Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2004., 22:52   #1
Buđenje svijesti

Zašto?
Zašto je prvo i posljednje pitanje koje postavlja um u svojoj radoznalosti na početku traganja za smislom i na kraju tog traganja braneći se od svog kraja. Kraja u smislu da će prijestolje na kojem caruje biti prepušteno nečemu drugome. "Tu ne bira pamet nego srce"-kaže pjesnik, i doista je tako. Pamet ili um dok bira stvarnost bira onako kako odgovara ljudskome `ja` ili egu, a dok bira srce tada stvarnost postaje Božanska i ljudsko `ja` ustupa mjesto Božanskome. U samom čovjeku ne događa se ništa što bi značilo da je um prestao postojati a srce naglo oživjelo, Ne, jer i srce i um su postojali i prije tog zaokreta. Radi se samo o zamjeni uloga, o smjeni vlasti i promjeni vladara koji vlada čovjekom. Prije buđenja um je zapovijedao srcu a sada srce vodi um. Izvana će se naše odluke uspavanim ljudima izgledati sumanute, ponekad i lude, nerazumne rekli bi. To je stoga jer nemaju uporište u ljudskoj logici nego u nadvremenskoj, onostranoj.
Prije svega u čovjeku dolazi do odluke o prihvaćanju nove stvarnosti i dimenzije svog života. Prijašnji život biva potrošen kao neispunjujući jer smo spoznali da niti jedan cilj u vanjskom svijetu, ama baš niti jedan ne može upotpuniti naše biće. U svijesti čovjeka se događa preustroj prioriteta, dolazi do zaokreta u usmjerenju duha i svijesti. Duh više nije okrenut prema svijetu, ne zanimaju ga više površne stvari već se okreće k duši, ka suštini čovjeka i svo djelovanje vodi ka cilju upotpunjenja.
Djelovanje usmjereno prema van imalo je za cilj udovoljiti umu, ljudskome `ja`, egu, dok djelovanje prema unutra udovoljava nadljudskome, onostranome i Božanskome. Ego ili ljudsko `ja` ne nestaje nego postaje provodnik volje višeg Jastva. Cijeli sustav čovjeka, čovjek u cijelom svom određenju postaje sluga Božji. Riječ sluga ne treba shvatiti negativno nego upravo suprotno-to znači staviti se u službu vječnog Kraljevstva čiji baštinici postajemo. Blaženstvo i mir koji ulaze u nas natapaju naše tijelo i duh polako nas preobrazujući u prinčeve, u kćeri i sinove Božanske.
Trnovit je to put, to je put križa kako se navodi u Bibliji. Jer čim se odlučimo živjeti po srcu a ne po umu postat ćemo čudaci, drugačiji i nekako obilježeni. U sebi ćemo biti "neprilagođeni" na vanjski svijet. Može se dogoditi da iskusimo i pogrde i uvrede poput Isusa koji vjerno prikazuje put od čovjeka do Boga kroz sve nedaće ali i svu slavu. Kada odbacimo sve svjetovne ciljeve i počnemo služiti srcu, živjeti po srcu, dogodit će nam se život jer ćemo na neki način oživjeti. Okolnosti s kojima ćemo se sretati i s kojima ćemo se morati boriti jesu ono što u Indiji zovu karmom. Tada ćemo postati svjesni kako je teško živjeti to što jesmo i svjedočiti Kraljevstvo u sebi. Događaju se razne kušnje kao darovi da odbacimo sve sa sebe što nismo. Prionemo li uz lakši put, put svijeta olakšat ćemo si hod na kratko. No će neminovno doći do nezadovoljstva u nama samima, do neke praznine i neispunjenosti, javit će se unutarnja patnja koja je daleko teža od one vanjske koju smo izbjegli. Tada znajte da ste na krivom putu i da se trebate vratiti u svoju nutrinu, k Bogu. Izaberete li suprotno, nemojte kukati poput onih "koji su izabrali konje vrane umjesto ljubavi, pa sad pjevaju ima li nade za nas". Da, opet se vraćam na iskaze pjesnika!
Nemojte kukati, jer to je vaša stvarnost, to ste izabrali. Ne kukajte, nego se mijenjajte. Nitko neće izabrati umjesto vas samih. "Pomogni si sam, i Bog će ti pomoći!"-naravno to stoji u cijelosti. Jer odluka je prvenstveno vaša i kada se odlučimo živjeti to što jesmo, kakvim nas je Bog stvorio, tada ćemo oplođivati i obogaćivati svoj potencijal. Oni koji imaju i koji to koriste će još i dobiti i još će im se nadodati.
Život sada postaje izražavanje, otvaranje svojih nutrina prema svijetu. Pozvani smo na svjedočenje sobom, svojim djelima, svojim kreacijama. Djelujući iz najdubljeg sebe rijeke duha će poteći i pred sobom rušiti sve prepreke i odnositi nečistoće. Ta točka iz koje djelujemo postajat će sve dublja i dublja a mi sve snažniji i jači u prenošenju suštine u svijetu. Vanjske okolnosti više neće biti teškoća, vanjska neugodnost postat će premostiva i postepeno će vanjski svijet postajati slika unutarnjeg. Gradit ćemo i stvarati poput Onoga u čije ime živimo, čije djelo vršimo. Život pokazuje kome vjerujemo. Hodajući svijetom i svojim postojanjem vi ćete biti spomenici svoje nutrine. Postat ćete poput peći koja ide okolo i grije potrebite svojim prisustvom. I kako je tko blizu, fizički ili duhom, to će se više ogrijati, to će više primiti neprolazno u sebe. Živući to što jeste, oživljavat ćete i druge, probuđivanjem sebe živeći budni, budit ćete uspavane. To je put življenja molitve i meditacije, ili `ora et labora`.
Buđenje svijesti je trenutak u duhu čovjeka kada odluči okrenuti smjer djelovanja, kada uoči da su ljubav, istina i ljepota smisao njegovog života koje izražava na sebi svojstven način.
U duhu i tijelu čovjeka tijekom otklanjanja svih nečistoća događaju se razni procesi koji se znaju burno proživljavati. Proces buđenja je poput rijeke koja je probila branu koja joj je priječila nesmetani tok. I kao što bujica rijeke odnosi sve pred sobom tako i bujica duha odnosi sve što niste vi. Razne emocije poput stanja radosti ali in tuge postat će češći u periodu buđenja. Također će se javiti i razna promišljanja, suvišna mozganja i pokušaji objašnjenja neobjašnjivog. Ujedno, na tjelesnoj razini bit će i ugodnih senzacija poput raznih orgazmičkih stanja, euforičkih oduševljenja ali i neugodnosti poput osjećaja topline ili hladnoće, trnaca, ježenja kože. No sve su to samo pokazatelji koliko otpora stvarate predanju. Ono bitno se događa u duhu, u svijesti, bitno je da je pozornost svijesti na najvišem idealu, atributu apsolutnog u vama. Sve dok ste odlučeni za najdublju točku u kojoj nalazite sebe i iz koje živite tada će sve biti put lakoće života, ispunjenosti i potpunosti.
Jednom sam bio upitan: Kako čovjek zna da zna? Doista, kako možete znati da znate?
Pa tako da ne postavljate ta pitanja, da se ne pitate zašto ovo, zašto ono i tražite obrazloženje svog postojanja. Znate tako što jeste, tako da postojite. Zašto će nestati jer je to pitanje plod uma koji razmišlja po sustavu uzrok-posljedica, po sustavu razloga za nešto. Ne treba vam razlog da ljubite, jer ljubav vi jeste.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 01:26   #2
010:
_________________________________
Kad se U?itelj o?ituje na pojavnoj razini On je prva osoba u kojoj çemo prepoznati sami sebe, istinskog a ne projiciranog
_________________________________

Ne lazi, Sinisa.
SEBE "prepoznati istinskog", IZ "SEBSTVENE" DIMENZIJE je N E M O G U C E.
Ne nazivaj cudovite senzacije RAZUMA, "PREPOZNAVANJEM".
Sve sto TI mozes jos "prepoznati istinskog" JEST TVOJE SEBSTVO - KAKO ONO SAMO SEBE VIDI.
Gdje je tu "ISTINSKO"?
Ako vec i ANALFABET "vidi sebe istinskoga", sto je onda sa STARIM TRAGACIMA?
Vide li onda oni "svaki dan u svakom pogledu" SVE VISE i VISE?
Ako vrijedi VISE, onda ono sto su "PREPOZNALI" O SEBI za susreta s UCITELJEM, ne vrijedi niti PISLJIVA BOBA.
STO je to tvoje "ISTINSKO", ako se metamorfozira svakoga novoga Bozjega casa?

Ako pak ne vide nista VISE, koji je smisao takvog "dogradjivanja" SVJESNOSTI?
Kome ti ovdje prodajes meditacijska muda za duhovne bubrege, je li. Sinisa?
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 01:38   #3
010:
__________________________
Jer odluka je prvenstveno va‰a i kada se odlu?imo ?ivjeti to ‰to jesmo, kakvim nas je Bog stvorio, tada çemo oplo©?ivati i obogaçivati svoj potencijal.
____________________________

Je li, a "OTKUD STIZE POCETNI POTICAJ ZA ODLUCIVANJE", Sinisa?
MAJSTOR stavlja dio gornje "misli" pod navodnike, da bi ti znao kako on sam sebe citira i "kvotira".
Posto je to jako OZBILJNA STVAR.

Ako je POCETNI POTICAJ iz tebe, onda hajde tamo ka Muslimanu Alahovu robu, pa lazite zajedno.
Ajo je POZETNI POTICAJ I Z V A N J S K A CINJENICA, onda da si smjesta prestao bajati o TOME da "je odluka vasa".
MAJSTOR Ivan ti ne da da trujes po Forumu k'o sto si dosad navikao po Croatiji - bez nadzora i posljedica.

A, i drugdje po svijetu je tako.
VRANA VRANI OCO NE VADI.
Pa se na stotine duhovnijeh vrana pomolilo i sve grakcu na jadne ljude.
A, nijedna na DRUGU NE GRAKCE.
Zato sto nije BOGA JOS NIJE NITI PRIMIRISALA, a nekmoli UGLEDALA.
Svaka VRANA znade da laze i ona, ali da lazu i druge.
Stoga se jedna druge boje i samo na ljude pikiraju.

MAJSTOR Ivan se ne boji, jer ZNA.
JAVNO GRAKCE OVAJ MAJSTOR na VAS VRANETINE.
Zato se i rasprsite gdje god stigne.
U New Yorku i Zagrebu podjednako.
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 02:32   #4
Talking Kakav brijac

Quote:
ENLIGHTENED MASTER kaže:
010:
__________________________
Jer odluka je prvenstveno va‰a i kada se odlu?imo ?ivjeti to ‰to jesmo, kakvim nas je Bog stvorio, tada çemo oplo©?ivati i obogaçivati svoj potencijal.
____________________________

Je li, a "OTKUD STIZE POCETNI POTICAJ ZA ODLUCIVANJE", Sinisa?
MAJSTOR stavlja dio gornje "misli" pod navodnike, da bi ti znao kako on sam sebe citira i "kvotira".
Posto je to jako OZBILJNA STVAR.

Ako je POCETNI POTICAJ iz tebe, onda hajde tamo ka Muslimanu Alahovu robu, pa lazite zajedno.
Ajo je POZETNI POTICAJ I Z V A N J S K A CINJENICA, onda da si smjesta prestao bajati o TOME da "je odluka vasa".
MAJSTOR Ivan ti ne da da trujes po Forumu k'o sto si dosad navikao po Croatiji - bez nadzora i posljedica.

A, i drugdje po svijetu je tako.
VRANA VRANI OCO NE VADI.
Pa se na stotine duhovnijeh vrana pomolilo i sve grakcu na jadne ljude.
A, nijedna na DRUGU NE GRAKCE.
Zato sto nije BOGA JOS NIJE NITI PRIMIRISALA, a nekmoli UGLEDALA.
Svaka VRANA znade da laze i ona, ali da lazu i druge.
Stoga se jedna druge boje i samo na ljude pikiraju.

MAJSTOR Ivan se ne boji, jer ZNA.
JAVNO GRAKCE OVAJ MAJSTOR na VAS VRANETINE.
Zato se i rasprsite gdje god stigne.
U New Yorku i Zagrebu podjednako.


Majstore!
IMF Levi karabatak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 04:43   #5
010:
____________________________
Jer ?im se odlu?imo ?ivjeti po srcu a ne po umu postat çemo ?udaci, druga?iji i nekako obilje?eni.
____________________________


010:
____________________________
"Majstore", ti ne samo ‰to si bolni?ki slu?aj ...
_____________________________


Je l' TO TO, Sinisa?
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 04:45   #6
010:
____________________________
Jer ?im se odlu?imo ?ivjeti po srcu...
_____________________________


TKO "SE ODLUCUJE", Kisho oko Kragujevca"?
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 04:48   #7
010:
_________________________
U samom ?ovjeku ne doga©?a se ni‰ta ‰to bi zna?ilo da je um prestao postojati a srce naglo o?ivjelo, Ne, jer i srce i um su postojali i prije tog zaokreta. Radi se samo o zamjeni uloga, o smjeni vlasti i promjeni vladara koji vlada ?ovjekom.
________________________

PROSVJETLJENJE PROSTO K'O PASULJ.
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 17:35   #8
Ali apsolutna svijest sama po sebi već je probuđana i takva kakva je, i po njoj jest sve....

Šta se ona ima buditi....
Znaj da ju ti sam u sebi nemožeš probuditi, jer ona već jest u tebi probuđena od uvjek...
Samo ti još neznaš da je tome tako...
Drugim rijećima jedino se ona mođe buditi u tebi, a ne zato što nije probužena.. nego zato jer ju ti neznaš...
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 18:53   #9
Quote:
grizli kaže:
Ali apsolutna svijest sama po sebi već je probuđana i takva kakva je, i po njoj jest sve....

Šta se ona ima buditi....
Znaj da ju ti sam u sebi nemožeš probuditi, jer ona već jest u tebi probuđena od uvjek...
Samo ti još neznaš da je tome tako...
Drugim rijećima jedino se ona mođe buditi u tebi, a ne zato što nije probužena.. nego zato jer ju ti neznaš...
...samo što ti još ne znaš da uopće ne postojiš....

drugim riječima....jel' tako?

No, ipak postojiš, zar ne?
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 20:20   #10
Quote:
*010# kaže:
...samo što ti još ne znaš da uopće ne postojiš....

drugim riječima....jel' tako?

No, ipak postojiš, zar ne?
Jadno je to postojanje kojem mi neprosvijetljeni svjedocimo!
Kao siromasi koji se hvale svojim dronjcima!

Boze pomozi!
 
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 20:50   #11
Quote:
...samo što ti još ne znaš da uopće ne postojiš....

drugim riječima....jel' tako?

No, ipak postojiš, zar ne?

Ne nego "neznam"(mislim na neprosvjetljeno biće) da je "apsolutna svijest" sve što postoji, i po tome sve postoji.. i ništa izvan toga

Čak i moja umišljotina samoga ja ili sebstva... po "apsolutnoj svijesti" postoji...





Quote:
...samo što ti još ne znaš da uopće ne postojiš....

drugim riječima....jel' tako?

No, ipak postojiš, zar ne?
Da postojim po sadašnjem umišljenom stanju
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 21:48   #12
Quote:
grizli kaže:

Čak i moja umišljotina samoga ja ili sebstva... po "apsolutnoj svijesti" postoji...
Ajde sad malo razmisli koje su konotacije ove izjave....
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 11:20   #13
Quote:
grizli kaže:
Čak i moja umišljotina samoga ja ili sebstva... po "apsolutnoj svijesti" postoji...
Grizli, ne budi kontradiktoran. Ako ne postoji karma, onda ne postoji ni tvoja umisljotina samog ja ili sebstva. Ako su i karma i sebstvo samo umisljotine, onda i one postoje - kao umisljotine. Ili jesu ili nisu!

Odluci se Grizli - Karma POSTOJI ili NE POSTOJI pitanje je sad!?
 
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 14:25   #14
Quote:
Grizli, ne budi kontradiktoran. Ako ne postoji karma, onda ne postoji ni tvoja umisljotina samog ja ili sebstva. Ako su i karma i sebstvo samo umisljotine, onda i one postoje - kao umisljotine. Ili jesu ili nisu!

Odluci se Grizli - Karma POSTOJI ili NE POSTOJI pitanje je sad!
No postoji onda oćito kao umišljotina
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 14:26   #15
Pa šta je Karma onda DATOST ovoga svijeta??
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 18:48   #16
Quote:
grizli kaže:
No postoji onda oćito kao umišljotina
Nemoj je dodatno kvalificirati.
Karma postoji che biti dosta.

Quote:
grizli kaže:
Pa šta je Karma onda DATOST ovoga svijeta??
To si ti rekao, ne ja!
 
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 19:23   #17
Quote:
Herpes kaže:
Grizli, ne budi kontradiktoran. Ako ne postoji karma, onda ne postoji ni tvoja umisljotina samog ja ili sebstva. Ako su i karma i sebstvo samo umisljotine, onda i one postoje - kao umisljotine. Ili jesu ili nisu!

Odluci se Grizli - Karma POSTOJI ili NE POSTOJI pitanje je sad!?
Ovakav problem-kontradiktornost nastaje kada se razmišlja: A-ha, sve je apsolutna svijest, i moja je svijest u a.s. dakle ja sam već sada prosvjetljen, karme nema, nema evolucije svijesti...

Šipak?

Apsolutna svijest jest sve, i još više od toga! Ali sve nije a.s.!

"Život" Apsoluta 'rađa' nove svijesti čiji su svijetovi umišljotine istih, i te nove svijesti se vrte po vilajetima postojanja sve dok ne skuže da su tko su i što su.

Cijeli proces karikirano prikazan izgleda ovako:

AS(Apsolutna svijest) spoznaje sama sebe i spoznata se živi->u "trenu" kada spozna svoj 'ja' prestaje biti AS i počinje stvaranje svijeta-polja svijesti kroz koji će se to 'ja' očitovati->no "istovremeno" sa zadatka evolucije dolazi 'stara' svijest koja se prepoznala u AS te je tako stalno "živa" Jedna i Jedina AS

To je kao svojevrsno pulsiranje a o tome i govore vedski spisi. Ove vremenske termine koje sam upotriebio uzeti sa rezervom, jer vrijeme ne postoji.
Sve postoji istovremeno i sve se istovremeno stvara....
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 19:42   #18
Quote:
*010# kaže:

AS(Apsolutna svijest) spoznaje sama sebe i spoznata se živi->u "trenu" kada spozna svoj 'ja' prestaje biti AS i počinje stvaranje svijeta-polja svijesti kroz koji će se to 'ja' očitovati->no "istovremeno" sa zadatka evolucije dolazi 'stara' svijest koja se prepoznala u AS te je tako stalno "živa" Jedna i Jedina AS
Da, da, RISHI-DEVATA-CHAANDAS.

ali
>prestaje biti AS

To je malo panteistički i negiranje transcendencije. Bolje je da taj paradoks stvaranja i nestvaranja u isto vrijeme ne objašnjavaš na takav mehanički način. To ni nekak lepo...
 
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 19:44   #19
Quote:
*010# kaže:
nema evolucije svijesti...
Pa i nema evolucije svijesti.
Svijest je uvijek ista, percepcija duha je ona koja evoluira.
 
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 21:02   #20
Quote:
Herpes kaže:
Da, da, RISHI-DEVATA-CHAANDAS.

ali
>prestaje biti AS

To je malo panteistički i negiranje transcendencije. Bolje je da taj paradoks stvaranja i nestvaranja u isto vrijeme ne objašnjavaš na takav mehanički način. To ni nekak lepo...
A, mehanički, rekao sam da je karikirano...

Nego, zašto bi taj "model" bio negacija transcedencije? Ta uvijek imaš AS koja je transcedentna svemu, i 'događanje' svijesti koje se očituje. Nema ni govora o panteizmu, jer AS u biti nikad "ne napušta svoj dom".
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.