Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2012., 10:48   #81
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja ti kazem da je moja mama protivnik abortusa, od kad se sjecam sebe to znam. pa ja nisam. drugacije gledam na zivot pod nje, drugacije imam stavove u masu masu stvari.
i takve stavove , drukčije od svoje mame si imala već sa 15 godina? i tvrdiš da si u toj dobi bila dovoljno zrela da znaš da bi mogla napraviti abortus da si morala, i da bi mogla s tim živjeti cijeli svoj život?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 10:55   #82
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post

S obzirom da sam bila u suprotnoj situaciji i da su mi djeca već zagazila u pubertet, jako sam sigurna da bih reagirala onako kako govorim.


Mislim da bi ovo bila odlična zasebna tema, ali ovdje je off. Ako imaš volje, otvori topic. Bilo bi mi drago.
Bilo bi mi jako drago - samo kad bih znala postaviti temu

Super bi bilo kad bi pisali i roditelji starije djece kakav su oni pristup imali....

Odlično bi bilo i kad bi se željeli javiti i roditelji majki maloljetnica(ili majke djevojaka koje su abortirale) i da kažu koji je njihov način razgovora bio(i da li ga je uopće bilo) te kako se sve odvilo nakon što je do te situacije ipak došlo.....

također možemo dati primjere kako su roditelji s nama razgovarali.....

Puno sam natrkeljala, no smatram da bi nešto ovako bilo korisno mnogima.....
kako ja ne znam otvoriti novu temu ,otvorite vi.... naravno ako nije problem
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 10:57   #83
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Pa to je ok. Ne osuđujem extremein (i tvoj) stav o abortusu, samo mislim da je pogrešno nametnuti to i djetetu.



Ja podržavam pravo na abortus i to mi nikako nije samo medicinski zahvat. Posve sam svjesna i moralne dvojbe i krivnje i mnogočega što može izaći iz toga. Znam da to nije laka odluka, znam da može proganjati do kraja života, znam da može nositi i fizičke posljedice. Ali je i dalje nešto na što se nikog ne smije tjerati i što se nikome (u okviru zakonskih regula) ne smije uskratiti.
Ali ja to ne smatram nametanjem, mislim da je to jako jako loše, krivo isto koliko je krivo da nekog namjerno zgazi na cesti .

I ne bih ju nikad natjerala na moju odluku u vezi toga, ona će moj stav znati od prije.

I ja sam tolerantna po pitanju prava na ab, ali za mene osobno je ne prihvatljiv, zato i kažem da ne znam što bih napravila da zaštitim dijete jer o ovakvim situacijama po meni nema bezbolnog rješenja.




Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali mirotta, u tome se i sastoji roditeljstvo, da podrzis i one izbore s kojima se ne slazes. to sto si ti protivnik ne znaci da je i ona, tvoji odabiri ne moraju biti nuzno dobri za nju.
i ne znam jel lakse ljudima koji "podrzavaju" abortus, milsim sto, sto da moje dijete dijeli tvoj misljenje i odluci roditi sa 15?
meni je to preuzasno, potpuni i apsolutni horor.
Pa bi ju opet podrzala, i suzdrzala bi se od nagovaranja i komentiranja i pokusaja manipulacija.
zbilja bi.
iako bi i meni ta odluka njena okrenula zivot naglavacke dok na moj zivot odluka o njenom abortusu ne bi imala nikakav impakt.
Joj, ma i meni je horor roditi s 15, zato i kažem da je to možda najveća životna odluka, ali mi je i veći horor ab.


Možda vam se moje mišljenje čini staromodno, priznajem da sam prekonzervativna u svojim razmišljanjima za današnje moderno društvo, ali po ovom pitanju bi me jako brinula posljedica njenog abortusa na njezin život.



Više nego na moj, ja bih se s tim naučila nositi jer joj kao roditelj ne mislim uskratiti podršku.

Jer, iako se u slučaju kada se u takvim odlukama odabere ab problem čini da je nestao i obrisan(odstranjen ), mislim da je on zauvijek tu. To mene brine.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 10:59   #84
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Bilo bi mi jako drago - samo kad bih znala postaviti temu
Naučit ću te.

Klikni na ikonu i napiši post, možeš prepisati onaj tekst iz prijašnjeg posta. I upišeš naslov, pošalješ. To je to.

Edit: Ovo sam mogla i porukom. Ispričavam se na offu.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:02   #85
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
i takve stavove , drukčije od svoje mame si imala već sa 15 godina? i tvrdiš da si u toj dobi bila dovoljno zrela da znaš da bi mogla napraviti abortus da si morala, i da bi mogla s tim živjeti cijeli svoj život?
Da. Doduse, sa 15 nisam imala priliku razmisljati o tome ali sa 16 mi se desila situacija kad nisam znala da li ce abortus biti potreban i u mojoj glavi nije bilo ni zrnce razmisljanja, niti dvojbe niti icega. da sam bila trudna tada, isla bi na abortus. Niti u jednom trenutku mi nije pala napamet druga mogucnost.
Kao sto je tebi abortus neprihvatljiva opcija, meni je bilo radjanje.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:05   #86
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Jer, iako se u slučaju kada se u takvim odlukama odabere ab problem čini da je nestao i obrisan(odstranjen ), mislim da je on zauvijek tu. To mene brine.
ali tebi bi bio prisutan, ne mora znaciti da bi i njoj bio. kad se krece iz druge polazisne tocke onda su i "posljedice" drugacije.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:05   #87
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
apsolutno netocno. to ce poluciti samo to da ti ne kaze. kako te ne bi zaobisla u tom problemu ako zeli abortus kad zna da ces ju muciti krivicom, da ces "puknuti od tuge i jada" i tako dlaje?
ja ti kazem da je moja mama protivnik abortusa, od kad se sjecam sebe to znam. pa ja nisam. drugacije gledam na zivot pod nje, drugacije imam stavove u masu masu stvari.
pa se uvazavamo medjusobno i podrzavamo cak i kad se meni kosa dize na glavi od njenih izbora, kao i njoj od mojih.
Ako zanemarimo da se u ovom slučaju radi konkretno o abortusu, nije li baš to ono što očekujemo od odgoja, da ćemo klincima dati neke sjmernice u nekim važnim životnim pitanjima?

Misliš li da ih baš oko svega treba očekivati da sami donose odluke?

Kako ih onda uoće usmjeravati a ne opterećivati ih vlastitim stavovima, jer ovo što extreme navodi se može odnositi na bilo koje pitanje, ne samo na ab?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:08   #88
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali tebi bi bio prisutan, ne mora znaciti da bi i njoj bio. kad se krece iz druge polazisne tocke onda su i "posljedice" drugacije.
Ali ovo sam te baš i pitala u pitanju gore, vjerujem da će i njoj biti jer će odrasti s našim stavovima
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:14   #89
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Ali ovo sam te baš i pitala u pitanju gore, vjerujem da će i njoj biti jer će odrasti s našim stavovima
Ali to naprosto nije tako. Dijete stvara svoja misljenja, svoj pogled na svijet. Naravno da roditelji svojim stavovima oblikuju djecje na ovaj ili onaj nacin, ali u pitanjima kao sto su vjera, politicko opredjeljenje, abortus, ljudska prava... to je zbilja osobni stav koji cesto nema bas nikakve veze s time sto si "doma ucio".
Neke temeljne vrijednosti, postenje, dobrota....- to je nesto sto dijete cesto kupi iz doma, ali nacine razmisljanja... to ne nuzno.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:14   #90
Cijela tema je "što bi bilo kad bi bilo", prepucavanje bez kraja i konca, i uopće mi se ne da ulaziti u to.
Samo bih napomenula jednu nelogičnost koja se stalno provlači - abortus bi maloljetnicu satro fizički i psihički (kaže vas nekoliko).
A pretpostavljam da je trudnoća "walk in the park"?
Mene bi za dijete (a 15-godišnjakinja to je) bilo više strah kako će iznijeti trudnoću i kakve će posljedice na zdravlje ostaviti, nego abortus.
A što se psihe tiče, mislim da bi ju satralo jedno i drugo, samo bi u ovisnosti od odgoja i običaja postojala mala razlika.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:19   #91
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Da. Doduse, sa 15 nisam imala priliku razmisljati o tome ali sa 16 mi se desila situacija kad nisam znala da li ce abortus biti potreban i u mojoj glavi nije bilo ni zrnce razmisljanja, niti dvojbe niti icega. da sam bila trudna tada, isla bi na abortus. Niti u jednom trenutku mi nije pala napamet druga mogucnost.
Kao sto je tebi abortus neprihvatljiva opcija, meni je bilo radjanje.
baš mi je žao što si tako bila sigurna u abortus.. meni bi bilo prestrašno da moja kćer tako razmišlja..
al drago mi je da ipak nisi morala to učiniti
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:24   #92
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
baš mi je žao što si tako bila sigurna u abortus.. meni bi bilo prestrašno da moja kćer tako razmišlja..
al drago mi je da ipak nisi morala to učiniti
ali mozda ce razmisljati. mozda joj to nece biti uopce tako uzasna pomisao i mozda ce ga smatrati jedinom prihvatljivom opcijom.
i dalje ce biti tvoje dijete, kojem si pricala price i koje si pokrivala, i dlaje ce biti tvoja djevojcica koja ti je donjela cvjetic iz setnje, i dalje ce biti ista ona curica koju sada obozavas.
samo ce joj trebati mama da joj pomogne i da podrsku.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:27   #93
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Ako zanemarimo da se u ovom slučaju radi konkretno o abortusu, nije li baš to ono što očekujemo od odgoja, da ćemo klincima dati neke sjmernice u nekim važnim životnim pitanjima?

Misliš li da ih baš oko svega treba očekivati da sami donose odluke?
pa daješ im smjernice, ali oni sami donose odluke.

daješ smjernice "dečko mora biti vrijedan, pametan, drag..".
ona dođe kući s psihotično ljubomornom budalom jer joj je eto fizički napet, pa na osnovu toga konstruira kako je "vrijedan, pametan i drag".

i što ćeš sada? zabranit da ga viđa? možeš jedino moliti se da završi bez trudnoće


jednako je u pitanju npr. školovanja, koje je presudno za daljnji život. pa ne možeš dijete prisiliti da odabere što ti hoćeš

bar je tako kod mene doma bilo. dali su dobre smjernice, ja sam odabrala po svome znala sam da im nije drago, ali im nikad nije palo na pamet birati za mene, niti se postaviti "srce nam puca jer ne radiš kako smatramo da je ispravno".
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 11:54   #94
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Ali to naprosto nije tako. Dijete stvara svoja misljenja, svoj pogled na svijet. Naravno da roditelji svojim stavovima oblikuju djecje na ovaj ili onaj nacin, ali u pitanjima kao sto su vjera, politicko opredjeljenje, abortus, ljudska prava... to je zbilja osobni stav koji cesto nema bas nikakve veze s time sto si "doma ucio".
Neke temeljne vrijednosti, postenje, dobrota....- to je nesto sto dijete cesto kupi iz doma, ali nacine razmisljanja... to ne nuzno.
Stvara svoja mišljenja ali od nekud polazi, i ne slažem se s tobom da nema baš nikakve veze što si doma učio. "Učio" grubo zvuči, bolje reći "odgajan u takvom okruženju"
A meni je abortus usko vezan za temeljne vrijednosti

Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Cijela tema je "što bi bilo kad bi bilo", prepucavanje bez kraja i konca, i uopće mi se ne da ulaziti u to.
Samo bih napomenula jednu nelogičnost koja se stalno provlači - abortus bi maloljetnicu satro fizički i psihički (kaže vas nekoliko).
A pretpostavljam da je trudnoća "walk in the park"?
Mene bi za dijete (a 15-godišnjakinja to je) bilo više strah kako će iznijeti trudnoću i kakve će posljedice na zdravlje ostaviti, nego abortus.
A što se psihe tiče, mislim da bi ju satralo jedno i drugo, samo bi u ovisnosti od odgoja i običaja postojala mala razlika.
Da, nas nekoliko.
Mene više zabrinjava činjenica da je većini abortus "walk in the park"

Mislim da se svi slažemo da je odluka gotovo jednako teška, samo što ja mislim da je roditeljima koji su za ab (osobno) lakše prihvatiti takvu odluku jer nemaju moralnih dvojbi oko toga.

Raspravljam o tome kako se postaviti kao roditelj a to opet proizlazi od osobnog stava kojeg je teško izostaviti
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 12:05   #95
gledajuci iz ove situacije sada, kada moje dijete ima tek 3 godine mogu samo reci da bi joj bila podrska sto god ona odlucila. zeljela bi da joj mogu pomoc da odluci sto sama zeli, da me ukljuci u donosenje odluke, ja bi samo da ona s tim sto odluci bude na cisto i na miru. kako bi u stvarnosti reagirala ne znam, ne znam da li bi ja osobno mogla pobaciti, i u kojim okolnostima. isto da mi sin jednog dana dodje i kaze da mu cura ceka bebu, a da su oboje jos mladi/skolarci...kiki isto mi ne bi bilo svejedno. isto se radi o mom djetetu/unucetu, iako je to kcer nekog drugog. opet bi pokusala pomoc, ono znajte da sam tu, mislim da bi i mm isto reagirao.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 12:22   #96
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Stvara svoja mišljenja ali od nekud polazi, i ne slažem se s tobom da nema baš nikakve veze što si doma učio. "Učio" grubo zvuči, bolje reći "odgajan u takvom okruženju"
A meni je abortus usko vezan za temeljne vrijednosti:confused:



Da, nas nekoliko.
Mene više zabrinjava činjenica da je većini abortus "walk in the park"

Mislim da se svi slažemo da je odluka gotovo jednako teška, samo što ja mislim da je roditeljima koji su za ab (osobno) lakše prihvatiti takvu odluku jer nemaju moralnih dvojbi oko toga.

Raspravljam o tome kako se postaviti kao roditelj a to opet proizlazi od osobnog stava kojeg je teško izostaviti
zato sto ga smatras ubojstvom. ti mislis da je to ubojstvo i onda na temelju temeljnih vrijednosti zakljucujes i osjecas da to nije uredu.
da ga ne smatras takvim, da mislis drugo, onda ne bi imao veze s temeljnim vrijednostima.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 12:39   #97
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
baš mi je žao što si tako bila sigurna u abortus.. meni bi bilo prestrašno da moja kćer tako razmišlja..
al drago mi je da ipak nisi morala to učiniti
ja mislim da tu nema ništa strašno
ne znam koja 15ogodišnjakinja ne misli da je zatrudnjeti najveći horor na svijetu(mislim u suvremenom društvu).
ja mislim da je zapravo lijepo što je bila već sa 15 toliko sigurna u sebe, svoje odluke i što želi u životu(u toj dobi dijete-ne)
a s ovim "pazi se pa nećeš ostat trudan" forama možete obrisat guzicu jer i vrabac na grani zna da ne postoji 100% zaštita.

Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Cijela tema je "što bi bilo kad bi bilo", prepucavanje bez kraja i konca, i uopće mi se ne da ulaziti u to.
Samo bih napomenula jednu nelogičnost koja se stalno provlači - abortus bi maloljetnicu satro fizički i psihički (kaže vas nekoliko).
A pretpostavljam da je trudnoća "walk in the park"?
Mene bi za dijete (a 15-godišnjakinja to je) bilo više strah kako će iznijeti trudnoću i kakve će posljedice na zdravlje ostaviti, nego abortus.
A što se psihe tiče, mislim da bi ju satralo jedno i drugo, samo bi u ovisnosti od odgoja i običaja postojala mala razlika.
a ovo potpisujem.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 12:44   #98
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
a s ovim "pazi se pa nećeš ostat trudan" forama možete obrisat guzicu jer i vrabac na grani zna da ne postoji 100% zaštita.

.
upravo to. pucanje prezervativa zbilja nije urbani mit, dogadja se. i sto sad, ciejli zivot ispastati jer je nekome prezervativ stajao u ducanu pored blagajne na direktnom suncevom svjetlu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 12:49   #99
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i ne znam jel lakse ljudima koji "podrzavaju" abortus, milsim sto, sto da moje dijete dijeli tvoj misljenje i odluci roditi sa 15?
meni je to preuzasno, potpuni i apsolutni horor.
Pa bi ju opet podrzala, i suzdrzala bi se od nagovaranja i komentiranja i pokusaja manipulacija.
zbilja bi.
iako bi i meni ta odluka njena okrenula zivot naglavacke dok na moj zivot odluka o njenom abortusu ne bi imala nikakav impakt.
Ne znam ni ja...ne shvacam zasto bi roditelju koji misli da je roditi los izbor, bilo lakse prihvatiti tu djetetovu odluku da rodi (tim vise sto se tu onda ocekuje vjerovatno i dugogodisnja fizicka i financijska pomoc od roditelja), nego sto bi onome koji je protiv ab-a bilo prihvaitit taj ab.
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Mislim da se svi slažemo da je odluka gotovo jednako teška, samo što ja mislim da je roditeljima koji su za ab (osobno) lakše prihvatiti takvu odluku jer nemaju moralnih dvojbi oko toga.
Slazemo se da je jednako teska, ali bi ovima bilo lakse?
Ii tu mislis na iskljucivo djetetovu odluku?
Dvojba je dvojba...ako si protiv toga da rodi onda ti je to tesko prihvatiti, ako si protiv ab-a, onda ti je tesko to prihvatii, ne vidim zasto bi nekome tu bilo lakse ili teze.
Jasno mi je da je moral opipljiva stvar, ali ako tvoje dijete ode na ab, ti ces morati malo pregrisiti i shvatiti da je vidjenje morala i moralnih odluka tebe i tvoje kceri ponasto razlicit. Tebi to nije ok, njoj je...pa je onda jasno da akoje njoj to ok, onda ju to nece (pretpostavka) toliko muciti kao tebe.
Ako netko ne zeli da dijete rodi dijete, a ono odluci roditi, onda ce taj koji se nije slozio s tim (ako se ne posvade, vec to ipak nekako prihvati) morati sljedecih ne znam koliko godina mozda uzdravati to dijete, cuvati dijete, pomagati oko njega na 100 nacina...a nije to bio njegov izbor.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 13:29   #100
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zato sto ga smatras ubojstvom. ti mislis da je to ubojstvo i onda na temelju temeljnih vrijednosti zakljucujes i osjecas da to nije uredu.
da ga ne smatras takvim, da mislis drugo, onda ne bi imao veze s temeljnim vrijednostima.
Pa jasno. Samo da i ne mislim tako imao bi mi veze s temeljnim vrijednostima



Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ne znam ni ja...ne shvacam zasto bi roditelju koji misli da je roditi los izbor, bilo lakse prihvatiti tu djetetovu odluku da rodi (tim vise sto se tu onda ocekuje vjerovatno i dugogodisnja fizicka i financijska pomoc od roditelja), nego sto bi onome koji je protiv ab-a bilo prihvaitit taj ab.

Slazemo se da je jednako teska, ali bi ovima bilo lakse?
Ii tu mislis na iskljucivo djetetovu odluku?
Dvojba je dvojba...ako si protiv toga da rodi onda ti je to tesko prihvatiti, ako si protiv ab-a, onda ti je tesko to prihvatii, ne vidim zasto bi nekome tu bilo lakse ili teze.
Jasno mi je da je moral opipljiva stvar, ali ako tvoje dijete ode na ab, ti ces morati malo pregrisiti i shvatiti da je vidjenje morala i moralnih odluka tebe i tvoje kceri ponasto razlicit. Tebi to nije ok, njoj je...pa je onda jasno da akoje njoj to ok, onda ju to nece (pretpostavka) toliko muciti kao tebe.
Ako netko ne zeli da dijete rodi dijete, a ono odluci roditi, onda ce taj koji se nije slozio s tim (ako se ne posvade, vec to ipak nekako prihvati) morati sljedecih ne znam koliko godina mozda uzdravati to dijete, cuvati dijete, pomagati oko njega na 100 nacina...a nije to bio njegov izbor.
Pa zato što i osobno podržavaju ab?
Jer ti lakše podržati nešto ako se to slaže s tvojim stavom ili ako se kosi?
Ja ga ne podržavam pa bi mi bilo teže prihvatiti taj ab kod moje kćeri, čak po cijenu uzdržavanja, o tome nisam zapravo niti razmišljala.


Ali rasprava se svela na to da zagovornici pobačaja smatraju da u slučaju takve djetetove odluke koju će podržati, tog cijelog slučaja neće niti biti, ali ja se ne mogu sa time složiti.

Uglavnom se slažem da kao roditelj moram biti potpora djetetu ali priznajem da mi ne bi bilo lako da se ta odluka kosi s mojim temeljnim vrijednostima.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:45.