Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2010., 00:16   #81
Quote:
nyla kaže: Pogledaj post
jede, pije, napreduje naočigled, kaki redovito (al to je tak sitno da moram dobro gledati i tražiti al je čvrste konzistencije- to je bitno da nije proljev), trbuh masiramo redovito, uši mu stoje uspravno kad je u akciji, a spuštene kad spava (onda se sav složi u jednu kuglicu).
Jako lijepo. Vidim da je zekanu odlično

Quote:
nyla kaže: Pogledaj post
E sad mene zanima jedna stvar, kad mu mogu početi davati krutu hranu?
Možda nije identično, ali evo ti smjernice za kuniće:

Quote:
Mali kunići sišu 3 tjedna, nakon čega uz mlijeko počinju grickati sijeno i pelete. Sa dva mjeseca su potpuno samostalni za jelo. Povrće se počinje davati za jelo tek sa 6 mjeseci.
tek da imaš sliku otprilike.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 01:32   #82
Kako je maliiiiiiiii na ovoj zadnjoj slici, ja sam ga nekako prije vidio veceg xD a sad u usporedbi s macom, jer mali jako :P

Prelijep je...
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 02:53   #83
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
hahaha. aj dobro.
a činčile??
mislim da zecu ne bi smetale činčile
ili novozelandski albino zec
da te jeza uhvati...

što sad petljaš oko naziva. praktički su isti - zečevi i kunići, jel
sam kaj su jedni 'atletske' građe a drugi su sjedilački nastrojeni.
zec:



divlji kunić:


Zadnje uređivanje mau123 : 11.04.2010. at 03:01.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 10:48   #84
Zeko papa
nyla is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 13:05   #85
Quote:
nyla kaže: Pogledaj post
Zeko papa
Kaj napraviš da ti ne izglodaju pokućstvo?
Imao sam jedno vrijeme kunića, i uspio je iskočiti iz kutije. Kad smo se vratili odlučeno je da ga damo sestrični koja ga je jako željela
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 14:47   #86
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
zec:
[/IMG]

divlji kunić:
to ti ja kažem. zečevi su atletičari, a divlji kunići ih samo nastoje sustići...
nešto kao crnci i bijelci atletičari. divlji kunić bi bio bijelac atletičar
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 15:09   #87
Quote:
nyla kaže: Pogledaj post

Ali strah ga je mace, vidi mu pozu.

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
to ti ja kažem. zečevi su atletičari, a divlji kunići ih samo nastoje sustići...
nešto kao crnci i bijelci atletičari. divlji kunić bi bio bijelac atletičar
Opet ti. Banace te, a onda ce bit placi placi....
Grizli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 15:17   #88
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
Opet ti. Banace te, a onda ce bit placi placi....
da, opet ja.
ak ti ne paše, ne moraš čitati. preskoči

ok. shvatila sam razliku sa zečevima, iako su i dalje praktički ista stvar.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 15:50   #89
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
da, opet ja.
ak ti ne paše, ne moraš čitati. preskoči

ok. shvatila sam razliku sa zečevima, iako su i dalje praktički ista stvar.
Ko i kokos i patka. Patka je kokos koja mase guzicom dok hoda.
Ili da preformuliramo: patka je droljasta kokos.

(nije da mi ne pase citat, nego mi te za gledat bananu)
Grizli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 15:54   #90
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post

Ali strah ga je mace, vidi mu pozu.....
To bi moglo biti s razlogom. Ja bi ga maknuo dalje od mačke.
martinb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 16:00   #91
haha na ovoj predzadnjoj fotki je silan kad se u lopticu skupi sav
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 19:50   #92
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Kaj napraviš da ti ne izglodaju pokućstvo?
Imao sam jedno vrijeme kunića, i uspio je iskočiti iz kutije. Kad smo se vratili odlučeno je da ga damo sestrični koja ga je jako željela
Kunićima cijelo vrijeme rastu zubi i kandže. Treba im dati materijal na kojem se mogu ispucati tako da ne napadaju namještaj. Npr. moj kunić za kandže ima drvenu kutiju punu peleta za ogrijev u kojoj rovari svaki dan. Zubi se troše sa ispravnom prehranom koja se sastoji od sijena (najveći dio), hrane iz pet shopa i voća i povrća. Na www.zecovi.net se nalazi popis odobrene hrane.

Također, kunić kojem je dosadno je skloniji napadati namještaj, tepihe, kablove i sl. od kunića koji ima zanimaciju. Moj je otkantao sve igračke iz petshopa osim tunela. Ima svoju čarapu koju raznosi po sobi, plišanog medu uz kojega spava, kuglu iz koje ispadaju sjemenke kad ju zarola i svako malo novu najlonsku vrećicu koju razvlači po sobi.

Zadnje uređivanje Empty Space : 11.04.2010. at 20:02.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 19:59   #93
Quote:
nyla kaže: Pogledaj post
Ma mislila sam da ga ne mislimo zadržat kad poraste, nego da mu pomognemo da se očeliči pa nek ide-široko mu polje . Imam jednu fotku kak papa, pa sa novom prijateljicom, al neće baš pozirati samo ode...
Ako ga namjeravate vratiti u prirodu, možda je najbolje da ga predate Tarraladu. Zeko koji je odgojen isključivo uz ljude gubi strah od njih i ne nauči stvari koje su mu potrebne za preživljavanje u prirodi. Npr. mali zečevi se igraju lovice i tako kasnije nauče bježati od prirodnih neprijatelja. Ista je stvar sa fazanima koje uzgajaju lovci i onda puštaju u lovišta. Sami prilaze ljudima i uglavnom jedu hranu koju im lovci ostavljaju. Ako ih ovi žele loviti, moraju ih prvo uplašiti da krenu bježati.

Nije neka usporedba, ali kunić koji živi s ljudima nema ni malo nagona za samoodržavanje jer ljudi ispunjavaju sve njegove potrebe. Moja faca u šetnji vrtom odbija i pomirisati lišće mrkve, koje kad mu serviramo oprano u njegovoj zdjelici 5 minuta kasnije, poklopa kao da će pobjeći.

Btw. predivni smo
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 14:16   #94
Koliko vidimo beba raste, nalaznica vjerujemo čita opširne tekstove sa naše web stranice na kojima postoje odgovori na sva pitanja.
Na ovoj temi ima nekih krivih podataka koje su ljudi prenjeli, ali one koji su si dali truda vidimo da su prenjeli i mnogo točnih informacija na ovu temu tako da takvima sve pohvale na trudu

Ova tema je zanimljiva i sada kada smo je otkrili pratiti ćemo je s velikim interesom uz najbolje i najprirodnije želje nalaznici i naravno zečiću

I zapamtite Proljetnu poruku iz našeg potpisa
__________________
Udruga Utočišta kunića i divljih zečeva "Mrkvica" - Utočište TarraLand Divlji zečevi su vlasništvo prirode, a kunići su kućni ljubimci.
WebShop Udruge - pomozite kupnjom! --- Aukcije Udruge Mrkvica za pomoć štićenicima --- LISTA ŽELJA Udruge Mrkvica
Facebook fan page & newsletter -- Proljetna poruka: ne dirajte bebe divljih zekana u prirodi, jer ih majka nije napustila! Ako ih dirate, na njima ostavljate miris i tek tada ih majka više ne prihvaća!
TarraLand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 14:59   #95
Ne dirajte mladunčad divljih zečića u prirodi! Oni nisu napušteni!

www.TarraLand.com

Da li je opravdano njihovo diranje? Zašto ljudi uzimaju mladunčad divljih zečića iz prirode?

U doslovce 99% slučajeva odgovor na prvo pitanje je odlučan NE - diranje mladunčadi NIJE opravdano.
Mladunčad zečeva ne smije se dirati jer im je majka uvijek u blizini i iako se pogrešno misli da su napušteni, majka ih
ipak nije ostavila, a tek ako dirate mladunčad, na njima ostavljate miris i majka ih više neće prihvatiti. Istog
trenutka znatno su im smanjene šanse da prežive, jer je najteže bez majčinog mlijeka, koje im u tom trenutku
oduzimamo..


Što napraviti ako nađete gnijezdo?


Ako nađete gnijezdo, iduća 2 mjeseca barem 5 metara oko njega ne smijete kositi kako bi se bebe dok rastu imale
gdje skrivati, te se trebate udaljiti i za to vrijeme ne odlaziti ondje, a travu što ju je moguće više i dulje ostaviti nepokošenu.

Također, prije košnje valja prošetati djelom koji planirate kositi, kako biste u busenu trave vidjeli moguće gnijezdo i u tom
slučaju košnju bar na tom djelu livade odgodili.

Potpuno je normalno da se gnijezdo sa bebama nalazi na samo par metara od vaše kuće ili vikendice, usred vrta, voćnjaka ili vinograda.

Možete kontaktirati Udrugu Utočišta kunića i divljih zečeva "Mrkvica" ukoliko smatrate da trebate naš savjet, no pritom mladunčad NE dirajte.

U Hrvatskoj se svake godine nenamjerno uzurpira nekoliko stotina mladunčadi zečeva u gnijezdima i znatna većina njih zbog toga ugiba.


Molim vas ne dirajte me ... .........Moja mama će se vratiti..
Za fotografiju korišten zeko kojeg su nažalost ljudi već dirali




Ne dirajte bebe zekana u prirodi!!Nacrtala: Denise Dinger, 9 godina



Iako su u gnijezdu nasred livade sami, te tako djeluju nezaštićeno, zečevi nikada nisu ostali bez majke - svi zečići koje naša Udruga spašava,
mladunčad su koju su već nažalost dirali ljudi misleći da nemaju majku pa su na njima ostavili miris radi kojeg ih majka više ne prihvaća,

ali zapravo nije realno očekivati da će divlja zečica sjediti uz mladunčad dok se čovjek približava, zar ne?
Ona ako i jest u blizini, uplašeno pobjegne pa se ljudi često neopravdano čude zašto su bebe same
- no potpuno je normalno da se odrasla divlja životinja sakriva kako ne bi predatora (a tako niti čovjeka) navukla na mladunčad. Ona ih promatra iz daljine, a nerijetko
i napusti na nekoliko sati, i vraća im se tek u sumrak ili noću i to jednom do najviše 2 puta dnevno da ih na svega par minuta nahrani, te se nakon toga ponovno udalji.

Stoga ju nikada nećete vidjeti u blizini.

Iz niza nabrojenih razloga zečiće ne smijete dirati, već ih treba ostaviti prirodi i njihovoj majci koja samo čeka da se udaljimo, te da se ne miješamo u prirodu do te mjere da im
uzimamo mladunčad.
Majka zečica najbolje brine o njima i mnogo veće su šanse da mladunčad preživi uz majku, nego na bilo kakvom umjetnom mlijeku i ručnom othranjivanju. Izuzetne su
situacije kada je majka zečica evidentno nađena uginula / nastradala u prometu - ili ako je beba zečić zaista teško ranjena. No, takvi su slučajevi toliko rijetki da ih gotovo ne
treba spominjati.

Također se ne morate brinuti da će Vaš pas ili mačka dirati zečiće - jer oni nemaju miris, i predatori nerijetko prošetaju pokraj njih a da ih niti ne zamijete. Iako je prirodna
selekcija postojeća, mi ljudi nismo ti koji se smijemo miješati u nju i uzimati zdrave bebe, koje nisu ranjene.


Kako vrlo jednostavno možete pridonijeti spašavanju mladunčadi zečića?

Molimo sve koji ovo čitaju, posebice nalaznike tj osobe koji su već našli i nažalost dirali mladunčad pogrešno misleći da ih je majka ostavila: da educiraju sve prijatelje,
obitelj, poznanike, sugrañane, da se mladunčad zečeva ne smije dirati jer im je majka uvijek u blizini i nije ih ostavila, a ako ih diraju , na njima ostavljaju miris i majka
ih tek tada više neće prihvatiti.

Jer, statistika govori da vi niste jedini iz vaše blizine koji su dirali mladunčad zečeva, te će kroz par godina vrlo vjerojatno još netko od vaših poznanika, najčešće iz
neznanja, dirati zečiće i time im smanjiti šansu da prežive.

Educirajte ih na vrijeme.



Kontakt: www.TarraLand.com - www.Utociste.com - www.Mrkvica.hr





Ukratko o Utočištu


Utočište / azil kunića i zečeva TarraLand trajno udomljuje kuniće srednje veličine i one veće, a kojima je prijetila smrt jer su do tada bili uzgajani za prehranu. Kod nas su slobodno pušteni na ograđenom i osiguranom imanju čime dobivaju novu šansu za život. Mužjaci kunića su kastrirani.

Novi se štićenici primaju pod određenim uvjetima *. Naime, za kuniće kućne ljubimce nema potrebe da dolaze u naše Utočište, već se udomljuju izravno od starog k novom vlasniku pri čemu u toj potrazi za novim vlasnikom te novim ljubimcem uspješno posredujemo preko naših oglasa. Na taj način u našem Utočištu imamo dovoljno mjesta da trajni dom pružimo onim zaista najugroženijim kunićima.

Utočište TarraLand djeluje od 1998. godine.

Osim pomoći kunićima, od 2008. godine pomoć aktivno pružamo i divljim zečevima. Mladunčad zečeva ne smije se dirati jer im je majka uvijek u blizini. Iako su u gnijezdu nasred livade sami, te tako djeluju nezaštićeno, mladunci divljih zečeva nikada nisu ostali bez majke - svi zečići koje naša Udruga spašava, mladunčad su koju su već nažalost dirali ljudi pogrešno misleći da nemaju majku pa su na njima ostavili ljudski miris radi kojeg ih majka više ne prihvaća. Naši ih volonteri tada othranjuju na posebnom zamjenskom mlijeku uz lijekove. Kada su mladunci lakše ili teže ranjeni motikom, kosilicom i drugim alatima, mi ih rehabilitiramo.

2008. godine je, nakon 10 godina postojanja Utočišta TarraLand, osnovana i Udruga Utočišta kunića i divljih zečeva "Mrkvica" koja djeluje na području cijele Hrvatske. Zahvaljujući volonterima, članovima te donatorima uspješno provodimo naše ciljeve i ostvarujemo mnogobrojne projekte sa svrhom zaštite ovih životinja.
__________________
Udruga Utočišta kunića i divljih zečeva "Mrkvica" - Utočište TarraLand Divlji zečevi su vlasništvo prirode, a kunići su kućni ljubimci.
WebShop Udruge - pomozite kupnjom! --- Aukcije Udruge Mrkvica za pomoć štićenicima --- LISTA ŽELJA Udruge Mrkvica
Facebook fan page & newsletter -- Proljetna poruka: ne dirajte bebe divljih zekana u prirodi, jer ih majka nije napustila! Ako ih dirate, na njima ostavljate miris i tek tada ih majka više ne prihvaća!
TarraLand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 16:47   #96
Jučer je zeko po prvi put krenuo u istraživanje svog novog doma. Do sad se zadržavao samo na svom ručniku u kojem je i spavao i tu smo ga hranili. Počeo je grickati papire pa sad samo čekamo kad će na red doći kabli . Vidli smo da se popiškio pa smo odma nabavili veeeliki kavez za njega, sa slamom kao podlogom, pojilicu (kojom se zna koristiti) i nešto hrane za zečeve koja ga baš ne interesira.
Mislim da je u kavezu nesretan jer kad je vani samo hoda za nama i meni ga žao unutra.
Ako ko ima dalje kakve sugestije u vezi prehrane ili smještaja nek se javi.
Inače, maca je ljubomorna i više se ne druži s nama jer je ipak zeko sad u prvom planu
nyla is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 17:19   #97
Koliko je velika gajba? Ako ima mjesta stavite mu odmah unutra wc.

Ima li sijena?
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 17:37   #98
Gajba je 90x40 cm. Ima sjeno nutra. Smrdi nam ko u štali da ne velim ko u zoocentru . Kakav wc da mu stavimo? Ja mislila da si to on sam odredi neki kutak za wc.
nyla is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 17:55   #99
To je zec, k tome još star tek 10tak dana, max 2 tjedna. Netreba mu wc.

Hrana: uz obvezno mačje mlijeko bar dok ne napuni 800 grama (bez frke može cuclati i do 1kg),
polako mu uvodite peršin: bitan radi kalcija za rast kostijiu,
kao i maslačkovo lišće,

te ostala trava koju ionako nalazi u prirodi.
Ostalo povrće: od naribane mrkvice pa na dalje, uvesti nakon trave i peršina, kao i voće.

Nadalje; sjemenke lana a kad je veći i suncokreta; uvesti radi masnoća koje su također vrlo vrlo bitne dok divlji zeko raste (u prvih mjesec dana života udeseterostruči svoju težinu).
Zob kao izvor ugljikohidrata uvesti nakon trave, povrća i voća.

Sijeno uvijek na raspolaganju, kao i trava i peršin. Neka mali gricka

sve to već piše na tarraland sajtu na tablici prehrane divljeg zeca
__________________
Udruga Utočišta kunića i divljih zečeva "Mrkvica" - Utočište TarraLand Divlji zečevi su vlasništvo prirode, a kunići su kućni ljubimci.
WebShop Udruge - pomozite kupnjom! --- Aukcije Udruge Mrkvica za pomoć štićenicima --- LISTA ŽELJA Udruge Mrkvica
Facebook fan page & newsletter -- Proljetna poruka: ne dirajte bebe divljih zekana u prirodi, jer ih majka nije napustila! Ako ih dirate, na njima ostavljate miris i tek tada ih majka više ne prihvaća!
TarraLand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 19:13   #100
Quote:
nyla kaže: Pogledaj post
Gajba je 90x40 cm. Ima sjeno nutra. Smrdi nam ko u štali da ne velim ko u zoocentru . Kakav wc da mu stavimo? Ja mislila da si to on sam odredi neki kutak za wc.
Wc (prvi red, treća slika http://www.pet-centar.hr/content/view/79/36/) mu sada ne treba za nuždu jer je premali da bi si odabrao jednu mjesto, nego kao sigurno mjesto za izležavanje. Otvoreni kavez, pogotovo te veličine, je vjetrometina na kojoj se on ne osjeća sigurno, a wc mu daje dojam zaklona. Uz to, skočiti u wc i iz njega je veliki izazov za malog zeku. Kartonska kućica u koju se može sakriti, obvezno sa dva ulaza, je također dobra ideja.

Predlažem da eliminirate sijeno kao podlogu, kao što ste otkrili svaki put kad se popiški prostorija smrdi kao štala. Imate u petshopu (ili ako uspijete nabaviti od nekoga) piljevinu, ona je malo bolja po pitanju mirisa nakon nužde. Ili mu stavite ručnik kojeg ćete svaki dan mijenjati. Za eliminiranje mirisa je najbolji alkoholni ocat.

Sijeno mu stavite u wc i na mjesto gdje želite da mu stoji hrana. Ne brinite se oko rasporeda stvari u kavezu, već će on to premjestiti kako mu paše kad malo naraste.
Empty Space is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.