Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2015., 23:36   #61
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
nema najboljeg načina. jer način ovisi o tome što ti je cilj.

prvo ovo.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=8141

dalje.
ako ti je cilj naučit nekoliko fraza i nešto malo gramatike, besplatni sajt.
http://www.francaisfacile.com/

ako ti je cilj naučit jezik kako treba, ovo uz internet:
http://www.skolskaknjiga.hr/hrv/page...40403&act=more
(zahvali @reoflajt)

al nadasve, treba netko s kime moš paralelno komunicirat. to je jedini način da se progovori jezik.
Zelim uplatiti tecaj francuskog,
i zelim da bude egzoticna destinacija, dvoumim se izmedju Martinique, Gabona i Sejsela. Sto predlazes?
Tahiti mi otpada jer je preskup.
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 23:43   #62
Alexandra, ne trolaj.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 11:21   #63
Da li je netko sam pokušao naučiti afrikaans?
JakšaŠparemblek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 14:30   #64
Pozdrav svima,

Zanima me učenje njemačkog preko Deutsche Welle, vidim da imaju besplatan tečaj po levelima Europskog okvira za jezike..
Je li netko probao i kako vam se čini?
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 16:43   #65
To ti ovisi od osobe i njenog potencijala...cuo sam da se engleski moze samostalno nauciti do 'advanceda', ali da do proficiency mozes doci samo uceci kroz osmozu.

Ja bih volio italijanski i njemacki sam nauciti (do nekog srednjeg levela...), to bi mi bilo dosta.
jarebitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 09:55   #66
Ma jasno mi je da je to individualno, nego sam mislila čut nečija iskustva ako je netko već učio preko njihove stranice.
Što ti znači to učenje kroz osmozu?
Jesi počeo s učenjem talijanskog i njemačkog? Ako jesi, preko kojeg portala učiš ili iz koje literature?
Pozz
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 12:33   #67
Quote:
Fiffy kaže: Pogledaj post
Ma jasno mi je da je to individualno, nego sam mislila čut nečija iskustva ako je netko već učio preko njihove stranice.
Što ti znači to učenje kroz osmozu?
Jesi počeo s učenjem talijanskog i njemačkog? Ako jesi, preko kojeg portala učiš ili iz koje literature?
Pozz
Kroz osmozu, spontanim upijanjem, ucenjem jezika kada odes u tu kulturu.

Poceo s talijanskim, al stao na osnovama, s njemackim sa isto na osnovama, imao sam njemacki u osnovnoj i srednjoj. Mislim neki pocetni level.

Ucim kroz osmosu putem neta Onako, usput...tko zna koliko ce potrajati, mozda dodjem do neke solidne baze tek za 10 godina. Neda mi se nesto.
jarebitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 12:33   #68
vrlo zahtjevan posao, samostalno učiti jezik.
preporučam da upišete tečaj.

također, ako nekog interesira njemački:
učenje njemačkog online, fraze, jedna nova riječ svaki dan, gramatika, vijesti, kultura...

https://www.facebook.com/njemackionline/
__________________

<3
Beshtia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 18:45   #69
Pokušavam već neko vrijeme sama naučiti talijanski. Osnove sam dobila na tečaju (završila A1.1 stupanj), a sad radim preko Duolinga.
Stranica je super, iako, naravno, sama nije dovoljna, trebalo bi još dodatno čitati, slušati, gledati serije i slično.

Najveći mi je problem to što sam nedisciplinirana. Kad idem na tečaj, onda imam točno vrijeme kad moram negdje biti i izorganiziram se u skladu s tim, ovako sam fleksibilna i onda odgađam. Sutra ću, preksutra ću duplo, za vikend ću nadoknaditi...
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 11:25   #70
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
Pokušavam već neko vrijeme sama naučiti talijanski. Osnove sam dobila na tečaju (završila A1.1 stupanj), a sad radim preko Duolinga.
Stranica je super, iako, naravno, sama nije dovoljna, trebalo bi još dodatno čitati, slušati, gledati serije i slično.

Najveći mi je problem to što sam nedisciplinirana. Kad idem na tečaj, onda imam točno vrijeme kad moram negdje biti i izorganiziram se u skladu s tim, ovako sam fleksibilna i onda odgađam. Sutra ću, preksutra ću duplo, za vikend ću nadoknaditi...
Učenje jezika je potrebno disciplinirano odrađivati.. svaki dan, makar 15 minuta da se ne izgubi ono što si dotad naučila.. ili makar naučiš jednu novu riječ..
Razumijem te u potpunosti, i sama sam takva, a kako imam i dijete i radim 9-17 - odlučila sam da mi je jedino vrijeme kad mogu učiti, prije posla, dok mala spava i ujutro sam zapravo najrazboritija i najodmornija. Dignem se oko 6 15 i učim oko 2 sata.. Naravno, ne uspijem baš svaki dan odraditi planirano, ali barem 4-5 puta tjedno trudim se da ide tim tokom..
Isto tako, ja imam svoj Assimil na mp3 i slušam ga u šetnji kad idem na ručak - marendu, tako da je i to jedan od načina.. Znam nekad i škicnut na net (Deutsche Welle i sl.) kad nema posla (kao npr sad )

Quote:
Beshtia kaže: Pogledaj post
vrlo zahtjevan posao, samostalno učiti jezik.
preporučam da upišete tečaj.

također, ako nekog interesira njemački:
učenje njemačkog online, fraze, jedna nova riječ svaki dan, gramatika, vijesti, kultura...

https://www.facebook.com/njemackionline/
To je istina.. Ali svjedok sam da je moguće.. Ja sam učila nekoliko godina u školi (osnovnoj i srednjoj), ali od doma učim već godinu-dvije (naravno s prekidima) i mogu ti reć da mi ide dobro i da sam zadovoljna.. Ima dana kad mislim da ne znam apsolutno ništa, a onda kad mi zatreba na poslu za nekakav mail - iznenadim se..
Po meni, tečaj bi bio izvrstan, ali je problem što jako dugo traje da dođeš do neke razine..Ne kažem da ćeš samostalnim učenjem doći do vrhunskog znanja u samo 6 mjeseci, ali možeš puno više naučiti od A1.1. razine koja u školama traje nekih 6-8 mjeseci?
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 15:21   #71
Meni je nekako najgore učiti standardne jezike koji znatno odudaraju od govornog/govornih jezika zajednice koja se tim standardnim jezikom služi. Primjera radi, ako znaš samo standardni arapski, ti si u bilo kojoj arapskoj zemlji u minusu, jer oni svi znaju taj jezik, ali ti ne znaš jezik njihove svakodnevnice, pa te mogu zajebat tamo. A ako naučiš njihov govorni jezik, on nema nikakvu vrijednost osim komunikativne, jer se u formalne svrhe koristi standardni arapski. Plus, opet te i u tom slučaju mogu zajebat tamo neki pokvarenjaci, jer mogu govoriti standardnim arapskim međusobno, ako primijete da znaš samo govorni arapski.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:37   #72
Već neko vrijeme učim portugalski putem You Tubea i poprilično sam zadovoljna, jer se radi o audio lekcijama koje slušam dok vozim bicikl, joggam... Naravno, to samo po sebi nije dovoljno, ali mi puno pomaže. Naime, s obzirom da govorim španjolski C2 razina, jer sam ga vani studirala i završila, a portugalski mu je srodan, na ovaj način upijam naglasak, ponavaljam nepravilne glagole i sl. umjesto da sjedim doma i bubam.

Baza mi je tečaj od prije i privatni satovi koje si povremeno uzmem, a uskoro ću, nadam se, na 2 tjedna u Portugal što bi mi trebalo biti dosta za svakodnevnu komunikaciju.
__________________
Smijte se više!
Helmuta Newton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 12:38   #73
Quote:
Helmuta Newton kaže: Pogledaj post
Već neko vrijeme učim portugalski putem You Tubea i poprilično sam zadovoljna, jer se radi o audio lekcijama koje slušam dok vozim bicikl, joggam... Naravno, to samo po sebi nije dovoljno, ali mi puno pomaže. Naime, s obzirom da govorim španjolski C2 razina, jer sam ga vani studirala i završila, a portugalski mu je srodan, na ovaj način upijam naglasak, ponavaljam nepravilne glagole i sl. umjesto da sjedim doma i bubam.

Baza mi je tečaj od prije i privatni satovi koje si povremeno uzmem, a uskoro ću, nadam se, na 2 tjedna u Portugal što bi mi trebalo biti dosta za svakodnevnu komunikaciju.
Ne znam koliko baš trebaš portugalski ako misliš na svakodnevnu komunikaciju jer, čini mi se, Portugalci će te razumjeti ako govoriš španjolski, koji znaš tako dobro.
Volim jezike is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:12   #74
Oprostite ako je pitanje na krivome mjestu.
Govorim engleski dosta dobro, ajmo rec 80%. Htjela bi ipak zabetonirati znanje i vratiti se starome znanju. Dali bi dobar nacin bio čitajući knjige na engleskom jeziku? Treba mi tek toliko da malo nadopunim vokabular i da se malo podsjetim.
MissMusica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:31   #75
Obogatiti rječnik engleskog

Da ne duljim.. Kroz koju godinu, ako bude sve po planu, želja mi je studirati u inozemstvu. Radi se o poslijediplomskom jeli.. Al nije to jedini razlog, naravno. Pa sad da pitam Vas iskusnije, na koji način je najbolje obogatiti vokabular, usvojit što više novih riječi i sl? Da se razumjemo, moj engleski nije loš, al želim više i bolje. Za škole stranih jezika nemam vremena jednostavno, već pohađam za drugi jezik, plus obveze. Plan mi je otprilike što više čitanja literature na engleskom, uz to si nabavit knjižicu pa stalno zapisivati nepznate riječi, fraze i njihova značenja. Ne pada mi ništa više na pamet, ne znam ni jel ovo pametno, pa eno, par savjeta nije na odmet od iskusnijih. Pozdrav!
Fatality Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 18:10   #76
Quote:
Fatality Angel kaže: Pogledaj post
Da ne duljim.. Kroz koju godinu, ako bude sve po planu, želja mi je studirati u inozemstvu. Radi se o poslijediplomskom jeli.. Al nije to jedini razlog, naravno. Pa sad da pitam Vas iskusnije, na koji način je najbolje obogatiti vokabular, usvojit što više novih riječi i sl? Da se razumjemo, moj engleski nije loš, al želim više i bolje. Za škole stranih jezika nemam vremena jednostavno, već pohađam za drugi jezik, plus obveze. Plan mi je otprilike što više čitanja literature na engleskom, uz to si nabavit knjižicu pa stalno zapisivati nepznate riječi, fraze i njihova značenja. Ne pada mi ništa više na pamet, ne znam ni jel ovo pametno, pa eno, par savjeta nije na odmet od iskusnijih. Pozdrav!
Čitaj knjige, gledaj filmove i serije, slušaj glazbu, pokušaj razgovarati s izvornim govornicima (ima aplikacija za tako nešto)
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 19:12   #77
svaki jezik, tako i engleski, ima 4 kompetencije koje se ne razvijaju istom brzinom i istim metodama: 1.speaking, 2. listening, 3. reading, 4. writing.
trebaš se odlučit koja ti je od njih prioritet.

za vokabular, reading.
čitanjem nailaziš na iste riječi i s vremenom se riječi memoriraju bez velikog upinjanja i štrebanja napamet. ujedno vidiš iste riječi u različitom kontextu, s različitim značenjem.
(knjižica za zapisivanje je suvišna, postoje online rječnici).

tek nakon čitanja, filmovi.
pomažu boljem razumijevanju izgovorenog (listening), ali su manje efikasni za obogaćivanje rječnika. osim po pitanju idiomatskih izraza i uličnog slenga.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 22:48   #78
Tnx, tako sam i mislio nešto. Nego, zna li tko ime stranice, sjećam se da sam naišao jednom na nju al sam zaboravio ime. Uglavnom registriras se, navedeš da želiš naučit engleski, ponudiš da možeš druge učiti hrvatski i tako nađeš osobu s kojom se možeš dopisivat, pričat na stranom jeziku i slično. Pokušavam pronać, sjetit se al nikako
Fatality Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 23:47   #79
Quote:
Fatality Angel kaže: Pogledaj post
Tnx, tako sam i mislio nešto. Nego, zna li tko ime stranice, sjećam se da sam naišao jednom na nju al sam zaboravio ime. Uglavnom registriras se, navedeš da želiš naučit engleski, ponudiš da možeš druge učiti hrvatski i tako nađeš osobu s kojom se možeš dopisivat, pričat na stranom jeziku i slično. Pokušavam pronać, sjetit se al nikako
MyLanguageExchange?
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 00:01   #80
Nije točno ta stranica, al valjda je i ovo slično onoj koju tražim. U svakom slučaju hvala! Ako netko drugi za možda o čemu točno pričam, o kojoj stranici nek proslijedi link
Fatality Angel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.