Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2004., 10:54   #1
Cjelogodišnje gume

Stavio bih na Yaris 1.0 cjelogodišnje (M+S) Toyo Vario V1 155/80 R13. Da li je to pametna odluka, pošto godišnje prijeđem 20-tak tisuća km, i to većinom po Zagrebu. Da li s tim gumama mogu zimi preko granice u SLO.
__________________
lovely jubbly
fudofudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 12:06   #2
Re: cjelogodišnje gume

Quote:
fudofudo kaže:
Stavio bih na Yaris 1.0 cjelogodišnje (M+S) Toyo Vario V1 155/80 R13. Da li je to pametna odluka, pošto godišnje prijeđem 20-tak tisuća km, i to većinom po Zagrebu. Da li s tim gumama mogu zimi preko granice u SLO.
Odgovor na oba pitanja je DA, a na drugi dio je uvjet da imaju više od 4 mm ripni!!!
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 12:20   #3
M+S nije cjelogodisnja guma ( takva sto ne postoji) nego zimska guma. Po ljetu ce ti biti malo veca potrosnja i dosta veca buka u autu te losije drze cestu nego ljetne gume. To je sve.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 13:37   #4
Doduše postoji, ali nije M+S sigurno, M+S je zimska guma koja se ne bi trebala koristiti na vanjskim temperaturama preko 7-8 stupnjeva C. Mislim da je Continental imao "All Season" gumu.
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 22:06   #5
Toyo Vario V1 je na Adac-ovom testu dobio ocjenu " ne preporuča se ! "

Pa vi stavljajte što god hoćete. Ja ne bih.

P.S. Puno je isplativije imat 2 para guma- prave zimske i standardne ljetnje - ovako nikad nemaš skroz odgovarajuću gumu.
Banderas-Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 23:16   #6
Quote:
Banderas-Sedmica kaže:
P.S. Puno je isplativije imat 2 para guma- prave zimske i standardne ljetnje - ovako nikad nemaš skroz odgovarajuću gumu.
Yep... prava guma glavu čuva. I na njoj se nikako ne bi smjelo štediti i praviti kompromise. Dosta je pogledati puteve kočenja kod pojedine gume...
__________________
OFF DUTY
STINGer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 11:04   #7
gdje na internetu mogu naći duljine kočenja za pojedine gume
__________________
lovely jubbly
fudofudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 12:46   #8
M+S (mud+snow) nije guma za sva godisnja doba a pogotovo nije guma koja bi se lepo koristila leti.
Postoje gume koje su predvidjene za sva god. doba (mada i ja mislim da je to nemoguce napraviti) i one obicno imaju oznaku All Season.
M+S gume ce ti se leti uzasno grejati (pored vece buke, vece potrosnje i osetno slabijih voznih karakteristika) i osetno slabije prijanjati za asfalt kada je mokro, od letnjih guma.

Savet: bolje kupi po jedan set najjeftinijih pravih zimskih i letnjih guma, nego najskuplje "all season" gume.
Nikada ne stedi na gumama, jer i pored svih cuda moderne tehnike (ABS, EBD, EPS, ABC.....), one su ipak jedina stvar koja stoji izmedju kolovoza i tvog automobila
B011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:26   #9
Quote:
fudofudo kaže:
gdje na internetu mogu naći duljine kočenja za pojedine gume
Ako se snalaziš sa njemčkim jezikom prošvrljaj po ovim stranicama. Oni rade dosta testova guma

http://www.auto-motor-und-sport.de/

http://www.autobild.de/
__________________
OFF DUTY
STINGer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 02:48   #10
dal koristite cjelogodišnje gume? imate neku preporuku, best buy?
djizus1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 03:00   #11
ja na lanciji imam savu eskimo s3 165/70/14 i radi super,taj autek kod nas radi kakvih 15000 km godišnje i sve super, možda pri večoj brzini malo bruje ali ništa strašno
testdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 11:33   #12
svaka All Season guma je M+S guma ali nije svaka M+S guma All Season guma.
dobra All Season guma je losija od prosjecne ljetne ili prosjecne zimske gume.
posto sa autom predjes cca. 20,000 kilimetara godisnje preporucam ti da ipak uzmes set zimskih i set ljetnjih jer ces imati bolje gume i ljeti i zimi.
u sloveniji All Season gume moraju imati min. 3 mm profila kao i zimske gume posto su All Season M+S gume.
V.Sipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 16:18   #13
Za normalnu vožnju ti i ADAC i ja toplo preporučujemo GY Vector5+, daleko bolja guma od srednje klase zimskih i ljetnih. Ako se ganjaš i divlje kočiš, voziš po dubokom snijegu i pustinjskom pijesku....onda zaboravi moj post.
A80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 16:41   #14
Ja vec par godina imam toyo 310 na corsi. 20 000km godisnje. Zadovoljan sam. Mislim kupiti Michelinke sad na ljeto. Neki model za preporuciti?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 20:54   #15
prikljucujem se frakciji

koja tvrdi, za ljeto ljetne gume, a za zimu zimske! osim što traju duže, sigurnije su, ljetne ljeti, a zimske zimi.

možda je početna investicija veća,ali se kasnije isplati.
__________________
Pomognimo teško oboljeloj djeci bolesno-dijete-treba-pomoć
joyamaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 23:20   #16
Quote:
fudofudo kaže: Pogledaj post
Stavio bih na Yaris 1.0 cjelogodišnje (M+S) Toyo Vario V1 155/80 R13. Da li je to pametna odluka, pošto godišnje prijeđem 20-tak tisuća km, i to većinom po Zagrebu. Da li s tim gumama mogu zimi preko granice u SLO.
stari nema cjelo godisnjih guma , to je glupost , sm znaci snjeg i blato , znaci vlazni i hladni kolnik , a za ljeto je ljetna guma , vjeruj mi velika je razlika , tko ti kaze drukcije glup je ko kurac
dado979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 09:55   #17
Eto, ja ću onda ispasti glup kao k...c, jer cjelogodišnje gume postoje. Prave ih mnogi, evo npr. Goodyearovog programa. Inače, također sam za dva seta guma.
ffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 10:10   #18
Dado979, jesi li ikada vozio cjelogodišnje gume kad tako sa sigurnošću tvrdiš da je neko "glup ko kurac"? Ja ih imam i iz iskustva ti kažem da sam vozio i daleko lošije ljetne i daleko lošije zimske gume. All season gume se isto međusobno razlikuju po voznim svojstvima. One (neke od njih) su za prosječnog gradskog vozača izuzetno dobro kompromisno rješenje (ako nemaš love za vrhunske ljetne i vrhunske zimske gume, ili ih nemaš gdje skladištiti dok ih ne voziš).
Najbolje bi bilo imati jedan auto za zimu, jedan za ljeto, jedan za gradsku vožnju, jedan za otvorenu cestu, jedan za u brda....tko ti kaže drukčije "glup je ko kurac"...ili je cijeli naš život pun nužnih kompromisa?
A80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 10:59   #19
gle...cjelogodišnje gume postoje...ali to sigurno nisu gume oznake m+s kao što je več netko napisao...

Pireli P2500 Aquamile, Debica Navigator, GY Vector 5+ i GY 4Seassons...vjerojatno i ostali proizvođači imaju takvu gumu u ponudi...

međutim čini mi se da je Good Year najdalje otišao u razvoju takvih guma....

i sam sam imao sličnu dilemu...https://www.forum.hr/showthread.php?t=416118
pa sam je riješio sa GY 4Seassons...premda su nešto skuplje...prema testovima to je jedna od rijetkih guma koja ima status preporučljiva....
TomC is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 11:50   #20
Cjelogodišnje gume imaju oznaku M+S, ali vec nekoliko godina se konstantno napominje da oznaka M+S ne znači da se radi o zimskoj gumi, nego prava zimska guma pored te oznake mora imati nacrtanu pahuljicu - ta dodatna oznaka se uvela zato jer skoro sve gume za terence (i ljetne i zimske) imaju oznaku M+S (jer ne zaboravimo da ovo prvo slovo M je Mud), a svejedno nemaju zimske ripne i nisu pogodne za vožnju po snijegu...
Ja sam na Suzuki SX4 montirao cjelogodišnje Goodyear Vector EV2+ gume i odavno nisam bio zadovoljniji sa performansama i raznolikosti upotrebe jedne gume, od potrošnje do performansi na mokrom i zimskim uvjetima (na mokrom i suhom asfaltu su puno bolje od zimske gume), dok na toplom vremenu su ljetne gume ipak bolje... doduše čuo sam i neke price gdje ljudi nisu bili zadovoljni sa cjelogoišnjim gumama, ali eto, na drugom autu imam zimski Michelin A3 pa nisam toliko zadovoljan s njim kao sa ovim goodyearom... Vozio sam i zimske Bridgestone LM 22, vozio sam puno ljetnih guma... meni za moje potrebe (u Splitu nema puno snijega, a tu i tamo otici u Austriju i Sloveniju sa cjelogodišnjim gumama nije prevelik problem) prava zimska guma definitivno ne treba...

Dakle, cjelogodišnja guma izgleda tako da su bočne ripne kao u ljetne gume (ali malo raširenije), a središnje ripne su kao kod zimske gume (sa onim dodatnim resicama unutar ripne)...
fjs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.