Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2012., 11:07   #1
Question Renoviranje kupaonice (zidarski i keramičarski radovi)

Pozdrav svima,

Prije par mjeseci uselio sam u novi stan koji se nalazi u dosta staroj kući. Nakon nekog vremena napukla je stara i trula olovna cijev u zidu, pa je po preporuci majstora vodoinstalatera vodovodna instalacija zamijenjena. Drugim riječima, te stare olovne cijevi iz zida povađene su i zamijenjene modernim plastično-aluminijskim cijevima.

**Zidarske nedoumice**

Vodoinstalater je završio svoje, a na meni je ostalo da pokrpam zid i riješim pločice. Zid je inače napravljen od nekakve stare pune cigle na koju je nabačen vrlo debeo sloj žbuke. Mjestimice je ta žbuka vrlo mekana, kao da je napravljena od pjeskovite zemlje, pa se i samim time raspada.

Namjeravao sam rupe zatvarati kombinacijom nekakve cementne žbuke i prikladnih komada šute. Zanima me koju da gotovu smjesu kupim za tu namjenu? Da li je dobra ProBau gruba vapneno-cementna žbuka? Koliko sam shvatio, tamo gdje ima dosta vlage ne bi se smjele koristiti smjese s previše cementa jer isti vuče u sebe vodu.

Da li na tu grubu zapunu treba stavljati nešto drugo ili se mogu odmah lijepiti pločice?

Koliko sam skužio, površine koje se prskaju bi trebalo nečim hidroizolirati. Da li je za tu namjenu dobra Kemina smjesa Hidrostop 94?

Gledao sam malo po Bahausu i to mi se čini kao najjeftinije rješenje.


**Keramičarske nedoumice**

Kad u jednom trenutku taj dio sa zidom bude gotov, trebalo bi postaviti pločice. Na zidu je neko u SSM šemi već stavljao pločice bez fuga i to prilično traljavo.

Štos je u tome da bi vlasnica stana željela da se pločice koje nedostaju samo zamjene, a da se izbjegne skidanje pločica s te kompletne strane zida. Pločice su dimenzija 150x225 mm. Pitao sam za pločice istih dimenzija u Bauhausu i u OBI-ju i nemaju ih. Da li se takve pločice danas uopće proizvode i ako da, gdje ih ima za kupiti?



Hvala na odgovorima i ispričavam se ako je post malo dug

Zadnje uređivanje Dies_Irae : 29.11.2012. at 12:28.
Dies_Irae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 11:52   #2
pregletaj ljepilom i rabicira prije pločica
zokica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 13:31   #3
kao prvo ti hidroizolacijom štitiš zidove od ud unutra prema van, pa ako si vješt uzmi tu probau žbuku a finiraj je sa strojnom žbukom zatim hidroizoliraj zidove a kasnije podove što se tiče proizvođača nije korektno nikoga preferirati osim naše hrvatske samoborke ili istarskog mureksina a o tome se pisalo i pisalo- kolko para tolko muzike
tip pločica čini mi se odgovara Inkeru ili Gorenju pa probaj
svakako trulu žbuku obij bez imalo ljubavi i štedljivosti
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 15:50   #4
Hmm, vidio sam da je ta ProBau smjesa namijenjena izradi slojeva maksimalne debljine 1 cm. Ako budem stavljao komade šute u kombinaciji s žbukom onda to nije problem?

Pločice tih dimenzija još uvijek nisam našao, a probao sam zaista svuda. Niti Inker niti Gorenje ih ne proizvode. Tako da mislim da ću morati rezati nekakve koje jeftinije kompatibilnih dimenzija.

Da li onda treba armirati s mrežicom radne površine ili ne?
Dies_Irae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 17:37   #5
mrežica nikako ne škodi već samo pomaže i objedinjuje plohu
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 21:47   #6
dećki oćito niste doma u temi o kojoj pišete,naime hidroizolacija ne dolazi prije žbuke a ne na žbuku ,jer koja bi joj bila svrha na žbuke kad bi ispod bilo vlažno i stvarale se gljivice i plijesan.dakle očistiš zid od postoječe loše žbuke ,što znači da očistiš svu lošu žbuku,premažeš hidroizolacijom koja god bila a tek onda navlačiš sloj ljepila,rabiciraš mrežicom a na to može V-50 ili VC-60 u 2 sloja a na to po izboru mogu pločice ili što več.znači ovako kako sam naveo radi se po pravilima struke
zokica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 21:56   #7
.

Quote:
zokica11 kaže: Pogledaj post
dećki oćito niste doma u temi o kojoj pišete,naime hidroizolacija ne dolazi prije žbuke a ne na žbuku ,jer koja bi joj bila svrha na žbuke kad bi ispod bilo vlažno i stvarale se gljivice i plijesan.dakle očistiš zid od postoječe loše žbuke ,što znači da očistiš svu lošu žbuku,premažeš hidroizolacijom koja god bila a tek onda navlačiš sloj ljepila,rabiciraš mrežicom a na to može V-50 ili VC-60 u 2 sloja a na to po izboru mogu pločice ili što več.znači ovako kako sam naveo radi se po pravilima struke
Frend...sry....ali mislim da si malo pomješao loncice !
Daj se odlici da li " ne dolazi prije žbuke" ili dolazi prije zbuke...nisam te bas razumio

Nemoj se srditi, ali plizz...prociraj jos jednom temu i sve postove.
@kanjar je dobro odgovorio.
Ako sam ja dobro shvatio pisalo se o hidroizolaciji onih površina koje se prskaju.

Znaci razgovaramo o hidroizolaciji koja štiti žbuku od one minimalne kolicine vode koaj eventualno prođe kroz fugu.
Također savjetujem da se uvijek izvede i hidroizolacija poda.
Brtvena traka na spojevima se podrazumijeva, kao i silikoniranje vertikalnih i horizontalnih spojeva silikonom u boji fuge.
__________________
...
keramičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 00:43   #8
A jel pametno kao što Zokica reče stavljati mrežicu pomoću ljepila za pločice ili baš mora ići nekakva gleta masa?

Pitam jer ako budem gletao i armirao s mrežicom i onda poslije još hidroizolacija, previše će mi narasti zid. Da skidam sve pločice možda i ne bi bio problem, ali kako je inicijalna ideja popuniti praznine (ako uspijem naći odgovarajuću dimenziju pločica uopće), onda nemam baš previše lufta za eksperimentiranje.
Dies_Irae is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 07:34   #9
pričamo o 5 milimetara slojeva, i nista vise
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 19:39   #10
Eto mene opet. S obzirom da sam dobio dozvolu da skinem sve pločice sa zida o kojem sam pričao, to sam i učinio. Žbuka ispod je bila toliko trula da sam dosta često s rukom samo rasklimao pločicu i povukao je s komadom žbuke sa zida.

Sve u svemu ostalo mi je još vrlo malo originalne žbuke tako da zapravo moram praktički sve to ispod pločice žbukati ponovno.

Ono što me brine je što je žbuka između cigli isto trula, a sve skupa je i vlažno. Jel može zid biti tako jako vlažan od prskanja? Nekako mi se čini da je to kapilarna vlaga. :nezna:

Inače riječ je o unutarnjem zidu koji se nalazi između kuhinje i kupaonice.

E sad majstori, što mi je činiti?

Cilj je postaviti pločice i zaboraviti da se išta ikad dogodilo, no ne znam kako da pripremim podlogu prije toga.

Generalni plan je:

1. Sve lijepo počistiti koliko se može
2. Baciti špric
3. Baciti sloj grube žbuke tamo gdje je gola cigla
4. Iznivelirati s finijom žbukom i postaviti mrežicu na prijelazima između nove i stare žbuke
5. Staviti pločice
6. Fugirati i silikonizirati sve skupa

Gdje tu mogu ubaciti nekakvu hidroizolaciju da spriječim probijanje vlage? Mislim da je u ovom slučaju veći problem vlaga iz zida nego ona koja nastaje uporabom kupaonice (pod uvjetom da se završna obrada napravi kako spada).


Hvala na odgovorima
Dies_Irae is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 19:55   #11
otuči žbuku koja je trusna do čistog zida,nabaci špric mort,što jači,hidoizolacija, klasićna žbuka u šupljine .rabiciraj i 2 ruke gletanja ljepilom i na to pločice
zokica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 20:49   #12
.

Quote:
Dies_Irae kaže: Pogledaj post
Eto mene opet. S obzirom da sam dobio dozvolu da skinem sve pločice sa zida o kojem sam pričao, to sam i učinio. Žbuka ispod je bila toliko trula da sam dosta često s rukom samo rasklimao pločicu i povukao je s komadom žbuke sa zida.

Sve u svemu ostalo mi je još vrlo malo originalne žbuke tako da zapravo moram praktički sve to ispod pločice žbukati ponovno.

Ono što me brine je što je žbuka između cigli isto trula, a sve skupa je i vlažno. Jel može zid biti tako jako vlažan od prskanja? Nekako mi se čini da je to kapilarna vlaga. :nezna:

Inače riječ je o unutarnjem zidu koji se nalazi između kuhinje i kupaonice.

E sad majstori, što mi je činiti?

Cilj je postaviti pločice i zaboraviti da se išta ikad dogodilo, no ne znam kako da pripremim podlogu prije toga.

Generalni plan je:

1. Sve lijepo počistiti koliko se može
2. Baciti špric
3. Baciti sloj grube žbuke tamo gdje je gola cigla
4. Iznivelirati s finijom žbukom i postaviti mrežicu na prijelazima između nove i stare žbuke
5. Staviti pločice
6. Fugirati i silikonizirati sve skupa

Gdje tu mogu ubaciti nekakvu hidroizolaciju da spriječim probijanje vlage? Mislim da je u ovom slučaju veći problem vlaga iz zida nego ona koja nastaje uporabom kupaonice (pod uvjetom da se završna obrada napravi kako spada).


Hvala na odgovorima
Otuci komplet staru žbuku, ostavi tako dva , tri dana da vidiš da li se cigla suši ( nadam se da da ), baci špric, na to grubu žbuku koju ćes fino " zaštosati " hoblom, da bude ispunjena.
Na onom dijelu zida gdje ide kada ili tuš kada bilo bi dobro mort raditi sa TOP CEM vezivnim materijalom ( brzosušeći ) jer tu trebaš navući polimer cementnu hidroizolaciju u dva sloja.

Moja preporuka je da minimalno 10 do 15 dana ostaviš žbuku da suši, idealno bi bilo mjesec dana.

Tek onda ideš sa postavom pločica.
Glazuru također radi sa TOP CEM vezivnim materijalom i navuci dva sloja hidroizolacije.
U kutove ide brtvena traka.

Na " zaštosanu " grubu žbuku i hidroizolaciju postaviš pločice, podne zavučeš ispod zidnih, spojeve silikoniraš, na kutove lajsne po želji i mogućnosti ( Pvc, Al., Al. elox., inox, rosfrai, krom, mesing i dr. )
__________________
...
keramičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 11:13   #13
Što točno znači "zaštosati" hoblom? Jedini hobl za kojeg ja znam je onaj kojeg koriste tesari

Preporučaš korištenje TOPCEM materijala radi bržeg sušenja, a kasnije veliš da bi bilo najbolje da se suši mjesec dana. Koliko se onda normalna žbuka treba sušiti?

Da li TOPCEM postoji u gotovoj smjesi? Ako ne, da li se u Bahausu i sličnim trgovinama može kupiti agregat (pijesak i slično) koji treba za smješati TOPCEM smjesu?

Hidroizolacija, koje sredstvo? Jel može ići onaj Hidrostop 94 koji sam spomenuo ranije ili treba nešto drugo? U osnovi je bitno da nije skupo jer gazdarica nije baš pri parama (što je vjerojatno očito s obzirom na stanje kuće).

I na kraju, kako da provjerim da li se cigla suši? Meni ovako laički izgleda kao da je još malo vlažna. Ako se ne posuši da li ide isti postupak kao što si napisao?


Sorry na hrpi pitanja i unaprijed hvala na odgovorima
Dies_Irae is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:16   #14
Quote:
Dies_Irae kaže: Pogledaj post
Što točno znači "zaštosati" hoblom? Jedini hobl za kojeg ja znam je onaj kojeg koriste tesari

Preporučaš korištenje TOPCEM materijala radi bržeg sušenja, a kasnije veliš da bi bilo najbolje da se suši mjesec dana. Koliko se onda normalna žbuka treba sušiti?

Da li TOPCEM postoji u gotovoj smjesi? Ako ne, da li se u Bahausu i sličnim trgovinama može kupiti agregat (pijesak i slično) koji treba za smješati TOPCEM smjesu?

Hidroizolacija, koje sredstvo? Jel može ići onaj Hidrostop 94 koji sam spomenuo ranije ili treba nešto drugo? U osnovi je bitno da nije skupo jer gazdarica nije baš pri parama (što je vjerojatno očito s obzirom na stanje kuće).

I na kraju, kako da provjerim da li se cigla suši? Meni ovako laički izgleda kao da je još malo vlažna. Ako se ne posuši da li ide isti postupak kao što si napisao?


Sorry na hrpi pitanja i unaprijed hvala na odgovorima
TOP CEM preporucam na onim mjestima gdje ide hidroizolacija.
Obzirom da hidroizolaciju nije pametno ni preporučljivo nanositi na svežu žbuku koja isparava a ako je zatvorena sa HI onda se ispod te HI kondenzira vlaga i odljepi HI.
A kaeramiku mozes stavljati na zbuku vec peti dan, kad se bar minimalno zid posuši.
Sve ovisi koliko imas vremena za cekati.
Ako mozes nakon žbukanja sa postavom keramike čekati mjesec dana, onda ti TOP CEM ne treba !!

U FERO TERM.u imas za kupiti TOP CEM ili u FADALTI.u Lučko.

Zidarska hobla za zaglađivanje betona i žbuke.
__________________
...
keramičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:33   #15
želim nove pločice na podu kupatila, cca 4m2...mrzi me razbijati stare, htio bih na njih zalijepiti nove.

pomoću kojeg ljepila ili nečega.....??

Hvala na savjetu.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 18:17   #16
.

Quote:
girling kaže: Pogledaj post
želim nove pločice na podu kupatila, cca 4m2...mrzi me razbijati stare, htio bih na njih zalijepiti nove.

pomoću kojeg ljepila ili nečega.....??

Hvala na savjetu.
Pod premažeš kvarcnim prajmerom ( tipa MUREXIN SUPERGRUND d4 ) i nakon kaj grund posuši poljepiš pločice flexibilnim ljepilom ( PCI, MAPEI, MUREXIN i sl. )

Pofugiras kad se stvrdne ljepilo i počastis se na kraju pivom
__________________
...
keramičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 21:57   #17
Quote:
keramičar kaže: Pogledaj post
Pod premažeš kvarcnim prajmerom ( tipa MUREXIN SUPERGRUND d4 ) i nakon kaj grund posuši poljepiš pločice flexibilnim ljepilom ( PCI, MAPEI, MUREXIN i sl. )

Pofugiras kad se stvrdne ljepilo i počastis se na kraju pivom
e svaka ti dala, majstore.

girling is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.