Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2011., 16:51   #1
Hrvatska psihološka komora

O HPK možete pisati ovdje.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 14:58   #2
Hrvatska psihološka komora

Poštovani kolege/ice psiholozi!

Da li ste članovi Komore i kad ste se učlanili?

Ja sam maločas upravo saznala da već 9 mjeseci kršim Zakon o psihološkoj djelatnosti jer odrađujem vježbenički staž a prethodno se nisam učlanila u Komoru

Sad su mi rekli da se moguće učlanit i napisat zamolbu Povjerenstvu kako bi mi se retrogradno priznao odrađeni staž.

Odlučila sam se učlanit jer se bez osnovne dopusnice navodno neću moći nigdje zaposlit.

S druge strane, poznam neke kolege koji nisu članovi Komore a najnormalnije obavljaju svoj posao.
Konkretno, kolegica koja radi u školi kao profesor psihologije.

Meni se to sve čini poprilično neorganizirano, pa me zanima kakva su vaša iskustva i saznanja o tome da li će se neke stvari konačno regulirati?
Jer, kad sam počela raditi, nitko mi nije ukazao na toliku važnost Komore niti me upozorio na nužnost učlanjivanja, pa čak ni mentorica
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 18:21   #3
Ne znam kako mozes odradjivat vjezbenicki staz, ako se nisi uclanika u komoru? To se odradjuje pod komorom.. a i mentorica ti je to trebala reci... je ona imala do sad koga na stazu?

A bez dopusnice nije da se neces moc zaposlit, nego bez dopusnice ni ne mozes, a ni ne smijes, obavljati psiholosku djelatnost

Za prof. psihologije postoji izuetak da ne trebaju bit clanovi, tako mi je bila rekla jedna prof. iz skole, ne znam zasto

A sve drugo... mozda si malo previse ocekivala da ti drugi sve kazu, treba se nekad i sam brinut za sebe pa raspitivat o obvezama
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 21:04   #4
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ne znam kako mozes odradjivat vjezbenicki staz, ako se nisi uclanika u komoru? To se odradjuje pod komorom.. a i mentorica ti je to trebala reci... je ona imala do sad koga na stazu?

A bez dopusnice nije da se neces moc zaposlit, nego bez dopusnice ni ne mozes, a ni ne smijes, obavljati psiholosku djelatnost

Za prof. psihologije postoji izuetak da ne trebaju bit clanovi, tako mi je bila rekla jedna prof. iz skole, ne znam zasto

A sve drugo... mozda si malo previse ocekivala da ti drugi sve kazu, treba se nekad i sam brinut za sebe pa raspitivat o obvezama
Ne, nije imala nikoga prije mene i sva je zbunjena i nepoticajna, tako da se sama brinem oko odrađivanja prakse u drugim ustanovama, jer da se nju pita, vjerojatno bi radila u Zavodu cijelu godinu.

Inače, ja sam mislila da je dovoljno položit stručni pri ministarstvu

Hvala na informacijama, napravit ću to što prije
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 22:18   #5
Eh...nadam se da bar ispunjava uvjete da smije bit mentorica...

http://www.psiholoska-komora.hr/povj...zi-vjezbenici/

Tu ti sve pise, savjetujem ti da to sve dobro procitas... Tek te ceka prava zabava...

A pri ministarstvu polazes drzavni ispit, pred komorom polazes strucni ispit s kojim stjeces pravo baviti se psiholoskom djelatnoscu na rok od 6 godina u kojem moras skupljati bodove s kojima onda obnavljas dopusnicu
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 22:28   #6
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
http://www.psiholoska-komora.hr/povj...zi-vjezbenici/

Tu ti sve pise, savjetujem ti da to sve dobro procitas... Tek te ceka prava zabava...


znam da je

hvala još jednom
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 14:50   #7
Čudno da ti mentorica to nije spomenula. Što se tiče komore, čujem samo loše stvari o njima, a mogla sam se u to uvjeriti kad sam im slala one potrebne dokumente prije staža, PREPORUČENO, koje su IZGUBILI. Od vježbeničke knjižice ni glasa, drugi koji su prošli staž su mi rekli da je njima bilo isto tako, uopće ne odgovaraju profesionalno, nemarni su, uzimaju lovu za učlanjenje, a ne dobivamo nikakve beneficije time, niti to ima smisla. Uostalom, osim škole, znam neke koji rade i u drugim državnim firmama bez dopusnice.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 16:31   #8
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post

Za prof. psihologije postoji izuetak da ne trebaju bit clanovi, tako mi je bila rekla jedna prof. iz skole, ne znam zasto

Profesori psihologije (znači-nastavnici, a ne stručni suradnici) ne moraju imati dopusnicu jer ne obavljaju psihološku djelatnost.
La bamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 17:22   #9
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Čudno da ti mentorica to nije spomenula. Što se tiče komore, čujem samo loše stvari o njima, a mogla sam se u to uvjeriti kad sam im slala one potrebne dokumente prije staža, PREPORUČENO, koje su IZGUBILI.
Ah, vracaju mi se uspomene... Drzim u rukama povratnicu koja mi je tek stigla, a oni me zovu ako sam poslao a gdje mi je knjizica poslana, necu ni komentirati...

Quote:
Od vježbeničke knjižice ni glasa, drugi koji su prošli staž su mi rekli da je njima bilo isto tako, uopće ne odgovaraju profesionalno, nemarni su, uzimaju lovu za učlanjenje, a ne dobivamo nikakve beneficije time, niti to ima smisla.
Jel' znas sto o clanarini? Kako se to placa, tko placa i sl.? Par ljudi me pitalo i svima je to misterija, a kolegica kaze da mora unatrag nesto platiti jer su naknadno shvatil ida nije placala...

Quote:
Uostalom, osim škole, znam neke koji rade i u drugim državnim firmama bez dopusnice.
Da, vjerojatno ne traze dopusnice... ali bilo je nekih koji se nisu zamarali time, a na poslu im nisu rekli (kao da oni trebaju mislit na to), pa je malo stislo kad je trebalo predat dopusnicu a oni nisu ni bili u komori...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 17:23   #10
Quote:
La bamba kaže: Pogledaj post
Profesori psihologije (znači-nastavnici, a ne stručni suradnici) ne moraju imati dopusnicu jer ne obavljaju psihološku djelatnost.
Tnx, i pretpostavljao sam da je to objasnjenje..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 17:38   #11
@kika, zbog svega što si napisala sam u dilemi oko učlanjenja

na kraju ću polagat državni i stručni...prekrasno
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 16:45   #12
Quote:
điđe tortova kaže: Pogledaj post
@kika, zbog svega što si napisala sam u dilemi oko učlanjenja

na kraju ću polagat državni i stručni...prekrasno

Mislim da bolje da se učlaniš, meni je rekla mentorica da, nažalost, tako mora biti. Inače su frke oko tog stažiranja, priznavanja i sl. Zapravo, mislm da je to obavezno za stažiranje
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 16:48   #13
[QUOTE=Sacreus;37635291]
Jel' znas sto o clanarini? Kako se to placa, tko placa i sl.? Par ljudi me pitalo i svima je to misterija, a kolegica kaze da mora unatrag nesto platiti jer su naknadno shvatil ida nije placala...

Mene nisu tražili da platim jer tu gdje stažiram sam volonter, a ako je radni odnos volonterski onda oni ne traže da ti platiš kod stažiranja.
Kaj se tiče unatrag plaćanja, mentorica mi je isto nešto spominjala za te slučajeve da netko ne bi plaćao, ali nemam pojm kako je to dalje išlo.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 20:43   #14
moj slučaj:
- tri i pol godine od diplome, odnosno od stjecanja uvjeta za učlanjenje u komoru.
- tri godine radnog iskustva u socijalnoj skrbi i ugovor na neodređeno
- položen državni stručni ispit - mentorica s 20 godina staža, koja nije član komore i ravnateljica (pravnica po struci) sa stavom - nemam ja ništa s tom vašom komorom.
- apsurdna nelogičnosti toga da ne samo da je, želite li biti član komore, potrebno položiti dva stručna ispita, nego i imati dva RAZLIČITA programa vježbeničkog staža...i imati dva različita mentora, u mom slučaju.
- nedostatak vremena, osobnog i profesionalnog, i nerazumijevanje od strane ravnateljice za takvim "pothvatom"
- otplata studentskog kredita, podstanarstvo, uzdržavanje supruga studenta te strah od lihvarske naplate potraživanja od datuma stjecanja uvjeta...

REZULTAT: godinu i pol dana otkako sam izgubila pravo da budem upisana u "Sveti Red".

e sad. financijska situacija mi se u međuvremenu znatno popravila, i SADA mi nije mi problem platiti potraživanja od te davne 2008 ako treba, plus promijenio se zakon o socijalnoj skrbi koji napokon spominje dopusnicu....
a nekako imam potrebu "legalizirati" svoju djelatnost, ma što mislila o spomenutom "Redu"...

(- usput rečeno - redovito sam sve ovo vrijeme skupljala "bodove" na brojnim seminarima i edukacijama, koje sam polazila radi vlastite potrebe, želje za stjecanjem znanja i naposljetku odgovornosti....na kojima se redovito čudili kad bi preskočila rubriku za komoru.)

no.
po zakonu ne mogu više biti član komore.
izgubila sam prije godinu i pol dana pravo na upis u njihov nekakav šugavi registar vježbenika.

pa se pitam, koje opcije ja sad imam ako odlučim promijeniti posao ili ako ne daj bože dobijem otkaz jer nemam licencu, od one iste ravnateljice koja je prije samo tri godine blijedo gledala na spomen komore..mogu dakle...

A) prijaviti se na program prekvalifikacije pri zavodu za zapošljavanje za, što ja znam, kovinotokara
B) ponovno upisati faks jer mi je prema svemu ovome diploma praktički nevažeća?????
C) ili napokon otići iz ove napaćene, nesređene države neusklađenih zakona....koji se hvataju po nekakvim zrakopraznim prostorima, ostavljajući iza sebe goleme rupe u tom procesu....

da, ok, preuzimam i svoj dio odgovornosti. trebala sam ne jesti i živjeti na ulici, a u svoje slobodno vrijeme odrađivati drugi pripravnički, no sada bi barem bila član komore.
....nešto kao Will Smith je u The Pursuit of Happyness...
__________________
...the sands of time were falling...
malisuncokret is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 22:58   #15
Moram priznati da ne kuzim kako to po zakonu ne mozes vise biti clan komore? Tj. cijela prica mi je cudna... tko ti je to rekao?

Zaposlena si kao psiholog, na radnom mjestu psihologa?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 00:31   #16
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Moram priznati da ne kuzim kako to po zakonu ne mozes vise biti clan komore? Tj. cijela prica mi je cudna... tko ti je to rekao?

Zaposlena si kao psiholog, na radnom mjestu psihologa?
Zaposlena sam na radnom mjestu psihologa, da.

Zakon o psihološkoj djelatnosti, Članak 41:

"Psihologu vježbeniku prestaje pravo na obavljanje vježbe i mora ga se birisati iz imenika psihologa vježbenika ako u roku od tri godine od stjecanja prava na polaganje stručnog ispita za psihološku djelatnost ne položi taj ispit ili ako bez opravdanog razloga u roku od dvije godine ne zatraži upis u imenik psihologa nakon što je za to stekao uvjete."

ako ne mogu postati vježbenik komore, ne mogu polagati stručni ispit pri komori, a bez toga ne mogu dobiti dopusnicu.

meni logično tumačenje zakona. pitala sam neke starije kolege što oni misle o tome, svi sliježu ramenima. doduše, nisam nikog iz komore kontaktirala...
__________________
...the sands of time were falling...
malisuncokret is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 00:52   #17
Krivo tumacis zakon... to znaci da moras ispocetka odraditi staz ako ne polozis strucni ispit u roku tri godine nakon sto steknes uvjete (odradis pripravnicki staz), odnosno to isto moras napraviti ako se u roku dvije godine nakon polozenog strucnog ne upises u komoru.... I to se sve odnosi na psihologa vjezbenika, a ti to nisi dok se ne upises u imenik psihologa vjezbenika, a tamo se upisujes tek kad prijavis pripravnicki staz...

Sto bi u tvom slucaju znacilo sljedece... Trebas naci mentora (psihologa koji zadovoljava kriterije i koji se ne opterecuje time previse, dakle proforma da ti potpise samo) i prijaviti vjezbenicki staz komori te nastaviti raditi svoj posao.. bas ti se nista ne mijenja u zivotu, a nakon godinu dana prijavis strucni ispit pred komorom i polozis ga...

A mozes i poslati dopis komori i objasniti situaciju, te zatraziti da ti se radni staz prizna kao vjezbenicki retrogradno, te samo izaci na strucni ispit (ako ti to tako prodje, a ako ne onda kako sam napisao gore)...

Dakle, nema nikakvog problema
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 01:14   #18
prvi puta u životu obradovala me rečenica da krivo nešto radim
neću te pitati kako znaš, jesi siguran itd....uzet ću ovo zdravo za gotovo... sviđa mi se odgovor

nije mi problem naći mentora, odraditi formalnosti, ne moraju mi priznati staž... mislim da ću im se javiti onako blesavo... poštovani, ja bih se prijavila....

hvala ti puno, malo je reći da si mi uljepšao dan.... zaista si mi rasplinuo moru koja me u zadnje vrijeme sve više i više mučila.... hvala ti!
__________________
...the sands of time were falling...
malisuncokret is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 01:20   #19
ajoj, glupača, tek sad vidim da postoje dva imenika, imenik vježbenika i imenik psihologa.....a toliko puta sam prevrtila tu rečenicu....

to je valjda ono što nazivaju pesimizam....
__________________
...the sands of time were falling...
malisuncokret is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 10:06   #20
Pa da ti jos nisi psiholog u punom smislu rijeci (dakle po cl.6.st.2. zakona) jer nisi polozila strucni pred komorom, a nisi ni vjezbenik jer nisi prijavila staz...

Posaljes na komoru dopis/molbu za upis u imenik psihologa vjezbenika, podatke o mentoru i kopiju ugovora o radu ili neki dokaz da si zaposlena... onda oni to izgube ili zakljuce da nisu dobili, pa posaljes opet... ali staz ide od kad si prijavila
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.