Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2014., 21:30   #1
Pitanje za socijaliste, a mogu se i drugi uključit

Započinjem ovu temu potaknut anketom tko je kriv za ovakvo stanje u državi.
Ljudi nažalost od drveća ne vide šumu.
Ajmo opisati ekonomski život prosječnog hrvata od njegovog rođenja pa do smrti.
Rodi se u državnoj bolnici, kreće u vrtić koji subvencionira grad ili država, kreće u osnovnu školu koju mu plaća država, zatim srednja škola također plaćena od države, nakon toga se upisuje na fakultet većina na način da plaća djelomično sama dio država, država ovdje sudjeluje i u smještaju prehrani plus raznorazne druge pomoći studentima. Zasigurno nije zgorega napomenuti kako ima puno upisa na fakultete preko veza te se je znalo dobiti mjesto u domu na isti način i trgovati sa istim. Nakon završenog fakulteta neko vrijeme traži posao (u većini slučajeva vezu) pronalazi posao ( prijatelja od strica) koji ga zapošljava u državnoj, gradskoj službi tvrtci. Tamo radi na mjestu koje je malterne izmišljeno i produktivnost mu je nešto iznad nule ( kad je na bolovanju sve najnormalnije funkcionira). Sa pedeset odlazi u mirovinu koju začudo dobiva od države.
Postavio bih pitanje raznoraznim socijalistima i inima dali nas je to dovelo u krizu ili nešto drugo.
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 21:43   #2
Problem je što Hrvatska nije ni socijalistička ni kapitalistička zemlja nego je uzela najgore od obojeg...

U državnim službama ljudi žive u socijalizmu, otkaz teško mogu dobiti, i sam posao se smatra maltene lenom, feudalnom privilegijom.
S druge strane, ljudi u privatnom sektoru žive u svijetu Olivera Twista.

100.000 ljudi u privatnom sektoru izgubi posao, nitko da trepne, plaće u javnom sektoru se smanje za 0.1%, svi su šokirani, bune se

Osobno bih otpustio pola ljudi u državnim službama,ostalima smanjio na minimalac, par rukovoditelja ajd malko više, i smanjio PDV na 10%, čekanje na dozvole smanjio na 10 dana, ukinuo poticaje za poljoprivredu, i prestao financirati kulturu, sve udruge (i braniteljske i antifašističke i kakve god), uveo vjerski porez i prestao financirati vjerske zajednice, te počeo prodavati višak državne imovine.
Sva brodogradilišta bi poklonio ili zatvorio
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 22:13   #3
Znači ti tvrdiš da sve što sam naveo nije socijalizam. Kada se zbroji sa kapitalističkim dijelom koji također ne funkcionira kapitalistički i dalje smo pretežito socijalistička zemlja.
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 22:35   #4
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Znači ti tvrdiš da sve što sam naveo nije socijalizam. Kada se zbroji sa kapitalističkim dijelom koji također ne funkcionira kapitalistički i dalje smo pretežito socijalistička zemlja.
tako kako si naveo je skoro pa isto i u Njemačkoj. Osim veza...nismo svi ni ovdje isto rasli i imali. Mi, djeca sa sela smo od 6-7 god imali obaveze. Nismo imali veze za upis u škoke, stipendije, radna mjesta,...nego su nam ih uzimali oni s vezom. Uglavnom djeca partijaša...koja većinom i danas u vlasništvu drže imovinu hrvatske države i naroda
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 22:49   #5
Koliko je meni poznato, većina se Hrvata zaposli u privatnom sektoru. Što se tiče obrazovanja, misliš da bi bilo bolje kad bi bilo privatizirano, pa bi mu samo bogatiji mogli pristupiti?

Ne, javni sektor nas nije doveo u krizu, kriza je svjetskih razmjera i nema veze sa besplatnim obrazovanjem i zdravstvenim osiguranjem, nego s tržišnim makinacijama na visokoj razini. Ili prirodi kapitalizma, kako ti više paše.

I ne, u Hrvatskoj nema socijalizma. Bilo bi potrebno naučiti neke definicije političkih pojmova prije izvaljivanja takvih gluposti.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 23:52   #6
Većina tj 72 posto je zaposlena u javnom sektoru. A kako vidim nitko nije shvatio niti pitanje. Ajde da vam pojednostavim imate 100 jabuka na hrpi dali je održiv sustav gdje svatko u prosjeku uzme dvije jabuke a stavi jednu natrag.
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 00:05   #7
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Većina tj 72 posto je zaposlena u javnom sektoru. A kako vidim nitko nije shvatio niti pitanje. Ajde da vam pojednostavim imate 100 jabuka na hrpi dali je održiv sustav gdje svatko u prosjeku uzme dvije jabuke a stavi jednu natrag.
...a tako nastao manjak jabuka kupi se vani, bankarskim kreditima koji će pasti na teret budućih generacija, i tako Hrvatska završi u dužničkom ropstvu međunarodnih financijskih mahera.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 00:07   #8
Bingo al nažalost ima premmalo socijalističkog u tebi da bi ušo u drugi krug
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 00:28   #9
Nije ti to nikakav socijalizam nego prilagođeni kapitalizam, dobro opisan u Lenjinovom Imperijalizmu kao najvišem stadiju kapitalizma ... nešto bolja cijena za prodavatelja nego onda kad su Indijanci prodavali tadašnji teritorij Manhattana za ogledalca.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 01:12   #10
Nisam na to ciljao, ali dobro.
Ajmo drugo pitanje zašto je u socijalizmu zakonski regulirana izrazito visoka preraspodjela imovine, ako se za njega govori da je human sistem ako su ljudi zaista socijalno osjetljivi nebi li oni trebali pomagati drugima bez zakonske prisile.
Ne priznaju se odgovori u kojima se spominju zli kapitalisti vec neka svatko podje sam od sebe kada je nekome pomogao ( a da mu nije rod ili slično).
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 01:28   #11
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Nisam na to ciljao, ali dobro.
Ajmo drugo pitanje zašto je u socijalizmu zakonski regulirana izrazito visoka preraspodjela imovine, ako se za njega govori da je human sistem ako su ljudi zaista socijalno osjetljivi nebi li oni trebali pomagati drugima bez zakonske prisile.
Ne priznaju se odgovori u kojima se spominju zli kapitalisti vec neka svatko podje sam od sebe kada je nekome pomogao ( a da mu nije rod ili slično).
Tako će biti u komunizmu, bez zakonske prisile.
Opreka je kapitalizam: komunizam, socijalizam je prijelazni period koji ima elemente i jednog i drugog sustava.
Kao što je Karl Marx napisao u Das Kapitalu, za komunizam trebaju se stvoriti društveno-povijesne i znanstveno-tehnološke pretpostavke
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 11:17   #12
U budućnosti ćemo ne letjeti na mars nego se teleportirati tamo. Nisi mi odgovorio na pitanje. Ajde da ga malo promjenim dali socijalisti više daju zajednici ili traže od nje.
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 12:48   #13
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Ajmo drugo pitanje zašto je u socijalizmu zakonski regulirana izrazito visoka preraspodjela imovine, ako se za njega govori da je human sistem ako su ljudi zaista socijalno osjetljivi nebi li oni trebali pomagati drugima bez zakonske prisile.
Mislim da ne shvaćaš neke osnovne stvari. Socijalizam je vrsta društvenog uređenja, vrsta uređenja koje ne paše bogatim, odnosno vlasničkim (kapitalističkim) slojevima društva. Ako se uzme definicija socijalizma kao prijelaznog stadija prema komunizmu, onda se u tom sustavu mora provoditi nekakva kolektivizacija sredstava proizvodnje. Budući da vlasnici tvrtki neće samo predati vlast radnicima, potrebna je prisila. Lenjinisti tvrde da je taj element prisile "radnička država"; lijevi marksisti i anarhisti misle da će kolektivizaciju provoditi decentralizirana radnička vijeća.

Komunizam je uređenje koje funkcionira na principu ekonomije darivanja.

Quote:
Ne priznaju se odgovori u kojima se spominju zli kapitalisti vec neka svatko podje sam od sebe kada je nekome pomogao ( a da mu nije rod ili slično).
Dobrotvorni rad ne čini nekoga socijalistom.

Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
U budućnosti ćemo ne letjeti na mars nego se teleportirati tamo. Nisi mi odgovorio na pitanje. Ajde da ga malo promjenim dali socijalisti više daju zajednici ili traže od nje.
Što to uopće znači?
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 12:53   #14
zami, nitko ne tvrdi da je Hrvatska čisto socijalistička, samo da onaj sloj stanovništva koji je u javnom sektoru živi kao u socijalizmu.
Ostali imaju kapitalizam
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 12:56   #15
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
U budućnosti ćemo ne letjeti na mars nego se teleportirati tamo. Nisi mi odgovorio na pitanje.
Odgovorio sam, pitaš osnovne stvari koje već objašnjava wikipedija Anarho-komunizam - svi rade prema svojim mogućnostima, a uzimaju u skladu sa svojim potrebama.
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Ajde da ga malo promjenim dali socijalisti više daju zajednici ili traže od nje.
Na duže razdoblje: više daje zajednici, zato društvo sve bolje stoji, sve je bolji položaj budućih generacija.
Na kraće razdoblje npr. doba neke krize: može više tražiti, uzimati nego davati.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 12:56   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Problem je što Hrvatska nije ni socijalistička ni kapitalistička zemlja nego je uzela najgore od obojeg...

U državnim službama ljudi žive u socijalizmu, otkaz teško mogu dobiti, i sam posao se smatra maltene lenom, feudalnom privilegijom.
S druge strane, ljudi u privatnom sektoru žive u svijetu Olivera Twista.

100.000 ljudi u privatnom sektoru izgubi posao, nitko da trepne, plaće u javnom sektoru se smanje za 0.1%, svi su šokirani, bune se

Osobno bih otpustio pola ljudi u državnim službama,ostalima smanjio na minimalac, par rukovoditelja ajd malko više, i smanjio PDV na 10%, čekanje na dozvole smanjio na 10 dana, ukinuo poticaje za poljoprivredu, i prestao financirati kulturu, sve udruge (i braniteljske i antifašističke i kakve god), uveo vjerski porez i prestao financirati vjerske zajednice, te počeo prodavati višak državne imovine.
Sva brodogradilišta bi poklonio ili zatvorio
I forumasi skup s gradanima bi te pljuvali gore nego sto ti castis danasnje
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 13:18   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
zami, nitko ne tvrdi da je Hrvatska čisto socijalistička, samo da onaj sloj stanovništva koji je u javnom sektoru živi kao u socijalizmu.
Ostali imaju kapitalizam
Ne može jedan sloj društva živjeti u jednom sistemu, a drugi u nekom dijametralno suprotnom. To je nebulozno. Svi živimo u kapitalizmu, samo radnici u javnom sektoru imaju bolji standard i veća (zlobnici bi rekli prevelika) prava. Što =/= socijalizam.

Prečesto se miješa država blagostanja sa socijalizmom.
__________________
Eure Ordnung ist auf Sand gebaut.
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 13:21   #18
Lol svima prema potrebama, svatko daje koliko može (pogledati slucaj sa jabukama) Sta se tiče socijalista oni koriste barem velika većina njih raznorazna prava pod krinkom zajedničkih prava ( koriste socijalnu državu kako bi poboljšali svoj status) Primjerice ti sa petokrakom u avataru si bogat za nekoga u Africi pa stoga smatram da bi tvoj sistem tebi trebao oduzeti dobar dio imovine i dati gladnima u Africi. Jedno pitanje ako je necija obitelj nesto stjecala godinama dali je u redu da mu to netko oduzme i podijeli ostalima. Nije li takav sistem demotivirajuć?
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 13:22   #19
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
U budućnosti ćemo ne letjeti na mars nego se teleportirati tamo. Nisi mi odgovorio na pitanje. Ajde da ga malo promjenim dali socijalisti više daju zajednici ili traže od nje.
Ne razumiju ti komunjare to pitanje. To je ekipa koja je mentalno na razini djece, mastaju da mogu raditi sto zele (igrati se) cijelo vrijeme i da im drustvo(mama) ima obvezu servirati besplatni rucak. Nemaju oni nikakvi plan i program ni kriticko misljenje o icemu. To je ekipa kojoj se u glavi vrte djecje navike i ne zele odrasti. To je sva prica.

Ono sto je problem s njima je da imaju i moralni sustav na razini djeteta.. bacali bi ljude u konc logore za ovo gorenavedeno, tj. za nista.
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 14:18   #20
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
...Jedno pitanje ako je necija obitelj nesto stjecala godinama dali je u redu da mu to netko oduzme i podijeli ostalima. Nije li takav sistem demotivirajuć?
Ovo je tako dirljivo, budi sjećanja, sjetim se sastava CK SKH iz 1970. godine gdje skupa sjede očevi Ivice Todorića, Ive Josipovića, Branka Hrvatina, Vanje Špiljka, pa onda sadašnje gospodarstvenike Ninoslava Pavića i Stipe Oreškovića a tadašnje Šuvarove komandose, Nadana Vidoševića kako pametno ulaže majčinu ušteđevinu, Emil Tedeschi
i njegov otac u ratno doba patriotski podržavaju hrvatsku državu, Stipe Gabrić Jambo se žrvtuje za logistiku HV na Južnom bojištu, obitelji Gucić, Pripuz ... a onda Mudrinić, Sanader dovlače svoj veliki obiteljski kapital iz inozemstva kako bi podržali hrvatsko gospodarstvo...
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:19.