Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2015., 11:30   #1
web shop - plaćanje poduzećem

Poštovani,

Ovih dana sam aktivno uključen u pronalasku rješenja za svoj web shop. Naime dali je potrebno imati fiskalnu blagajnu ukoliko na svojem web shopu imam način plaćanja isključivo poduzećem?

Dakle stranaka odabere predmet, naruči ja ga obradim, pošaljem na zadanu adresu, ona primi predmet (plati po preuzimanju - poduzećem), meni novac stigne na ruke?

Ja taj novac uredno prikažem na žiro računu svoje banke, a moj knjigovođa uredno sve provede kroz blagajničko izvješće?


“Promet gotovinom je plaćanje za isporučena dobra ili obavljene usluge novčanicama ili kovanicama koje se smatraju platežnim sredstvom, karticama, čekom ili drugim sličnim načinima plaćanja, osim plaćanja na transakcijski račun kod banaka, ako ovim Zakonom nije uređeno drugačije.” (članak 2, stavak 5)

Po ovoj gore definiciji ja nemam kartično poslovanje pa stoga molim konkretnije pojašnjenje?

Lp
laki-luk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 00:07   #2
Plaćanje na transakcijski račun je kada ti kupac plati direktno na tvoj račun, općom uplatnicom ili e-bankingom. Nema nikakve gotovine u igri.

A ne kada ti primljenu gotovinu uplatiš na račun

Po tvojoj logici nitko ne bi trebao fiskalizirati račune, jer svi moraju uplatiti primljenu gotovinu na račun najkasnije sljedeći dan.

Ako kupac naručenu robu plaća tebi u gotovini, moraš fiskalizirati račun i moraš novac (gotovinu) uplatiti na račun najkasnije sljedeći dan.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 08:58   #3
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Plaćanje na transakcijski račun je kada ti kupac plati direktno na tvoj račun, općom uplatnicom ili e-bankingom. Nema nikakve gotovine u igri.

A ne kada ti primljenu gotovinu uplatiš na račun
Dostavljačke službe nude mogućnost da gotovinu koju prime od primatelja pošiljke uplate na ŽR prodavatelja. Vjerojatno na to misli OP.

Inače, nama se u firmi takvi računi fiskaliziraju...
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 16:11   #4
Ne znam kako misliš da ti ljudi plaćaju poduzećem.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 16:22   #5
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Ne znam kako misliš da ti ljudi plaćaju poduzećem.
valjda misli pouzečem
leonardissimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 18:10   #6
Sumnjam. Pouzećem već da.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 11:36   #7
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Sumnjam. Pouzećem već da.
Dogovori uslugu sa gls -om i oni ti lovu prebace na račun.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 23:49   #8
bez obzira da li si ti uplatio novce drugi dan na žiro ili ti ih direktno na račun prebacila kurirska služba, dužan si izdati maloprodajni račun, a time i provest fiskalizaciju nad njim.

plaćanje pouzećem je jednako gotovinskom plaćanju, samo što je između pero perić kojeg si poslao da ti pokupi lovu i donese.
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 10:52   #9
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
bez obzira da li si ti uplatio novce drugi dan na žiro ili ti ih direktno na račun prebacila kurirska služba, dužan si izdati maloprodajni račun, a time i provest fiskalizaciju nad njim.

plaćanje pouzećem je jednako gotovinskom plaćanju, samo što je između pero perić kojeg si poslao da ti pokupi lovu i donese.
No imamo opciju (i kod pošte) da u biti kada saljes paket, saljes i opcu uplatnicu. Kupac da postaru novce, a u posti uplate na tvoj racun pomocu opce uplatnice. Ovo ispada kao da je kupac direktno uplatio na tvoj racun preko opce uplatnice (jer su njegovi podatci na njoj).

Meni se cini da se ovo vodi kao virmansko placanje te da nije potrebna fiskalizacija na takvim racunima?
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 19:30   #10
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
bez obzira da li si ti uplatio novce drugi dan na žiro ili ti ih direktno na račun prebacila kurirska služba, dužan si izdati maloprodajni račun, a time i provest fiskalizaciju nad njim.

plaćanje pouzećem je jednako gotovinskom plaćanju, samo što je između pero perić kojeg si poslao da ti pokupi lovu i donese.
Ovo nije točno.

Kako su već drugi rekli, ako kupac gotovinom plati kurirskoj službi i kurirska služba uplati novac na račun web shopa - račun ne treba biti fiskaliziran i to se smatra bezgotovinskim prometom. (naravno, treba biti izdan račun i knjigovodstveno evidentiran i dostavljen kupcu, ali ne treba biti fiskaliziran)

Kurirske službe naplaćuju uslugu gotovinske naplate od kupca i uplate na račun trgovca.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 23:16   #11
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Ovo nije točno.

Kako su već drugi rekli, ako kupac gotovinom plati kurirskoj službi i kurirska služba uplati novac na račun web shopa - račun ne treba biti fiskaliziran i to se smatra bezgotovinskim prometom. (naravno, treba biti izdan račun i knjigovodstveno evidentiran i dostavljen kupcu, ali ne treba biti fiskaliziran)

Kurirske službe naplaćuju uslugu gotovinske naplate od kupca i uplate na račun trgovca.
Točno, može se sklopiti ugovor sa kurirskom službom - oni kupe novac i uplaćaju ga tebi na žiro, naplaćuju svoju uslugu i za to dobiješ račun.
Takav način poslovanja se ne smatra gotovinom u smislu fikalizacije i u tom slučaju se računi ne fiskaliziraju !

Ako se ide na varijantu otkupa, znači da poštar pokupi novac i donese ga tebi na ruke, te ti taj novac polažeš kao utržak tada se radi o gotovini gdje treba fiskalizirati račune.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 23:28   #12
E tu je jos jedna stvar koja mi se čini bitnom a to je da Pošta također nudi plaćanje općom uplatnicom, da se otkupnina plati na taj način a ne poštanskom uputnicom.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.