Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2010., 23:33   #21
^^ znači, najbolje je u biti raditi vježbe za jačanje kvadricepsa - da se koljena rasterete?


ok, sad natrag na učenje
 
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 23:35   #22
Ne samo za kvadriceps. I za lozu!
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:40   #23
bok svima! treba mi savjet kako vratiti koljeno u funkciju. naime, pala sam sa skutera i zeznula krizne ligamente. nista nije puklo ali imala sam gips od kuka do dole. nakon skidanja naletila sam na idiota od doktora koji mi je rekao da se odmah vratim treniranju (borilacke vjestine !) puno snagom naravno to nije bilo moguce, noga je pocela oticati i doslo je sve skoro pa u trombozu. fala Bogu preko veze sam dosla do fenomenalnog fizioterapeuta koji je sve sredio i nakon 6 mjeseci mogla sam stati na nogu. trenirati vise nikada nisam mogla kao prije, jos uvijek nemogu bas raditi nikakve vjezbe s opterecenjem na koljeno,a prosle su 2 godine. malo orbija, bicikl, rolanje tu i tamo i nakon kratkog vremena pocnu bolovi. kako da malo po malo vratim koljeno na razinu od prije? thnx!
capoeira-zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 13:54   #24
Daj mi ime fizioterapeuta na PM.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 17:06   #25
Quote:
Željezna kaže: Pogledaj post
medijalnog kolateralnog i prednjeg kriznog + kontuzija donjeg dijela femura.
Koliko ja znam, kolateralni ligamenti obicno zarastu za 6tj i to je period u kojem treba mirovat dok se staticke vjezbe vjerojatno smiju izvodit. Krizni pak ne zarastaju, jedini tretman ako su pukli ili istegnuti je rekonstrukcija a to ti je minimum 6mj prije povratka na prijasnju razinu aktivnosti. Naravno, moze i bez rekonstrukcije al tad treba jacat misice. A trcanje tjedan dana nakon operacije, ne znam sta rec na to....Ocito toj osobi nije bilo nista.

Imas na netu sve sto trebas znat cak i gotove programe rehabilitacije, samo se uhvati googlea i naci ces.

Btw, šršlo88 ti je dobro preporucio/la, bicikl, pogotovo sobni, je jedina sprava s kojom ne mozes pogrijesit i koja ti ne moze naskodit.

Quote:
mala nevaljala kaže: Pogledaj post
^^ znači, najbolje je u biti raditi vježbe za jačanje kvadricepsa - da se koljena rasterete?
I kvadriceps i zadnja loza, i to u odredjenom omjeru.
__________________
Jebali te potpisi...
whyc is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 00:06   #26
Pozdrav svima!

Vidim da se i ovdje raspravlja o ozljedama koljena i jačanju mišića pa da se i ja prikljućim raspravi. Ja sam s friškim iskustvom što se toga tiće. Puno sam čitala, čula i vidjela sto se toga tiće. Evo moje priče ukratko. Aktivna sam sportašica i bavim se borilačkim sportom. Prije 5,5 mjeseci na treningu mi je koljeno propalo pri jednoj nagloj rotaciji. Pretragama mi je ustanovljena totalna ruptura prednjeg križnog ligamenta, lezija medijalnog kolateralnog ligamenta i oštećenja hrskavice. Poslana sam na fizikalnu od 3 tjedna te nakon 3 mjeseca od ozljede ošla na rekonstrukciju prednjeg križnog. Nakon toga rehabilitacijama u toplicama 11 dana gdje dobivam novu ozljedu. Vračena u bolnicu na nove pretrage gdje mi je ustanovljena parcijalna ruptura mišića stražnje lože. Poslana ponovo na fizikalnu koju još i danas odrađujem. Radim vježbe za jačanje kvadricepsa, sad već polako i stražnje lože a uz to obavezno vježbe balansa. Sve vježbe odrađujem s gumom i loptom te balansnim pločama. Eto to je ukratko. Razgovarala sam s brojnim doktorima, fizijatrima, fizioterapeutima u vezi svog problema. Također sam u kontaktu s dosta ljudi koji su prošli isto ili slično. Ukoliko netko ima pitanja može mi se slobodno javiti.
senshu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 22:28   #27
Quote:
whyc kaže: Pogledaj post
Naravno, moze i bez rekonstrukcije al tad treba jacat misice....
Ne može bez rekonstrukcije ako se namjeravaš baviti istim sportom i istim intenzitetom. Kao klinac sam imao ozljedu, prednji križni, govno od doktora je reklo da on ne bi operirao jer sam dijete i da ligament ni ne treba, samo treba ojačati mišiće. To isto koljeno mi je više puta iskočilo, a onda sam ozlijedio i drugo - valjda sam previše pazio na tu nogu Do sada su mi oba iskakala neznam koliko puta i praktički se ne mogu aktivnije baviti sa većinom sportova kojima želim. Radi toga sam morao i odje*ati nogomet, pa neke borilačke

Zato ako ti doktor kaže da ne treba operirati puknuti ligament pljuni mu u facu jer govno nema pojma, lijeno je, pa odi drugome.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 16:47   #28
povreda koljena=(?

Zdravo raja...

Prije mjesec dana imala sam povredu koljena(ni sama ne znam sto se zbilo) bila sam u skoku inače igram odbojku....I u doskoku sam osjetila strasnu bol nesto je iskocilo..Nista nij bilo nateklo..doktori su mi rekli da se samo odmaram..medutim nakon 10 dana ja sam otisla onako malo na trening i opet isto..Opet su me uputili ljekaru...Ona meni samo reće uredu je to..pij ove tablete..(nije ni pogledala)...Medutimm kod mene je to sad ured ne treniram skoro 1 mjesec ali uskoro cu morati u repezentaciju s juniorkama..zato vas molim kakve vjezbe za jačanje koljena..kako da se oslobodim ovog straha cim krenem trčati...Jubim vas..
Dzana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:30   #29
Quote:
Dzana kaže: Pogledaj post
Zdravo raja...

Prije mjesec dana imala sam povredu koljena(ni sama ne znam sto se zbilo) bila sam u skoku inače igram odbojku....I u doskoku sam osjetila strasnu bol nesto je iskocilo..Nista nij bilo nateklo..doktori su mi rekli da se samo odmaram..medutim nakon 10 dana ja sam otisla onako malo na trening i opet isto..Opet su me uputili ljekaru...Ona meni samo reće uredu je to..pij ove tablete..(nije ni pogledala)...Medutimm kod mene je to sad ured ne treniram skoro 1 mjesec ali uskoro cu morati u repezentaciju s juniorkama..zato vas molim kakve vjezbe za jačanje koljena..kako da se oslobodim ovog straha cim krenem trčati...Jubim vas..
Ne možeš ojačati koljeno, samo mišiće oko njega. Vježbe koje su najbolje i najbrže rasterećuju koljeno su čučnjevi, duboki, box čučnjevi, mrtvo dizanje(rumunjsko, konvencionalno), a od assistance vježbi najbolje su iskoraci, step-ups, bugarski čučanj, leđna ekstenzija, glute ham raise.
Uglavnom, napravi balans između vježbi za gluteus i ložu te kvadriceps. Jer moras ojacati oboje da bi koljeno bolje funkcioniralo.
zzziher is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 23:57   #30
Question orbitrek i koljeno

ljudichi pliz ako netko zna!!! u zadnje vrijeme imam problema s koljenom!!! inače mi se to rijetko dešavalo, al eto...
ugl.zanima me da li je okej vježbat na orbitreku ili baš i ne?
znam da je neka fora- bicikla DA, trčanje NE..al šta je s orbitrekom?
ako netko ima još savjeta šta se tiče problema s koljenima, dobrodošli su
tnx
desetkila is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 01:44   #31
ako te koljeno boli nakon orbitreka, onda nemoj

ovisi sve o kakvoj se ozljedi radi
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 00:09   #32
Quote:
desetkila kaže: Pogledaj post
ljudichi pliz ako netko zna!!! u zadnje vrijeme imam problema s koljenom!!! inače mi se to rijetko dešavalo, al eto...
ugl.zanima me da li je okej vježbat na orbitreku ili baš i ne?
znam da je neka fora- bicikla DA, trčanje NE..al šta je s orbitrekom?
ako netko ima još savjeta šta se tiče problema s koljenima, dobrodošli su
tnx
Slažem se s Aphex. Sve ovisi o kakvoj je ozljedi riječ.
__________________
Never give up!
senshu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 08:17   #33
Quote:
RYOU kaže: Pogledaj post
da iskoristim sto je otvorena tema...

meni koljena pucketaju pred kraj cucnja. pretpostavljam da sam ostetio meniskuse. ima neko rijesenje za to osim noža? dali je uopce pravilo da je pucketanje znak ostecenog meniska ili moze biti nesto drugo?
Oštetila hrskavicu prije nekoliko godina. Nisam bila na operaciji. Izbjegavam veća opterećenja. Bavim se trčanjem, ali povremeno i ne predugo (ok je polagano trčati, pa onda malo hodati i tako naizmjence). Doktor je zabranio duge vožnje biciklom, trčanje po stepenicama, čučnjeve. Kod bolova pomaže masaža ledom (stavi u čašu od jogurta vodu, unutra neki štapić da možeš primiti i izvaditi led, zamrzni i onda masiraj kružnim pokretima oko 5 minuta, ne dulje. Nemoj se bojati, nije strašno, a po ovoj vrućini osvježava). To poboljšava cirkulaciju i uklanja bolove na određeno vrijeme. (na pucketanja ne utječe, to ostaje)
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više nego sebe 13.05.2009-27.01.2011
Bella007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 08:19   #34
Quote:
Bella007 kaže: Pogledaj post
Oštetila hrskavicu prije nekoliko godina. Nisam bila na operaciji. Izbjegavam veća opterećenja. Bavim se trčanjem, ali povremeno i ne predugo (ok je polagano trčati, pa onda malo hodati i tako naizmjence). Doktor je zabranio duge vožnje biciklom, trčanje po stepenicama, čučnjeve. Kod bolova pomaže masaža ledom (stavi u čašu od jogurta vodu, unutra neki štapić da možeš primiti i izvaditi led, zamrzni i onda masiraj kružnim pokretima oko 5 minuta, ne dulje. Nemoj se bojati, nije strašno, a po ovoj vrućini osvježava). To poboljšava cirkulaciju i uklanja bolove na određeno vrijeme. (na pucketanja ne utječe, to ostaje)
Meni je cucanj bas pomogao da otklonim tegobe zbog ozljedene hrskavice. Suprotno misljenjo ortopeda, poslusao sam ljude koji razumiju koljena u praksi i voila, sad je manje-vise super. Ne obican cucanj, box squat.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 15:59   #35
Dižem temu.
Koliko pomaže obično hodanje koljenu? Ukoliko osoba nema mogućnosti baš voziti bicikl s povišenim sjedalom (tj uopće voziti ga)?
I nakon koliko ste vi s ozljedama počeli normalno plivati (ne izbjegavajući rotacije)?

Hvala.
__________________
Play restart
Željezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:53   #36
itko ?
__________________
Play restart
Željezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:57   #37
Quote:
Željezna kaže: Pogledaj post
itko ?
Hrskavici pomaze. Ostalim ozljedama - neam pojma.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 16:26   #38
Hvala Medo. Prosurfat ću i raspitat se.. (s obzirom da ni fizijatar ni ortoped kod kojeg sam išla mi nisu znali reći)
__________________
Play restart
Željezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 16:29   #39
svugdje po netu se nameće slično>> "Hodanje žustrim korakom ubrzava otkucaje srca do razine slične pri trčanju ili joggingu, ali bez štetnog učinka. Najbolje su pritom ravne i glatke površine, no i povremene uzbrdice mogu biti korisne. Tijekom vremena, vaša će koljena ojačati pa se možete okušati i u planinarenju. Izbjegavajte naglo stajanje i ponovno kretanje, okretanje i pretjerano savijanje.

Bicikl je još jedna sigurna opcija za vaša koljena jer dopušta lagano istezanje i gibanje, minimalan je rizik ozljede te pritom tijelu odličnu kardio vježbu. Pripazite da je sjedalo vašeg bicikla na pravoj visini kako biste minimizirali pritisak na koljena."

Ali ja sam ciljala ćuti nečije osobno iskustvo po tom pitanju, da ne radim nešto krivo.

Ako se tko zaleti na ovu temu ( i zna nekog sa sličnim problemom) nek napiše
__________________
Play restart
Željezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 18:47   #40
Quote:
Željezna kaže: Pogledaj post
Dižem temu.
Koliko pomaže obično hodanje koljenu? Ukoliko osoba nema mogućnosti baš voziti bicikl s povišenim sjedalom (tj uopće voziti ga)?
I nakon koliko ste vi s ozljedama počeli normalno plivati (ne izbjegavajući rotacije)?

Hvala.
Lagano hodanje koristi koljenu. Također bilo koja gibanja koljena bez opterečenja na njega ima jako pozitivan učinak. To potiče stvaranje sinovijalne tekučine pa se koljeno bolje podmazuje a hrskavica manje troši i bolje obnavlja. Bicikli je bolji od hodanja ali ako nisi u mogučnosti voziti ga i hodanje je ok.
Naravno apsolutno najbolje je plivanje. Ono je definitivno br 1 kada je u pitanju neka oporavak nakon ozljede.

Ja sam s laganim plivanjem počela u toplicama 4 tjedna nakon operacije a s "pravim" plivanjem u smislu kao da mi nikad ništa nije bilo oko 5 mjeseci nakon operacije. I evo idem na plivanje skoro svaki dan već mjesec dana i stanje s koljenom mi se popravilo bolje nego za svih ovih 5 mjeseci prije.
Ja ga svakako preporučam.
__________________
Never give up!
senshu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:49.