Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2010., 11:41   #581
Veroonika ti se spremaš ići gore za stalno? Ajd mi pm-aj neke informacije di bi kako itd. meni je isto velika želja odselit gore i ostavit Hrvatsku i "ceo region" i ne bi me bilo briga da se ne družim s "našima", glavno da imam normalan život i ne bojim se svaki dan dal ću preživjet do idućeg mjeseca s računima...

Nego, ja bih radio bilokaj, samo da se može omogućiti koliko-toliko život za početak, a kasnije kak ide...

Mariachi, svaka čast. Za sam sjever jel imaju odmah neke ponude za poslove ili važi samo za "domoroce"?
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 18:36   #582
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
A Minimal87, koja je tvoja struka? Reci mi to kao i osnovne svoje elemente sa CV-a pa cu ti reci skoro tocno koliko mozes da ocekujes da zaradis....

Mnogo toga je tocno sto je ovdje napisano, no samo sam istakao da El_Mariachi malo pretjeruje sa izjavama i preuvelicava neke stvari iz ne znam kojeg razloga. Ne kazem da laze, ali mislim da na osnovu jednog dogadjaja (vjerovatno iz novina ili TV vijesti) globalizuje i standardizuje cjelokupni zivot u Norveskoj pa i cijeloj Skandinaviji sto nije tocno naravno.


U Norveskoj a i Skandinaviji je zivot dobar, kvalitetan i uglavnom ekonomski dosta obezbijedjen, ali je sa druge strane dosadan i monoton, pogotovo onaj socijalni dio. Bas zbog toga oni vjerovatno mnogo i putuju pa tako neka prosjecna obitelj putuje 2-3 puta godisnje u inostranstvo na odmore u trajanju po prosjecno 2 sedmice. Nasi ljudi te odmore iskoriste i uglavnom odu jednom godisnje u domovinu i budu 4-5 sedmica odjednom i onda se pojedini zale da se samo radi. Normalno je da se radi kad vecina iskoristi sve moguce slobodne dane u jednom komadu i onda radi cijelu godinu. Obicne familije, pogotovo domicijelne, kao sto rekoh uzimaju 2-3 kraca godisnja odmora kada idu vani a pored toga uzimaju i brojne odmore od po 3-5 dana koje spajaju sa vikendom.

Zivot je miran, standardan, monoton, no bez stresa, sikiracije i nekih zivotnih problema (ako se radi o normalnijim obiteljima). Kao sto onaj kloc Ekrem Jevric rece, kuca-poso, poso-kuca i tako lagano...Vikendi su uglavnom slobodni i taj dio je onda vezan za oroganizacione sposobnosti i kreativnost individua. Vecina za vikend ide u prirodu, na vikendicu, u neki drugi grad posjetiti rodbinu ili prijatelje i slicno. Neki imaju brodicu pa se vozaju po moru, to im je jedna od glavnih zanimacija. Oni koji presjede vikend uz TV, ebiga, sta da kazem, onda zivot mora biti dosta dosadan i surov. Mnogi treniraju sport cak i do kasnih godina pa vikende uglavnom iskoristavaju za sportske aktivnosti. Neki su u gradu, u shopingu i po kaficama...Vole da rostiljaju kao i mi, pa ih dosta ide u prirodu ili jednostavno doma organizira grill party sa prijeteljima ili familijom. Ma uglavnom, normala, kao i kod nas, sasvim isto...

I sad dodatni problem je taj socijalni dio. Nasi ljudi tesko izbalansiraju situaciju. Oni koji dobro ne nauce jezik su u teskoj situaciji, kako po pitanju posla tako i u onoj socijalnom elementu. Prinudjeni su da se druze izmedju sebe a opet na kraju dolazi se do cinjenice da se i nasi ljudi sa takvima mnogo ne zele druziti jer kao nemaju ovi perspektive. Oni koji rade, uglavnom uspijevaju da izbalansiraju poslovni zivot u iskljucivo norveskom ambijentu sa norveskim jezikom naravno te drustveni zivot gdje mogu da biraju da li ce se druziti sa nasim ljudima ili sa norvezanima ili ostalima. Vecina se druzi sa nasim tako da ima odlicno izbalansiran zivot. No sve vise i vise (pogotovo mladih koji su odrasli ovdje) iskljucivo se i u poslovnom i drustvenom zivotu druzi iskljucivo sa domicijelnim stanovnistvom pa su male razlike izmedju njih i domacih, no oni vec nemaju pojma ni sta su bili Indexi ni ko je bio Tito....

Joj da dodam i to da nasih ljudi (dakle iz Hrvatske, BIH, Srbije, Kosova, Sandzaka i sl) ima jako dosta ali vecina nazalost je dosla iz seoskih podrucja pa je samim tim sa sobom ponijela i zadrzala onaj seoski mentalitet. Zbog toga su i izmedju nasih ljudi veoma razliciti interesi i pogledi na zivot. Ne mogu imati istu perspektivu neki koji su dosli iz centra Splita, Sarajeva ili Zagreba sa onima koji su dosli sa nekog sela iz Krajine ili Like. Zbog toga su razlike velike pa se i nasi ljudi ne druze toliko izmedju sebe. Sem toga kod dosta ljudi prisutan je i onaj elemenat zelje za dokazivanjem (ovo ima ja mislim samo kod nasih ljudi). Pojedinci rade i po 15 sati dnevno da bi mogli svake druge godine godine kupiti potpuno novog Mercedesa ili BMW-a i otici u domovinu da pokazu kako oni dobro zive. No nema veze sto isti nikada nisu bili u nekom muzeju, izlozbi, bioskopu, nekom otmjenom restoranu ili slicno....


Ovo je dosad najobjektivnija slika narocito Norveske. I meni pase, uz moj stil zivota. Za razliku od nekih drugih, subjetivnih...

Kuzim vec norveski dosta, pogledo sam si sve sto me zanima .
__________________
Science is a conspiracy of brains against ignorance...a revenge of victims against oppressors...a territory of freedom and friendship in the midst of tyranny and hatred.

Freeman Dyson
Manimal87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 11:05   #583
Quote:
Manimal87 kaže: Pogledaj post
Ovo je dosad najobjektivnija slika narocito Norveske. I meni pase, uz moj stil zivota. Za razliku od nekih drugih, subjetivnih...

Kuzim vec norveski dosta, pogledo sam si sve sto me zanima .
Pa jel ti zivis onda vec gore ili ne?
Veroonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 12:27   #584
ma kakvi, ne mogu si to priustit jos, a da mogu, slijedece godine bih upisao ostatak faksa gore. Norveski sam naucio u zadnjih 3 mj. dovoljno za sporazumijevat se. Tome zahvaljujem svojoj uciteljici Karin iz Kolbotna Posto znam eng. i njem., brzo sam skuzio srz jezika i kuzim odnose, sintaksu. Ali daleko od vokabulara. Samo gledam filmove u zadnje vrijeme - Fritt Vilt je bas zakon (doduse, nynorsk). Preporucam da si skinete i Colloquial Norwegian knjigu s CD-ima, i Clue-ov rječnik. Fenomenalno za prevađat si tekstove.

Eh, da - i Byki softwaree s karticama za ucenje. Fenomenalno. Liste se updatiraju redovno, free.
__________________
Science is a conspiracy of brains against ignorance...a revenge of victims against oppressors...a territory of freedom and friendship in the midst of tyranny and hatred.

Freeman Dyson
Manimal87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 13:36   #585
Quote:
Manimal87 kaže: Pogledaj post
ma kakvi, ne mogu si to priustit jos, a da mogu, slijedece godine bih upisao ostatak faksa gore. Norveski sam naucio u zadnjih 3 mj. dovoljno za sporazumijevat se. Tome zahvaljujem svojoj uciteljici Karin iz Kolbotna Posto znam eng. i njem., brzo sam skuzio srz jezika i kuzim odnose, sintaksu. Ali daleko od vokabulara. Samo gledam filmove u zadnje vrijeme - Fritt Vilt je bas zakon (doduse, nynorsk). Preporucam da si skinete i Colloquial Norwegian knjigu s CD-ima, i Clue-ov rječnik. Fenomenalno za prevađat si tekstove.

Eh, da - i Byki softwaree s karticama za ucenje. Fenomenalno. Liste se updatiraju redovno, free.
Jel mozes dati linkove, pliz
Veroonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 13:46   #586
ovo ti je dobra stranica za sve jezike

http://uz-translations.net/?category=norwegian
dnhl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 15:46   #587
Kada se zapravo šalju dokumenti/diploma na NOKUT? Koliko traje taj proces? Ako netko od poslodavaca trazi dokumentaciju na uvid vec prilikom same prijave za posao dal je dovoljno ju preevsti na engleski ili ?
Veroonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 13:56   #588
pozz...bas sam ove godine diplomirao na elektrotehničkom fakultetu VŠS informatike...pošto u hr nema posla kolega koji je u Oslu predložio mi je da dodjem tamo...uzeo je moju kopiju diplome pa je rekao da ce mi na taj način prvo potrazit posao pa cemo vidit dalje...bed mi je samo sto neznam norveški, ali eng znam ok i pricam sa dosta ljudi prek neta na eng...radio sam tijekom studija u t-com-u 3 god...pa me zanima objektivno kakve su mi šanse da se gore udomim ;D
samsvoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 22:52   #589
Evo za sve koji uce norveski - lista filmova (oko 36), sa linkovima na:
http://www.foriegnmoviesddl.com/search/label/Norwegian
__________________
Science is a conspiracy of brains against ignorance...a revenge of victims against oppressors...a territory of freedom and friendship in the midst of tyranny and hatred.

Freeman Dyson
Manimal87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 23:38   #590
Ne shvacam zasto prvo ne dodete ovamo kao turisti obidete zemlju, upoznate ljude pa se uvjerite sami. Ja se licno nikada nebi negdje preselila bez da tamo nisam bila prije. Jer koliko god jedna zemlja bila dobra na papiru ona ne pase za svakog jer nismo svi isti i nemamo iste potrebe. A znam dosta ljudi koji od prvog dana ovdje samo kukaju i kukaju i daj pomagaj... zato smatram da je vazno cuti neke negativne stvari a ne samo pozitivne.

Zadnje uređivanje Freja_ : 03.09.2010. at 23:51.
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 11:33   #591
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post
Ne shvacam zasto prvo ne dodete ovamo kao turisti obidete zemlju, upoznate ljude pa se uvjerite sami. Ja se licno nikada nebi negdje preselila bez da tamo nisam bila prije. Jer koliko god jedna zemlja bila dobra na papiru ona ne pase za svakog jer nismo svi isti i nemamo iste potrebe. A znam dosta ljudi koji od prvog dana ovdje samo kukaju i kukaju i daj pomagaj... zato smatram da je vazno cuti neke negativne stvari a ne samo pozitivne.

Absolutt se slazem, Freja daj podijeli s nama gdje tocno zivis gore, volio bih cuti tvoju stranu price. Samo znam ljude koji zive u manjim mjestima.
I naravno, u prvom mjesecu idem gore u srednju Norvesku na jedan festival pa cete moci vidjeti sva moja iskustva gore, doduse studentska, sa svim slikama i nasiroko opisima, iz grada srednje velicine i, dakle - nynorsk iskustva.
__________________
Science is a conspiracy of brains against ignorance...a revenge of victims against oppressors...a territory of freedom and friendship in the midst of tyranny and hatred.

Freeman Dyson
Manimal87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 12:33   #592
Imam pitanje: Zašto su Norveškoj sve kuće pravljene od drveta, obojene u crveno? To nešto zbog klime? Hladnije je u kućama od drveta ( koliko znam )

I dali tu 15 dana traje dan, a 15 dana noć u svakom mjesecu? Znam da je tako u Islandu, a ta je država blizu Norveške
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 16:03   #593
Pa neki si bas i ne mogu priustiti da turisticki obilazim Norvesku.
Veroonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 18:15   #594
Razumijem da je obilazak Norveske skup zbog visokog standarda ali mora se moci priustiti barem da se vidi kako jedan grad izgleda pa makar na 2 dana (iako smatram da ni 2 dana nisu dovoljna bolje ista nego nista). Jedno je citati o tome a nesto sasvi drugo je biti tu. Mi putujemo puno i toliko puta sam se iznenadila koliko jedno mjesto moze da izgleda na jedan skroz drugi nacin od one slike kakvu sam sebi stvorila u glavi citajuci o tome i slusajuci kako to drugi opisuju. A na kraju krajeva ako te zovnu na intervju za posao moraces ici u posjetu nekoliko puta da te upoznaju. Nece te niko zaposliti preko pisma ili telefona...

Kuce su drvene jer je to jeftinije. Ima nesto malo ljudi koji imaju zidane, takve su duplo skuplje. Ali nisu ni drvene kuce jeftine jedna kuca u nekom manjem gradu moze da kosta oko 2-3 miliona kruna. Kredit koji se moze dobiti od banke je 3 puta godisnja zarada. Znaci da bi se uzeo kredit za kucu od 3 miliona mora se godisnje zaradivati milion(muz 600 000 + zena 400 000 recimo, baj d vej zene u vecini slucajeva zaradivaju manje od muskaraca). Kuce u Oslu su od 8 miliona pa na gore. Drvene kuce su teske za odrzavanje svakih 5-6 godina treba ih prati pa ponovo farbati. Svakih 15-tak godina treba mijenjati krov itd itd.. Ali manje vise svi ljudi imaju svoje kuce. Mnogi ih kupe u 20-tim i do penzije odplate. Vecina prvo kupi jedan mali stan za sebe kada su u 20 tim, onda kada se presele da zive zajedno (sa curom ili momkom) onda prodaju dva mala stana kuce jedan veci, kada dodu djeca prodaju stan kupe kucu, svako dijete ima svoju sobu, kompjuter, televizor itd.

Kao i u svim drugim zemljama ima familija koje dobro stoje finansijski ima familija koje jedva sastavljaju kraj s krajem.

Norvezani vecinom (ali ne svi naravno) zive po malim mjestima. Ne vole gradove, guzve, stres itd. Vole prirodu, sumu, more, brodove, cvrkut ptica i sum valova. Ovo naravno ne vazi za ljude koji zive u Oslu iako ima ljudi koji sada zive u Oslu a sanjaju da imaju kucicu negdje u sumi... ali ih posao ili nesto drugo veze za grad.

Ma znate sta tesko je generalizovati... Kako su ljudi u Hrvatskoj razliciti tako su i u Norveskoj. Oni sa juga ne razumiju one sa sjevera, oni sa zapadne obale su mnogo drugaciji od ostalih itd tako da je potpuno glupo uopste pokusavati generalizovati i reci ma znas oni su svi ovakvi ili onakvi. Kao i u svim drugim zemljama ima ljudi koji su skroz ok, ima budala, ima pametnih i snalazljivih, ima svakakvih. Za nekog sa balkana ovo moze biti kulturni sok, a nekome ce super da pase jer kao sto rekoh nismo svi isti.

Ne znam kako ovaj post zvuci, imam problema sa nasim jezikom. Samo da naglasim jos jednom meni je ovdje super, svaki put kada se vratim ovamo sa putovanja bude mi drago sto bas ovdje zivim. Norveska nije perfektna kao ni jedna druga zemlja ali meni pase. Ali naglasavam ovaj zivot nije za svakoga jer na zalost mnogi nasi ovdje zavrse kljukajuci antidepresive, i ziveci za onaj mjesec kada ce otici dole vidjeti rodbinu i prijatelje... nikakve pare na svijetu, nisu toga vrijedne... to je barem moje licno misljenje generacijama koje su dosle kao djeca ili su rodeni ovdje je naravno puno lakse... ali nije ni njima skroz lako jer dok su roditelji na jedan nacin raja i prijatelji su na drugi... mnogi ne mogu podnijeti te razlike... a opet neki to iskoriste pa naprave nesto pozitivno od toga svega... eto tako
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 18:41   #595
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post
Kuce su drvene jer je to jeftinije. Ima nesto malo ljudi koji imaju zidane, takve su duplo skuplje. Ali nisu ni drvene kuce jeftine jedna kuca u nekom manjem gradu moze da kosta oko 2-3 miliona kruna. Kredit koji se moze dobiti od banke je 3 puta godisnja zarada. Znaci da bi se uzeo kredit za kucu od 3 miliona mora se godisnje zaradivati milion(muz 600 000 + zena 400 000 recimo, baj d vej zene u vecini slucajeva zaradivaju manje od muskaraca). Kuce u Oslu su od 8 miliona pa na gore. Drvene kuce su teske za odrzavanje svakih 5-6 godina treba ih prati pa ponovo farbati. Svakih 15-tak godina treba mijenjati krov itd itd.. Ali manje vise svi ljudi imaju svoje kuce. Mnogi ih kupe u 20-tim i do penzije odplate. Vecina prvo kupi jedan mali stan za sebe kada su u 20 tim, onda kada se presele da zive zajedno (sa curom ili momkom) onda prodaju dva mala stana kuce jedan veci, kada dodu djeca prodaju stan kupe kucu, svako dijete ima svoju sobu, kompjuter, televizor itd
pa ne znam kako ljudi gore uopće imaju toliko novca da prave kuću. Sada je već zamišljam kao državu u kojoj kuće možeš na prste prebrojati. Možda meni to izgleda skupo, jer je norveška kruna jača valuta od kune, ali čisto sumnjam da to mjenja stvar. Još kada se u kuću dodaju: porezi, režije - voda, struja, telefon, smeće, još ovamo ti popravci, pa onda kredit - a onda na kredit još i kamate... nigdje kraja
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 18:51   #596
Pa nije bas nemoguce, ali znam da mnogi (ne svi) naslijede kucu od roditelja koju prodaju i onda odplate dug za svoju kucu. Kod vecine se jedna plata daje za otplatu kredita a od druge se zivi, zbog toga je vazno da i muz i zena rade i da niko ne ostane bez posla. Ako se radi o farmama onda najstarije dijete nasljeduje roditelje, ali i oni obicno imaju kredit jer jedna farma trazi odrzavanje. Nije niko rekao da je lako ali recimo kirija za jedan stan/kucu kosta otprilike isto koliko kostaju rate za odplatu te kuce/stana... a mora se negdje zivjeti. Pa ili bacaj pare kroz prozor za zivot kao postanar ili kupi sebi pa se zaduzi kod banke. Mnogi ljudi stignu odplatiti kucu do penzije onda je prodaju kupe sebi jedan mali stancic tu i jedan mali negdje na jugu, recimo spanija itd i onda ovdje provode ljeta a tamo zime. Kada umru djeca to naslijede itd itd

Ali kao sto sam rekla prije ima i ovdje ljudi koji jedva prezivljavaju...
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 18:59   #597
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post
Pa nije bas nemoguce, ali znam da mnogi (ne svi) naslijede kucu od roditelja koju prodaju i onda odplate dug za svoju kucu. Kod vecine se jedna plata daje za otplatu kredita a od druge se zivi, zbog toga je vazno da i muz i zena rade i da niko ne ostane bez posla. Ako se radi o farmama onda najstarije dijete nasljeduje roditelje, ali i oni obicno imaju kredit jer jedna farma trazi odrzavanje. Nije niko rekao da je lako ali recimo kirija za jedan stan/kucu kosta otprilike isto koliko kostaju rate za odplatu te kuce/stana... a mora se negdje zivjeti. Pa ili bacaj pare kroz prozor za zivot kao postanar ili kupi sebi pa se zaduzi kod banke. Mnogi ljudi stignu odplatiti kucu do penzije onda je prodaju kupe sebi jedan mali stancic tu i jedan mali negdje na jugu, recimo spanija itd i onda ovdje provode ljeta a tamo zime.
Znam, imaju mogućnosti starosjedioci - Norvežani. Oni većinom nasljede. Ali ja govorim o doseljenicima - Hrvatima, Bošnjacima... ostali, oni sigurno nemaju puno šanse da tamo kupe kuću, već samo žive za dan kada će otići odatle. Čisto sumnjam da su kirije iste kao i kupit stan/kuću, to nigdje nema
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 20:36   #598
Ja koga god znam svi su se snasli, rade imaju kuce, vozaju auta... ali ne znam sada kako statistike izgledaju ima to sigurno na stranacama za statistiku. Kao sto sam rekla prije neki (pretezno stariji) boluju za zemljom iz koje su dosli dok neki (pretezno mladi) ne mogu svoj zivot zamisliti negdje drugo. Ali to je valjda sve normalno
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 20:41   #599
Evo vidim par dobrih postova tj.realnih pa evo da upitam nesto....ja radim (to su svi mislim bar,vidjeli) mreze na planinama protiv odrona.To obuhvata jos dosta posla npr.rad na visini sa alpinistickom opremom,busenje stijena itd.da ne smaram previse sa tim..... pa me zanima da li netko zna u norveskoj neku firmu koja se tim bavi? Bio sam 2 puta gore i odusevljen sam,po meni idealno mjesto za zivot,i obitelj.Ta monotonija tj.mir mi potpuno odgovara,kad imas djecu nekako su oni najvazniji...
majaizoran is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 18:04   #600
Dakle, sto reci na to:
http://www.jutarnji.hr/-izvrijedali-...viona-/883664/
__________________
Science is a conspiracy of brains against ignorance...a revenge of victims against oppressors...a territory of freedom and friendship in the midst of tyranny and hatred.

Freeman Dyson
Manimal87 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:41.