Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2015., 09:48   #401
Ovo su doista vrijedne informacije proizvođača. Očekujemo iskustva ostalih koji su se odvažili posijati konoplju.

Koje sorte sijete?

Treba uzeti u obzir da je Finola finska sorta, a Fedora francuska. Upitno je koliko su prilagođene trenutno našim tlima i klimatskim uvjetima.

Dakle počinje se stvarati potreba za hrvatskim sortama prilagođenim našim uvjetima....

Ima li netko pozitivnih iskustava? Koliki su prinosi?

Dali je tko pokušao raditi mini pokuse sa npr. različitom gustoćom sjetve, različitim vremenom sjetve, tipovima tala, navodnjavanjem i bez njega?

Dosta je biljka neistražena, a prostora za istraživanje ima jako puno.
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 16:30   #402
Ako može netko pomoći...Ukratko samo opisati postupak kako dobiti dozvolu za uzgoj za iduću godinu (2016).
čitao sam da se zahtjev mora predati do 31. svibnja tekuće godine..Jel to znači da do 31.5.2016. moram predati zahtjev ili sam trebao do 31.5. ove godine?
ucenik13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 17:41   #403
nitko ništa o žetvi konoplje,a ni o cijeni sušare itd i da, tko je dobio tonu po hektru,nek se javi
bedlam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 12:32   #404
Prvo treba pronaći tko će ju ovršiti.Kasnije sređuj ostalo.Puno je ljudi uletilo u ,, posao ,, stoljeća a kada je trebalo vršiti nema tko. Dosta je kombajna izgorjelo zbog konoplje
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 14:25   #405
Kanada i Nizozemska su veliki proizvođaći konoplje i što je zanimljivo,žetvu vrše klasičnim žito kombajnima,ako imate problema sa kombajnom,bilo bi lijepo da se jave svi koji imaju problem,pa da se dogovorima da ja kupim komb. i vršim vam konoplju,svi sretni i zadovoljni
bedlam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 17:15   #406
Baba mi kaže da ne smijem sijat konoplju na našoj zemlji,pitam babu,pa zašto baba,kaže baba,e sine moj iscrpi zemlju za 3 godine da nece ni korov rasti,a kamoli kuruz
bedlam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 18:17   #407
Naprotiv, konoplja se davnih dana jednim dijelom sijala upravo radi obnove plodnosti tla, tako da slobodno reci babi da nije u pravu. :P
http://www.omafra.gov.on.ca/english/....htm#fertility
Quote:
About 42% of the plants' biomass returns to the soil in the form of leaves, roots and tops.
These contain over half of the nutrients applied to the crop.
Many of these nutrients will be available to help feed the following crop.
Budući da se zbog nelogičnih zakona kod nas veći dio biljne mase zaorava, ovaj gore postotak je još i veći.
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 20:44   #408
bedlam reci svojoj baki da nema pojma.Osobno sam je uzgajao do raspada nekadašnjeg PIK Đakova i gašenjem njihovog pogona Kudeljare.Uzgajao sam je isključivo za proizvodnju vlakna.Kultura za poželjeti,ne traži ni velika ulaganja a daje puno.I čisti tlo od korova i svojih korjenom rahli tlo.
r1chard naravno da se vrši žitnim kombajnima.Za proizvodnju zrna se malo rjeđe sije od ove za proizvodnju vlakna,tako da je i dosta niža i razgranatija.Konoplja kao biljka koja je puna vlakna.Pri kombajniranju kosiš stabljiku i ista ulazi u vršalicu kombajna.Usred procesa rotacije,na osovine ,sita i ostale djelove se nakuplja vlakna.Obrtaji su veliki i dolazi do zagrijavanja nakupljenih vlakana i mogučeg požara. Ta vlakna kada se nakupe i zapetljaje je jako teško i mukotrpno da ih ukloniš. Zato je kod nas jako malo vlasnika kombajna zainteresirano za uslugu vrševine konoplje. Znam za nekoliko slučajeva kada su kombajni gorjeli ili izgorjeli.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 16:25   #409
Ok,pustimo babu,baba ko baba,ali baba i dan dans sije konoplju,a moja supruga ima nošnju od konoplje,baba joj poklonila,stara je ,kaže baba oko 60 godina,a kad ste iskusni u konoplji dali ju i sijete ili NET polje i imate li problema sa kombajnerima,da kupujem kombajn za sezonu 2016
bedlam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 16:53   #410
ind.konoplja - divlje životinje

Poštovanje, imali tko kakvih saznanja, dali divlje životinje, srne, divlje svinje rade štetu na usijevu?? Ja također planiram pokušati posijati nešto te kulture na godinu.

Hvala.
saple is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 14:00   #411
Quote:
bedlam kaže: Pogledaj post
Ok,pustimo babu,baba ko baba,ali baba i dan dans sije konoplju,a moja supruga ima nošnju od konoplje,baba joj poklonila,stara je ,kaže baba oko 60 godina,a kad ste iskusni u konoplji dali ju i sijete ili NET polje i imate li problema sa kombajnerima,da kupujem kombajn za sezonu 2016
U mom kraju se od raspada nekadašnjeg PIKa i njenog pogona Kudeljara konoplja ne uzgaja.Konoplja je do prije par godina ionako bila zabranjena,nebitno bila industrijska ili ova druga. Za proizvodnju vlakna bi je pretpostavljam možda i sijao,naravno ukoliko je cijena prihvatljiva.Za sjeme odnosno zrno me ne zanima.Nešto zasijane konoplje u bližoj okolici sam vidio,no sve je zanemarivo.Najmanji problem je kupiti kombajn,još ako sa njime imaš i posla.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 14:02   #412
Quote:
saple kaže: Pogledaj post
Poštovanje, imali tko kakvih saznanja, dali divlje životinje, srne, divlje svinje rade štetu na usijevu?? Ja također planiram pokušati posijati nešto te kulture na godinu.

Hvala.
Jedina šteta ti može biti da je malo izgaze,onako u prolazu ili u njoj naprave mjesta za spavanje. To je sve zanemarivo
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 10:51   #413
Neki dan sam razgovarao sa jednim kolegom iz mog kraja koji je zasijo 40 hektara konoplje FEDORA17 i na tih 40h dobio je 21 tonu zrna što je jednako 500kg po hektru i još minus primjese i sušenje,tako da te priće 1-2 tone po hektru ne drže baš vodu i sad ga ja pitam,šta dalje sa tim zrnjem,e tu je problem,jer otkup zrna po cijeni od 10-15kn po kg je za suho zrno bez primjesa,ako se nađe otkupljivač,tu nema nikakve raćunice,tako da je on to pretvorio u ulje,to su mu bili dodatni troškovi i sad ima nekoliko tona ulja s kojim nezna šta če,a trenutna cijena konopljinog ulja po litri je 135kn u jednom trg.centru od SLO proizvođača sa EKO certifikatom,slobodno pogledajte po trgovinama,pošto mi supruga radi u trgovini tražio sam da provjeri prodanu kol. ulja na mjesečnoj razini i jednaka je nuli,a imam i primjer iz čazme od dobrog frenda koji trenutno radi 8 hektara
bedlam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 19:06   #414
Quote:
bedlam kaže: Pogledaj post
Neki dan sam razgovarao sa jednim kolegom iz mog kraja koji je zasijo 40 hektara konoplje FEDORA17 i na tih 40h dobio je 21 tonu zrna što je jednako 500kg po hektru i još minus primjese i sušenje,tako da te priće 1-2 tone po hektru ne drže baš vodu i sad ga ja pitam,šta dalje sa tim zrnjem,e tu je problem,jer otkup zrna po cijeni od 10-15kn po kg je za suho zrno bez primjesa,ako se nađe otkupljivač,tu nema nikakve raćunice,tako da je on to pretvorio u ulje,to su mu bili dodatni troškovi i sad ima nekoliko tona ulja s kojim nezna šta če,a trenutna cijena konopljinog ulja po litri je 135kn u jednom trg.centru od SLO proizvođača sa EKO certifikatom,slobodno pogledajte po trgovinama,pošto mi supruga radi u trgovini tražio sam da provjeri prodanu kol. ulja na mjesečnoj razini i jednaka je nuli,a imam i primjer iz čazme od dobrog frenda koji trenutno radi 8 hektara
To je ono kada svi krenu baviti sa nečim što čuju i vide,a u praksi je nešto sasvim drugo ili treće.Nakon toga pušiona.Na poljoprivredi nema velike i brze zarade,da se siješ ili sadiš bilo što
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 18:23   #415
Upravo tako...

Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
To je ono kada svi krenu baviti sa nečim što čuju i vide,a u praksi je nešto sasvim drugo ili treće.Nakon toga pušiona.Na poljoprivredi nema velike i brze zarade,da se siješ ili sadiš bilo što
Ja sam jedan od onih...ajde velika je zarada, idem isprobat.
Kada stavite sve na papir i ako sve radite po PS - u cijena uloga po hektaru je preko 20 000 kn. Ako imate sve svoje strojeve onda oko 15 000.

Osobno sam plaćao kombajn 4 PUTA više nego pšenicu, gdje se kombajn pokvario već nakon 2 hektara i pusiona.

Prinos ove godine je 200 kg po hektaru čisto. Evo još 3 proizvođača koja znam su imala oko 300 kg po hektaru (suša itd...)

Ne odgovaram nikoga. Uštedit ću Vam novac: kreite samo s 1 hektarom prve godine. Onda ćete vidjeti računicu i muku ....

p.s. prihod od prodaje sjemena je oko 15-ak kn po kili pa to pomnožite i uzivajte....


p.s.s. životinje ne uništavaju urod...ali ima dvonogih životinja koje rade puno veće štete
__________________
Jedem samo zelenjavu s eco-cannabis.com :P
bankobranko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 18:49   #416
živio izračun....

Quote:
bedlam kaže: Pogledaj post
Neki dan sam razgovarao sa jednim kolegom iz mog kraja koji je zasijo 40 hektara konoplje FEDORA17 i na tih 40h dobio je 21 tonu zrna što je jednako 500kg po hektru i još minus primjese i sušenje,tako da te priće 1-2 tone po hektru ne drže baš vodu i sad ga ja pitam,šta dalje sa tim zrnjem,e tu je problem,jer otkup zrna po cijeni od 10-15kn po kg je za suho zrno bez primjesa,ako se nađe otkupljivač,tu nema nikakve raćunice,tako da je on to pretvorio u ulje,to su mu bili dodatni troškovi i sad ima nekoliko tona ulja s kojim nezna šta če,a trenutna cijena konopljinog ulja po litri je 135kn u jednom trg.centru od SLO proizvođača sa EKO certifikatom,slobodno pogledajte po trgovinama,pošto mi supruga radi u trgovini tražio sam da provjeri prodanu kol. ulja na mjesečnoj razini i jednaka je nuli,a imam i primjer iz čazme od dobrog frenda koji trenutno radi 8 hektara
Ima oko 2000 litara ulja u najluđim snovima od tog sjemena. 130 kn je litra s time da na veliko to ide ispod 100 kn. Oduzmi 35% proviziju prodaje i onda još 25% pdv-a i to ti je onda oko 50 *2000 dakle oko 100 000.

Cijena po hektaru proizvodnje je oko 15 000 kn ako ima sve strojeve
Živio izračun. 40*15 000


p.s. konoplja je isplativa biljka ako možete doći barem preko 1500 kila čistog sjemena po hektaru. Do sada to nitko nije uspio. 1250 je rekord na idealnoj godini.
__________________
Jedem samo zelenjavu s eco-cannabis.com :P

Zadnje uređivanje bankobranko : 27.10.2015. at 18:50. Reason: ps
bankobranko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 19:12   #417
Jel svako konopljino ulje sadrži kanabidiol?
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 19:52   #418
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Jel svako konopljino ulje sadrži kanabidiol?
Svaka biljka u sebi ima Taj HTC ali u znatno manjoj količini od ove ,,vesele,, Tako da mora biti i u ulju
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 23:18   #419
Sjemenke ne sadrže kanabinoide tako da ništa od njih u ulju.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 10:53   #420
ind.konoplja

ok, znači životinje ne bi smjele biti problem.. Ok, znači dali je itko od Vas nosio zemlju na analizu?? Vršio prihranu prema njihovoj preporuci?? Ja koliko sam čuo u Ludini pokraj Popovaće je sada otvoren otkupni centar, sada kolika je otkupna cijena bila i koje vrste ne znam, ali ljudi mi se čine prilično zadovoljni... Kažem jako je loše to što su Hrvati očito jako zavidni jedni drugima i ne žele da netko drugi uspije...smiješno... Uglavnom cijena sušenja je 6kn/kg, kod tog nekog frajera koji suši za taj centar, koliko sam ja uspio saznati.. Volio bi ukoliko netko od Vas ima bilo kakve informacije, da to međusobno podijelimo, ja bi također pokušao posijati nešto te konoplje, recimo na 3-4 ha. Koliki se dobije poticaj za tu kulturu?? Pitam za poticaj, jer gle znam da se na to baš ne može računati,ali ako može pomoći, zašto ne..Hvala.
saple is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.