Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2012., 07:52   #1
Talking Nisu me naučili mama i tata

..inace gost na forumu, danas prvi put kao registrirani član, pišem ponukana izjavom kako moje dijete ne zna mahnuti za pa pa jer ga eto mama i tata nisu to naucili ..

Inace, sin ima 13 mjeseci, propuzao je i posjeo se s nepuna četiri mjeseca, sa šest se podignuo na noge, sa devet prohodao. Motorika mu se očito uvijek napredno razvijala.

No on je dijete glumac, kako mi ljudi iz okoline nabiju na nos.
Jer neće se okrenuti svaki put na spomen svog imena, mora biti po njegovome,osim mama i sloga "bo" od boca za mlijeko ne govori ništa ( ne računajući frfljanje bez značenja),kad pokušamo igru gdje je nos ili neki drugi dio tijela on jednostavno nema strpljenja da se igra, za njega je zabava loptanje,prenošenje igračaka,pranje zuba,bacanje pijeska, bilo koja igra koja zahtijeva trčanje i skakanje..

Ne zna mahnuti na to famozno papa, kad mu mahnete on samo prasne u smijeh..ito je njegova reakcija na bilo kakvi pokušaj uenja papa, daj pet i sličnih stvari..

U početku nisam bila toliko zabrinuta, jer eto sva su djeca drugačija, nije njemu pet godina da pozdravi babu na ulici s dobar dan ali danas je očito takvo vrijeme kada svi nešto znaju,svi su pametniji,znaju kako treba odgajati dijete pa sam pustila taj crv sumnje da nagrize.

Vjerujem ipak i dalje da je to sasvim normalno ponašanje ali fascinira me ta rečenica kako on nešto ne zna jer ga mama i tata nisu naučili.
Jer ja stvarno ne znam kako da ga naučim s obzirom da dosad nisam a pokušala sam..

Što vaša djeca kazu?
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 08:42   #2
ne brini...o ovome je deplasirano i raspravljati....to što ne želi mahnuti (jer je to općeprihvaćena reakcija dobre volje, za neke i prisilna radnja...kao i ljubljenje stranaca jer je to ''pristojno'') je stvar njegove želje....nauči dijete da na takve primjedbe reagira da su ga mama i tata naučili da ne treba raditi ono što neće i ne mora....
dijete brata mog dečka se ne zna poljubiti na rastanku...dijete od 5 godina, napući usta i ništa...nikakva reakcija, kao da malu slinavu ribu zalijepiš na obraz...pa što...ja tu ne vidim nikakav problemD
da, svi su ti jako pametni i bitnije im je kako će selo reagirati nego da poštuju stav svog djeteta...
hvala bogu da nisi takva

kod pitanja vezanih za dijete, slušaj autoritet, knjigu, ali najviše sebe i svoju intuiciju...ostale vračare, pametnjakoviće i velike majke sa ''puno iskustva'' jer imaju 20tero djece-samo ignoriraj....
majica_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:01   #3
Moj mali ima 17 mj.i maše pa-pa zadnja 2-3 mjeseca tako da još imate vremena naučiti
Ma nemoj se uopće zamarati time,moj recimo ne zna "dati pet",nije da ne zna ali mu se ne da ,dati će kad bude vrijeme i kad bude htio,ako bude..a kao to je glavna fora kod djece,koliko sam uspjela vidjeti kod druge djece,npr. kod doktora,daj pet-jeee,bravo..šta ako ga mama i tata ne nauče tome?
nanna25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:05   #4
što se treba učiti dijete pozdravljati.. I još k tome malu bebu
Dijete uči od vas, vi pozdravljate, nakon nekog vremena će i on. Prije ili kasnije, nebitno.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:14   #5
On je inače tvrdoglav (na koga li je samo :O ) i naravno radi samo što se njemu svidja. no s druge strane, ukoliko ga pokušaš prisiliti na nešto , on ne pruza otpor, nema plakanja, vrištanja, on jednostavno ignorira..

A s obzirom da mu je i majka tvrdoglavko i ne obazire se previše na okolinu bilo me panika da iz svoje trdoglavosti i svog načina zivljenja previdim eto nešto što je normalno za djecu njegove dobi..jer iako volim čuti sto mišljenja u većini slučajeva se naravno oslanjam na svoju intuiciju..no to je nekako bilo lako dok sam bila sama, a sada kad je on tu, uvijek postoji doza opreza i straha da mozda nisam u pravu i da to nije dobro za njega ( ovo sam priznala tu, inače naravno da sam uvijek u pravu, muzu mi ovo ne spominjite ..

al ja sam bila luda i kada nisam dala da se dijete nosa po rukama, pa mali i dan danas histerizira na dave babe i tete koje ga silom nosaju..i onda zaključe da on ne voli nosanje jer ga eto mater naučila..
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:14   #6
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
što se treba učiti dijete pozdravljati.. I još k tome malu bebu
Dijete uči od vas, vi pozdravljate, nakon nekog vremena će i on. Prije ili kasnije, nebitno.
a eto ..pitam se i ja.. a mali ispa idiot na stotu već par puta, jer eto , on ne zna mahnuti..
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:28   #7
nije mi jasna poanta topica

jel želiš čuti kako su ti komentari glupi, želiš li čuti kad treba naučiti "pa-pa", kako treba naučiti "pa-pa", ili kako je to s djecom i usvajanjem tih mota za pokazivanje? ili nešto peto?


svako dijete uči ono što vidi u okolini, i svako dijete to usvoji kad mu dođe trenutak. ti kao roditelj očito možeš utjecati na prvo, a ne i na drugo.

znači, ako mu mjesecima pokazuješ da mahne "pa-pa" kad nekog pozdravljate, a on to još ne radi, očito mu još nije došlo.
a ako mu ne pokazuješ, teško da će mu i doći
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:32   #8
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
On je inače tvrdoglav (na koga li je samo :O ) i naravno radi samo što se njemu svidja.
a koje dijete od 13-mjeseci ne radi samo ono što se njemu sviđa?!

Quote:
nije mi jasna poanta topica
panta topika je da mu kažemo 'pusti glupe komentare, nema veze što ti dijete ne maše pa-pa', jel'da?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:36   #9
Moj s 3 godine neće reć ni dovidenja ni pa-pa ako se 10 baba uzjati oko njega i mentalno ga siluje.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:39   #10
pusti mu crtić "teletubisi kažu bok".
Moj mali u zadnje vrijeme ima foru da kad ga stavim na spavanje, a njemu se ne spava, lijepo spuzne s kreveta, maše mi pa pa i odlazi u svom pravcu.

ps. ne mogu naći link na taj crtič, ali pusti mu bilokoje teletubise, na svakom mašu pa pa.
http://www.youtube.com/watch?v=l-sdtBWTa-c
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 03.05.2012. at 09:47.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:47   #11
Stariji ni dan danas neće reći bok ni mahnut ako ga opsjedne više ljudi ili mu to netko napomene, ne ponavlja pjesmice niti želi recitirati (to radi samo kad je sam), ne želi poslati pusu, mlađi viče đenja i maše sam od prve godine...djeca su različita i kod nekih stvari ne možemo ništa pa se ne treba ni zamarati komentarima drugih.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:19   #12
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Moj s 3 godine neće reć ni dovidenja ni pa-pa ako se 10 baba uzjati oko njega i mentalno ga siluje.
potpis.
No, ni moj nekad ne pozdravi.. Kako ga volja, jel.. Pa nikad nisam doživjela da netko kritizira naš odgoj jer ne pozdravi.

Uostalom, koliko ljudi ima da rade posao sa ljudima pa ne znaju reć' "dobar dan". I nikom ništa.
A ti si zabrinuta za bebu jer ne pozdravlja i radi sve po svom, astirogova
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:25   #13
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
Inace, sin ima 13 mjeseci, propuzao je i posjeo se s nepuna četiri mjeseca, sa šest se podignuo na noge, sa devet prohodao. Motorika mu se očito uvijek napredno razvijala.

U početku nisam bila toliko zabrinuta, jer eto sva su djeca drugačija,

Vjerujem ipak i dalje da je to sasvim normalno ponašanje
Tvoj je motoricki napredniji, netko drugi je u govoru napredniji...tako to ide.
Onaj koji ne hoda sa 11 mjeseci, ce prohodati sa 15...a onaj koji ne govori do druge ce progovoriti nakon druge.
Naravno, treba pratiti djetetov napredak, nije bitno da prica, bitnije je da reagira, slusa, obavlja zadatke (npr. "donesi lopticu") da komunicira ...neverbalno. Doci ce i rijeci i mahanje...
Ako ne dodje do oko/iza druge godine i ako ti se cini da nesto nije u redu trazi strucno misljenje.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:37   #14
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
a koje dijete od 13-mjeseci ne radi samo ono što se njemu sviđa?!



panta topika je da mu kažemo 'pusti glupe komentare, nema veze što ti dijete ne maše pa-pa', jel'da?
pPoanta mi nije bila da mi se kaze da pustim glupe komentare, a i ovo pa pa je bilo samo navedeno ko primjer, više me zanimalo , iako znam naravno da je svako dijete individua i da različiti.e stvari usvoji u različito vrijeme, što vaši klinci rade i da li ima mjesta panici kada tipa 13mjesečno dijete ne reagira na neke obrasce koje mu pokušavate usaditi. jer osim ovog faamoznog pa pa njemu je problem bilo kakva komunikacija i ponavljanje
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:43   #15
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Tvoj je motoricki napredniji, netko drugi je u govoru napredniji...tako to ide.
Onaj koji ne hoda sa 11 mjeseci, ce prohodati sa 15...a onaj koji ne govori do druge ce progovoriti nakon druge.
Naravno, treba pratiti djetetov napredak, nije bitno da prica, bitnije je da reagira, slusa, obavlja zadatke (npr. "donesi lopticu") da komunicira ...neverbalno. Doci ce i rijeci i mahanje...
Ako ne dodje do oko/iza druge godine i ako ti se cini da nesto nije u redu trazi strucno misljenje.
Hvala lijepa, ovo me više manje zanimalo sa strane roditelja koji imajiu ili su imali bebe.
kada se zabrinuti kod nereagiranja.. jer on obavlja za sada sve i zna traziti sto mu treba / hrana, sok, spavanje, ali kada dođe do tipa primjera koji ste naveli "donesi lopticu" ili neko slično učenje ne reagira. kao i kod mahanja , zastane da čuje i onda jednostavno nastavi svojim poslom
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:44   #16
mi isto imamo jednog 13-mjesecnjaka, i kod nas je ovako; on zna rec mama-tata, ali nece ponovit kad mu se kaze. tipa, ajde reci mama=cerek, ajde reci tata=cerek. ali onda ide po kuci i vidi me i zaleti se prema meni i sam od sebe kaze mama. on cesto brblja nesto na baby jeziku, mislim da to njemu i ima smisla. a kad ga se nesto pita, vjerojatno skuzi intonaciju, i uvijek odgovori i to sa da. bez obzira sto ga se pita... ovo sa papa ne prakticiramo. katkad nesto donese, recimo zatvorenu kutiju i pruzi je i uz to rece nesto sto valjda znaci otovri, jer kad ga pitam jel da ti otvorim klima glavom. ono sto rado ponavlja je pljeskanje, i ajmo rec kad cuje psa/macku krene i on za njima lajat/mijaukat al u baby verziji.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:51   #17
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Moj s 3 godine neće reć ni dovidenja ni pa-pa ako se 10 baba uzjati oko njega i mentalno ga siluje.
moj ne želi pozdraviti uopće niti odgovarati na pitanja ikome,pogotovo ne strancima, osim ako nije ultramegadobre volje i zainteresiran
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 12:38   #18
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
pPoanta mi nije bila da mi se kaze da pustim glupe komentare, a i ovo pa pa je bilo samo navedeno ko primjer, više me zanimalo , iako znam naravno da je svako dijete individua i da različiti.e stvari usvoji u različito vrijeme, što vaši klinci rade i da li ima mjesta panici kada tipa 13mjesečno dijete ne reagira na neke obrasce koje mu pokušavate usaditi. jer osim ovog faamoznog pa pa njemu je problem bilo kakva komunikacija i ponavljanje
ja imam malog od 13.5 mjeseci.
što se tiče famoznog pa-pa, mislim da ga je skužio prije mjesec dana, ali to napravi svake prestupne, dosad svega nekoliko puta. tako da možda kuži i tvoj, ali neće mahnuti jer mu se neće i gotovo.
što se tiče naredbi, mislim da moj kuži kad mu kažem tipa "baci lopticu" ili "daj mi jaje (igračka)".
ne govori puno, mama i tata, te još neke slogove, nenene (uz odmahivanje glavom), nanana, dadada i ono bepsko frfljanje, pjevanje, vikanje.
što se tiče motorike, tu debelo kasni u razvoju - 3mj (doktori rekli da je to fiziološka varijacija u usvajanju motorike), evo ima dva tjedna da se počeo ustajati uz namještaj.
ne kužim što misliš pod ovim da mu je problem bilo kakva komunikacija?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 16:13   #19
moj ima 16 mjeseci, s 13 i pol mjeseci je prohodao i otprilike u tom periodu sam otkrila da zna što su cipele i da reagira ako mu kažem "daj mami cipelu, loptu i sl".

inače, ja se isto stalno nečeg bojim.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 17:53   #20
Pa-pa je manji problem. Neka djeca to relativno rano nauče, ali odbijaju na taj način pozdravljati baš onda kad se to od njih najviše traži i očekuje... Kad ih se pusti na miru, onda oni sami krenu...

Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
jer osim ovog faamoznog pa pa njemu je problem bilo kakva komunikacija i ponavljanje
Što ovo točno znači?
Kako komunicira s vama, kako vam daje do znanja što želi i što treba? Vi nagađate ili vam pokaže prstićem u smjeru igračke/predmeta?
Čime se uopće i kako najradije zabavlja?

Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
zna traziti sto mu treba / hrana, sok, spavanje,
Ajd', pliz, opiši točno kako to radi... Dođe do vas, uzme za ruku i odvede do nečega ili? Mislim, ako ne priča, komunicira na neki način - koji?

Quote:
ali kada dođe do tipa primjera koji ste naveli "donesi lopticu" ili neko slično učenje ne reagira.
Ok. Jel slijedi bilo kakve upute tipa 'uzmi/daj/donesi/pogledaj'?
Što napravi kad dođu gosti? Pogleda ih, 'doživi', ili ih ni ne primijeti?
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:55.