Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2014., 16:28   #41
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Pa tako miško reci.
Staro pravilo kaže da dobar majstor uvjek ima posla.

Međutim ja eto imam dva dobra stolara koji sada rade na lopati, jer potražnje za stolarima nema. Pa krampaju i lopataju za 3300+putni troškovi.
Ja imam frenda stolara kojemu je išlo dobro u Hrvatskoj ali otišao je prije godinu dana u Kanadu jer mu za tu struku u provinciju u koju je otišao nije trebao LMO. Dobio posao bez problema i radnu dozvolu. Sad čeka još koju godinu dvije da dobije trajni boravak i praktički je državljanin Kanade. Tada su stolari bili, ne znam da li je još uvijek tako, iznimno tražena radna snaga u Kanadi.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 17:08   #42
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Zaboravio si napisati da si i bivši hrvatski branitelj, pa i sa te strane imaš olakotnih okolnosti koje bi nekima drugima koji odlaze trbuhom za kruhom dobro došle
a koje to ????
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 17:38   #43
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Mislim da jos jako puno ljudi u hr zive u nekretninama dobivenih u socijalizmu (preko firme ili sl.), ili u nekretninama kupljenih kad su se krediti dijeli kapom i sakom, a sto daje svakako odredjenu prednost, i na neki je nacin privilegiranost.
Sto se desava kad su mnogima gotovo zatvorene kreditne slavine, odnosno kad vecina ljudi ne ispunjava uvjete jer nema siguran posao ili dostatna primanja citamo na forumu ili vidimo u oglasima gdje su 80 % nekretnina godinama neprodane i stoje kao olovo. Cak i da svi stanovi iz oglasa koji se prodaju za 150 k € budu spusteni za 1/3 cijene , dakle da se oglasavaju za 100 k, opet nebi bili prodani-pitanje je koliko je uopce kreditno sposobnih za 100 k €.
Ocekivati je da se stanje nece pretjerano promijeniti ni za 10 godina.
Nekada je bilo uobicajeno, i sasvim normalno graditi, kupiti i imati viksu na moru, a cesto je isto bilo moguce jer je osnovnu/ primarnu nekretninu paralelno "odradio" socijalizam, ili je palo nesto love od djedovine ili sl. Dali ce djedovi od danas ostavljati u nasljedje kao djedovi od onda- sumnjam. Danas je vec postalo uobicajeno ljetovati u tudjoj nekretnini, citaj: ne uvijek kad bas zelis, vec kad vlasnici imaju slobodan termin ( ima na forumu tema "kako odbiti parazite koji kod nas zele ljetovati", ili tako nesto).

Sto zelim reci: da je jos ova generacija vecinom privilegirana stanovanjem ili ljetovanjem u svojoj nekretnini, te uz stalan ili siguran posao nema shodno gastarbajterivati, ali dali ce tako biti i sljedecim generacijama vise je no upitno.

Uostalom, cinjenica je da broj onih koji odlaze u inozemstvo raste, a ne pada.
Istina socijalizam je ljudima u nasljeđe ostavio nekretnine ali več 25 godina smo u kapitalizmu. ljudi i dalje misle da moraju živjeti u svojoj nekretnini... Zašto se ovdje inzistira na vlastitoj nekretnini a kad se ode van pod normalno je da se živi u unamljenoj nekretnini.
Pa danas se u Zagrebu mogu legalno iznajmiti nekretnine za male novce. ali ne rađe se kupuju precjenjeni stanovi, dižu krediti i onda plakanje...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 18:49   #44
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
e pa o tome ja i pričam.....

neki dan sam imao člana uže obitelji koji bi da je otišao van lošije živio nego ovdje,ali ako neki njegovo portfelj pogledamo onda vidimo da je imao dobro zaleđe.....

ja pitam za sebe,kao čovjekka koji krećem od nule,znači kupujem nešto svoje podišem kredit i zbog banane od države kamata je 9%....

znači neće mi mama,tata kupovati,subvencionirati stan ili ću živjeti s njima na katu kuće....

o tome ja pričam...
Ako mozes vani dobiti ok posao, onda nemas sta tu filozofirati. Odi pa probaj. Osobno ne vidim problem, u najgorem slucaju steknes malo bolje ili losije iskustvo.

A ovo s tvojim clanom uze obitelji, jako dobro ilustrira stvari. Svaki slucaj je razlicit. Ako ovdje nemas nekretnine, nemas posao ili radis za minimalnu placu, a imas kvalifikaciju s kojom vani dobijes posao onda je to napredak ogroman. Ako ovdje imas neko zaledje, i pristojan posao, onda je taj napredak vec vrlo upitan. Pa dodaj jos obiteljske i raznorazne subjektivne fakotore, pa je svaki slucaj prica za sebe.

Oni koji pljuju po vani su uglavnom oni koji nisu uspjeli ili se nisu mogli prilagoditi. Oni pak koji pljuju po doma, moraju sebe ocito uvjeriti isto u nesto. Istina je negdje izmedju.
A da je bas med i mlijeko nije. Niti mladi Nijemac nece do svoje nekretnine bez dugorocnog kredita, ako nema dobro zaledje, ili ako nije bas jedan od par posto najbolje placenih. A i globalizacija cini svoje pa i njih jebe jeftinija radna snaga izvana, seljenje proizvodnje, outsourcing pomocnih djelatnosti i sl. Mirovine im realno padaju, kao i place. Naravno, jos uvijek je to puno bolje nego kod nas.
Osobno znam samo jednog koji je u kratkom roku namlatio dovoljno para za kupit nekretninu. ali taj radi na bliskom istoku, tax free i placeni troskovi.

Tko pak hoce otici da se makne od Balkana, onda bolje otici negdje preko oceana. No, ako netko cilja na Austriju ili Njemacku, kakvih je vecina, onda je vec jasno da mu se bas i ne ide daleko od doma.
solman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 19:05   #45
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Ako mozes vani dobiti ok posao, onda nemas sta tu filozofirati. Odi pa probaj. Osobno ne vidim problem, u najgorem slucaju steknes malo bolje ili losije iskustvo.

A ovo s tvojim clanom uze obitelji, jako dobro ilustrira stvari. Svaki slucaj je razlicit. Ako ovdje nemas nekretnine, nemas posao ili radis za minimalnu placu, a imas kvalifikaciju s kojom vani dobijes posao onda je to napredak ogroman. Ako ovdje imas neko zaledje, i pristojan posao, onda je taj napredak vec vrlo upitan. Pa dodaj jos obiteljske i raznorazne subjektivne fakotore, pa je svaki slucaj prica za sebe.

Oni koji pljuju po vani su uglavnom oni koji nisu uspjeli ili se nisu mogli prilagoditi. Oni pak koji pljuju po doma, moraju sebe ocito uvjeriti isto u nesto. Istina je negdje izmedju.
A da je bas med i mlijeko nije. Niti mladi Nijemac nece do svoje nekretnine bez dugorocnog kredita, ako nema dobro zaledje, ili ako nije bas jedan od par posto najbolje placenih. A i globalizacija cini svoje pa i njih jebe jeftinija radna snaga izvana, seljenje proizvodnje, outsourcing pomocnih djelatnosti i sl. Mirovine im realno padaju, kao i place. Naravno, jos uvijek je to puno bolje nego kod nas.
Osobno znam samo jednog koji je u kratkom roku namlatio dovoljno para za kupit nekretninu. ali taj radi na bliskom istoku, tax free i placeni troskovi.

Tko pak hoce otici da se makne od Balkana, onda bolje otici negdje preko oceana. No, ako netko cilja na Austriju ili Njemacku, kakvih je vecina, onda je vec jasno da mu se bas i ne ide daleko od doma.
pa o tome i pričam,razumijemo se...

samo nekretnina nije glavna stvar,htio sam reći da je i to prednost vani,gdje zbog stanja države ipak su i kamate i sve ostalo bolje....

jednostavno,stvari su uređenije i bolje i točka!

što se tiče blizine,kao što rekoh,"patim" od tog uređenja,sviđa mi se taj picajzla stil u tim zeljama od auta do ulica...

ona američka plastičnost,od semafora na špagi,ružni auti,samo novac,ostalo sve umjetno...volim neku povijest
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 19:43   #46
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Istina socijalizam je ljudima u nasljeđe ostavio nekretnine ali več 25 godina smo u kapitalizmu. ljudi i dalje misle da moraju živjeti u svojoj nekretnini... Zašto se ovdje inzistira na vlastitoj nekretnini a kad se ode van pod normalno je da se živi u unamljenoj nekretnini.
Pa danas se u Zagrebu mogu legalno iznajmiti nekretnine za male novce. ali ne rađe se kupuju precjenjeni stanovi, dižu krediti i onda plakanje...
Zašto ti imaš svoje ruke i noge kad je danas tehnika toliko napredovala pa ti naprave naprednije robotske sa kojima možeš zdrobiti i Mirka Filipovića... Evo to ti je usporedba točno sa ovom tvojom maloumnom konstatacijom. Ako si stariji čovjek pa tako konstatiraš onda mi je uistinu žao tvoje djece jer im je roditelj moron.
saurs is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.12.2014., 20:39   #47
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Zašto ti imaš svoje ruke i noge kad je danas tehnika toliko napredovala pa ti naprave naprednije robotske sa kojima možeš zdrobiti i Mirka Filipovića... Evo to ti je usporedba točno sa ovom tvojom maloumnom konstatacijom. Ako si stariji čovjek pa tako konstatiraš onda mi je uistinu žao tvoje djece jer im je roditelj moron.

+1

Bitno da je članu Koka36 super u njegovoj Rvackoj, raj na zemlji
Vidim, i pravopis ga malo hebe...
jeboton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 21:27   #48
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Sto zelim reci: da je jos ova generacija vecinom privilegirana stanovanjem ili ljetovanjem u svojoj nekretnini, te uz stalan ili siguran posao nema shodno gastarbajterivati, ali dali ce tako biti i sljedecim generacijama vise je no upitno.

Uostalom, cinjenica je da broj onih koji odlaze u inozemstvo raste, a ne pada.
Koja je to generacija? jel to spadaju 20-40g?
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 21:32   #49
zanimljivi videi. uglavnom sirotinja koja je I gladna bila. koka36 bi I njima govorio da nejdu van.
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Zašto ti imaš svoje ruke i noge kad je danas tehnika toliko napredovala pa ti naprave naprednije robotske sa kojima možeš zdrobiti i Mirka Filipovića... Evo to ti je usporedba točno sa ovom tvojom maloumnom konstatacijom. Ako si stariji čovjek pa tako konstatiraš onda mi je uistinu žao tvoje djece jer im je roditelj moron.
+2
neznam koja mu je svrha pisanja ovdje. valjda je svijestan da u hr nije uobicajeno da otac, sin ii kcer imaju po nekoliko ponuda za posao istodobno, to nema 1% hrvata. znaci on govori 1% ljudi da nejdu van ili sta. sta sa ostalih 99%.

kad sam ja htio van oko 2006 godine, kakvih je likova bilo(pricali su da su u kanadi), pricali su da je kanada puna beskucnika I slicno. da ljudi zive po ulicama. a nezaposlenost je bila 4% u alberti. gamad.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 21:32   #50
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Istina socijalizam je ljudima u nasljeđe ostavio nekretnine ali več 25 godina smo u kapitalizmu. ljudi i dalje misle da moraju živjeti u svojoj nekretnini... Zašto se ovdje inzistira na vlastitoj nekretnini a kad se ode van pod normalno je da se živi u unamljenoj nekretnini.
Pa danas se u Zagrebu mogu legalno iznajmiti nekretnine za male novce. ali ne rađe se kupuju precjenjeni stanovi, dižu krediti i onda plakanje...
Zato što rentanje nije regulirano najbolje. Hoćeš rentat stan, veliš imam dijete spušta se jedna roleta, veliš može prijava spušta se druga i ćao đaci.

Te priče kako su Hrvati bolesni jer žele živjet u svojoj nekretnini umjesto da rentaju možeš objesit mačku o rep.
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 21:54   #51
Quote:
method_man kaže: Pogledaj post
Zato što rentanje nije regulirano najbolje. Hoćeš rentat stan, veliš imam dijete spušta se jedna roleta, veliš može prijava spušta se druga i ćao đaci.

Te priče kako su Hrvati bolesni jer žele živjet u svojoj nekretnini umjesto da rentaju možeš objesit mačku o rep.
Više ne pošto su se na tržištu pojavili gradski i državni stanovi po cjenama nižim nego šta traže pojedinci za šupe. Ugovor na 5 godina, šta tom fali...

Pa da svi blesavi Hrvati pametni...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 21:58   #52
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Više ne pošto su se na tržištu pojavili gradski i državni stanovi po cjenama nižim nego šta traže pojedinci za šupe. Ugovor na 5 godina, šta tom fali...
Čuo sam o tim stanovima, ali nikako da vidim neki konkretan natječaj.

Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa da svi blesavi Hrvati pametni...
Ovo ne razumijem....
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 22:10   #53
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
zanimljivi videi. uglavnom sirotinja koja je I gladna bila. koka36 bi I njima govorio da nejdu van.
+2
neznam koja mu je svrha pisanja ovdje. valjda je svijestan da u hr nije uobicajeno da otac, sin ii kcer imaju po nekoliko ponuda za posao istodobno, to nema 1% hrvata. znaci on govori 1% ljudi da nejdu van ili sta. sta sa ostalih 99%.

kad sam ja htio van oko 2006 godine, kakvih je likova bilo(pricali su da su u kanadi), pricali su da je kanada puna beskucnika I slicno. da ljudi zive po ulicama. a nezaposlenost je bila 4% u alberti. gamad.
Bas me zanima koliko ih se javilo sa raznim lošim pričama o Kanadi, a da iste nisu ni vidjeli... Mozes i u postotku onih koji su ti govorili kako je tamo


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 22:18   #54
Quote:
method_man kaže: Pogledaj post
Čuo sam o tim stanovima, ali nikako da vidim neki konkretan natječaj.

Ovo ne razumijem....
Hrvati i opsesija vlastitom nekretninom, odmah i pod bilo kakvim uvjetima

http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=43902
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 22:26   #55
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Hrvati i opsesija vlastitom nekretninom, odmah i pod bilo kakvim uvjetima
Slažem se......

Ne čitam "novine".....
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 22:31   #56
Quote:
method_man kaže: Pogledaj post
Slažem se......



Ne čitam "novine".....
Sve nasljeđeno....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 22:34   #57
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Sve nasljeđeno....
Prema tome,postavlja se pitanje koliko su relevantni tvoji stavovi o "pobjeguljama" na ovoj temi?

P.S. jesi kako povezan s klapalom, on isto koristi tu frazu?
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 22:35   #58
Quote:
method_man kaže: Pogledaj post
Koja je to generacija? jel to spadaju 20-40g?
Generacija onih ciji su roditelji najkasnije u zadnjem desetljecu prije osamostaljenja hr dobili stanove vrlo solidne velicine, u mirovini ih cendzali za manje, a razliku love dali "djetetu" za manji stan. Ili prodali dobiveni stan, otisli zivjeti u viksu na more i podijelili "djeci" lovu za manje stanove (+malo od prodaje nasljedjenog (roditelji) od pok. dida i bake).

Sve situacije kakvih je sve manje, i kakvih ce i ubuduce biti sve manje.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 22:41   #59
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Generacija onih ciji su roditelji najkasnije u zadnjem desetljecu prije osamostaljenja hr dobili stanove vrlo solidne velicine, u mirovini ih cendzali za manje, a razliku love dali "djetetu" za manji stan. Ili prodali dobiveni stan, otisli zivjeti u viksu na more i podijelili "djeci" lovu za manje stanove (+malo od prodaje nasljedjenog (roditelji) od pok. dida i bake).

Sve situacije kakvih je sve manje, i kakvih ce i ubuduce biti sve manje.
OK, sad je jasno.

Ali već sada imamo jako puno situacija da ljudi u dobi od 20-35 g nisu ništa naslijedili, dakle nemaju ništa svoje, već moraj rentati. Mišljenja sam da je u toj situaciji bolje emigrirati.
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 22:44   #60
Quote:
method_man kaže: Pogledaj post
Prema tome,postavlja se pitanje koliko su relevantni tvoji stavovi o "pobjeguljama" na ovoj temi?

P.S. jesi kako povezan s klapalom, on isto koristi tu frazu?

e,pa ja sam mu nakon što je naveo što posjeduje i postavio pitanje kako je došao do toga,nije odgovorio,nisam više htio ispitivati...

zato sam se i ogradio..

imam člana obitelji koji je ok zanatlija,kojem su roditelji kupili dobar posao sa malo iznadprosječnom plaćom i još zaradi godišnje 2-2 plaće...

na katu kuće mu ostavili poprilično dobar trosoban stan(centralno,stolarija dobra,namješten)kuća sređena,krov,fasada,dvorište...

i još,pošto žive zajedno mu pomažu u režijama (jer imaju zajedno)....

samo on radi,ta osoba da je rekla -idem u njemačku,radio bi 250 sati minimalno da bi imap standard kakvog ima ovdje,vozi auto od 5 god srednje klase,ide na ljetovanje i uživa....

zato sam i naveo,ja krećem od nule
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:21.