Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2010., 00:19   #1
Wink Zamjena zupčastog remena > u režiji fizičke osobe

Eto, tek me zanima jel itko od vas ljubitelja automobila ikada zamijenio zupčasti remen svojim rukama i ako ima takvih, jel vas bilo strah . Na što ste jako pazili, čega ste se najviše pribojavali?

Može li se to uopće izvesti onako... pred zgradom ili u garažici ?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 00:48   #2
Jel se računa i skidanje glave i vraćanje iste ako osta ima lančanik?

Ako da ja sam sa starim radio, nema velike pameti, poravnaš oznake i to je to - ako ne skidaš remenice s bregaste, ako skidaš onda ti treba komparator(i) i blokade tako da možeš ispravno stavit remenice natrag i onda opet treba ufazit prema oznakama...

Sad baš pred zgradom neznam ima toga dost za raskopat ali u garaži bez problema ak imaš alata naravno...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 00:49   #3
nekoliko puta na zadnja 2 auta nisam, nit vjerojatno više ni neću - neda mi se s tim jeb...at
komplikacije ovise od auta do auta, odnosno konstrukcije motora i razvoda
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 08:50   #4
pa daj nek i majstori nešto zarade....s obzirom na cijenu i eventualne komplikacije,otfuraj auto kod majstora i bar znaš na čemu si
čakija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 09:27   #5
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Eto, tek me zanima jel itko od vas ljubitelja automobila ikada zamijenio zupčasti remen svojim rukama i ako ima takvih, jel vas bilo strah . Na što ste jako pazili, čega ste se najviše pribojavali?

Može li se to uopće izvesti onako... pred zgradom ili u garažici ?
Evo prije par dana 2 frajera to napravila pred mojojom firmom na Marei 100TD. (P.S. bijela, sa blendama na farovima).

Na temu - jasno da sam radio i jasno da me bilo strah prvih par puta (jerbo je bio MOJ auto) - no probaš "na hladno" nakon sastavljanja okrenut radilicu par puta i ako ide nemaš straha od neke teške havarije kad okrenaš anlaser ... najgore je da ne upali.

Na što pazit .... na sve. No naj bitnije je da ispravno zategneš remen ... zato mi je jedna od prvih investicija bio tenzometar za remenje.

I još jedna stvar - kako pripremiš posao tako će ti i bit - ako samo skidaš bez reda i poretka lupat ćeš glavom o lim kad bude trebalo sastavit. Ako se sve lijepo blokira i označi - sastavljanje je pjesma.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 10:31   #6
Probaj na internetu nac service manual od auta i puno ce ti olaksat stvar jer ces sve po redosljedu napravit .... ja tako promjenio na hy coupeu 07 bilo me je strah ali eto sve radi savrseno....
miky24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 13:04   #7
jesam na jednom od svojih bivših auta, P 309 1.9 GTI. sve je ispalo kako treba zahvaljujući tome da se ima mjesta za raditi i kako reče CDRW pazio sam na redoslijed.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 13:17   #8
na staroj stojci na ulici skidana glava, i normalno, nakon ravnanja montiran remen... posli na novijim autima zasad ne...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 15:39   #9
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Evo prije par dana 2 frajera to napravila pred mojojom firmom na Marei 100TD. (P.S. bijela, sa blendama na farovima).

Na temu - jasno da sam radio i jasno da me bilo strah prvih par puta (jerbo je bio MOJ auto) - no probaš "na hladno" nakon sastavljanja okrenut radilicu par puta i ako ide nemaš straha od neke teške havarije kad okrenaš anlaser ... najgore je da ne upali.

Na što pazit .... na sve. No naj bitnije je da ispravno zategneš remen ... zato mi je jedna od prvih investicija bio tenzometar za remenje.

I još jedna stvar - kako pripremiš posao tako će ti i bit - ako samo skidaš bez reda i poretka lupat ćeš glavom o lim kad bude trebalo sastavit. Ako se sve lijepo blokira i označi - sastavljanje je pjesma.
Kad već pišeš "najgore je da ne upali", čuo sam prichicu kako na nekim autima sustav skuži neku (kao) promjenu i bez obzira na točno vraćen remen, osovine 100% u fazi... ipak javlja neku grešku.

E sada, meni je to nelogično, ali neki su mi rekli da je i to moguće.

Jel moguće ili ... ne?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 16:17   #10
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Evo prije par dana 2 frajera to napravila pred mojojom firmom na Marei 100TD. (P.S. bijela, sa blendama na farovima).
imaš grabu ispred firme pa dolaze fizičke osobe
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 22:35   #11
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
imaš grabu ispred firme pa dolaze fizičke osobe
?

zar za promjenu "zupčastog" treba imati i grabu?!?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 23:15   #12
Za neke aute ti treba i flašencug.
pavle čutura is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 23:21   #13
Ovo je nažalost istina i to ne samo za zupčaste, zna bit bisera di i za drugo remenje moraš skidat nosač motora a to znači da ili moraš podlagat motor ili flašcuk...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 09:33   #14
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Kad već pišeš "najgore je da ne upali", čuo sam prichicu kako na nekim autima sustav skuži neku (kao) promjenu i bez obzira na točno vraćen remen, osovine 100% u fazi... ipak javlja neku grešku.

E sada, meni je to nelogično, ali neki su mi rekli da je i to moguće.

Jel moguće ili ... ne?
Ne. Ako sve radiš po proceduri,, nije moguće...

Naime, radi se isključivo o senzorici, koju "majstori" znaju odspajati bez da su isključili ECU (odspojili akumulator), tada po ponovnom spajanju, nekada, na nekim autima, ECU baca grešku, tj pali CE lampicu...

Ovo me podsjetilo na odspajanje zračnog jastuka vozača, radi skidanja volana radi tapeciranja istog, gdje je potrebno samo staviti ključ u off, i mrdaj koliko te volja. No, "majstori" za tapiciranje volana, koji su nakon upozorenja kako da to naprave rekli da im se ne mješam u posel jer su se naskidali volana skupljih od mog auta, OSTAVILI KLJUČ u poziciji kontakt da im se volan ne zaključa, i naravno odspojili volan... Ne treba reć da su platili 200 kn poništavanje greške... hi hi hi...

Na temu:

Zupčasti reme nije bauk promjenit, ako znaš što i kako i zašto raditi. Naravno, komplicirano je ono što i kako da dođeš do samog remena.

Npr kad sam ga mjenjal na twingu, trebalo mi je 4 sata. Na mazdi 2 sata, a na matizu recimo, ajajajajaj, bolje da se nisam primal posla....
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 13:08   #15
sve ovisi o kakvom motoru se radi. benzinac, diesel, redni, V-motor...

najjednostavnije je promijenit na rednom 4-cilindričnom benzincu s 8 ventila. imaš 2 oznake (ak ne brojimo onu na zamašnjaku). jedna na bregastoj, druga na radilici. najbitnije od svega je da nakon kaj sve složiš, motor okreneš na ruke 2 kruga. ak u ta 2 kruga nije bilo sudara klipova i ventila, onda nebu ni kod anlasanja.
__________________
Tutorial - kako pokrenuti auto-pojačalo kod kuće?! KLIK ZA DOWNLOAD
charly2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 13:33   #16
Quote:
charly2 kaže: Pogledaj post
sve ovisi o kakvom motoru se radi. benzinac, diesel, redni, V-motor...

najjednostavnije je promijenit na rednom 4-cilindričnom benzincu s 8 ventila. imaš 2 oznake (ak ne brojimo onu na zamašnjaku). jedna na bregastoj, druga na radilici. najbitnije od svega je da nakon kaj sve složiš, motor okreneš na ruke 2 kruga. ak u ta 2 kruga nije bilo sudara klipova i ventila, onda nebu ni kod anlasanja.
Hmmm, to okretanje na ruke je dobra i bezbolna fora za testiranje.
Hvala za sugestiju!
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 14:54   #17
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Kad već pišeš "najgore je da ne upali", čuo sam prichicu kako na nekim autima sustav skuži neku (kao) promjenu i bez obzira na točno vraćen remen, osovine 100% u fazi... ipak javlja neku grešku.

E sada, meni je to nelogično, ali neki su mi rekli da je i to moguće.

Jel moguće ili ... ne?
Moguće je. ECU jednostavno "primjeti" da bregasta i radilica nisu u fazi - to je čak dosta česti sistem zaštite motora. No ako si ispravno stavio zupčasti (samo pazi na oznake i brojeve zuba) - nećeš ni vidjeti taj problem.

Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
imaš grabu ispred firme pa dolaze fizičke osobe
Ma koja crna graba - radili su to na 2. etaži parkinga I nemaju nikakve veze samnom - ja ih vidio kroz prozor - a kad sam išao doma sam malo pogledal kaj rade ....
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 16:42   #18
A koliko je neka normalna cifra da mehaničar uzme za rad,tipa clio ili fabia?
Ovaj jedan mi je rekao oko 700 kuna...
__________________
I will let you down
I will make you hurt
damien666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 17:21   #19
Quote:
damien666 kaže: Pogledaj post
A koliko je neka normalna cifra da mehaničar uzme za rad,tipa clio ili fabia?
Ovaj jedan mi je rekao oko 700 kuna...
pa za tvoje područje (st) to je ok cijena. kod nas se inaće cijene kreću oko 500 kn u neovlaštenom servisu.

u fušu oko 300 kn
__________________
Tutorial - kako pokrenuti auto-pojačalo kod kuće?! KLIK ZA DOWNLOAD
charly2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 19:24   #20
da obično cijena rada u fušu 300kn 4cyl 8v motor, za 16v skuplje recimo 500kn, benzinci
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:44.