Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2015., 21:34   #2701
a šta te zanima u Utrechtu? obiđeš centar oko kanala, tamo ima hrpa skupih malih trgovinica, kafića i restorana. reci još nešto o svojim interesima i očekivanjima.

od muzeja ima u centru muzej glazbenih automata, to bi moglo biti zanimljivo.
(za hardcore ljubitelje umjetnosti ima i muzej crkvene umjetnosti i malo dalje gradski muzej u kojem mi je bio zanimljiv dio o dizajnu Dicka Brune, autora Miffy, radio je dobre naslovnice 1950-ih godina). meni je također bilo otkriće izložba aboridžinske umjetnosti (Australija), imaju galeriju u kojoj su povremene izložbe, ja sam baš ubola dobru.

nema potrebe za rezervacijom, ti vlakovi su stvarno kao prigradski. kupiš kartu na automatu ili šalteru (na šalteru je koji euro skuplje) i ne zaboravi poništiti na ulazu na perone. ima kotrola, naravno.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 13:51   #2702
Quote:
la nutella kaže: Pogledaj post
Dolazim krajem 6.mj u Amsterdam pa me zanima slijedece: do kada u tjednu i subotom rade dućani ? Da li je nedjeljom išta otvoreno? Preporuka za provesti nedjelju u gradu, jer je nedjelja jedini dan kad ću biti cijelo vrijeme slobodna.
Veliki dućani u najstrožem centru rade do 6-7 navečer sedam dana u tjednu. Četvrtkom znaju raditi do 9 navečer. Manji dućani po Jordaanu i širem centru (a to je ono najzanimljivije u Amsterdamu) rade ponedeljak-petak do 6 navečer, subotom skraćeno. Najpoznatije ulične tržnice (Albert Cuyp, Waterlooplein) rade ponedeljak-subota do 5 ili pol 6.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 14:14   #2703
ljudiii, osim onog očitog i uobičajenog što vidjeti, probati i kupiti u amsterdamuuu? suveniri neki, neka mjesta neuobičajena, hvala!! jel jako skupo tamo?
__________________
Svatko ubija onoga koga voli. Netko gorkim pogledom, netko riječju laskavom... Netko voli premalo, netko previše...Netko kupuje, a netko prodaje.
žana guja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 11:54   #2704
Supermarketi imaju slične cijene kao kod nas.

Obleka također, s time da imaju puno butika koji izgledaju otrcano i hipsterski pa naivno uđeš a ono platneni ruksak 3.000 kn.

Restorani i fast foodovi 2X skuplji. Razne usluge (frizer, postolar, zubar) 5X skuplje.

Imaju odlične sireve, ja ovdje jedem puno više sira nego u Hrvatskoj. Stroopwafles su slatki keksi i dobri su. Od ulične hrane specifični su im "sendviči" s haringom u koje stavljaju kiseli krastavac i luk. Meni to nije fino (naša riba je stoput bolja), ali možeš probat kao egzotiku.

Najzanimljiviji dućani su u Jordaanu.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 22:42   #2705
Suvenire nemoj kupovati u ducanima za suvenire ili na aerodromu. Postoje ducani za domace, a popularan je kineski Xenos u kojem ne rade Kinezi a ima ono stvari jeftinjaka ali guba. Tu ima šalica, tanjurica, vjetrenjaca, sircli, rukavica za otvaranje pecnice sa niskozemskim motivima, pa nakupujes gomilu za cijelu rodbinu, za 10 dp 15 eura.
__________________
Alaj volem kad smislim ovako nešto.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 00:43   #2706
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
Imaju odlične sireve, ja ovdje jedem puno više sira nego u Hrvatskoj.
Ako volis sir,onda moras otici do Reypenaer trgovine,Singel 182.Jesu skupi al je sir do jaja
Vlastita proizvodnja i tako vec godina 100...

A ako volis i cokoladu,Puchini bomboni su odma preko puta te radnje sa sirom,praline su rucni rad iz vlastite kuhinje.
Obje radnje su bile nezdrave za moj novcanik
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 09:49   #2707
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
Ako volis sir,onda moras otici do Reypenaer trgovine,Singel 182.Jesu skupi al je sir do jaja
Vlastita proizvodnja i tako vec godina 100...
Ne znam taj dućan, ali mislim da je sir jeftiniji na placu di isto imaju specijalizirane štandove koji imaju samo sir. U samom centru imaš Nieuwmarkt, a više na jug Albert Cuyp markt di nije samo hrana nego i odjeća i razne gluposti.

Jedna manje isfurana ideja za Amsterdam je otići do Amstel parka i tamo šetati. Cijeli park je pun skulptura, neobično uređenih kutaka, životinja, skrivenih puteljaka...

Inače moja procjena da je jest i pit vani 2X skuplje je bila malo optimistična, čini mi se da je više prema 3X skuplje...
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 00:37   #2708
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
Ne znam taj dućan, ali mislim da je sir jeftiniji na placu di isto imaju specijalizirane štandove koji imaju samo sir.
Je,definitivno je jeftinije na Albert Cuyp.
Reypenaer je skup,pola kile oud Gaude sam platio 20 eura,ali mi nije zao jer je sir odlican i opcenito,obozavam sir.To je za pocastiti se tu i tamo.
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 11:49   #2709
3 dana u Amsterdamu za 2 osobe, koja je najjeftinija solucija što se tiče smještaja i prijevoza do tamo?
Marša is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 00:14   #2710
Quote:
Marša kaže: Pogledaj post
3 dana u Amsterdamu za 2 osobe, koja je najjeftinija solucija što se tiče smještaja i prijevoza do tamo?
Sto se tice smjestaja,u ovo doba godine kampiranje je najjeftinija varijanta.
Pogledaj si Camping Zeeburg.
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 23:01   #2711
Jednom godisnje u A-damu se organizira vikend u kojem je moguce posjetiti i vidjeti neke od vrtova koji se nalaze s unutrasnje, dvorisne strane kuca.


http://amsterdam.org/en/event/30/open-garden-days.html

To je uvijek treci vikend u lipnju, oko ljetnog solsticija.
Ove sam godine imala srece da sam se nasla u pravo vrijeme na pravom mjestu tako da sam uspjela obici vecinu od ponudjenog.

Naime, ti su vrtovi vrlo lijepo napravljeni (uglavnom profesionalno planirani od strane krajobraznih arhitekata), sa kamenim ukrasima ( kipovi i sl) jos iz doba kad je Nizozemska imala kolonije po svijetu pa su se bogati Amsterdamdjani i na taj nacin zeljeli istaknuti pred susjedima i pokazati svoje bogatstvo.

Posjet je od petka do nedjelje, karta je ove godine bila 18€ i vrijedi za sva tri dana tako da nema zurbe.
A ni te lokacije nisu narocito daleko jedna od druge. Ipak se radi o bogatim kucama u centru a njih nema neizmjerno puno.

Ok, za ovu je godinu stvar gotova ali ako netko planira nagodinu u ovo doba u Amsterdam, mozda mu se posreci da vidi i ono sto se inace rijetko moze vidjeti.
Prolaz do vrtova je kroz privatne kuce tako da se ima prilike malo zaviriti i vidjeti kako izgleda i unutrasnjost tih kuca.
Neke su koristene kao muzejsko-izlozbeni prostor, a u nekima je dopusten prolaz samo radi te prigode.

Od restorana mogu preporuciti restaurant Zaza's.
I.www.zazas.nl

Nije od onih jeftinih, treba racunati barem 50€ po osobi, ali nije ni od onih najskupljih.
Uglavnom, povoljna i dobra cijena za ono sto nude.
Za Amsterdam, jelte.
Pak Lena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 16:05   #2712
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
Sto se tice smjestaja,u ovo doba godine kampiranje je najjeftinija varijanta.
Pogledaj si Camping Zeeburg.
Pogledaj airbnb.com

Vjerojatno nije jeftinije od kampa ali je stan/soba/krevet
__________________
Alaj volem kad smislim ovako nešto.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 23:12   #2713
Quote:
NenadX kaže: Pogledaj post
Pogledaj airbnb.com

Vjerojatno nije jeftinije od kampa ali je stan/soba/krevet
O da, moja su iskustva s airbnb bila samo pozitivna.
Doduse, nisam se koristila time po Evropi nego po USA, ali za vise ljudi mi se to cini kao definitvno najbolja opcija.
Imas mogucnost biranja lokacije, cijene i osvrte onih koji su bili tamo.
Sto ti vise treba.
Osim vremena koje trebas za proucavanje.
Pak Lena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 00:40   #2714
Istina,nisam mislio na broj osoba.Vjerovatno je AirBnb bolja varijanta ako ide 3-4 ljudi.Podjele se troskovi pa 50-60 eura dnevno /3-4 ljudi nije nista strasno.
Ako se ide sam ili dvoje...mislim da je kamp jeftiniji,oko 25 eura za dvoje.
Ima jedan i preko het Ij,u Amsterdam-Noord..
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 00:23   #2715
Daj jeftinije je u kampu, ali krevet, tuš, aparat za kavu internet i televizor imaju neku vrijednost, a već za dvije osobe je puno jeftinije od hotela.
__________________
Alaj volem kad smislim ovako nešto.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 00:37   #2716
Stari,zena pitala koja je najjeftinija varijanta,ja joj rekao..
Ako su omladinci u pitanju,mozda im je sator ok.
Meni je isto drazi krevet od satora,ali ko voli nek izvoli.
Slazem se da je AirBnb bolja varijanta od hotela.Hoteli su uglavnom(meni)dosadni.
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 15:21   #2717
Evo da se i ja javim. Pročitala sam sve napisano i mislim da sam pronašla više-manje sve informacije koje su me zanimale.

Putujem iz ZG 7 dana, dvije karte sam platila nešto manje od 2000kn (bit će da je to bila ona 129eura ponuda). Smještaj sam našla preko airbnb-a nedaleko Hortus Botanicus za 80ak eura po danu. Sad, vjerojatno sam mogla i bolje (lokacijski) i jeftinije, ali ovo mi se činio baš nekako simpatično okruženje. Preživit ćemo malo više cipelcuga, a i draže mi je da je nešto komotnije i čistije pa nešto više za to iskeširat.

Ono što sam nedavno iskopala na netu i jako me veseli jest Amsterdam Canal Parade koji se taman održava dok sam gore. Hihihi! Po fotkama me podsjetio na riječki karneval s alegorijskim kolima, samo što plove po vodi i ima nešto više kita in plain sight.

Još kombiniram koja mjesta posjetiti osim Amsterdama, teško se odlučiti kad svatko daje svoje preporuke, a ima toliko toga za vidjeti. Ah slatke muke...
__________________
If ignorance is bliss, why aren't there more happy people in the world?
M&Ms is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 00:09   #2718
Quote:
M&Ms kaže: Pogledaj post
Sad, vjerojatno sam mogla i bolje (lokacijski).
Hortus je na odlicnoj lokaciji!
Amsterdam je mali i kompaktan grad,tako da ce vam od tamo sve biti blizu;Waterlooplein,Rembrandt plein,Amstel,Dam,De Pijp...Museumkwartier i Vondelpark su nesto dalje,ali i do tamo se 'ladno proseta od Hortusa.

Harlem,Utrecht,Leiden..neka od mjesta do kojih mozete otici,pogotovo Harlem s obzirom da je blizu Amsterdama.
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 08:26   #2719
Meni je Delft krasan.
Inače ima fiksaciju da moram noge umočiti u more, pa nisam propustila ni Scheveningen. Fora izgleda, plaža kao da si na Mediteranu, hrpa kafića s palmama, a more ledeno.
Tko voli tornjeve i poglede, Euromast u Roterdamu nije loš, iako sam se ja prilično bojala.
Slažem se Harlem i Utrecht su lijepi, u Leidenu nisam bila.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 12:32   #2720
meni je i Den Haag bio zanimljiv, posebno jer sam išla ciljano da vidim Vermeerovu Djevojku s bisernom naušnicom u Mauritshuisu. od tamo možeš tramvajem do Scheveningena. možda imaš neke posebne interese, pa neka te to vodi.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.