Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2007., 23:30   #21
Itekako da je to sudbina. Svako bi bija kovač svoje sudbine kad bi zna 150% šta će mu neki potez ili izbor donit u budućnosti. Sudbina je htjela da ti odlučiš otić u taj caffe a ne neki drugi ili da nećeš radit nešto drugo. Ali nemoj se pomirivat sa svim sranjima šta su ti se desila i reć da je to sudbina (to se podrazumijeva) nego se bori (ne protiv sudbine jer nemoš) nego protiv sranja
johhny_park is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 23:36   #22
Zar je bitno da li formalno i postoji sudbina ili ne,s obzirom da se ne može dokazati?
Situacija je ista,barem s našeg gledišta,postojala ili ne- svaki izbor koji čovjek donese je uzročno-posljedično vezan s nizom prethodnih i odvodi u niz sljedećih.
Ako je i unaprijed zapisano da se "tako moralo desiti" to tako ne izgleda se čovjekovog stajališta-stajališta s kojeg jedino i možemo promatrati.

Ionako izbjeći sudbinu ne možeš jer ,po tom principu, svaka odluka koju doneseš je..sudbina.
Pa čovjeku ne preostaje drugo no boriti se neovisno o pojmu sudbine.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 00:09   #23
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Zar je bitno da li formalno i postoji sudbina ili ne,s obzirom da se ne može dokazati?
Situacija je ista,barem s našeg gledišta,postojala ili ne- svaki izbor koji čovjek donese je uzročno-posljedično vezan s nizom prethodnih i odvodi u niz sljedećih.
Ako je i unaprijed zapisano da se "tako moralo desiti" to tako ne izgleda se čovjekovog stajališta-stajališta s kojeg jedino i možemo promatrati.

Ionako izbjeći sudbinu ne možeš jer ,po tom principu, svaka odluka koju doneseš je..sudbina.
Pa čovjeku ne preostaje drugo no boriti se neovisno o pojmu sudbine.
Fala,i sam razmišljam slično,a i jedna(nažalost borbena)pjesma kaže:
"Our's are not
a reason why,
Our's are but
to do or die!"
Svaki čovjek koji ima imalo soli u glavi se prisiljen ponašati kao da sudbina ne postoji,upravo zato što fatalistički pristup sudbini ionako poništava svako ljudsko djelovanje,tako da se(ako postoji negdje nešto što to određuje tijek vremena i zbivanja)zaista dovoljno prepustiti i čekati.
Ja tako ne mislim,ali ne mogu vjerovati niti da je sve na ovom svijetu slučaj.
Vjerujem u neku vrstu ravnoteže(koja nam,naravno ne mora uvijek biti jasna jer ne možemo sagledati čitavu sliku),i vjerujem u tendenciju svega postojećeg prema nultom položaju.Mogu elaborirati,ali vas ne želim tušiti.Ako koga zanima,nek pita.
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 00:12   #24
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Zar je bitno da li formalno i postoji sudbina ili ne,s obzirom da se ne može dokazati?
Situacija je ista,barem s našeg gledišta,postojala ili ne- svaki izbor koji čovjek donese je uzročno-posljedično vezan s nizom prethodnih i odvodi u niz sljedećih.
Ako je i unaprijed zapisano da se "tako moralo desiti" to tako ne izgleda se čovjekovog stajališta-stajališta s kojeg jedino i možemo promatrati.

Ionako izbjeći sudbinu ne možeš jer ,po tom principu, svaka odluka koju doneseš je..sudbina.
Pa čovjeku ne preostaje drugo no boriti se neovisno o pojmu sudbine.
Onako, usput o James Byron Dean-u i njegovom automobilu, u kom je izgubio život:
Spomenimo i čudnovatu sudbinu kobnog Porsche Spydera zvanog Malo kopile. Olupinu Deanova Porschea 550 Spydera kupio je jedan od njegovih mehaničara George Barris, koji je prije polaska na tragični put na automobil ispisao Malo kopile, kako je glumac nazvao svoj bolid. Kad je dopremio olupinu u Barrisovu radionicu za popravak automobila za filmove u Los Angelesu, vozač kamiona za vuču nije uspio zakočiti pa je naletio na jednog radnika i slomio mu obje noge. Potom je jedan dječak htio ukrasti Spyderov volan ali je pritom pao i slomio ruku. Kad je Barris poslao Porsche na jedan autoshow zgrada u kojoj je bio spremljen izgorjela je do temelja, ali je auto ostao samo nagoren. Kupac dijelova motora za svoj trkaći automobil poginuo je na utrci. Drugi, koji je kupio mjenjač, ozlijeđen je u sudaru. Kupac guma je nakon tjedan dana izletio s ceste kad su oba pneumatika istodobna eksplodirala. Barris je olupnu diljem Sjedinjenih Država pokazivao radoznalima za 50 centi, navodno u obrazovne svrhe. Kamion s olupinom jednom se zanio na cesti, a njegov je vozač ispao iz kabine i poginuo jer je Spyder pao na njega. Drugom prigodom, kad su je vukli na kamion, olupina se raspukla, a stražnji je dio izletio na cestu i sudario se s jednim automobilom. Drugom kamionu za prijevoz otkazale su kočnice u saveznoj državi Oregon 1958. godine pa je uletio u trgovinu. No, potkraj 1950.-ih ili početkom 1960.-ih tvrdi Barris, Porsche je s kamiona koji je vozio iz Floride u Los Angeles nestao bez traga.

http://www.moljac.hr/biografije/dean.htm
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 01:24   #25
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Ona zapravo niti nije znala šta mi se desilo.A ja sam izgovorio neke teške riječi i vjerovatno povratka nema.
E,sad neka mi netko objasni kako sam uspio određujući svoje postupke potpuno sam u sat vremena ostati bez auta,vozačke,ubiti prekrasnu životinju i ostati bez osobe koju volim već godinama?Kako se kotačići sudbine slažu ili okreću?Tko i gdje to određuje?
vjerujem u onu "karakter je sudbina". ne znam čija je. (frojd?)
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 01:40   #26
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
vjerujem u onu "karakter je sudbina". ne znam čija je. (frojd?)
Freud to ne bi rekao,ali i da je,ne bi bio u pravu.Karakter ne može određivati sudbinu.Životinje i stvari nemaju karakter(imaju karakteristike) pa imaju sudbinu.
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 01:51   #27
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Freud to ne bi rekao,ali i da je,ne bi bio u pravu.Karakter ne može određivati sudbinu.Životinje i stvari nemaju karakter(imaju karakteristike) pa imaju sudbinu.
u pravu si, nije frojd, heraklit je.

a fali i pojašnjenje. vjerujem da stvarno nije bitno koji ti se događaji dogode i koje ljude sretneš i štajaznam.. nego ono šta napraviš sa tim i kako se odnosiš prema tome. dobra ili loša sudbina je samo osjećaj koji je pridružen tim događajima i doživljaju vlastitog života kao sretnog ili nesretnog.

odabir odnošenja prema događajima i općenito odabir stvari koje radimo je stvar karaktera, a time je i sudbina stvar karaktera.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 13:09   #28
ćud čovjeka je njegova sudbina - kratko i potpuno istinito
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 13:40   #29
Quote:
desetipedeset kaže: Pogledaj post
ćud čovjeka je njegova sudbina - kratko i potpuno istinito
A što formira njegovu ćud? Okolnosti, uglavnom.
Zajebavaj čovjeka i postat će loš. Onda ćeš ga proglasiti za lošega, jer eto, loš je. Ali nije. Ti si kriva.
A onda se dalje opet prenosi: tko je kriv što si ti loša? Opet netko.
I tako dalje. Sve je isprepleteno, i ako ne postoji nešto što zaustavlja to vrzino kolo, nekakav prigušivač, svijet ode u zlo. To što prigušuje naziva se moral i etika. A to je nešto vrlo nepopularno među današnjim ljudima.
Svi bi slobodu od, a ništa od slobode za.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 14:04   #30
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
A što formira njegovu ćud? Okolnosti, uglavnom.
Zajebavaj čovjeka i postat će loš. Onda ćeš ga proglasiti za lošega, jer eto, loš je. Ali nije. Ti si kriva.
A onda se dalje opet prenosi: tko je kriv što si ti loša? Opet netko.
I tako dalje. Sve je isprepleteno, i ako ne postoji nešto što zaustavlja to vrzino kolo, nekakav prigušivač, svijet ode u zlo. To što prigušuje naziva se moral i etika. A to je nešto vrlo nepopularno među današnjim ljudima.
Svi bi slobodu od, a ništa od slobode za.
njegovu ćud formiraju geni i okolina.
al poprilično si u pravu.skoro skroz,al s obzirom da nije čovjek prazna ploča na kojoj okruženje ispisiva svoje zakone,onda nemrem se skroz složit.
u pravu si. kvazi moral i licemjerje je vrlo popularno među današnjim ljudima.
stoka, kažem ja
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 14:19   #31
Quote:
desetipedeset kaže: Pogledaj post
njegovu ćud formiraju geni i okolina.
al poprilično si u pravu.skoro skroz,al s obzirom da nije čovjek prazna ploča na kojoj okruženje ispisiva svoje zakone,onda nemrem se skroz složit.
u pravu si. kvazi moral i licemjerje je vrlo popularno među današnjim ljudima.
stoka, kažem ja
Kažete da ćud formira sudbinu,a ćud da formiraju geni i okolina.Slijedom toga proizlazi da sudbinu formiraju geni i okolina.NA KOJE OD TO DVOJE MOŽEMO UTJECATI? Onda znači da ne možemo utjecati na svoju sudbinu,a to ne želim vjerovati.Umijeće života je polučiti maksimum iz minimuma.To je jedina prava istina.
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 14:22   #32
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Kažete da ćud formira sudbinu,a ćud da formiraju geni i okolina.Slijedom toga proizlazi da sudbinu formiraju geni i okolina.NA KOJE OD TO DVOJE MOŽEMO UTJECATI? Onda znači da ne možemo utjecati na svoju sudbinu,a to ne želim vjerovati.Umijeće života je polučiti maksimum iz minimuma.To je jedina prava istina.
na okolinu.nismo pasivni promatraći,već aktivni sudionici.sami kreiramo svoju okolinu, ili si ti bačen s marsa tu gdje jesi?
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 16:36   #33
Potpuno vjerujem u sudbinu.
Oduvijek sam mislila da svatko ima neku svoju predodređenu ulogu koju mora odigrati.

Vjerujem zato što mi se dogodilo u životu nešto što nikad neću moći prihvatiti kao slučajnost. A taj događaj mi je potpuno promijenio život, zauvijek.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 16:54   #34
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Potpuno vjerujem u sudbinu.
Oduvijek sam mislila da svatko ima neku svoju predodređenu ulogu koju mora odigrati.

Vjerujem zato što mi se dogodilo u životu nešto što nikad neću moći prihvatiti kao slučajnost. A taj događaj mi je potpuno promijenio život, zauvijek.
a kaj ti se to dogodilo?
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 21:22   #35
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
A što formira njegovu ćud? Okolnosti, uglavnom.
pa ne. ima slobodnu volju da odluči kakav će čovjek biti u kojem trenutku. karakter sami formiramo.
Quote:
Zajebavaj čovjeka i postat će loš. Onda ćeš ga proglasiti za lošega, jer eto, loš je. Ali nije. Ti si kriva.
ovo ne razumijem. kako netko može postati loš jer ga netko zajebava?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 01:50   #36
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Ne znam šta da mislim.Vjerovao sam da sami određujemo svoju sudbinu,ali došao sam do zaključka da sami određujemo samo svoje postupke(čak niti to ponekad).Evo radi čega.
...
E,sad neka mi netko objasni kako sam uspio određujući svoje postupke potpuno sam u sat vremena ostati bez auta,vozačke,ubiti prekrasnu životinju i ostati bez osobe koju volim već godinama?Kako se kotačići sudbine slažu ili okreću?Tko i gdje to određuje?
Sudbina?
Nije baš jasna predodžba značenja riječi sudbina, jer je ljudi različito tumače.
Iz rječnika se može izčitati da je sudbina sila koja prema mnogim vjerovanjima upravlja životom ljudi i odvijanjem događaja. Ključno je naglašeno - prema mnogim vjerovanjima, a ne stvarnim činjenicama.

Ako krenemo od korijena riječi sudbina (ili sudba), ispada da je u izravnoj vezi sa sudom ili suđenjem.
Po svemu ispada da Netko upravlja svime što postoji i što se događa.
A što je klasičan primjer religioznih priča o odlikama koje ima samo Bog.
Pa je sudbina možda i ateistički odmak od religioznog za opis istih strahova od nepoznatog.

Osobno mi je neprihvatljiv stav o predodređenosti svega i svačega, jer takvo fatalističko doživljavanje svijeta koji nas okružuje ima bar jednu bitnu a lošu posljedicu, a ta je da ljude odvlači od borbe za sebe i svoje bližnje, za bolji život, tj. da ljude pretvara u stada psihički sputanih, nemotiviranih ili ravnodušnih bića.

Za tumačenje sudbine kao predodređenja ne držim ni koliko do crnog pod noktom.
Za tumačenje sudbine kao slijeda slučajnosti bih se mogao više-manje složiti.

Generalno, da ne bi bilo zabune, kad spominjem sudbinu u real lifeu uvijek ju povezujem sa slijedom slučajnosti (tipa; biti u krivo vrijeme na krivom mjestu, bad luck), a nikako sa (po ičijoj volji) "zapisanim" slijedom događaja. Mene je praksa naučila da koliko imaš snage i sposobnosti toliko i možeš i očekivati, steći i imati isključivo ako se izboriš za svoje mjesto u svijetu u kakvom živimo.

Ono što se može povezivati s predodređenosti je na nivou općeg postojanja u našem svemiru, uvjetovanog vidljivim i nevidljivim sadržajem interaktivnog svemira, a ne kvalitete življenja pojedinog zemaljskog bića, koja je stvar naših sposobnosti, sklonosti, zalaganja, rada, izbora i odluka.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 02:09   #37
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
pa ne. ima slobodnu volju da odluči kakav će čovjek biti u kojem trenutku. karakter sami formiramo.
ovo ne razumijem. kako netko može postati loš jer ga netko zajebava?
Životna (a pogotovo pravna) praksa dokazuje da se ugnjetavanog čovjeka olako izjednačava s nasilnikom kada nasilniku uzvrati istom mjerom. Tobože je to pretjerana obrana, a što je u kontekstu tumčenja značenja bilo kakvog nasilja nemoralno, nečovječno, itd. Debilana, ali takav je naš svijet, zbog čega se kriminalu daje prostora za život i bujanje, umjesto da ga se nemilo uništava da bi se spasio većinski radišni i karakterni svijet.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 12:31   #38
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Tobože je to pretjerana obrana, a što je u kontekstu tumčenja značenja bilo kakvog nasilja nemoralno, nečovječno, itd.
A gdje je onda prigušivač u vidu morala, etike...?
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 12:33   #39
Vjerujem u slučajnost, koju na kraju pojedini forumaši tumače kao sudbinu.

Dakle, o sudbini možemo govoriti kada događaj prođe, a nikako ne možemo govoriti o budućnosti kao aspektu sudbine.
Nitko ne može reći "sudbina ti je da budeš siromašan", no uvijek se može čovjeku koji je izgubio nogu reći "to ti je tvoja sudbina"

Dakle delija potura tezu da je auto đems dina uklet i ma što , tko ga vozio uvijek bi se isto desilo


Na ovu ekspertizu bih volio da mi odgovori uvaženi član foruma delija
Kugloff is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 13:03   #40
Quote:
Kugloff kaže: Pogledaj post
Dakle, o sudbini možemo govoriti kada događaj prođe, a nikako ne možemo govoriti o budućnosti kao aspektu sudbine.
Kada događaj prođe možemo sasvim lijepo slijediti nit kojom smo došli do njega.

I nazivati to sudbinom, slučajnošću, uvjetovanošću, uzrokposljedicom... štogod....
Sigurna sam da možemo složiti svoj scenarij koji se nije dogodio, ali se mogao, kojim bi došli do istog događaja.
Da li bi to putovanje do istog cilja bilo bolje ili gore, ne znamo, možemo samo nagađati.
Valjda

Što ne znači da je taj događaj bio predodređen.

On je samo točka na kojoj stanemo, stojimo... i osvrnemo se.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.