Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2012., 23:01   #21
Quote:
LaTiTeA kaže: Pogledaj post

Pa da... samo aoristi i imperfekti (...) i netko na forumu mi je rekao da ih skroz nepravilno upotrebljavam. Ah, vjerojatno. Nema veze, neka njih.
Jedan je nepravilni oblik dobio i ime: aorfekt.

To je kombinacija aorista i imperfekta, npr. ja vozih umjesto ja vožah.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 01:46   #22
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Jedan je nepravilni oblik dobio i ime: aorfekt.

To je kombinacija aorista i imperfekta, npr. ja vozih umjesto ja vožah.
Pitam se kako je uopće došlo do toga da se jedan upotrebljava samo s ovakvim, a drugi s onakvim glagolima jerbo tzv. perfektivni imperfekt i imperfektivni aorist nisu uopće novost u nas. Recimo, u nešto starijim razdobljima uredno su se dešavali takvi "aorfekti" (sviđam naziv) i to ne pogreškom, nego s nijansom u značenju ili barem stilogenom vrijednošću.

A kad smo već tu, što se vama čini, kakva je budućnost tog povratka aorista i imperfekta? Događa li vam se već da ih ono zbilja zatrebate i da vam se perfekt učini suviše dvosmislenim, a nevezano uz uštedu prostora? Meni bogme da.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 02:09   #23
Ne koristim aorist niti imperfekt u SMS-porukama.
Ako slučajno nema dovoljno mjesta, koristim se *ruskom*
metodom: koristim samo aktivni particip: išao po dućanima i našao što trebam.

Mislim da se to zove: krnji perfekt. Zvuči mi baš moderno.
(ovdje ga opisuju:

Quote:
opaske o tome da se pojedini oblik upotrebljava npr. u publicističkom stilu, posebice u novinskim naslovima (krnji perfekt, Predsjednik primio izaslanstvo umirovljenika)
http://www.hrvatskiplus.org/index.ph...8&limitstart=5 ).

-Iđah po dućanima i nađoh što trebam-
bi mi zvučalo kao iz neke priče I.B. Mažuranić, vrlo arhaično.

Zadnje uređivanje Sandiran : 18.12.2012. at 02:24.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 10:01   #24
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
A kad smo već tu, što se vama čini, kakva je budućnost tog povratka aorista i imperfekta? Događa li vam se već da ih ono zbilja zatrebate i da vam se perfekt učini suviše dvosmislenim, a nevezano uz uštedu prostora? Meni bogme da.
Meni se čini da će ostati kod nekih "jezgrenih" glagola, ali kao rijetkost: rekoh, uzeh, vidjeh. Teško da će netko spontano reći odskenirah ili otvitah.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 10:30   #25
Dabome, ja guglah, zaguglah, proguglah i doguglah.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 10:40   #26
Quote:
kisha kaže: Pogledaj post
...

A aorist mi je inače najdraže vrijeme, uvijek sam ga "forsirala"
Problem je kada dođe do aorista u drugoj minuti koitusa. Mislim, priča se.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 13:29   #27
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Dabome, ja guglah, zaguglah, proguglah i doguglah.
Ti si sa štokavskog terena

No, realno izgleda da imamo novo prošlo vrijeme - sintetičko! - u rezervi.

Jednostavnih nastavaka. Pekoh, ispekoh, rekoh, porekoh, ispejstah i isprintah radnjah
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 00:16   #28
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ti si sa štokavskog terena

No, realno izgleda da imamo novo prošlo vrijeme - sintetičko! - u rezervi.

Jednostavnih nastavaka. Pekoh, ispekoh, rekoh, porekoh, ispejstah i isprintah radnjah
Eh, dođite u središte štokavštine pa ćete čuti aorist do mile volje. Meni je lično to glagolsko vrijeme jako drago i podjeća me na moj bosanski izvorni govor pa ga nastojim ne zamjenjivati perfektom, čak ni u oficijelnim situacijama.

Ne znam koliko je ovdje već raspravljano o funkcijama aorista, ali perfekt ni u kom slučaju ne može zamijeniti sve funkcije aorista, posebno jer je ovo vrijeme i stilistički markirano, a označava kako prošlu tako i buduću radnju.
Mr_Black_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 10:20   #29
Quote:
Mr_Black_Jack kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je ovdje već raspravljano o funkcijama aorista, ali perfekt ni u kom slučaju ne može zamijeniti sve funkcije aorista, posebno jer je ovo vrijeme i stilistički markirano, a označava kako prošlu tako i buduću radnju.
Ali realno u hrvatskom razgovornom jeziku (a i dijalektima), aorista više nema u svakodnevnoj upotrebi.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 19:39   #30
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ali realno u hrvatskom razgovornom jeziku (a i dijalektima), aorista više nema u svakodnevnoj upotrebi.
Naravno, aorist je u povlačenju, a tu markiranost preuzimaju druge analitičke forme...
Mr_Black_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 19:45   #31
Quote:
Mr_Black_Jack kaže: Pogledaj post
Naravno, aorist je u povlačenju, a tu markiranost preuzimaju druge analitičke forme...
Zapravo je u govornom jeziku, pogotovo u Zagrebu, na kajkavskom području, u Rijeci, Puli, na čakavskom području posve odsutan. Ja sam nastavke naučio u školi, nikad ih nisam čuo kod kuće.

I u školi, nema šanse da učitelj izgovori aorist, samo kad čita nešto iz čitanke ili neku narodnu epiku i slično, ili objašnjava to vrijeme.

A moram priznati da imperfektne nastavke nikad nisam ni naučio. Očito nisu ni drugi, kad su počeli aoristne (aorisne?) koristiti za sve glagole.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 20:34   #32
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
... aoristne (aorisne?) koristiti za sve glagole.
Deder probaj s tekstom, testom i protestom.
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 21:32   #33
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Zapravo je u govornom jeziku, pogotovo u Zagrebu, na kajkavskom području, u Rijeci, Puli, na čakavskom području posve odsutan. Ja sam nastavke naučio u školi, nikad ih nisam čuo kod kuće.

I u školi, nema šanse da učitelj izgovori aorist, samo kad čita nešto iz čitanke ili neku narodnu epiku i slično, ili objašnjava to vrijeme.

A moram priznati da imperfektne nastavke nikad nisam ni naučio. Očito nisu ni drugi, kad su počeli aoristne (aorisne?) koristiti za sve glagole.
Ja postah post a onda svi za mnom postijahu postove.

Ovde ne mislim na korizmu nego na vorum.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 21:39   #34
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Zapravo je u govornom jeziku, pogotovo u Zagrebu, na kajkavskom području, u Rijeci, Puli, na čakavskom području posve odsutan. Ja sam nastavke naučio u školi, nikad ih nisam čuo kod kuće.
U kajkavskoj gramatici naravno da je odsutan kad ona poznaje ravno tri glagolska vremena: prezent, perfekt i futur.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 23:22   #35
Jedini oblik koji koristim u govoru je: odoh ja sad!
(i to u znacenju bliskog futura )
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 23:44   #36
Aorist dosta koristim kod naglasavanja da sam vec nesto rekao... "kao sto rekoh"
"Kao sto sam (vec) rekao" mi djeluje agresivnije pa omeksam aoristom. Dovoljno inteligentan sugovornik je time diskretno upozoren da pozornije prati, za redneke nema spasa, tu mora ici perfekt, inace ne shvate.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 01:05   #37
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ja postah post a onda svi za mnom postijahu postove.
Meni to izgleda kao nešto iz deseterca
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 01:38   #38
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Meni to izgleda kao nešto iz deseterca
Pa i jeste na određeni način.

Deseterci su simbol aorista.

Aorist je danas najviše zastupljen u Crnoj Gori upravo zbog deseteračkog nasleđa , međutim zbog novih nacionalnih stremljenja tamo aorist doživljava još veći revival kod običnih ljudi tj.omladine.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 22:34   #39
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post

Pitam se kako je uopće došlo do toga da se jedan upotrebljava samo s ovakvim, a drugi s onakvim glagolima jerbo tzv. perfektivni imperfekt i imperfektivni aorist nisu uopće novost u nas.

Recimo, u nešto starijim razdobljima uredno su se dešavali takvi "aorfekti" (sviđam naziv) i to ne pogreškom, nego s nijansom u značenju ili barem stilogenom vrijednošću.
U pravu si.

Aorist se veže uz svršene a imperfekt uz nesvršene glagole samo u novijem standardu, npr. u Težakovoj i Babićevoj gramatici ili u Silićevoj i Pranjkovićevoj.

A "aorfekt" je deskribiran već davno: nesvršeni glagoli s nastavcima za aorist.

- Hodismo, borismo se, sjekosmo, mrijesmo.

No kad se aorist i tvori od nesvršenih glagola, ima značenje imperfekta, označava događaj koji je trajao ili se ponavljao.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 05:03   #40
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
U pravu si.

Aorist se veže uz svršene a imperfekt uz nesvršene glagole samo u novijem standardu, npr. u Težakovoj i Babićevoj gramatici ili u Silićevoj i Pranjkovićevoj.

A "aorfekt" je deskribiran već davno: nesvršeni glagoli s nastavcima za aorist.

- Hodismo, borismo se, sjekosmo, mrijesmo.

No kad se aorist i tvori od nesvršenih glagola, ima značenje imperfekta, označava događaj koji je trajao ili se ponavljao.
Da, baš to. Tzv. perfektivni imperfekt označava u starijim tekstovima ponavljanje završene radnje u prošlosti, a tzv. imperfektivni aorist ograničeno trajanje radnje u prošlosti. Može se u tome naći u ono fragmentarnih opisa (morfo)sintakse u starijim razdobljima što ih imamo. Recimo Hercigonja (Nad iskonom hrvatske knjige) ili jednostavno u velikoj Povijesti hrvatskoga jezika.

Tako da je u principu ovo ujednačavanje nastavaka vraćanje u starije stanje, recimo to tako.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:20.