Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2017., 04:06   #1
Bračni savjet ili ne?

Prijatelj mi proživljava bračnu krizu koja traje već neko vrijeme (2-3 godine). S vremenom je postao sve eksplicitniji u razgovoru o tome što ga muči. Kao prijatelj, nalazim se u dilemi. Da li da ga samo saslušam, je li pametno dati mu savjet i općenito što da radim? Nezadovoljan je u braku, udaljio se od žene, a imaju djecu. Kako da se postavim? Što da radim?
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 06:57   #2
Pa daj mu savjet. Zašto ne? Čega se ti bojiš?
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 07:59   #3
Daj mu savjet ali pazi da ti izjave budu u kondicionalu - "možda bi bilo dobro da ..."
(to je valjda kondicional ,nek me netko ispravi )

Uvijek mekano i bez osuđivanja ili okrivljavanja i uvijek svoje izjave postavljaj tako da možda nisu točne ili tako da on ima prostora za manevar ako mu se savjet ne svidi, a da ne ispadne u tvojim očima krivac
lara79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 08:09   #4
naravno da mu mozes dati savjet s tvog gledista onako objektivno, ali on najbolje zna kako mu je u tom braku i sto osjeca da mora napraviti....nemoj se ti previse mjesati da poslije ne bude da si mu ti nesto rekao sto je napravio

Jel te on uopce trazio savjet? Ako te nije trazio nemoj mu nista ni savjetovati da ti se to kasnije ne obije o glavu. Saslusaj ga kao prijatelj, utjesi ako mozes ali savjet, kazem ti samo ako on zeli
Stegovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 08:37   #5
Kao prijatelj ga možeš saslušati, a svaki eventualni savjet preformulirati u vlastito mišljenje i ono što ti misliš da bi napravio da se nađeš u takvoj situaciji.

Naravno, to ne znači da bi ti zbilja tako i postupio...
Batiste is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 10:43   #6
Koji savjet dati kad ne znas sta se zaista medju njima desava?

Jedini savjet je da on mora otvoreno razgovarati s njom.

A dalje, sta ce biti? Da li je on voljan razgovarati, da li je ona boljna rszgovarati?
Vjerovatno ih je losa komunikacija i dovela do toga gdje jesu
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 13:11   #7
Hvala na savjetima. Teško se miješati u takve stvari, jer iz želje da pomogneš, možeš reći nešto krivo što će nestabilnu osobu (jer on trenutno takav je) može navesti na krive postupke. Najbolje je ohrabriti ga na razgovor i smiriti. Sve ostalo može biti kontraproduktivno i po njega i po njegovu obitelj i naše prijateljstvo.

Usput, da, tražio je razgovor. Očito ga muči. Ne vjerujem da je više ne voli, ali očito već neko vrijeme imaju problem u komunikaciji.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:21   #8
I ovdje imamo problem u komunikaciji kada ne znamo o cemu se radi osim sto znamo da tvoj prijatelj ima problema i da ga ti trebas saslusati. Nista drugo ne znamo.

Dakle, sto se događa? Uopce sto se događa?
MaloJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:58   #9
Jedini ispravan savjet koji mu mozes dati je da to mora rijesiti sa svojom zenom.
Moj muz ima naviku pricati na razglas i jednom je u autu (ja sam sjedila pored), prijatelju rekao nesto u stilu: zena me ne pusta (najgluplji izgovor ikad,...), a debil "prijatelj", ne znajuci da ja sve cujem mom muzu kaze: onda mijenjaj zenu. kako mu je bilo neugodno kada sam se oglasila.
Uglavnom, poanta je da prijatelju ne dajes savjete kao sto je gore naveden.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 04:16   #10
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Jedini ispravan savjet koji mu mozes dati je da to mora rijesiti sa svojom zenom.
Moj muz ima naviku pricati na razglas i jednom je u autu (ja sam sjedila pored), prijatelju rekao nesto u stilu: zena me ne pusta (najgluplji izgovor ikad,...), a debil "prijatelj", ne znajuci da ja sve cujem mom muzu kaze: onda mijenjaj zenu. kako mu je bilo neugodno kada sam se oglasila.
Uglavnom, poanta je da prijatelju ne dajes savjete kao sto je gore naveden.
Sta si ti tu bogati rekla?
medina89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 08:36   #11
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima. Teško se miješati u takve stvari, jer iz želje da pomogneš, možeš reći nešto krivo što će nestabilnu osobu (jer on trenutno takav je) može navesti na krive postupke. Najbolje je ohrabriti ga na razgovor i smiriti. Sve ostalo može biti kontraproduktivno i po njega i po njegovu obitelj i naše prijateljstvo.

Usput, da, tražio je razgovor. Očito ga muči. Ne vjerujem da je više ne voli, ali očito već neko vrijeme imaju problem u komunikaciji.
Moguće da je tako, zato ako baš nešto moraš reći neka to bude u smjeru očuvanja braka.
Suzdrži se od negativnih komentara njegove žene, i bez obzira koliko on htio raspredati o svemu jer ga jako muči, ne dozvoli da o tome priča previše.

Velika je vjerojatnost da se radi o krizi koja će proći, da će oni naći zajednički jezik i ostati zajedno. Kad se situacija stabilizira njemu bi moglo postati malo neugodno zbog svega što je rekao na račun žene i braka pa bi se mogao distancirati od tebe.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 14:11   #12
Ne.

Ako te nije eksplicitno tražio savjet, zašto bi mu ga dala?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 10:30   #13
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi proživljava bračnu krizu koja traje već neko vrijeme (2-3 godine). S vremenom je postao sve eksplicitniji u razgovoru o tome što ga muči. Kao prijatelj, nalazim se u dilemi. Da li da ga samo saslušam, je li pametno dati mu savjet i općenito što da radim? Nezadovoljan je u braku, udaljio se od žene, a imaju djecu. Kako da se postavim? Što da radim?
Saslušaj ga prvo a onda i savjetuj jer ti je prijatelj ali budi oprezan kod savjeta.Puno je bolje reći
"Ja da sam u sličnoj sizuaciji napravio bih ovo ili ono" nego "Napravi ovako ili onako"
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 10:40   #14
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi proživljava bračnu krizu koja traje već neko vrijeme (2-3 godine). S vremenom je postao sve eksplicitniji u razgovoru o tome što ga muči. Kao prijatelj, nalazim se u dilemi. Da li da ga samo saslušam, je li pametno dati mu savjet i općenito što da radim? Nezadovoljan je u braku, udaljio se od žene, a imaju djecu. Kako da se postavim? Što da radim?
Kriza mu traje 2-3 godine? Pa toliko ni HSV-u ne traje.

Daj mu savjet - nek trpi koliko god da je nezadovoljan.
Ab Aeterno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 10:43   #15
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi proživljava bračnu krizu koja traje već neko vrijeme (2-3 godine). S vremenom je postao sve eksplicitniji u razgovoru o tome što ga muči. Kao prijatelj, nalazim se u dilemi. Da li da ga samo saslušam, je li pametno dati mu savjet i općenito što da radim? Nezadovoljan je u braku, udaljio se od žene, a imaju djecu. Kako da se postavim? Što da radim?
ako baš morati slušati - slušaj. ako te ne pita za savjet, ne potenciraj ništa. od drugih ljudi i više riječi nastaju samo još veće nevolje.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2020., 01:20   #16
Još jednom hvala svima na savjetima. Prije nekoliko mjeseci situacija se konačno razriješila. Odlučili su živjeti odvojeno, a s vremenom će potpisati razvod. Njemu je to teško palo, mislim da je više zbog djece koja, dogovorno, sele kod majke, a kod oca će biti vikendima, mada pretpostavljam da mu raspad braka teško pada i zbog supruge. Neće on to eksplicitno priznati, ali mislim da je i dalje voli. Nažalost po njega, s njene je strane priča završila.

Mislim da je to na dulji rok bolje za oboje, a osobito za njihovu djecu, jer je nesređena situacija predugo trajala. Što se mene tiče, uvijek je, čak i za djecu, bolji razvod nego živjeti zajedno u obitelji koja to više nije. Lijep pozdrav svima i još jednom hvala što ste bili od pomoći.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2020., 09:52   #17
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne.

Ako te nije eksplicitno tražio savjet, zašto bi mu ga dala?
To.

In live sičuejšn ljudi imaju jako puno "prijatelja" koji im pružaju hm zadovoljstvo vječnog istresanja, kukanja, cviljenja i bacanja svojih problema na njihova pleća.
Ništa ne rješavaju, ne miču se sa mjesta, staaaaalno pljuju po bračnim partnerima, cvile i cmizdre po kavama ali kada im daš konkretan savjet ili prijedlog... ti si neprijatelj koji ne kužiš njihovu svemirsko nuklearnu ljubav.
Emotivno guše, cijede i iscrpljuju prijatelje pa bih nakon petog stalnog kukanja najpametnije bilo.... prorijediti drugovanje i staviti distancu.
Ima normalnih i zabavnih frendova a cvilidrete kukače u vječnim problemima, prepustiti mazohistima.
Tako ili reći otvoreno na kavi : ajmo o nečem drugom.

Savjet: malo prorijedi kave i druženja sa njim pa bu možda manje blebetao i više krenuo rješavati problem.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2020., 19:31   #18
Ja uvijek kažem:
"Gle, moje mišljenje je da se svaki brak u kojem su djeca treba spašavati.
Pokušati sve.
Kad znaš da ste probali sve a i dalje ne ide - onda nema drugog rješenja nego razdvajanje."
BondWannabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2020., 13:53   #19
U takvom jednom problemu, treca strana moze biti od koristi jedino na nacin, da pojednostavi problem, i taj pojednostavljeni problem prezentira stranama u konfliktu.
Treba dobro paziti, da se ne zauzme pristrani stav, koliko god je to moguce.

Na stranama u konfliktu je onda odluka, moze li se veza/brak nastaviti ili ne.
Treba biti svjestan da, ako se veza/brak nastavlja, da je to povezano sa kompromisom.
Kompromis je svojevoljno odustajanje od svojih stavova.

Ako kompromis nije moguc, jer su razlike i razlozi nesuglasica preveliki, onda je za sve strane najbolje rjesenje civilizirani razlaz.

Ovako napisano je to lijepo procitati.
Na zalost, nije to u stvarnosti uvijek lako provesti.
RobinUd is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 13:56   #20
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
U takvom jednom problemu, treca strana moze biti od koristi jedino na nacin, da pojednostavi problem, i taj pojednostavljeni problem prezentira stranama u konfliktu.
Treba dobro paziti, da se ne zauzme pristrani stav, koliko god je to moguce.

Na stranama u konfliktu je onda odluka, moze li se veza/brak nastaviti ili ne.
Treba biti svjestan da, ako se veza/brak nastavlja, da je to povezano sa kompromisom.
Kompromis je svojevoljno odustajanje od svojih stavova.

Ako kompromis nije moguc, jer su razlike i razlozi nesuglasica preveliki, onda je za sve strane najbolje rjesenje civilizirani razlaz.

Ovako napisano je to lijepo procitati.
Na zalost, nije to u stvarnosti uvijek lako provesti.
Ha, slušaj, nijedan raspad braka i razlaz ne može proći bez odrađenih faza. Vjerujem da je njemu i dalje teško, ali isto tako mislim da je bolje za sve njih da se situacija razrješila, jer je sve to predugo trajalo. Ako ide ide, ako se može što popraviti, onda se radi na tome, ali ako pomoći nema, najbolje je reći zbogom. Njih dvoje, koliko čujem i dalje odrađuju zajedničke stvari koje su dogovorene prije razlaza, poput izleta s djecom i slično, u kontaktu su, međusobno razgovaraju o djeci, što je odlično i nisu se o djeci dogovarali preko odvjetnika, nego su međusobno našli kompromis, što je također dobar pokazatelj da mogu normalno funkcionirati kao roditelji, kad već nisu mogli kao supružnici.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:08.