Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2008., 23:35   #1
Pectus excavatum (ljevkasta prsa) / udubljen prsni koš

ev ja ću postavit jedno pitanjce, pa možda neko neš zna ko je imo sličan problemčić; imam manji deformitet na donjem lijevom dijelu prsnog koša i s obzirom da je funkcionalno sve u redu(dakle radi se o estetskoj mani) doktori ne žele s tim gubit vrijeme već mi je rečeno da se bavim sportom, to je sve ok ali kod ovakvog deformiteta nema pomoći od vježbe (jer je deformitet jednostran)...uglavnom jel neko zna da li se negdje u lijepoj našoj može obavit zahvat na prsnom košu samo radi estetike?
mafijas_26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 10:36   #2
Može i u DUBRAVI,a Škegro otvorio u Krapinskima ortopedsku kliniku evo tu piše sve o tome http://fenix.javno.info/gn.php?m=1&r...1&kategorija=0
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 22:34   #3
to može biti blaži oblik pectusa excavatuma(udubljenje) ili pectusa incanatusa(izbočenje), ak je deformitet malen može se izgled poboljšati ili prekriti mišićima, ti napredci uglavnom nisu veliki u starijoj dobi, ali mogu biti zadovoljavajući,

ak je to pectus excavatum postoje operacije poput minimalno invazivne laparoskopske metode ili metode po nussu, stavlja se šipka, gubitak krvi je minimalan, ožiljaka gotovo nema, oporavak je relativno brz, a nakon operacije nem može se ni primjetiti postojanost deformiteta, jer je estetski učinak jako velik i naravno doživotan

od sportova plivanje jako pomaže
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 20:21   #4
hvala na odgovorima, inače da radi se o pectus excavatum međutim samo sa lijeve donje strane prsne kosti; glede vježbe prsa su mi razvijena dakle od toga nema svrhe, a osim donjeg dijela sternuma udubljena je i lijeva strana trbušnog mišića, a budući da ne postoji vježba samo za taj jedan dio mišića odlučio sam se za pod nož...glede dubrave liste čekanja su velike, a navodno na jordanovcu to rade i to bez čekanja...ako ništa ići ću kod škegre...novci ipak prolaze svuda
mafijas_26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 00:46   #5
pectus excavatum

Zanima me moze li se operacija pectus excavatuma obaviti na teret hzzo-a i zanimaju me cijene operacija pectusa escavatuma i u kojim klinikama se mogu obaviti u hrvatskoj? Hvala
slish is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 20:04   #6
zna li itko

zna li itko??
slish is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 00:23   #7
naravno da može ako se ustvrdi da ti utjeće na pluća ili srca a radi se na rebru nuss metoda i mislim na jordanovcu
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 23:03   #8
pectus excavatum

Dakle imao sam tu operaciju, malo udubljenje na prsima i to mi je sve operirano i ok je prošlo.
No, u gornjem dijelu (po sredini) prsa baš osjećam da mi fali mišića, to se toliko ne vidi , ali mi užasno smeta jer idem redovito u teretanu i mišići sa strane (prsa) mi napreduju dok u sredini ko da ih ni nemam...
To sam operirao s 14 god, a sad mi je 21...
Da li mogu ikako u ovim godinama izgraditi mišiće u srednjem dijelu prsa? kojim vježbama?
Da li netko ima sličnog iskustva?
a_machine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 12:46   #9
Po sredini? Pa tu ni nema mišića...
Old 01.02.2010., 16:11   #10
Pectus excavatum(udubljenje u sredini prsnog koša)

Imam 15 g. i visok sam 170 cm. Imam udubinu u sredini prsnog koša što mi predstavlja veliki problem. Čak mi i rupa nije toliki problem,veci problem mi predstavlja izbočeni krajevi na prsima(vidit ce te na slici) jer se jako vidi, čak i ispod majice, a i ta rupa i nebi bila toliko vidljjiva kad bi mi ti krajevi bili normalni. Moje pitanje je: dali postoje neke ortopedska pomagala koja bi mi pomogla to izravnati, i da li se to uopće moze ispraviti? hvala unaprijed!

kavasnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 00:46   #11
Quote:
kavasnk kaže: Pogledaj post
Imam 15 g. i visok sam 170 cm. Imam udubinu u sredini prsnog koša što mi predstavlja veliki problem. Čak mi i rupa nije toliki problem,veci problem mi predstavlja izbočeni krajevi na prsima(vidit ce te na slici) jer se jako vidi, čak i ispod majice, a i ta rupa i nebi bila toliko vidljjiva kad bi mi ti krajevi bili normalni. Moje pitanje je: dali postoje neke ortopedska pomagala koja bi mi pomogla to izravnati, i da li se to uopće moze ispraviti? hvala unaprijed!

U pravilu -ne. negdje se rade operacije ( Klaićeva),nema ortopedskih pomagala da to izravnaju. Samo vježbanje prsnih mišića u svrhu "maskiranja".
barakn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 14:14   #12
vidio sam nesto ovako dok sam trazio rjesenje http://www.orthopectus.com.br/fmethod.htm pa sam mislio da bi mi to pomoglo...
kavasnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 23:56   #13
Smile

Pozdrav ljudi. Ovako...visok sam 179...imam 15 godina i imam rupu u prsima. To me stvarno muci i neki mi kazu da se to moze ispravit plivanjem i vjezbanjem. No neki kazu da nemogu , da je to prirodna deformacija mišića. Pa me zanimalo jel mi moze neko pomoc? Hvala.
BoogieBoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 23:52   #14
Ljevkasta prsa

94 sam godiste..i od kada sam naglo izrasto imam ljevkasta prsa..Pa molim sve koji imaju slicnog iskustva da mi se jave..i kako su ispravili..trenutno provodim ovo vjezbe svaki dan

100 x trubusnjaka
25 x sklekova na sakama
25 x onih spustanja s stolice
20 x puta rastezanje trake
10 x puta da napiusem stomak lagano drzim dah..cca..1.5 sec..

zanjima me jel ima neki nacin da se to mozda ispravi..operacija ili nesta slicno..hwala vam puno..trazio sam po internetu i nema nigdje nista.

Imam 16 godina..pa molim vas pomognite mi ...

znaci zanjima me ljecenje operacija ..i da mi se jave osobe koje su imale ili imaju slicnih problema..

bio sam kod doktorice i njene rijeci su bile..samo plivaj sto vise i proci ce...cccc..a moj grad nema zatvoreni bazen..tako da... ..

strucni nazivi: pectus excavatum,pectus infundibuliforme

Zadnje uređivanje jopibk : 22.03.2010. at 00:06.
jopibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 01:34   #15
da, postoji operacija. pitanje je da li ti je uopće potrebna (ako imaš ljevkasta prsa tek od puberteta, vjerojatno je to mala deformacija). uzmi kod svojeg dr opće prakse uputnicu i odi ortopedu na pregled pa buš sve čuo
harambasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 00:09   #16
pectus excavatum ili udubljenje u prsima

Gledao sam malo po internetu i youtubu i našao puno zanimljivih informacija o tome kako ljudi s tim problemom kojeg imam i ja mogu riješiti.
Prvo, moraš znati koliki je tvoj haler index, to je omjer između rebra i sredine prsa s leđima, taj omjer nesmije biti veći od 3.25. Oni koji imaju taj omjer veći od 3.25 taj slučaj bi se smatrao naprednim, tj veća rupa ili udubljenje. Taj haler index se mjeri CT scanom. S Tom deformacijom se rađa svaki 1000. čovjek a počne se razvijati u vrijeme puberteta. Svatko tko ima tu deformaciju vjerojatno je da je imao i njegov predak, srednji slučaj. To udubljenje zahvaća 3 do 4 prsne kosti koje izgledaju kao da je netko udario s čeličnom loptom.
Ne samo da to ima fizički neprijatan izgled nego osobe s tim poremećajem češće su kraćeg izdaha i disanja i manje izdržljive od drugih. Ta deformacija utječe i na zdravlje te i pshički - osobe s tim poremećajem su češće u depresiji.
Ako osoba nastavi živjeti s tim može imate šumove na srcu i srce se može izobličiti odn rotirati u prsnoj šupljini zbog nedostatka prostora u sredini.
Taj deformitet se nemože ispraviti vježbanjem i plivanjem i istezanjem itd. jer je to udubljenje kostiju a ne mišića.
U Americi postoje dvije najpopularnije metode koje se koriste pri operaciji a to su nuss metoda i ravitch metoda.
Nuss je najbolja jer se ispravljuju prsa na način da se kroz rebra u prsa stave čelična šipka koje ostaju u prsima najmanje dvije godine. Nakon operacije pacijent nesmije raditi ništa fizički najmanje 6 mjeseca.
Najbolje vrijeme za operaciju je u ranim godinama dok prsa nisu još tako jaka jer sa starijim je metoda bolna i rjeđe se odlučuju na takvo što. Ja imam 23 godine i relativno sam star za ovo ali ću pokušati otkriti gdje i kako mogu provjeriti da se to ispravi. Od 8. do 13. godine je najbolje vrijeme da se to ispravi. Na žalost puno ljudi pa čak i liječnici ne shavaćaju da je to ozbiljan problem i da ga treba riješiti čim prije. Na ovoj stranici je objašnjeno više o tome: http://en.wikipedia.org/wiki/Pectus_excavatum
Mkonvert is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 22:33   #17
udubljenje prsnog kosa

ovako imam 23 godine i imam udubljena prsa jos od djetinstva kao klinac sam se bavio ronjenjem na dah i bio podosta dobar u tome

nego da pređem na stvar citao sam i gledao video reportaze za nuss operacijski zahvat cini mi se nekako naj efikasniji jer neostavlja oziljke po sredini prsa vec imas 2 oziljka sastrane koji se nezamjecuju.. sad me zanima dali netko ima iskustva s time i di se to radi i koliko bi kostalo
nemamsrece1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 03:45   #18
Pectus Excavatum

Imam pectus excavatum i asimetričnu depresiju rebara (izraženije na lijevoj strani).
Htio bih otići kod ortopeda da me savjetuje da li se isplati raditi operaciju (nuss) te da li je sigurno to raditi kod nas (čuo sam da na Jordanovcu to rade) ili je bolje otići van (npr. Dr. Schaarschmidt u Berlinu).
Pa ako netko ima ortopeda za preporučiti koji ima iskustva sa ovim deformitetom (u ZG) bio bih jako zahvalan. Može i u PP.
eetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 00:14   #19
Imam 16 godina i također imam udubljena prsa negdje od 9.-10. godine.
Da je barem samo to. Zbog tog udubljenja su mi iskočila rebra i često sam u depresiji zbog toga i sramim se skinuti ispred prijatelja i kad sam na plaži idem što prije u more da drugi ne vide. Moje pitanje je: koliko će mi trebati vremena u teretani da se ovaj problem barem malo "zamaskira"?
Ružavjetrova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 15:26   #20
da li bi mi neko mogao reći koje je sve nalaze potrebno izvaditi i koliko košta sve to zajedno s nalazima i svim ostalim troškovima?
davidgilmour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.