Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2011., 23:43   #1
Jačanje glasnica?

Kao što i sam naslov kaže, zanima me mogu li se ojačati glasnice i kako? Moj posao zahtjeva puno glasnog i dugotrajnog govorenja i znam ostati bez glasa, promuklost traje tjednima. Mogu li to kako izbjeći, može li se glas kako ojačati?
__________________
idu dani... :D
pobjedizanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:21   #2
Quote:
pobjedizanas kaže: Pogledaj post
Kao što i sam naslov kaže, zanima me mogu li se ojačati glasnice i kako? Moj posao zahtjeva puno glasnog i dugotrajnog govorenja i znam ostati bez glasa, promuklost traje tjednima. Mogu li to kako izbjeći, može li se glas kako ojačati?
Odi logopedu koji je specijaliziran za poremećaje glasa. Možda bude trebalo ići i fonijatru, ako je zbog nepravilne upotrebe glasa došlo do stvaranja vokalnih nodula ili nešto slično. Ugl. imaš hrpu vježbi i savjeta kako održavati pravilnu higijenu glasa. Često vokalni profesionalci imaju upravo takvih problema kakve navodiš. Ako nejdeš logopedu, ono na što možeš sam utjecati je da piješ dovoljno vode kod dugog govorenja - kako se glasnice nebi dehidratizirale, prestaneš pušiti ako pušiš, ne govoriš preglasno, kad si promukao - NE ŠAPTATI jer se tako ne štedi glas... ali po meni je najbolji odabir logoped jer je moguće da imaš krivi mehanizam načina govorenja pa da dolazi do tzv. hiperkinetičke disfonije.
NiT is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 15:54   #3
Quote:
NiT kaže: Pogledaj post
Odi logopedu koji je specijaliziran za poremećaje glasa. Možda bude trebalo ići i fonijatru, ako je zbog nepravilne upotrebe glasa došlo do stvaranja vokalnih nodula ili nešto slično. Ugl. imaš hrpu vježbi i savjeta kako održavati pravilnu higijenu glasa. Često vokalni profesionalci imaju upravo takvih problema kakve navodiš. Ako nejdeš logopedu, ono na što možeš sam utjecati je da piješ dovoljno vode kod dugog govorenja - kako se glasnice nebi dehidratizirale, prestaneš pušiti ako pušiš, ne govoriš preglasno, kad si promukao - NE ŠAPTATI jer se tako ne štedi glas... ali po meni je najbolji odabir logoped jer je moguće da imaš krivi mehanizam načina govorenja pa da dolazi do tzv. hiperkinetičke disfonije.
Hvala puno na odgovoru. Svakako ću poslušati savjete!
__________________
idu dani... :D
pobjedizanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 17:06   #4
Quote:
pobjedizanas kaže: Pogledaj post
Kao što i sam naslov kaže, zanima me mogu li se ojačati glasnice i kako? Moj posao zahtjeva puno glasnog i dugotrajnog govorenja i znam ostati bez glasa, promuklost traje tjednima. Mogu li to kako izbjeći, može li se glas kako ojačati?
sve isto kao i ti...za par dana krećem na glasovne vježbe pri odjelu za fonijatriju na šalati.

javim dojmove

i kao što je rekao nit, nikako ne šapći! radije šuti par dana ako možeš, ali šaptanje ti najviše opterećuje glasnice
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 21:15   #5
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
sve isto kao i ti...za par dana krećem na glasovne vježbe pri odjelu za fonijatriju na šalati.

javim dojmove

i kao što je rekao nit, nikako ne šapći! radije šuti par dana ako možeš, ali šaptanje ti najviše opterećuje glasnice
E super, svakako javi dojamove. a za početak mi možeš reći i kako si došao do toga na pm. Trebam po uputnica kod svoj liječnika ili to ide prema nekoj drugoj shemi.

Kako se rješavaš promuklosti? Osim kalcija i pastila i...šutnje, što mi baš i ne ide
__________________
idu dani... :D
pobjedizanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:42   #6
Quote:
pobjedizanas kaže: Pogledaj post
E super, svakako javi dojamove. a za početak mi možeš reći i kako si došao do toga na pm. Trebam po uputnica kod svoj liječnika ili to ide prema nekoj drugoj shemi.

Kako se rješavaš promuklosti? Osim kalcija i pastila i...šutnje, što mi baš i ne ide
misliš ,kako sam došLA do toga ?

pa kad sam bila kod ORL na šalati, pitala sam jesam li kandidat za glasovne vježbe, s obzirom da je moj posao=moj glas i rekli su da jesam!
išla sam odmah vrata do, do logopeda na glasovno testiranje, i zakazala mi je 20 vježbi (1 uputnica od dr. opće prakse).

to ti je to!

bila sam danas tek prvi put, nemam još niš konkretno za napisati, malo smo vježbali dijafragmu.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 19:33   #7
ispričavam se što dižem staru temu... ali bolje ovdje, nego da otvaram novu (?)

Uglavnom,
imam dogovorenu operaciju vokalnih nodula na glasnicama, na Rebru, te mi je rečeno da nakon toga slijedi oko tjedan dana šutnje, a onda krećem na glasovne vježbe.
Nisam se raspitivala još kako to izgleda te kada će mi se glas vratiti u normalu (znam da je to individualno..) ali zanima me kada ću se otprilike moći vratiti na posao (jer koristim glas na poslu)

Pa ako netko ima iskustva, molila bih da podijeli...

Računam da ću biti na bolovanju sigurno 2 tjedna (u bolnici 3-4 dana, pa šutnja..), a što onda? Problem je što bih trebala obavijestiti na poslu koliko dugo neću moći pričati kak spada, a to se vjerojatno ne zna dok ne krenem s vježbama...? :/

Hvala na odgovorima!
tigrica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 10:29   #8
Nitko?
tigrica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 18:44   #9
Quote:
tigrica1 kaže: Pogledaj post
Nitko?

bas sam jučer na Suvagu čitala plakat koji se tiče tih vježbi disfoničnog govora i učenja korištenja ošita. Piše da je najčešće potrebno izmedju 10 i 20 sati rada.
E sad, dal prvo trebate sve to proći ili se može paralelno na posao i pohadjati terapiju, ne znam. A vjerujem da se treba i čekati da dođete na red za terapiju.

Mislim da ćete nakon šutnje moći natrag na posao, ali svakako tražite neku poštedu koliko je god to moguće.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2016., 16:55   #10
Hvala na odgovoru!!

Terapija će početi odmah nakon 10 dana od operacije, a budući da radim u trgovini gdje ne mogu štediti glas, neću moći raditi.

Rekla mi je opća praksa da računam da neću mjesec dana od operacije raditi.

A dalje ovisno o tome kako će se razvijati vježbe...
tigrica1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.