Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2017., 22:34   #801
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Gle, što god bi neki roditelj ovdje napisao, našlo bi se par onih koji bi popljucali, uglavnom prosvjetarske struke. Vi laprdajte što god vam volja, meni je dovoljno kad vidim naše mlade koji se iz škole (ili često i s faksa) zaposle i kad vidimo što naš obrazovni sustav izbacuje.

Nije poanta u guglanju, klinci to ionako bolje znaju od većine svojih nastavnika, nego u suhoparnom i nesvrhovitom "gradivu" koje služi samo tome da se naštreba, napiše test, dobije ocjena i zaboravi.
Shtefy, draga si mi, ali kenjkaš iz nepoznatih razloga.
Djeca se vrlo slabo do nikako znaju zaista koristiti internetom, mimo dopisivanja, stavljanja slika, youtubea i igrica. A to zna onaj tko s tom djecom upravo radi takve stvari.

Ovakav stav roditelja je i inače prevladavajući. Čim dijete mora uključiti mozak na nečem nepoznatom - panika. Ne daj bože da razmišljaju! A hoće reformu.
Reforma neće značiti manje bubanja i igranje škole, nego uključivanje mozga. A vidim tek onda kuknjava oko toga da "to nigdje ne piše"!!!
Sretno nam svima
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 08:39   #802
Stefy

Ako na testu dobije kao u RB i tablicu s podacima koja je gustoća naseljenosti koje države pa iz nje treba iščitati i zaključiti koja je gusto a koja rijetko naseljena onda su ove (odjednom hrpimice prisutne) učiteljice u pravu da nije trebalo učiti napamet nego znati pročitati podatke i analizirati ih.

Ako će pak samo dobiti da razvrstaju po gustoći naseljenosti napamet naučene podatke - a onda ipak imamo napamet naučene podatke iliti štrebanje

A tko zna, možda, kako je sugerirano, će usred testa dobiti pravo se poslužiti googlom da izguglaju jačinu gustoće naseljenosti Turkmenistana, inače općepoznato u svakodnevnom životu jako potreban podatak
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 09:36   #803
Google usred testa? Google uopće na nastavi koja nije informatika? Da li mi živimo u istoj državi? Pa i na informatici im pola laptopa šteka...

Ništa ja krivo ne interpretiram, nego mi je mučno gledati besmisleno štrebanje koje služi samo i jedino zaboravu.

Moj dojam je da se prosvjetari opiru gubitku ovakvih temeljno blesavih štreberaja jer bi im posao očito bio jebenije teži da klince trebaju učiti logične i korisne stvari.

I ne, ne mislim da su svi takvi. Profesorica engleskog im zadaje zadatke koje s užitkom istražuju po internetu, profesorica povijesti ih dodatnim zgodnim podacima potiče da saznaju još ponešto više, profesorica njemačkog također, na hrvatskom pišu eseje maštovitih tema... A neki su zapeli za ono što im je najlakše. Mislim, kužim ja to, lakše je, jebi ga.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".

Zadnje uređivanje shtefy : 15.12.2017. at 10:00.
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 09:51   #804
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
I ne, ne mislim da su svi takvi.
onda ne generaliziraj na ovaj nacin:
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Vi laprdajte što god vam volja, meni je dovoljno kad vidim naše mlade koji se iz škole (ili često i s faksa) zaposle i kad vidimo što naš obrazovni sustav izbacuje.
naravno da je "nas obrazovni sustav" kriv za sve.
da njega nema i da je odgoj i obrazovanje prepusteno roditeljima, hrvatska bi bila raj na zemlji.
u svakom smislu.
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Nije poanta u guglanju, klinci to ionako bolje znaju od većine svojih nastavnika, nego u suhoparnom i nesvrhovitom "gradivu" koje služi samo tome da se naštreba, napiše test, dobije ocjena i zaboravi.
pardon, ovako to shvacaju iskljucivo roditelji i ucenici.
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Lakše je tjerati djecu na štrebanje, nego ih tjerati da uče s razumijevanjem.
zasto bi to, pobogu, (i kome uopce?) bilo lakse?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 10:00   #805
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ovakav stav roditelja je i inače prevladavajući. Čim dijete mora uključiti mozak na nečem nepoznatom - panika. Ne daj bože da razmišljaju! A hoće reformu.
Reforma neće značiti manje bubanja i igranje škole, nego uključivanje mozga. A vidim tek onda kuknjava oko toga da "to nigdje ne piše"!!!
Sretno nam svima
Klinka mi je dobila iz engleskog zadatak da napiše esej o poznatoj povijesnoj ličnosti ili događaju. Tri dana se nije skidala s kompa (itekako dobro se služi internetom), čitala biografije da nađe neku zanimljivu, pretraživala zanimljive povjesne događaje... Uživala je, samo je o tome pričala. Prije toga je dobila Poovu Crnog mačka, uživala je prevodeći nepoznate riječi i raspravljajući o događajima, likovima, poanti...

Spomenula sam i druge predmete gdje su itekako animirani i zainteresirani i još za svoj interes istražuju detalje, upijaju sve što nađu, uživaju raspravljati o tome...

Ali gustoća naseljenosti u Turkmenistanu - oprosti, ali to mi je toliko blesavo... U zemljopisu se ne može učiti nešto što bi klincima bilo vrijedno znanje, a još ih potaklo i da sami nešto potraže? Jer ovo sigurno neće.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 10:04   #806
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
onda ne generaliziraj na ovaj nacin:
To nije bila generalizacija već vrlo konkretno obraćanje onima koji su jedva dočekali da krenu sa pljuvačinom, a ne bi pitali ni zašto mislim da je bez veze, niti da imam pravo na svoje mišljenje.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 10:17   #807
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
To nije bila generalizacija već vrlo konkretno obraćanje onima koji su jedva dočekali da krenu sa pljuvačinom, a ne bi pitali ni zašto mislim da je bez veze, niti da imam pravo na svoje mišljenje.
naravno da imas pravo na svoje misljenje i vrlo ga jasno izrazavas.
ali dozvoli i ostalima da imaju svoje misljenje, suprotno tvome.
po mogucnosti bez posprdnih komentara koji idu "mene i meni slicne".
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 12:26   #808
tko želi parcijalu može ju zatražiti na na pžk-u. ovo nije mjesto za to,
niti ih mi ne dodjeljujemo pošto nemamo potrebne alate za to.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 12:34   #809
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
uopće ne vidim problem u ovakvim pitanjima, pa i mi smo morali znati takve stvari. uostalom, pogledaš par dokumentaraca, baciš oko na zemljopisnu kartu i nema potrebe za štrebanjem. jbt, ja sam mislila da moraju znati u brojku točan postotak.
potpis

a ne da budemo ko Ameri koji ne znaju pokazati na karti Indiju ili još gore svoj kontinent
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 12:44   #810
kad se vec doticete geografije...

ono sto sam ja primijetila u zadnjih desetak godina je da su razna rasterecenja gradiva, "inovativne" super duper napredne metode poducavanja i promjene nastavnih ciljeva, a sve u duhu famoznih reformi dovele do kriminalnog NEpoznavanja najbanalnijih stvari iz tog podrucja.

ne da djeca ne znaju nabrojiti ili pokazati na karti zemlje jugoistocne azije s, ne daj boze, nekim tamo glavnim gradovima , nego srednjoskolci nisu bas uvijek ad hoc sigurni gdje je zapravo taj JUGOISTOK opcenito u svijetu.

ne kazem da treba bubati cifre BDP i slicne podatke, ali imam prilicno cvrst dojam da su se reformisti jako zaigrali u tim svojim idejama.

stalno cekam da me nove generacije demantiraju, ali situacija je sve gora i gora. nisu pojedinci takvi pa da mogu zakljuciti da se radi o losem osnovnoskolskom nastavniku, to je vec posast sirih razmjera.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:02   #811
baš su se nedavno na jednoj nastavničkoj grupi kolege koji predaju u gimnaziji žalile kako im dolaze učenici (navodno odlikaši, 4,9 ili 5,0, kažu im bodovi na upisu) koji nikad nisu čuli za varšavu, ne znaju u kojoj državi se nalazi prag i tome slično. i to ne više kao iznimka (išla je prije 20 godina sa mnom u gimbu jedna što nije znala pokazati australiju na karti svijeta. ali to je bila jedna od nas dvadeset. ne polovina ili većina.), nego polako postaje većina.
pretjerujem li stvarno ako mi takve stvari spadaju u opću kulturu? znači, ne nužno nešto bez čega se ne može preživjeti, ali svakako nešto što bi jedan budući akademski građanin (ako podrazumijevamo da se gimnaziju pohađa jer se planira studirati) trebao znati, čisto zbog širine vidika? mislim, premalena smo zemlja da bismo se mogli ponašati kao, recimo, ameri - po principu: "ne zanima me ništa što nije u mom zadnjem dvorištu".
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:07   #812
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
pretjerujem li stvarno ako mi takve stvari spadaju u opću kulturu?
naravno da ne pretjerujes.

ali prejake su danas te struje koji se sprdaju s pojmom "opca kultura" i koje smatraju da se treba ici linijom manjeg otpora rugajuci se s izokrenutim i iskarikiranim podatcima koji su se navodno nekad ucili a sami su sebi svrha.
pa tako, eto, danas imamo generacije ignoranata koji nisu sigurni na kojoj strani svijeta je francuska u odnosu na hrvatsku. u trecem razredu srednje skole.:klap:
naravno, pripisat ce se to "losem obrazovnom sustavu" namjerno ili nenamjerno ignorirajuci cinjenicu da je to produkt upravo te famozne reforme koja je, nazalost, u nekim predmetima vec zazivjela.
a bit ce sve gore. itekako gore.
mozda se turkmenistan nece ni spominjati, ali mozda se nece znati ni koji je glavni grad engleske, jer...who cares.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:09   #813
ili, još bolje, kad kažeš "turkmenistan", puknut će se smijati misleći da je to nešto u rangu nigdjezemske, zemlja koju si izmislila na licu mjesta.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:11   #814
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ili, još bolje, kad kažeš "turkmenistan", puknut će se smijati misleći da je to nešto u rangu nigdjezemske, zemlja koju si izmislila na licu mjesta.
turkmenistan, zanzibar, šri lanka, kazahstan... sve izmišljeno u svrhu bubanja geografije i mucenja djece.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:15   #815
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
turkmenistan, zanzibar, šri lanka, kazahstan... sve izmišljeno u svrhu bubanja geografije i mucenja djece.
a Tadžikistan?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:17   #816
i vrh vrhova, tunguzija.
kad kažem tunguzija (ostalo mi kao poštapalica, pokojna baka je znala kad ne želi reći kamo ide, gdje je bila, ili kada je bilo potpuno nebitno mjesto radnje, odgovoriti: u tunguziji.), hrpa njih se pukne smijati misleći da sam to izmislila (i to kao izvedenicu od guzice).

i, da se nadovežem na tezu koja se u ovakvim raspravama često povlači: ne, ne smatram da je presudno da stolar zna gdje je turkmenistan ili tunguzija, ili čak ni prag. za njega mi je puno važnije da poznaje drvo i tehnike obrade drveta.
nije presudno ni da liječnik zna te dvije informacije... ali... ALI! učenjem takvih informacija u osnovnoj i srednjoj, i učenjem povezivanja takvih informacija i izvlačenja zaključaka iz njih trenira se mozak. trenira se memorija, logika, zaključivanje... što je sve jako važno ljudima koji će jednoga dana u sklopu studija morati znati, recimo, sve kosti i mišiće u tijelu i kako oni međusobno djeluju jedni na druge.
a ne bi ni arhitekta, pravnika, inžinjera strojarstva... ubilo da nekada u toku svog školovanja treniraju mozak procesiranjem takvih informacija.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:29   #817
ja sam nedavno imala priliku razgovarati sa tridesetogodisnjakom koji je mislio da je bec u madjarskoj
majke mi, grom me pogodio ako lazem

ali nesto drugo sam htjela napisati sto se tice zemljopisa i opcenito gradiva, mislim da je sad puno puno lakse djeci i pribliziti gradivo i samoj je djeci lakse shvatiti.
sjecam se da smo naravno u skoli ucili o godisnjim dobima i razlogu za njih, ali to je bila definicija koju si dobio, naucio i odgovorio i iduce godine zaboravio. uopce se nisam zamarala time da shvatim sto se zapravo dogadja, znala sam da ima veze sa suncem i polozajem i tko uopce razmislja o tome dok ga dijete ne pita
prvo sam isla zguglati na hr i naisla na iste suhoparne definicije kakve sam ja ucila, potom sam na jutjubu nasla tako lijepi filmic koji u 20 sekundi objasni da ne mozes vise nikad zaboraviti
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:33   #818
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja sam nedavno imala priliku razgovarati sa tridesetogodisnjakom koji je mislio da je bec u madjarskoj
majke mi, grom me pogodio ako lazem
naravno da ti vjerujem.
susrecem se s takvim "znanjem" bas svaki dan.
ali prije si imao par takvih bisera, nezainteresiranih i izgubljenih u prostoru i vremenu.
ovo sad u zadnjih 10 godina postaje pandemija izgubljenosti.

evo, i mene grom pogodio ako lazem.
ne zna se koji je glavni grad slovenije. vecina bi stavila ruku u vatru da je maribor (on im je poznat jer je na poznatoj ruti do graza. koji je, btw, glavni grad austrije).
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 13:35   #819
ja nisam mogla vjerovato, uopce ne razumijem zivot u kojem u 30 godina ne saznas da gdje je bec
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 16:06   #820
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post

zasto bi to, pobogu, (i kome uopce?) bilo lakse?
Naravno da je tako lakše, izbiflaš učenicima neku glupu definiciju, natjeraš ih je da je nabubaju od točke do točke, oni to naprave, daš im 5, i ideš na sljedeću. Koliko bi teže bilo da ih moraš pomoći da tu defniciju znaju, razumiju, i da kad im se pojavi za 10 godina u nekom praktičnom problemu, da je se sjete i ispravno primjene.


Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
potpis

a ne da budemo ko Ameri koji ne znaju pokazati na karti Indiju ili još gore svoj kontinent
Sva sreća da su Ameri glupi, što bi se dogodilo da su pametni, koliko bi mi ovako pametni zaostajali za njima?

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
naravno da ne pretjerujes.

ali prejake su danas te struje koji se sprdaju s pojmom "opca kultura" i koje smatraju da se treba ici linijom manjeg otpora rugajuci se s izokrenutim i iskarikiranim podatcima koji su se navodno nekad ucili a sami su sebi svrha.
pa tako, eto, danas imamo generacije ignoranata koji nisu sigurni na kojoj strani svijeta je francuska u odnosu na hrvatsku. u trecem razredu srednje skole.:klap:
naravno, pripisat ce se to "losem obrazovnom sustavu" namjerno ili nenamjerno ignorirajuci cinjenicu da je to produkt upravo te famozne reforme koja je, nazalost, u nekim predmetima vec zazivjela.
a bit ce sve gore. itekako gore.
mozda se turkmenistan nece ni spominjati, ali mozda se nece znati ni koji je glavni grad engleske, jer...who cares.
Koliko opće kulture stavlja kruh na stol? Kad treba platiti račun, hoćeš li donijeti par stranica enciklopedije i platiti s njima, hoćeš umjesto iznosa računa izbiflati glavne gradove država, pa da ti se to prizna kao plaćen račun?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:29.