Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2015., 23:41   #1
Ukoliko obavjam posao za nekoga u SAD-u, za koji ću iznos biti oštećen uslijed poreza i sl.?

Unaprijed se ispričavam ako ovo pitanje postavljam na krivom mjestu.

Naime ovako, kao freelancer tu i tamo obavim neki poslić (intelektualna dobra) za neke ljude vani i to obično riješimo preko paypala i nema tu nikakvih problema.
No evo sad sam u prilici napraviti nešto za jednu SAD firmu i oni bi to riješili malo formalnije, odnosno evo trenutno ispunjavam W-8BEN formular koji se odnosi na ljude koji nisu iz SAD-a, a obavljaju posao za nekoga u SAD-u.

Mene evo ukratko zanima za koji ću ja to iznos biti na kraju oštećen kada se u obzir uzimaju oporezivanja i slično. Stvarno nisam upućen u ovakve stvari i jedino što sam uspio saznati uz malo guglanja je to da Hrvatska i SAD nisu u tom nekom dogovoru u vezi poreza i da ću ja sigurno izgubiti barem 30% od onoga što mi ovi iz te firme plate.

Zna li tko više o tome i kako to riješiti na meni najpovoljniji način?
Hvala
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 23:46   #2
U ZG 44-47% kao privatna osoba ukoliko ti je to jedini prihod. 25% porez + doprinosi + prirez.

Pisao sam o tome (izmedju ostalog) nedavno u freelancing temi - post.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 00:03   #3
Ajme, pa nije to baš malo..

Dobro, kako sada onda točno teku te stvari?

Znači oni sada recimo žele uplatiti $100, smanji li se taj iznos već pri napuštanju SAD-a zbog oporezivanja s njihove strane? I sad kada taj iznos dođe na moj žiro u Hrv, što se onda događa? Pare su sjele, je li od njih već oduzet porez? Ako ne, tko to provjerava?

Oprosti, ali stvarno ne vidim razliku toga i kada mi sjednu pare sa paypala, tko uopće provjerava to i istražuje moje transakcije ako su manje od onih 15,000€ koje si naveo?
Znači li to da sam zapravo sve prošle transakcije koje bi mi netko uplatio na paypal zapravo obavio ilegalno?

Zadnje uređivanje Euronymous : 27.01.2015. at 00:11.
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 00:25   #4
Ako sa PayPala isplatis na ziro racun onda je legalno (jer po zakonu smijes samo na ziro primati takvu vrstu prihoda posto je ziro poslovni racun). Kako PU ima uvid u ziro tako ces 99.99% sigurno morati platiti porez.
Ako si primio na devizni onda si indeed napravio ilegalno (ali ne brini se ako nisu neki veci novci, lol).

Ovih 15,000€ se odnosi na devizni racun (npr. vezan uz VISA Electron karticu) na koji isto mozes primati novce ali, po zakonu, nije legalno za poslovne djelatnosti. Devizni racun je osobni racun i zasticen je Ustavom RH te PU u njega moze dobiti uvid iskljucivo uz sudski nalog (po vazecem zakonu).

Mislim, mozes ti eskivirati placanje poreza, doprinosa itd., a ako se dobro sjecam do 11,000kn prihoda godisnje nista ni nisi duzan placati (nisam siguran je li se ista promijenilo po tom pitanju, a lijen sam sad istrazivat) pa ako se radi o iznosu do cca $1,600 slobodno sa PayPala si isplati na devizni.

Sto se tice dvostrukog oporezivanja, prilicno sam siguran da se nece desiti jer ne znam zasto bi ga oni morali platiti kada oni kupuju tvoju uslugu, a ti im ne placas nista. To je kao da Amer ide kupiti nesto na eBayu od prodavaca iz Hrvatske pa umjesto npr. $30 plati $45 (bubam cifru bzvz jer ne znam kako njima idu stope poreza).

E sad, je li ti freelancing jedini prihod? Ako si u vulgaris radnom odnosu onda ti se freelancing racuna kao drugi prihod i stope poreza, u slucaju da ides sve legalno na ziro racun, su manje (~30%).

Edit:
Trazi 50% upfront da ti plate prije ikakvog rada. Da ne bi bilo bjezanja s njihove strane.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!

Zadnje uređivanje RC Da Kookee : 27.01.2015. at 00:30.
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 02:40   #5
Okej, hvala ti na opsežnom odgovoru, razjasnio si mi dosta stvari!

Samo još jedna stvar - imam li ja vremena razbijati glavu i raspitivati se o tome kako i šta bi trebao napraviti tek nakon što to sve bude gotovo (nakon što meni sjednu pare na račun), ili bih trebao već sada (prije same transakcije) poduzeti nešto?
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 04:40   #6
Nema na cemu. Sto se pitanja tice, koliko znam, PayPal te ne tjera isplatiti novce vec ih mozes drzati tamo, zar ne? Ako mozes onda ne brini jer nemas zurbe. PU nema uvid u stanje tvog PayPal accounta pa lijepo da imas tamo milijune.
Evo ti jedan prijedlog - ako znas nekoga kome treba sto sa eBaya/Amazona itd. onda neka ti daju cash, ti im platis sa svojim PP. Jos bolje ako je vise ljudi u pitanju pa recimo 10 transakcija po $10 (posto si spomenuo $100 prije uzeh to kao referencu). Na taj nacin se ne moras zamarat sa racunima itd. i jos si kao pravi mafijas oprao pare
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 07:32   #7
a da otvoris firmu u UK i tamo isplacujes?

ili neki off-shore racun
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 07:53   #8
Ne treba u UK, ako zarađuje manje od 150.000kn godišnje može otvoriti kod nas paušalni obrt - na ime poreza i doprinosa će platiti nekih 15-20% ovisno o tome koliko se približi ovom limitu. Ne treba mu knjigovođa niti bilo što drugo, frend tako obavlja grafički dizajn za strane firme. Ja osobno radim preko firme (d.o.o.), ali se tu radi o većim iznosima od 150.000kn godišnje, pa mi se tako bolje isplati.

Ovo sve je pod uvjetom da je to jedini izvor prihoda, ne znam kako funkcionira za zaposlene koji povremeno obave neki freelance poslić.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 10:38   #9
ja nikada ne bi otvarao obrt..
za njega odgovaras svojom osobnom imovinom
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 15:04   #10
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
ja nikada ne bi otvarao obrt..
za njega odgovaras svojom osobnom imovinom
To je istina, ali ako imaš djelatnost sa malim inputima (raznorazne intelektualne usluge, programiranje, grafički dizajn... ) i zaradama do 150.000kn godišnje nije ti neki rizik - troškovi su manje više fiksni i iznose oko 1300-1500kn mjesečno (nisi u sustavu PDV-a i ne vodiš poslovne knjige već plaćaš paušalni porez + doprinose).
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 21:26   #11
Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Nema na cemu. Sto se pitanja tice, koliko znam, PayPal te ne tjera isplatiti novce vec ih mozes drzati tamo, zar ne? Ako mozes onda ne brini jer nemas zurbe. PU nema uvid u stanje tvog PayPal accounta pa lijepo da imas tamo milijune.
Da da jasno, no ova nadolazeća transakcija ne ide preko paypala, već direktno na račun pa me zato zanimalo moram li se ja već sada pozabavit zakonom ili o tome mogu razmišljati tek nakon svega.

Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Evo ti jedan prijedlog - ako znas nekoga kome treba sto sa eBaya/Amazona itd. onda neka ti daju cash, ti im platis sa svojim PP. Jos bolje ako je vise ljudi u pitanju pa recimo 10 transakcija po $10 (posto si spomenuo $100 prije uzeh to kao referencu). Na taj nacin se ne moras zamarat sa racunima itd. i jos si kao pravi mafijas oprao pare
Dobra fora bome

Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
a da otvoris firmu u UK i tamo isplacujes?

ili neki off-shore racun
Malo mi je prekasno za to u ovome trenutku, ali hvala na ideji za ubuduće.
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 10:39   #12
Otvori račun u Bosni u prvom graničnom gradu gdje ti paše, nek ti paypal tamo isplaćuje i mirna Bosna
BiH nije u EU i naša porezna nema uvida u tvoj račun tamo. Jednom mjesečno odeš tamo i pokupiš lovu. Do 10000 eura po prelasku granice neće te nitko ništa pitati.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2022., 17:03   #13
Quote:
Euronymous kaže: Pogledaj post
Unaprijed se ispričavam ako ovo pitanje postavljam na krivom mjestu.

Naime ovako, kao freelancer tu i tamo obavim neki poslić (intelektualna dobra) za neke ljude vani i to obično riješimo preko paypala i nema tu nikakvih problema.
No evo sad sam u prilici napraviti nešto za jednu SAD firmu i oni bi to riješili malo formalnije, odnosno evo trenutno ispunjavam W-8BEN formular koji se odnosi na ljude koji nisu iz SAD-a, a obavljaju posao za nekoga u SAD-u.

Mene evo ukratko zanima za koji ću ja to iznos biti na kraju oštećen kada se u obzir uzimaju oporezivanja i slično. Stvarno nisam upućen u ovakve stvari i jedino što sam uspio saznati uz malo guglanja je to da Hrvatska i SAD nisu u tom nekom dogovoru u vezi poreza i da ću ja sigurno izgubiti barem 30% od onoga što mi ovi iz te firme plate.

Zna li tko više o tome i kako to riješiti na meni najpovoljniji način?
Hvala
Nadam se da ćeš vidjeti pitanje. Upravo mi se pojavila ta situacija pa bih htjela vidjeti kako su to ljudi riješili. W-8BEN sam ispunila no imam tu neka pitanja. Ako mi može netko tko tako radi (i iskusan je u tome) poslati PM da prodiskutiram bez dugotrajnih prepiski jer mi se čini da nemam baš vremena sad danima pratiti temu, a trebam brzo rješenje.
Njenja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.