koža... izlučevine psa kaoi fekalije i mokraća životinja.
ma dobro nema takve nečistoće, ali ima one druge... smije li se klanjati na (ureknutom) opsihirenom mjestu, upravo u svrhu kako bi se očistili od uroka.

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
u svakom slučaju, konsultuj se za lokalnim imamom ili šejhom i nastoj da ispuniš sve šarte/uslove za namaz.

ndam se da ti ne trebam naglasiti da bježiš glavom bez obzira od nekih likova koji ne poštuju sveukupnu tradiciju islama, koji ne priznaju mezhebe i koji žele da te odvoje od tvojih roditelja
ja sam odrastao u kršćanskoj obitelji, ali planiram se konvertirati na islam.. više je razloga, smatram da je islamski obred molitve bogu bolji (zahtjevniji) od kršćanskog, jel, kuran ipak nije izmjenjen od čovjeka. točnije bio sam ateist, ali nedavno sam se uvjerio u nadnaravni svijet bože sačuvaj. pa želim to sve oblikovati u skladu sa vjerom u Boga.

Zadnje uređivanje osa-- : 30.05.2016. at 12:49.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 13:16   #7852
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Zar neprikladna molitva, može biti opasna iako se moliš Allahu? A ne nekom drugom.
dragi Osa
nisam na to mislio. Mislio sam da je you tube kao medij veoma otvoren i tamo bilo ko može tvrditi bilo šta od toga da je zemlja ravne plčae, šuplja pa sve do različitih vjersko religijskih apologetika
Quote:
OK!
ma dobro nema takve nečistoće, ali ima one druge... smije li se klanjati na (ureknutom) opsihirenom mjestu, upravo u svrhu kako bi se očistili od uroka.
Iskreno, ne znam! moguće je da postoji tako nešto. moje znanje o sihirima je površno, i zasnovano uglavnom na neprovjerenoj informaciji. uglavnom koliko ja znam potrebno je ukloniti stvar na koju je bačen sihr.
JEdnom imamu sam pokazao nešto što mi je bilo sumnjivo pa mi je on rekao da je najbolje da se to zapali.




Quote:
ja sam odrastao u kršćanskoj obitelji, ali planiram se konvertirati na islam..
mjesec ramazan koji nastupa za nekoliko dana je svakako najbolji mjesec za takav čin. Bog će ti u ovom mjesecu olakšati tu veliku blagorodnu promjenu.
Quote:
više je razloga, smatram da je islamski obred molitve bogu bolji (zahtjevniji) od kršćanskog, jel, kuran ipak nije izmjenjen od čovjeka.
nećemo biti navijački raspoloženi ali svakako postupci razumnog čovjeka trebalo bi da se temelje na nečem što smatra da je za njega najbolje.

Quote:
točnije bio sam ateist, ali nedavno sam se uvjerio u nadnaravni svijet bože sačuvaj. pa želim to sve oblikovati u skladu sa vjerom u Boga.
razmišljanja sam da strah istinskog vjernika ne treba biti strah od onoga što bi moglo da ga zadesi, nego strepnja od onoga bez čega bi mogao ostati.

ovdje ne mislim na materijalna ili duhovna dobra sa kojim nas Allah obasipa nego mislim na Allahov rizaluk (ridvanun min Allahi 9:72)
nisam prevo namjerno ovu riječ jer rivan znači zadovoljstvo ali i naklonost
Implicira sreću i ljubav.

Svakako ti stojim na raspolaganju za bilo koju nedoumicu.
Nadam se da živiš u nekom gradu u kojem ima džamija
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 13:32   #7853
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
dragi Osa
nisam na to mislio. Mislio sam da jee you tube kao medij veoma otvoren i tamo bilo ko može tvrditi bilo šta od toga da je zemlja ravne plože, šuplja pa sve do različitih vjersko religisjkih apologetika
Lako je to raspoznati barem za nas na Balkanu koji smo imali dodira s time.

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne znam! moguće je da postoji tako nešto. moje znanje o sihirima je površno, i zasnovano uglavnom na neprovjerenoj informaciji. uglavnom koliko ja znam potrebno je ukloniti stvar na koju je bačen sihr.
JEdnom imamu sam pokazao nešto što mi je bilo sumnjivo pa mi je on rekao da je najbolje da se to zapali.
A što ću, pa neću čitav stan zapaliti?
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
mjeser ramazan koji nastupa za nekoliko dana je svakako najbolji mjesec za takav čin. Bog će ti u ovom mjesecu olakšati to meliku blagorodnu promjenu.
E zanimljivo da mi je to baš palo na pamet kad se bliži ramazan. Mislio sam ja na to i ranije, ali sad bih to realizirao.
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
nećemo biti navijački raspoloženi ali svakako postupci razumnog čovjeka trebalo bi da se temelje na nešto što smatra da je za njega najbolje.
A znam, da se ne bi uvrijedili ovdje...
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
razmišljanja sam da strah istinskog vjernika ne treba biti strah od onoga što bi moglo da ga zadesi nego strepnja od onoga bez čega bi mogao ostati.

ovdje ne mislim na materijalna ili duhovna dobra sa kojim nas Allah obasipa nego mislim na Allahov rizaluk (ridvanun min Allahi 9:72)
nisam prevo namjerno ovu riječ jer rivan znači zadovoljstvo ali i naklonost
Implicira sreću i ljubav.

Svakako ti stojim na raspolaganju za bilo koju nedoumicu.
Nadam se da živiš u nekom gradu u kojem ima džamija
Na ovom svijetu je nešto najstrašnije što se može desiti, a to je da se izgubi mogućnost osjećanja. Eh, da ima jedna džamija.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 14:35   #7854
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
cut
samo opušteno! koju god nedoumicu da imaš pitaj dok ne nađeš odg koji će te smiriti
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 00:30   #7855
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
ma dobro nema takve nečistoće, ali ima one druge... smije li se klanjati na (ureknutom) opsihirenom mjestu, upravo u svrhu kako bi se očistili od uroka.
Esselamu alejkum i lijep pozdrav osa.

Namaz sam po sebi ne može uklonuti crnu magiju (sihre) ili otklonuti od čovjeka urok (sihri i uroci nisu isto).

Ramazansko "provjetravanje" prostorija: Očistite vašu kuću od negativne energije

Pogledaj neke od gore navedenih savjeta, i pokušaj ako je moguće to primijeniti na svoju kuću ili prostoriju u kojoj živiš. Ono što sam ja uobičavao činiti kad god se uselim u novu kuću ili stan (postanar, pa vazda seljakanje...) jeste da proučim ezan u svaki čošak sobe/prostorije. Džinni vole naseljavati mjesta gdje nema ljudi, pa ako je prostorija dugo bila nenastanjena, moguće je da su se oni uselili i moguće je da ih naš dolazak uznemiri/poremeti pa da to izazove kod njih potrebu da napadnu čovjeka ili porodicu.

Pazi se isto kome ideš i ko ti daje informacije o tim "sihrima". Postoje ljudi (muslimani) koji to čine na islamski propisan način i oni koji to čine na nepropisan način (najčešće kontaktiranjem džinna i dolazak njihovim posredstvom do informacija o tome da li negdje ima djelo cne magije ili ne).
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
ja sam odrastao u kršćanskoj obitelji, ali planiram se konvertirati na islam.. više je razloga, smatram da je islamski obred molitve bogu bolji (zahtjevniji) od kršćanskog, jel, kuran ipak nije izmjenjen od čovjeka. točnije bio sam ateist, ali nedavno sam se uvjerio u nadnaravni svijet bože sačuvaj. pa želim to sve oblikovati u skladu sa vjerom u Boga.
Da ti Bog olakša put ka Njemu, da te učvrsti i blagosilja u tvojoj odluci. Iskoristi mjesec Ramazan kao odskočnu dasku na tom svom putu
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 15:12   #7856
Koliko razumijem, islam, kao i krscanstvo uci da ljudska dusa nije zla, vec da se zlo dogada pod raznim drugim utjecajima, na primjer kao posljedica obmane sejtana. "Kad nastupi mjesec Ramazan, otvore se dzennetska vrata, dzehennemska vrata se zatvore, a sejtani se privezu lancima u okove." E sad, jel to znaci da sam ipak u krivu vezano uz ljudsku dusu, jer tijekom i ovog blagdana se ne moze govoriti o odsustvu zla.

Sretan vam Ramazan, ako se smije cestitati unaprijed.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 01:00   #7857
U Kur'anu se navodi termin nefsul-levamme tj. duša koja je sklona zlu.

To je najniži dio duše, ali naravno nije i početni.

Čovjeku je u ramazanu utoliko olakšano što nema, da kažem, "navijača" koji pogrijavaju njegove negativne sklonosti koje su se razvile u njegovoj duši pa mu je stoga lakše odoljeti iskušenju.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 13:18   #7858
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
U Kur'anu se navodi termin nefsul-levamme tj. duša koja je sklona zlu.

To je najniži dio duše, ali naravno nije i početni.

Čovjeku je u ramazanu utoliko olakšano što nema, da kažem, "navijača" koji pogrijavaju njegove negativne sklonosti koje su se razvile u njegovoj duši pa mu je stoga lakše odoljeti iskušenju.
Dusa koja je sklona zlu? Takva pretpostavljam postaje tijekom vremena? Uglavnom, hvala na odgovoru.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 21:09   #7859
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Koliko razumijem, islam, kao i krscanstvo uci da ljudska dusa nije zla, vec da se zlo dogada pod raznim drugim utjecajima, na primjer kao posljedica obmane sejtana.
Islam uči da smo stvoreni uravnoteženi, s potencijalom za jedno i drugo. Pored te naše prirode koja je takva s jedne strane imamo Božiju pomoć u vidu Objava i Poslanika, meleke (anđele) koji podstiču na dobro. No s druge strane imamo ovaj svijet koji je sam po sebi "obmana", privlačan, zbog njega kod ljudi se javljaju negativni osjećaji iza kojih sleduju loša djela; zatim imamo šejtane u ljudskom i džinnskom obliku koji združeno rade da što više ljudi povedu sa sobom tamo gdje im je već, zbog nepokornosti Bogu, određeno da budu - u džehennemu.
[Tako mi] duše i Onoga koji je stvori, pa joj put dobra i put zla shvatljivim učini[bolji prijevod bi bio: pa joj put dobra i zla mogućim učinio], uspjeće samo onaj ko je očisti, a biće izgubljen onaj ko je na stranputicu odvodi! Kur'an, Sunce 91:7-10
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
"Kad nastupi mjesec Ramazan, otvore se dzennetska vrata, dzehennemska vrata se zatvore, a sejtani se privezu lancima u okove." E sad, jel to znaci da sam ipak u krivu vezano uz ljudsku dusu, jer tijekom i ovog blagdana se ne moze govoriti o odsustvu zla.
Dakle u startu islam ne uči ni da je čovjek puko dobro niti puko zlo. Već da smo sposobni i za jedno i za drugo.

Eh sad, zašto ljudi i dalje čine zlo i ako su šejtani okovani u lance tokom mjeseca Ramazana?
1. Okovani su samo najzloglasniji, visokorankirani, najgori šejtani. Ovo je prema predajama Božijeg Poslanika, alejhi selam. Tako da su tu i dalje sitni šejtani koji čovjeku bajaju i došaptavaju zle misli. Bez četobaša i kolovoša zasigurno je njihovo dejstvo umanjeno, što mnogi vjernici i oni koji to nisu, osjete jer mnogi ljudi su doživjeli preporod baš u Ramazanu. Ovo je jedino mišljenje koje sam do sada znao ili koje mi je bilo prihvatljivo - drugačija objašnjenja nisam ni tražio.

2. U kombinaciji s gore pomenutim, tu je ljudska narav, ljudska duša koju je čovjek prethodnih 11 mjeseci usmjeravao i odgajao na ovaj ili onaj način. Ako ju je zapustio, ili nedaj Bože ka hrđavilu usmjeravao, teško da će tokom Ramazana doživjeti preokret ka dobru. To bi bilo kao kad bi čovjek držao papučicu na gasu i tek pred okuku skinuo nogu s gasa, i trebao bi iznenadno i uspješno promijeniti pravac. Događa se, ne kažem da se ne događa, ali su šanse male, isto kao što je mali broj slučajeva da ljudi koji nisu spremni za promjene, a ogrezli u nepokornosti i griješenju, da se najednom u Ramazanu promjene. Travki pritisnutoj snijegom treba vremena da se ispravi i podigne.

3. Nisu okovani šejtani u ljudskom liku. Da, i među ljudima ima "šejtana" koji danonočno pozivaju ljude ka onome što je loše. Loše prikazuju lijepim a ono što je dobro prikazuju ružnim. Oni nisu okovani u lance!

Video: Why Do We Commit Sins in Ramadan? (početni dio objašnjenja je više njegovo shvatanje, drugi dio objašnjenja je realan)

Video: Ramadan - The Devils Departure


Da pokušamo zaključiti. Onome ko je imao problema da se iščupa iz blata, onaj ko se kanio promijeniti, imao namjeru da napravi promjenu u životu, onaj ko je krenuo sa promjenama ali je posrtao... Ramazan je vjetar u jedra, koji će takvima pomoći da što lakše ostvare svoje namjere i nakane, da se promjene.
Oni koji nisu nikad ni planirali da se promjene, koji možda ni ne znaju u kojem se mjesecu nalaze, takvi nikakve koristi niti imaju od mjeseca Ramazana - osim onih kojima se Bog smiluje pa se iz bunila svoga probude i putem promjene, dobra i čestitosti krenu.

Nije dovoljno zazivati Božiju pomoć i zaštitu, Božiju pomoć da nam pomogne da se promijenimo - ukoliko ne činimo ništa što bi dovelo do pozitivnih promjena. Stajati pred trpezom i zazivati Boga da podigne čašu i napoji nas... to tako ne ide, bar islam tome ne uči. No ukoliko je čovjek PRVENTSVENO iskren i trude se da čine dobro, da se mijenjaju ka dobru i zazivaju Božiju pomoć i potporu, takvi su na dobrom tragu, takve će Bog pomoći. A mi, prema svima trebamo biti dobri i raspoloženi da pomognemo jer samo On zna što je u srcima ljudi!

Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Sretan vam Ramazan, ako se smije cestitati unaprijed.
Hvala na čestitkama. Nisi nimalo poranio, već se opraštamo s prvom trećinom

Zadnje uređivanje Palenholik : 15.06.2016. at 21:21.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 08:44   #7860
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Dusa koja je sklona zlu? Takva pretpostavljam postaje tijekom vremena? Uglavnom, hvala na odgovoru.



Posmatraj to kao voćku. Ili nešto bolje ili nešto gore od toga.
Ona zahjeva da je poljoprivrednik kultiviše inače će njeni plodovi bili mali gorki ili ih čak neće ni biti iako je u prirodi te biljke da daje urod.

Moja razmišljanja idu u tom pravcu pa mogu reći da je slično i sa dušom.

Izdanak biljke ima svojstvo prirodne čistoće i nosi potencijal. Ukoliko se ona kultiviše, zavisno od briga i umijeća uzgajivača, ta biljka može davati obilne ili manje obilne prinose. Ukoliko se ne kutiviše, biljka će podivljati, a moguće je i da će skroz propasti usljed napada štetočina i sličnog.
Tako je i sa čovjekom.
On se rodi u prirodnoj čistoći zekijjetu( zekijjet je formulacija koju sam ja našao da je upotrijebljena na dva mjesta u Kur'anu i to za dijete i za Isa a.s. a označava onu vrstu čistoće koju ne nemoguće zaprljati) a zatim se zavisno od kutlivacije njegovih fizičkih i duhovnih roditelja čovjeka dovodi o stepena duše koja sama sebe kori, koja je smirena, koja je zadovoljna Bogom, kojom je Bog zadovoljan i koja je potpuno očišćena duša/Safijj.
Ekvivalent štetočine bi bili ljudi koji svoje dijete upropaštavaju na ovaj ili onaj način, kvazi učitelji i kvazi gurui.



inače zaboravio sam ti se zahvaliti na tvojim lijepim željama za ramazan!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.