Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2013., 19:52   #2661
Quote:
Mstislav kaže: Pogledaj post
Niko ne želi skinuti skrst i staviti polumjesec. Odakle ti ta informacija?
Staviti na zastavu i neki njihov simbol to traže.
Ne. Oni traže skidanje krsta. A, na cg zastavu nećemo metat polumjesec, makar toliko dugujemo svojijem predcima koji su rađe ginuli no robovali polumjesecu.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 24.03.2013., 21:50   #2662
Quote:
El Mero kaže: Pogledaj post
Muslimani/Bošnjaci nijesu gosti u Crnoj Gori, n'o su tu od njenog postojanja...
Netačno. Crna Gora je postala samostalna država prije dolazka Turaka. Kapitulirala je 1499. godine. Dakle, predci "Bošnjaka" jesu autohtoni, to su naši zajednički predci, ali islam su počeli primat tek od XVI stoljeća. No, oni što su davno primili islam i zaboravili svoje korijene, napuštili su Crnu Goru zajedno s Turcima. Ovi što su ostali još "pamte" svoje hrišćanske korijene.
Quote:
Armadiljo, medenjaku, da su Turci htjeli, za tih oko 500godina koliko su bili na ovim postorima, zar misliš da bi imalo ijednog neislamskog uveta, ili neislamske bogomolje u Crnoj Gori, ili pak Balkanu???
Nemoj da ličiš na susjede pa da pričaš lažibajke, i to poturaš kao istoriju.

p.s. Ili su Bošnjaci/Muslimani lojalni Crnoj Gori, ili more nije slano... Ti to odlično znaš, ali si nezahvalan. Eto tako.

I obzirom da je CG građanska država, zahtjev je sasvim legitiman i na mjestu.
Nije riječ o "ušima", već o državi. Kad sam zborio o skidanju krsta i metanju polumjeseca mislio sam upravo na promjenu DRŽAVNIJEH SIMBOLA.
Lojalnost nema veze sa simbolima, jer oni su MNOGO stariji od lojalnosti. I neću se NIKOME zafaljivat tako što ću obrisat svoju povijest.
LOJALNOST označava ODANOST DRUGOME, što samo sobom podrazumijeva da simboli cg države nijesu simboli "lojalnijeh", već simboli DRŽAVE.
Također, simboli označavaju suverenitet države i što imaju duže povijestno pamćenje to imaju i veće poštovanje. Koliko gođ "Bošnjaci" bili lojalni, Crna Gora NE BI ni dobila PRILIKU da se referendumom izjasni o svojemu statusu da nema hiljadugodišnju državnu povijest "ovjerenu" upravo osporenijem simbolima.
Svako potraživanje je "na mjestu", ovo je slobodna država.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 24.03.2013., 22:08   #2663
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Jakako no od postojanja, ta nisu s Marsa dolećeli u Crnu Goru.
Quote:
El Mero kaže: Pogledaj post
Da te sačuvam od brisanja... Ako se bude birao 'penal post godine', da kandidujem ovaj tvoj.
Kad bolje razmislim, jedino mi Mars pada na'm. Crna Gora postoji pod tijem imenom makar šest stoljeća, a Bošnjaci su se pojavili prije neki dan (i čine što mogu da sve cg Muslimane saćeraju u svoju novoograđenu torinu). Njino "bošnjaštvo" ima samo jednu zajedničku crtu: ISLAM! To je samo PLAGIRANJE metoda stvaranja moderne srbske i hrvatske nacije: vjera=nacija.
Ja ne tvrdim da ti ljudi nijesu autohtoni, već da to nijesu kao Bošnjaci. Razumijem da žele bit nešto "baška", ali ne razumijem da žele bit nešto što nijesu, samo radi vjere koju im niko i ne osporava.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 24.03.2013., 22:35   #2664
Quote:
El Mero kaže: Pogledaj post
.. Niti su muslimani Crne Gore oduvijek bili muslimani, niti su pravoslavci CG uvijek bili pravoslavci, niti su katolici u CG oduvijek bili katolici.

A serafim spori itekako.
Ni čoek, vele, nije uvijek bio čoek, ali to ne spada u (relevantnu) povijest. Od kad Crna Gora postoji kao država (pod tijem imenom), njezini nastavatelji bili su pravoslavne vjere. Pravoslavlje je i glavni oslonac obstojanja Crne Gore, stiješnjene između katoličke Mletačke Republike/Austrougarske monarhije i islamske Turske. Da nije toga fakta Crna Gora bi davno nestala.
Povijestni izvori (i logika) zbore da su naši predci po primanju hrišćanstva bili okrenuti Rimu i poslije šizme zadržali rimski zakon. Docnija okupacija od strane nemanjićke države nametnula je grčki zakon, koji je za bezmalo dva stoljeća puštio duboke korijene. Tek dolazkom Turaka na naše prostore pojavio se islam, ali samo do granica turske efektivne vlasti. Turci nijesu nametali svoju vjeru, ali ona je donosila mnoge beneficije što je bio dovoljan razlog da mnogi krst zamijene polumjesecom. Plus što se prelazkom u islam gubio originalni lični identitet, što je bilo vrlo sgodno za eskiviranje krvne osvete.
Dakle, pravoslavni krst je SIMBOL SLOBODE i SIMBOL CRNE GORE kroz stoljeća. Kome smeta taj krst, smeta mu i SLOBODNA CRNA GORA. Ne treba zaboravit da je crnogorska država UVIJEK poštovala lična prava (vjerska, imovinska) svijeh svojijeh građana. Za uzvrat bio bi makar RED da SVI ti građani poštuju tu i TAKVU Crnu Goru.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 24.03.2013., 23:03   #2665
Quote:
El Mero kaže: Pogledaj post
Islam je ovdje preko 500 godina... Pola jezika su nam turcizmi, običaji, kultura i nošnja jako slični, ako ne i isti sa Turcima. Nego to nije tema.

Ova Crna Gora nije ona Njegoševa u kojoj se vršila istraga poturica (iako bi neki rado odradili još jednu istragu), ovo nije ni ona okupirana od strane Srbije - kada su Crnogorci bili Srbi, OVO JE GRAĐANSKA CRNA GORA.

U skladu sa tim, pripadnici islamske vjere u Crnoj Gori traže da se na državnim obilježjima doda neki njihov simbol, ili pak uklone hrišćanski.
Država nije zabavište, kako ti zamišljaš. To je SMRTNO ozbiljna stvar i tu nema mjesta improvizacijama. Državni simboli ne predstavljaju samo vizuelni identitet, već i POVIJESTNO UTEMELJENJE države. Iz toga razloga ti simboli nijesu i ne trebaju bit "krvna slika" društva, već dokaz TRAJANJA države.
Crna Gora je starija od turskoga dolazka na Balkan i obstojala je paralelno s turskom imperijom i o tome zbore njezini simboli.
Sve to ni malo ne krnji građanski koncept države. Što gođ pisalo u Ustav, Crna Gora je jedina nacionalna država Crnogoraca, koji su se toga statusa odrekli (a, nijesu morali) radi ideje ravnopravnosti svijeh njezinijeh građana. Najmanje što možemo očekivat jest da nam NIKO ne osporava naše povijestno trajanje koje demonstriraju upravo i jedino naši državni simboli.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 25.03.2013., 02:36   #2666
Quote:
BRDJANSKI kaže: Pogledaj post
Hriscanstvo je odje preko 2000 godina . . .
Pomislih ozbiljan si sugovornik .... prevarih se.

Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Kad bolje razmislim, jedino mi Mars pada na'm. Crna Gora postoji pod tijem imenom makar šest stoljeća, a Bošnjaci su se pojavili prije neki dan (i čine što mogu da sve cg Muslimane saćeraju u svoju novoograđenu torinu). Njino "bošnjaštvo" ima samo jednu zajedničku crtu: ISLAM! To je samo PLAGIRANJE metoda stvaranja moderne srbske i hrvatske nacije: vjera=nacija.
Ja ne tvrdim da ti ljudi nijesu autohtoni, već da to nijesu kao Bošnjaci. Razumijem da žele bit nešto "baška", ali ne razumijem da žele bit nešto što nijesu, samo radi vjere koju im niko i ne osporava.
Valjaš se u istoj kaljuži ka i velikosrbi a njima valjanje zamjeraš. Nije tvoje da određuješ kako će ti autohtoni (nek smo bar tu načisto) ljudi sami sebe nazivati, k'o što nije velikosrpsko da tebe "krste" u šta oni hoće da budeš!
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Old 25.03.2013., 03:45   #2667
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Valjaš se u istoj kaljuži ka i velikosrbi a njima valjanje zamjeraš. Nije tvoje da određuješ kako će ti autohtoni (nek smo bar tu načisto) ljudi sami sebe nazivati, k'o što nije velikosrpsko da tebe "krste" u šta oni hoće da budeš!
A kaj se jediš . pa neće Crnogorci krenuti u sijanje soli tako brzo , a pogotovo što to tebe ko Bošnjaka brine , što ti imaš s Crnom Gorom i njenom kulturom i pogotovo čojstvom kad si obično ture i to ono iz BiH koje s crnogoreskijem muslimanima veze nemaš ?

Zadnje uređivanje krnk : 25.03.2013. at 03:52.
krnk is offline  
Received Infraction
Old 25.03.2013., 08:06   #2668
Albansko-albanske tenzije u Malesiji.
"Čudna je i šutnja partijskih lidera stranaka manjinskih naroda koji se, u drugim prilikama, lagano oglašavaju: nije valjda rasprava o krstu na državnoj zastavi, važnija od života ljudi na terenu? Baš kao što je licemjerno zabijanje glave u pijesak ovdašnjih nacionalnih bardova koji izgleda mnogo teže primjećuju netoleranciju ili mržnju „njihovog“ nacionalnog korpusa: valjda istraga o starim zločinima pravoslavnih pravovjernika na sjeveru Crne Gore nije važnija od života sadašnjih generacija na crnogorskom jugu!?"
Ivan Grozny is offline  
Old 25.03.2013., 14:58   #2669
Quote:
El Mero kaže: Pogledaj post
Prijatelju, ovdje se vode ozbiljne diskusije, pa da bi neko sebi dao za pravo da učestvuje u istoj, dobro bi bilo da je makar elementarno pismen. Nije ovo za tebe, pa ti savjetujem da se baviš Farmom i sapunicama.

Zašto bi u tom gornjem postu bilo Bošnjaka??? I to si posebno podebljao i uvećao riječ muslimani

U postu koji si mi citirao sam pomenuo muslimane, pravoslavce i katolike... Može se primijetiti da su to vjere... Cijenim ja da su Bošnjaci veličanstvena nacija, ali im nikako nije mjesto i ne treba ih svrstavati u rang vjere.

Ja ti opraštam glupost i nepismenost, ali ne bi bilo loše da naučiš ovo što ću ti reći:

musliman (malo m) je odrednica za vjeru
Musliman (veliko M) je odrednica za naciju...


Ali bitno je da sam se ja OFIRAO.

I za kraj:

Crnogorci islamske vjere = Muslimani = Bošnjaci

i obrnuto:

Bošnjaci = Muslimani = Crnogorci islamske vjere...

To je jedan te isti narod, a to što ih je politika popisala, sve u ime demokratije, u 3-4 kolone, je druga stvar.

p.s. Ne trudi se da ulaziš u dalju raspravu sa mnom, jer diskutujem samo sa ozbiljnim ljudima...
mali ne 'ajvani...

receno ti je da te mudrolije i marifetluci ne prolaze bez obzira koliko su tvoji postovi zabavni i komicni (a ovamo se pozivas na nekakvu ozbiljnost)...

(opet se ofiras iako to postaje zabavno...)

ti si poceo sa 'muslimani/bosnjaci' i 'bosnjaci/muslimani' u nekom prethodnom postu...

isto tako tvoj 'bukva-glava-mentalitet' ne moze vidjeti kako u ovom obicnom postu ti skoro ponizavas 'bosnjake' i pokusavas ih porediti sa crnogorcima;
naime, mi crnogorci smo u drustvu velikih naroda jer su u nasem narodu prisutne sve vjere - hriscanska ( pravoslavci, katolici,protestanti, itd) islamska sigurno su ostale vjere prisutne medju u nasem narodu jer se mi ne 'dijelimo' po vjerama nego po cojstvu i postenju...

po tvojem izgleda da su 'bosnjaci' jedino muslimani iako je iz popisa u crnoj gori jasno da u crnoj gori ima i 'bosnjaka i muslimana' koje niko nije prisiljavao da se izjasnjavaju kako god zele...

isto tako licemjerno palamudis da ih je - citat - '... politika popisala, sve u ime demokratije, u 3-4 kolone...' - zavrsen citat - kada se zna da je naziv 'bosnjak' nastao nedavno zbog 'politike'...

i sada nekakve 'bukve-bosnjaci' hoce onako 'po bosnjacki' da mijenjaju sve sto im padne na pamet...
serafim is offline  
Old 25.03.2013., 15:17   #2670
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Pomislih ozbiljan si sugovornik .... prevarih se.



Valjaš se u istoj kaljuži ka i velikosrbi a njima valjanje zamjeraš. Nije tvoje da određuješ kako će ti autohtoni (nek smo bar tu načisto) ljudi sami sebe nazivati, k'o što nije velikosrpsko da tebe "krste" u šta oni hoće da budeš!
pa nemoj sada i ti ocjenjivat ko je 'ozbiljan' a ko nije, matere ti....

ili o 'kaljuzama'...

po crnoj gori niko ne odredjuje nikome kako ce zvati ili opredjeljivati sto je jasno iz pomenutog popisa i ako novo-komponovani 'bosnjaci' pi*de sto mnogi crnogorci-muslimani ne 'kupuju' to 'novo-komponovano-bosnjastvo' je samo problem tih 'novo-komponovanih'...

da se ponovi medju crnogorcima ima svakakvih vjera i tu su crnogorci, iako brojcano mali, u drustvu sa najvecim narodima svijeta...

opet marifetluci i 'bosnjacka' 'ostroumnost' - ubaciti malo 'veliko-srbijanstine' u diskusiju ne bi li se zaboravilo na novo-komponovano-'bosnjastvo'...
serafim is offline  
Old 25.03.2013., 16:36   #2671
Posmatrac, moguce da si ti kompetentan da odlucis ko je ozbiljan sagovornik. Ja prije bih neciju tvrdnju proglasio neozbiljnom osporio bih je ponekom cinjenicom.
Dakle izvoli . . . ?
BRDJANSKI is offline  
Old 25.03.2013., 23:56   #2672
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Valjaš se u istoj kaljuži ka i velikosrbi a njima valjanje zamjeraš. Nije tvoje da određuješ kako će ti autohtoni (nek smo bar tu načisto) ljudi sami sebe nazivati, k'o što nije velikosrpsko da tebe "krste" u šta oni hoće da budeš!
Ja NE određujem nikome ništa. Rekoh samo da NE RAZUMIJEM. A, što se tiče autohtonosti, oprosti - to se i mene tiče! Bošnjaci u CG NIJESU autohtoni i NE MOGU se pozivat na autohtonost kao opravdanje što žele sklonit SIMBOL pod kojijem su MOJI predci ginuli kako bi sačuvali svoju državu i svoju SLOBODU, u čemu i ti "autohtoni" danas uživaju. Ako su moji predci očuvali državu tolika stoljeća, mi makar možemo očuvat simbole pod kojijema su ginuli. Za mene krst nije simbol vjere, već simbol borbe za slobodu, a uvjeren sam da je to bio i za moje predke za koje inače postoje i pisana śedočanstva da i nijesu bili osobiti vjernici.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 26.03.2013., 20:01   #2673
da se opet ponovi cinjenica da se kod crnogoraca sve vjere naci mogu i na to se samo moze biti ponosan...

nece biti nikakvo iznenadjenje ako se pojave nekakvi 'veliko-bosnjaci' koji ce mozda 'kopirati' 'veliko-srbijance' jer su ti 'poslovi' i 'trazenja istine' vrlo vrlo unosni...

npr. kakva 'fondacija' koja ce finansirati novo komponovane 'ugledne' i 'pametne' 'veliko-bosnjake' po crnoj gori u njihovim 'misijama ubjedjivanja' crnogoraca-muslimana koji se izjasnjavaju kao crnogorci-muslimani da su oni 'stvarno' 'bosnjaci'....

onda ce valjda poceti razne 'istrage' i 'utvrdjivanje cinjenica' a sve to kosta i samo 'odabrani' 'umovi' mogu to ciniti...

mozda bi najbolje bilo da se 'veliko-bosnjaci' i 'veliko-srbijanci' vec sada udruze i 'uce' jedni od drugih...
serafim is offline  
Old 27.03.2013., 00:02   #2674
Obidjoh proslog ljeta Crnu Goru od Sandjaka do albanskih Prokletija i izmedju, putovima istrazivaca a ne samo turista. Divna zemlja sa velikom perspektivom. Nigdje u svijetu nisam bio tako srdacno docekan kao u Cetinju i Njegusima a u Kotoru sam se osjecao kao i u Dubrovniku. Sve razmisljam da se preselim u tu lijepu zemlju .
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 27.03.2013., 07:00   #2675
Crna Gora-Engleska 1:1! "Сrveni" su sacuvali prvo mijesto u grupi. Bravo!

Zadnje uređivanje Ivan Grozny : 27.03.2013. at 07:11.
Ivan Grozny is offline  
Old 27.03.2013., 13:00   #2676
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Obidjoh proslog ljeta Crnu Goru od Sandjaka do albanskih Prokletija i izmedju, putovima istrazivaca a ne samo turista. Divna zemlja sa velikom perspektivom. Nigdje u svijetu nisam bio tako srdacno docekan kao u Cetinju i Njegusima a u Kotoru sam se osjecao kao i u Dubrovniku. Sve razmisljam da se preselim u tu lijepu zemlju .
hvala vam na ovako srdacnim i velikodusnom postu; zaista se nadam da je vas boravak u crnoj gori bio onakav kao sto ga opisujete...

ako mozda cak i dodjete da zivite u crnoj gori siguran sam da cete biti docekani i prihvaceni onako kako su dobri ljudi sa svih strana svijeta docekani i prihvaceni...
serafim is offline  
Old 27.03.2013., 14:55   #2677
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Q3aZLDC58fE

Medjusobna tuca crnogorskih navijaca prije pocetka meca. Jedan od njih definitivno drzi noz u ruci!
Ivan Grozny is offline  
Old 27.03.2013., 20:22   #2678
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Medjusobna tuca crnogorskih navijaca prije pocetka meca. Jedan od njih definitivno drzi noz u ruci!
Možda su crnogorski, ali sigurno nijesu svi navijači Crne Gore. Crna Gora je posebna i po tome što možda jedina u svijet ima ljude (Crnogorce, ej!!!!) koje raduje svaki njezin neuspjeh.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 27.03.2013., 20:44   #2679
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Možda su crnogorski, ali sigurno nijesu svi navijači Crne Gore. Crna Gora je posebna i po tome što možda jedina u svijet ima ljude (Crnogorce, ej!!!!) koje raduje svaki njezin neuspjeh.
Valjda se u demokratiji ne mora navijati za određeni klub ili određenu reprezentaciju.Nego pusti te fuzbalere i navijače,nešto je Milo mnoogo neurozan poslednjih dana .Da nije povodom predsjedničkih izbora ?

Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Ne. Oni traže skidanje krsta. A, na cg zastavu nećemo metat polumjesec, makar toliko dugujemo svojijem predcima koji su rađe ginuli no robovali polumjesecu.
Vjerovatno bi se zadovoljili sa dodavanje polumjeseca i zvijezde uz zadržavanje krsta što meni izgleda kao razuman zahtjev.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 31.03.2013. at 08:28. Reason: spajanje
Pućko is offline  
Old 27.03.2013., 22:55   #2680
Ko ima veće šanse da dobije izbore?Vujanović ili Lekić?
Jugomir is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.