Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2008., 09:01   #1
Kamo seliti? Pitanja, komentari, preporuke...

Dakle, koju ste zemlju odabrali za svoj novi dom? Jeste li zadovoljni ili da ponovno odlucujete odabrali bi nesto drugo? Jeste li imali problema sa papirima? Zasto ste u danom trenutku odlucili ici bas tamo? Svidjaju li vam se ljudi, mentalitet, klima?

Imam kroz sljedecih par godina namjeru probati otici negdje van. No nije isto turisticki otici negdje, reci svidja mi se, tu ocu zivjeti i stvarno zivjeti tamo pa trazim preporuke, komentare, kritike od vas koji ste to vec prosli.
__________________
I did it my way...
Collien is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 09:20   #2
Kanada, Kanada i Kanada.
Berava is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 10:01   #3
bilo kamo :)

Ako imas odgovarajucu trazenu struku, koja ce ti omoguciti dobro placen posao onda ti nije problem otici bilo gdje. Tada ti najcesce nije problem ni rijesiti papire.. Jedino ti jezicna barijera moze biti problem.
Ako nemas...onda ti je isto bio na Balkanu ili negdje vani.
ocean_wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 10:04   #4
Pa zasad nemam, jos imam godinu, dvije faksa... zasto sam i napisala kroz par godina kad ovdje zgotovim sta moram... al mislim da nisu sve struke jednako trazene, no o tome vec ima tema.
ja pitam cisto prakticne stvari, kak ste zadovoljni tamo gdje jeste, bili vi doktori, magistri, prodavaci u ducanu ili radite na bausteli.
__________________
I did it my way...
Collien is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 11:11   #5
Quote:
Collien kaže: Pogledaj post
Pa zasad nemam, jos imam godinu, dvije faksa... zasto sam i napisala kroz par godina kad ovdje zgotovim sta moram... al mislim da nisu sve struke jednako trazene, no o tome vec ima tema.
ja pitam cisto prakticne stvari, kak ste zadovoljni tamo gdje jeste, bili vi doktori, magistri, prodavaci u ducanu ili radite na bausteli.
Godinu /dvije faksa...pa dvije godine praksa....
Svijet ce se mnogo izmjeniti u dvije do pet godina, od sada.

A kako je tko zadovoljan ima veoma mnogo sa jeli je fizicki radnik, ili je zanatlija ili doktor.

Zarada znaci sve "iako ce mnogi kazati nije istina"...probaj zivjeti bez dobre zarade pa se brzo vidi.

Od fizickoga radnika ili prodavaca u ducanu ili netko na produkciji je duplo manje, nego visoko kvalificirani multiskill majstor moze zaraditi.

IT specijalista sposoban ce zaraditi, jos oko $20K-$40K vise.

Doktor koji dodje prvo treba 3-5 godine da se kvalificira i uspije sa pocetkom raditi u bolnici, ce zaraditi pocetkom ako je sretan $120K-$150K.

A raditi u pustinji u rudniku moze se zaraditi od $120K-$250K....prema zanimanju......ali tko je sposoban za te uvjete?

U Kanadi je veoma hladno i snijegu Australiji ovisno gdje i u koje godisnje doba...temperatura od 5-45C.

A najljepse more je na Jadranu/barem tako kazu/....kuda onda ici?...pa se svake godine vracati na godisnji u HR.

Vilko/zadnja kavica/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 11:23   #6
Hebemu, ja ocito ne znam postaviti pitanje da ljudi shvate sto ja zelim.
Evo primjer. Covjek zivi u UK, ok zaradjuje, dobro zivi, apsolutno mu nista ne fali. Ali, sada ipak kaze, da ponovno bira odabrao bi Kanadu ili Australiju. E sad ja postavljam pitanje zasto. Dakle, shvacam da zarada puno nosi, ali ocito da postoji jos neki faktor da bi ti negdje bilo lijepo i ugodno zivjeti, a ja sada pitam zasto je vama lijepo/ruzno tamo gdje jeste i po kojem ste principu birali kada ste odlazili te bi li da se opet selite otisli negdje drugdje.
__________________
I did it my way...

Zadnje uređivanje Collien : 31.10.2008. at 11:40.
Collien is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 11:35   #7
Quote:
Collien kaže: Pogledaj post
Hebemu, ja ocito ne znam postaviti pitanje da ljudi shvate sto ja zelim.
.......


ma znas ti postviti pitanje (ocito i jasno i glasno) samo se javljaju alzheimer-i i zveknutii koji nemogu shvatiti da ih nategnes na vrh k....i zato pisu ono sto je njima u tintari (glavurdi..tikvi...tikvetini..bukvi) a ti svoje pitanje mozes zakacit kenguru za rep


p.s. to i tebe ceka kad provedes 100 godina u dijaspori
Jebote da samo znas kolko ih ima..medjutim jedan se posebno istice !!!
(psssssss.....zvrknuti zvilkec --- iz amerike da neko greskom ne zamjeni za australiju)


Zadnje uređivanje Shipuga_ : 31.10.2008. at 12:08.
Shipuga_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 11:47   #8
Meni je pitanje sasvim OK!!!

Ja zivim u Slo i cini mi se da je za moj studij i pocetak to bilo OK! Ali ponekad se osjecam ovdje usamljeno, stil zivota nije bas po mom ukusu! Ipak volim grad u kojem se puno desava, da mogu mladji i stariji naci zanimacije, zabavu, mjesto za izlazenje, otovrenost ljudi mi dosta znaci,ovdje je i momka naci citava filozofija! Mislim da mi je pri izboru mjesta za zivot puno bitnija atmosfera, stil ziovta i definitivno klima, nego ne znam kakve pare
soncek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 12:02   #9
kaj studiras


ovak'
razmisli si kaj volis
kaj te zanima
koliko ti obitelji ostaje u Cro jer to ce te vuci da se povremeno vracas natrag
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 13:48   #10
Quote:
Shipuga_ kaže: Pogledaj post


ma znas ti postviti pitanje (ocito i jasno i glasno) samo se javljaju alzheimer-i i zveknutii koji nemogu shvatiti da ih nategnes na vrh k....i zato pisu ono sto je njima u tintari (glavurdi..tikvi...tikvetini..bukvi) a ti svoje pitanje mozes zakacit kenguru za rep


p.s. to i tebe ceka kad provedes 100 godina u dijaspori
Jebote da samo znas kolko ih ima..medjutim jedan se posebno istice !!!
(psssssss.....zvrknuti zvilkec --- iz amerike da neko greskom ne zamjeni za australiju)

znači ti si reko da se niko ne seli i da su svi kod svoje kuče.Ja bi se baš selio u južna zemlje afrika ili još bolje u australija jerbo kad se zemlja nebi više vrtila onda ne bi daleko pao i osto bi živ jerbo nisam na vrhu zemlje.
koga si to nacrto zveknuti zvilkec? Baš bi ga odselio u prašumu kako je lepi pa bi i mamuni pali u nesvest
COUGAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 18:08   #11
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
kaj studiras


ovak'
razmisli si kaj volis
kaj te zanima
koliko ti obitelji ostaje u Cro jer to ce te vuci da se povremeno vracas natrag
Na pmf-u sam. A od obitelji ne bi ostalo puno njih, u principu nitko tko bi me nakon roditelja vukao ovdje...
__________________
I did it my way...
Collien is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 18:29   #12
U Nizozemskoj, ali ne u većim gradovima, je jako ugodno za živjeti.
moned is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 12:06   #13
Quote:
Collien kaže: Pogledaj post
Na pmf-u sam. A od obitelji ne bi ostalo puno njih, u principu nitko tko bi me nakon roditelja vukao ovdje...
razlog mog pitanja, koji sam vjerojatno trebala objasniti prilikom prvog posta je to sto masu skvadre vuce natrag rodbina, frendovi i tako to

takodjer.....moras znati da, pretty much, di god da odes, morat ces odraditi nekoliko ispita za priznavanje diplome

znas kaj jos
razmisli si kaj te zanima
kaj te veseli u zivotu
banalne sitne stvari koje ti se mogu ciniti jako bitne kasnije
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 18:08   #14
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
razlog mog pitanja, koji sam vjerojatno trebala objasniti prilikom prvog posta je to sto masu skvadre vuce natrag rodbina, frendovi i tako to
Skuzila sam, ali fakat mi od rodbine nakon roditelja ne ostaje nitko... A frendovi, volim ih, ali nasla bi valjda i tamo nekog.

Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
takodjer.....moras znati da, pretty much, di god da odes, morat ces odraditi nekoliko ispita za priznavanje diplome

znas kaj jos
razmisli si kaj te zanima
kaj te veseli u zivotu
banalne sitne stvari koje ti se mogu ciniti jako bitne kasnije
I toga sam svjesna i spremna sam poloziti jos nesto sta treba, ali zastrasujuca mi je pomisao da je susjedov sin imao jos 2 godine polaganja ispita da mu priznaju diplomu (fizicar).

A ostalo, kakve veze ima sto volim, u principu sam primjetila da sve sto volim nije ovdje gdje jesam. A i sve sto je ovdje drugdje tog ima jos vise...
__________________
I did it my way...
Collien is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 22:44   #15
Quote:
Collien kaže: Pogledaj post
Skuzila sam, ali fakat mi od rodbine nakon roditelja ne ostaje nitko... A frendovi, volim ih, ali nasla bi valjda i tamo nekog.



I toga sam svjesna i spremna sam poloziti jos nesto sta treba, ali zastrasujuca mi je pomisao da je susjedov sin imao jos 2 godine polaganja ispita da mu priznaju diplomu (fizicar).

A ostalo, kakve veze ima sto volim, u principu sam primjetila da sve sto volim nije ovdje gdje jesam. A i sve sto je ovdje drugdje tog ima jos vise...

frendove nadjes
u krajnjoj liniji svi mi odrzavamo prijateljstva od prije, uz stjecanje novih

kaj se broja ispita tice.....ne znam za prirodnjake....ja sam sa ekonomista.....imala sam 7 ispita za poloziti i, ako se doro sjecam, za osmi ispit sam samo morala napisati essay

kakve veze ima kaj volis?!
volis zimu? snijeg? skijanje? bijeli Bozic? vjerojatno neces onda izabrati AU za zivot
kuzis?!
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 04:54   #16
Quote:
Shipuga_ kaže: Pogledaj post


ma znas ti postviti pitanje (ocito i jasno i glasno) samo se javljaju alzheimer-i i zveknutii koji nemogu shvatiti da ih nategnes na vrh k....i zato pisu ono sto je njima u tintari (glavurdi..tikvi...tikvetini..bukvi) a ti svoje pitanje mozes zakacit kenguru za rep

p.s. to i tebe ceka kad provedes 100 godina u dijaspori
Jebote da samo znas kolko ih ima..medjutim jedan se posebno istice !!!
(psssssss.....zvrknuti zvilkec --- iz amerike da neko greskom ne zamjeni za australiju)


Quote:
COUGAR:
znači ti si reko da se niko ne seli i da su svi kod svoje kuče.Ja bi se baš selio u južna zemlje afrika ili još bolje u australija jerbo kad se zemlja nebi više vrtila onda ne bi daleko pao i osto bi živ jerbo nisam na vrhu zemlje.
koga si to nacrto zveknuti zvilkec? Baš bi ga odselio u prašumu kako je lepi pa bi i mamuni pali u nesvest
==============


Dragi moji decki....zvrknuti zvilkec= proizvodnja zajebancije/neodgojene djece, ne sjecam se da je ikada zvilkec iz amerike pisao na Forumu.

Zahebavate se Vas dvoje na racun vilka vec dugo vremena....ali sta ces sam potpis kaze sve.
__________________
. /'\ .....Mlad,lud,neupucen....../'\
.| .|............ili samo..............| .|
( Y ).....radostan i ukrucen.....( Y )


========
Toliko da ne bi bilo zabune ovaj zvrknuti zvilkec iz AU ima sliku i dokumenat.



decki srdacan pozdrav

Vilim vilko K.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 05:32   #17
Quote:
Collien kaže: Pogledaj post
Hebemu, ja ocito ne znam postaviti pitanje da ljudi shvate sto ja zelim.
Evo primjer. Covjek zivi u UK, ok zaradjuje, dobro zivi, apsolutno mu nista ne fali. Ali, sada ipak kaze, da ponovno bira odabrao bi Kanadu ili Australiju. E sad ja postavljam pitanje zasto. Dakle, shvacam da zarada puno nosi, ali ocito da postoji jos neki faktor da bi ti negdje bilo lijepo i ugodno zivjeti, a ja sada pitam zasto je vama lijepo/ruzno tamo gdje jeste i po kojem ste principu birali kada ste odlazili te bi li da se opet selite otisli negdje drugdje.
Dio sta sam pisao prije je vazan za "opstanak zivota"...to jest zarada, jer ako se nema novac ne moze se niti izlaziti, a kamoli ici na godisnje odmore bilo gdje.

Ja sam davno prije 42 godine otisao u Graz...razlog da napustim drustvo i cugu/pijacu.
Graz u 1966/7 nisam financijski nasao nista bolje nego sta sam imao u Hrvatskoj...ali mjesto je bilo veoma lijepo, bas kako treba 250.000 stanovnika onda,ne premalo ili preveliko...stanovnici su svi bili mjesani od svih nacija.

Volio sam stare zgrade sa povijesti, zelenilo isto tako i posao, najveci problem je bio smjestaj.

1969 natrag sa suprugom i 6 godisnjem sinom iselili smo se zauvijek/znao sam odmah/u Australiju.

Od takoreci zime Studeni,20 1969...na ljeto u AU....temperatura je bila bez prekida 2-3 tjedna 40-45C....hladjenje nije postajalo u ono vrijeme "za svakoga"....mjesto je bilo Whyalla 36.000 stanovnika, sa glavnim poslom zeljezara i brodogradiliste...i poslovi koji su bili ovisni ili suport kao ducani i bolnica.

Tamo smo postavili na noge dvoje djece 45/34...i preselili radi bolesti 1994 u Adelaide 1.06 miliona stanovnika.

Moja supruga dolazi iz Novske originalno, dok sam ja stari rodjen purger.

Za moju suprugu kaze da su bili najljepsi dani/25 godina/ u Whyalla, ona nije voljela Zagreb...jer je morala se dizati ujutro u 04:00 i dizati sina, da stignu na Mirogoju na Autobus u 05:10, pa ostaviti djete u vrticu u Novoj Vesi, pa na tramway do Tresnjavke, da stigne u kancelariju na posao u 06:30.

I tako isto navecer/popodne/...malo djete u park pa opet isto drugi dan.

Dok je u Whyally imala samo 5 minuta do skole...nije radila i bila je kod kuce, jer sam joj zelio vratiti za sve teske dane u pocetku zivota.

I naucili smo se voziti da negdje nesto vidimo i sprovedemo i po 250-500 km u jednome danu...kada se naucis to nije nista.

Danas ja "uzivam natrag u gradu"....iako je mali u usporedbi sa Melbourna i Sydneya...ima svoje cari, i iako je veliki sa povrsinom svugdje je lijep i ja ga volim i okolica je veoma blizu...veoma me podsjeca na Zagreb/samo sta smo mi uz more 40-70km.

Ali eto moj pogled je osobe koja je odlazila /iselila se davno unatrag i sa odgovornosti obitelji....sta je cisto drugacije nego biti sam i odluciti kuda i kako ces.

Sva mjesta imaju dobre i lose strane, isto tako i zemlje, i tu je onda i klima,
kako kaze UNA67 "Bozicni praznici"....bes snijega.
Ali mi imamo i snijeg "samo na jednom vecem dijelu" ali je poslije sredine godine....tako tko zeli moze na skijanje svake godine.

Najljepse je da se uvijek u Australiji bes obzira na koje godisnje doba nadje mjesto koje ima oko 18-25/28C.

Vilim vilko K.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 09:07   #18
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
kakve veze ima kaj volis?!
volis zimu? snijeg? skijanje? bijeli Bozic? vjerojatno neces onda izabrati AU za zivot
kuzis?!
A to. Pa ono, bas suprotno tak da bi mi po tome AU bas pasala. Da, to se te 'banalne' stvari na koje covjek prvi cas zaboravi.
Uglavnom, puno mi je bitniji sadrzaj nego samo vrijeme. Barem koliko sam do sada zakljucila. Ok, mislim da mi Norveska i te zemlje ne bi bas odgovarale, to mi je malo previsoko i mislim da mi klima ipak ne bi pasala, ali recimo London koliko god nema bas lijepo vrijeme ima toliko popratnih sadrzaja da vrijeme nije toliko bitan faktor. (London je naveden samo kao primjer. )

@Vilko: Hvala na opsirnom postu.
__________________
I did it my way...

Zadnje uređivanje Collien : 02.11.2008. at 09:23.
Collien is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 11:36   #19
Nemoj ni razmisljat o klimi kad budes odlucivala gdje ces se seliti. Prije 2 godine sam bio u mjesec dana u Vancouveru i Kelowna, bilo toplije nego u Hr.

Klima se ionako svuda spojebala! Kako je krenulo za nekoliko godina kad budes isla mogli bi ovi u Kanadi mandarine uzgajat, a u Australci sa pingvinima kolo plesat!
matt101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 11:56   #20
Quote:
matt101 kaže: Pogledaj post
Klima se ionako svuda spojebala! Kako je krenulo za nekoliko godina kad budes isla mogli bi ovi u Kanadi mandarine uzgajat, a u Australci sa pingvinima kolo plesat!
Bome da!

Bas sam jucer kometirala, prije su se za Sisvete vadile bunde, a jucer se komotno moglo u kratkim rukavima hodat.
__________________
I did it my way...
Collien is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:10.