Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2009., 00:42   #201
Quote:
Ariston kaže: Pogledaj post
@Natch - glupo je da me uspoređuješ s navedenim imenima jer je moj utjecaj minoran i zanemariv. I glupo je da žutilo nazivaš "aristonovim" jer me ne poznaješ i ne znaš koji su moji ciljevi i ideali. To što posao za koji sam plaćen radim korektno i po pravilima igre uopće nije nešto oko čega treba debatirati.
gle, mislim da si dajes preveliku vaznost. ovo o cemu ti pricas naprosto nije novinarstvo, a ne mozes ni znati sto je novinarstvo jer te nije imao tko uciti pisat i mislit. opcenito je novinarska struka danas u velikoj krizi, najvalitetniji ljudi su otisli iz novinarstva, a ostalo je ono sto je ostalo.
jedino sto ti mogu preporucit je: ne daj im da te jeftino guze i trazi si bolji posao dok ti je jos vrijeme.
i procitaj svako tolko neku knjigu, zavrsi faks, budi posten covjek, to je jedino sto ce ti ostat kad jednog dana svi zavrsite na birou.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .

Zadnje uređivanje Natch : 12.02.2009. at 00:49.
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 00:54   #202
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
i procitaj svako tolko neku knjigu, zavrsi faks, budi posten covjek, to je jedino sto ce ti ostat kad jednog dana svi zavrsite na birou.
Jutarnji će propasti?
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 02:52   #203
Ako sam dobro shvatio, čovjek pod nickom Ariston radi u online redakciji Jutarnjeg lista? I to daje do znanja?
__________________
Madrid
Madrid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 04:17   #204
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
gle, mislim da si dajes preveliku vaznost. ovo o cemu ti pricas naprosto nije novinarstvo, a ne mozes ni znati sto je novinarstvo jer te nije imao tko uciti pisat i mislit. opcenito je novinarska struka danas u velikoj krizi, najvalitetniji ljudi su otisli iz novinarstva, a ostalo je ono sto je ostalo.
jedino sto ti mogu preporucit je: ne daj im da te jeftino guze i trazi si bolji posao dok ti je jos vrijeme.
i procitaj svako tolko neku knjigu, zavrsi faks, budi posten covjek, to je jedino sto ce ti ostat kad jednog dana svi zavrsite na birou.
obično nikad nedajem ovakve komentare... ali...

getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 10:19   #205
Quote:
Ariston kaže: Pogledaj post
Ne, to je tržišna utakmica kakvu određujete (i zamišljate) vi - publika, a mi novinari vam pružamo ono što tražite.

I super mi je ovo vaše licemjerje. Kad vama (publici) damo što želite, onda smo "novinari", a kad, primjerice, bolesnom i siromašnom dječaku kao novinari nabavimo kolica i zdravstvenu opremu vrijednu desetak tisuća kuna, onda smo samo novinari, bez jebenih navodnika.



Eh, i da, podsjećate me užasno na onu ekipu ispod članaka o Simoni Gotovac: "Ma tko to čita?"

Oh, Bože. Ironije, paradoksa.
Cudno je da se obracas upravo meni kao pripadniku svoje publike... ili "ekipe ispod clanka o Simoni Gotovac"... ili "licemjeru"...

Ja naime nisam do sad procitao niti jedan jedini clanak o Simoni Gotovac. Vjerovao to ili ne - mene zaista ne zanima Simona Gotovac. Zastrasujuce je kako vi stvaratelji novina olako kompletnu publiku proglasavate budalama, a one koji se protiv zutila i glupila bune - licemjerima (koji to zutilo i glupilo POTAJNO citaju)... Zastrasujuce je zato sto onda nema nikakvog izlaza iz te situacije, uvaljivat cete nam zutilo i glupilo do sudnjeg dana...

Inace, dao bih ti jedan savjet: ukoliko imas dijete, nemoj ga hraniti iskljucivo pizzom, chipsom i coca-colom, ma koliko to dijete trazilo... Jednog dana ce ti biti jako krivo zbog toga, posljedice cete trpiti i ti i dijete...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 10:58   #206
Quote:
Ariston kaže: Pogledaj post
Kakav stav? Pozitivan? Dobronamjeran? Realan? Jer to jest moj stav.
Quote:
Ne, to je tržišna utakmica kakvu određujete (i zamišljate) vi - publika, a mi novinari vam pružamo ono što tražite.
Imas stav da licemjerna publika trazi smece od novina, a da vi novinari nemate druge nego im ispuniti tu zelju. To nije pozitivan stav i ne vidim zasto bi se netko s takvim stavom htio baviti novinarstvom. Zasto? Zasto bi radio za takvu publiku? Mozda to tebi opravdava zasto su novine u Hrvatskoj takve kakve jesu pa onda na kritike mozes reci "jebi ga, to ljudi zele", ali mene takvo sto naprosto deprimira.


Quote:
Daleko od toga da ja ne bih htio da su sve novine (i portali) Guardian i Wired i da je Jutarnji list svaki dan poput subotnjeg Magazina. Oh, kako bi to divan svijet bio.
A u kojem to divnom svijetu postoje Guardian i Wired? Zasto negdje postoje Guardian i Wired? Sta, u Velikoj Britaniji je publika ful inteligentna i ne klika na vijesti o kraljevskoj obitelji? A u Hrvatskoj ne postoji interes, a ako je i izrazen, to je licemjerni izraz jer svi mi zapravo zelimo vijesti o Simoni Gotovac? Malo mi je tanka ta prica.

Quote:
@Mrkva, izbor uvijek postoji i etika postoji. Uglavnom. Ja mogu odgovarati za svoju etiku i savjest, ne i za tuđu.
Sto je onda sve ovo na sto odgovaras? Opravdavas li time svoju etiku? Opravdavanje u stilu "publika ionako zeli ovakve novine" me opet dovodi do prvog pitanja - zasto se ti onda time bavis?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 11:32   #207
opet svi kontra aristona. ajmo razlaz da ne bude opet banova
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:25   #208
Natch, oprosti mi ako sam krivo informiran, nisi li ti radila u EPH? I dobila otkaz nakon što je projekt propao? Ispravi me, molim te, možda baratam krivom informacijom. Čisto da povežem neke stvari.

I još jednom oprosti, ali "pročitaj svako toliko neku knjigu, završi faks, budi pošten čovjek" i slične floskulice uputi nekome kome takve stvari uopće treba govoriti. Meni ne, hvala.

Gugenhiem, jedino što je zastrašujuće je to koliko ti vremena provodiš ispravljajući krive drine i pišući o Simoni Gotovac, a toliko te to ne zanima i toliko nisi o tome ništa čitao. I u potpunosti, po dobrom starom običaju, brkaš pojmove i izvodiš razne egzibicije s tezama. Generaliziraš, naravno, jer nitko nikoga ne proziva budalom. Iznenadio bi se koliko fakultetski obrazovanih i inteligentnih osoba prati život Simone Gotovac.

Što se licemjerja tiče, rekao sam sve u prethodnom postu. Ilustrirao primjerom. Imaš pravo to ignorirati i po na znam koji put izvlačiti stvari iz suvislog konteksta u kontekst koji tebi odgovara da bi dokazao teze koje, kao što rekoh, ne drže vodu.


Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Imas stav da licemjerna publika trazi smece od novina, a da vi novinari nemate druge nego im ispuniti tu zelju. To nije pozitivan stav i ne vidim zasto bi se netko s takvim stavom htio baviti novinarstvom. Zasto? Zasto bi radio za takvu publiku? Mozda to tebi opravdava zasto su novine u Hrvatskoj takve kakve jesu pa onda na kritike mozes reci "jebi ga, to ljudi zele", ali mene takvo sto naprosto deprimira.
Sudden Sid, imaš pogrešan stav o mom stavu. Naime, ja u realnoj, pozitivnoj i dobroj namjeri dajem publici ono što ona želi. Izbor uvijek postoji, ponavljam. S druge strane, kao što i je Natch mudro rekla, možda si dajem preveliku važnost jer je moje područje djelovanja i utjecaja (za sad) poprilično ograničeno.

Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
A u kojem to divnom svijetu postoje Guardian i Wired? Zasto negdje postoje Guardian i Wired? Sta, u Velikoj Britaniji je publika ful inteligentna i ne klika na vijesti o kraljevskoj obitelji? A u Hrvatskoj ne postoji interes, a ako je i izrazen, to je licemjerni izraz jer svi mi zapravo zelimo vijesti o Simoni Gotovac? Malo mi je tanka ta prica.
To ozbljno pitaš? VB je koliko puta veća od nas? Koliko puta razvijenija? Pa naravno da imaju dovoljno ljudi, interesa, obrazovanih i para da imaju nežute novine. S druge strane, imaju dovoljno srednjih i nižih staleža za mega žutilo poput tabloida The Sun.

Kod nas to očito ne igra. Ali veći nam je problem što većina novina ne zna jesu li žuti ili su ozbiljni. I ne pada mi na pamet da ih ja ovdje branim ili predstavljam jer se zalažem za jasnu strategiju. Nažalost, tržište govori za sebe.

To je isto kao i s kulturom u novinama. Svi bi da je ima više, a nitko je ne čita. I svi prigovaraju senzacionalističkom pristupu crne kronike, krvavim fotografijama i sl. stvarima, a opet su to najčitanije stvari. Čak i na divnom, predivnom mediju zvanom internet gdje, oh po ne znam koji put, uvijek imaš izbor što ćeš kliknuti.

Netko bi mogao zaključiti da su ovi spomenuti "svi" zapravo nekolicina ljudi na forumu.

Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Sto je onda sve ovo na sto odgovaras? Opravdavas li time svoju etiku? Opravdavanje u stilu "publika ionako zeli ovakve novine" me opet dovodi do prvog pitanja - zasto se ti onda time bavis?
Svoju etiku nemam potrebu opravdavati. S njom je sve u redu. A zašto se bavim novinarstvom, rekoh ti već, razloga je stotinu. Od onih mladenačko navino idealističkih, do onih egzistencijalno surovih. Ja tebe pitam - zašto misliš da se ovdje itko oko ičega opravdava? Predočujem ti činjenice, ti ih interpretiraš na način na koji ti odgovara.
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:29   #209
Quote:
Ariston kaže: Pogledaj post
Natch, oprosti mi ako sam krivo informiran, nisi li ti radila u EPH? I dobila otkaz nakon što je projekt propao?
ne, nisam. ja obicno ne radim u projektima koji propadaju i ne dobivam otkaze. a koji su to projekti u eph propali? i zasto?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:39   #210
Quote:
NoWa kaže: Pogledaj post
opet svi kontra aristona. ajmo razlaz da ne bude opet banova
Ne brini, ljube, dovoljno sam
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:44   #211
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
ne, nisam. ja obicno ne radim u projektima koji propadaju i ne dobivam otkaze. a koji su to projekti u eph propali? i zasto?
Ispričavam se onda, nisam te htio nepravedno optužiti. Mislio sam na nekog drugog.

Pa neki očito jesu, ajmo ne igrati tu igru skrivača. Zašto su propali? To ćeš morati pitati nekoga tko ti želi reći.
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 17:13   #212
Quote:
Ariston kaže: Pogledaj post
To ozbljno pitaš? VB je koliko puta veća od nas? Koliko puta razvijenija? Pa naravno da imaju dovoljno ljudi, interesa, obrazovanih i para da imaju nežute novine. S druge strane, imaju dovoljno srednjih i nižih staleža za mega žutilo poput tabloida The Sun.

Kod nas to očito ne igra. Ali veći nam je problem što većina novina ne zna jesu li žuti ili su ozbiljni. I ne pada mi na pamet da ih ja ovdje branim ili predstavljam jer se zalažem za jasnu strategiju. Nažalost, tržište govori za sebe.
Oke, objasnjenje za VB mi je uvjerljivo.
Medutim, ono sto mene brine nije pitanje moze li takav `ozbiljniji` casopis uspjeti nego me brine sto nitko od novinara takvo pitanje ni ne povlaci. Ne znam ni za jedan pokusaj da se naprave takve novine pa da mozemo reci - propale su. Nego, bez ispaljenog metka, "takvo je trziste". Ne znam, dosta ljudi se sad trza na pomisao da drzava kontrolira sadrzaj novina, a malo mi je cudno da novinar bez puno problema prima da komercijalni interesi u potpunosti kontroliraju sadrzaj novina. I to je cenzura svoje vrste.

Sto se tice toga je li trziste ovakvo ili onakvo, mislim da je malo pretenciozno govoriti kako nitko ne bi citao takve novine. Najlakse je reci da je publika glupa i da nema smisla pokusavati napraviti ista inteligentno. To daje osobi osjecaj intelektualne nadmoci nad `glupom masom`, a otklanja odgovornost da se napravi neki vrag.

Quote:
To je isto kao i s kulturom u novinama. Svi bi da je ima više, a nitko je ne čita. I svi prigovaraju senzacionalističkom pristupu crne kronike, krvavim fotografijama i sl. stvarima, a opet su to najčitanije stvari. Čak i na divnom, predivnom mediju zvanom internet gdje, oh po ne znam koji put, uvijek imaš izbor što ćeš kliknuti.
Odakle ti to da nitko ne cita kulturu?

Sto se ovog tice, ne mislim da vijesti iz crne kronike i vijesti o Simoni Gotovac trebaju prestati postojati. Naprosto je stvar da se ne nudi neka alternativa tome. Ni na divnom internetu nema neke alternative, barem ne hrvatske.


Quote:
Svoju etiku nemam potrebu opravdavati. S njom je sve u redu. A zašto se bavim novinarstvom, rekoh ti već, razloga je stotinu. Od onih mladenačko navino idealističkih, do onih egzistencijalno surovih. Ja tebe pitam - zašto misliš da se ovdje itko oko ičega opravdava? Predočujem ti činjenice, ti ih interpretiraš na način na koji ti odgovara.
Sve pet.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 22:41   #213
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Znam da menadzeri i marketing to vole, ali po meni je svrha postojanja novina kvalitetno informiranje, a ne gomila spama koja donosi novac. Znam, znam, nitko me ne tjera da ih citam... ali u Hrvatskoj i nema neke alternative, kao sto i sama primjecujes.
Pošto vidim da je mnogo forumaša koji dijele tvoje mišljenje, čudi me kako već nisu osnovane jedne takve novine....

Ah da, znam! Problem je u novinarima! Nema novinara koji bi se htjeli baviti takvim poslom.

Vjerojatno zato nemamo ni jeftinih automobila. Problem je naći radnike koji bi ih htjeli praviti.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 13:01   #214
Tko god kaze kako nema novinara koji bi pisali pametne i interesantne stvari laze.
Svi mladci koji izlaze sa faksa, prolaze torture. Nije im dozvoljeno da oblikuju svoj stil, a kamoli da se odluce sto zele pratiti. Kod nas se novinarstvo svelo na zutilo jer je svima doslo u glavu kako to nabija tirazu. Bilo bi sve super kad bi samo zutilo bilo trach rubrike. Zutilo je svugdje. Od Kuljisevih kolumni, do politickih clanaka u Jutarnjem.
Iskreno, Jutarnji nikad nije bio neka van prosjecna novina. No sa neke relativne zlatne sredine srozali su se u 3 pm. Sama cinjenica da su njima trachevi svugdje rasporedeni, meni je dovoljna da ga ne otvaram. Necu niti spominjat clanke koji su napisani bez imalo prethodnog istrazivanja. Opca sramota kako si ljudi dozvoljavaju samostalno zakljucivati i onda tu pamet prodavat narodu.
A raja blesava ko sta je, pusi price i guta govna sto joj se izravno pumpaju u vene iz svih nasih vecih novina.

Kao sto Nach kaze, novinarstvo je u krizi. I oni stari velikani novinarstva su imali gafove, al ovo danas je sramotno. Svaki jebeni potrcko je novinar, svakako umisljena curica je kolumnistica. Svi prodaju med i maslo pod orlova muda, spremaju si lovicu u dzepove bez dna, a narod niti nezna sto se dogada.
tachmiii is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 20:35   #215
oh, stoput prežvakani izgovori 'proizvodimo smeće jer publika to želi, a mi živimo od publike'. joj, pa ja ne znam kak itko od novinara više vjeruje u to i može reć da objavljuje/piše o simoni gotovac jer (licemjernu) publiku to, eto, zanima i to je čitano/klikano. kao, publika je bila pametna i zahjevna, ali je odjednom, preko noći, nitko ne zna kako, postala glupa i željna žutila!


budimo realni , publiku to zanima jer im to mediji nude. počeli su poglupljivati svoju publiku davno još, sad su ju zaglupili i sad joj lijepo nude samo sve više i više gluposti pritom se izgovarajući - nismo mi pali nisko, šta ćemo kad oni, eto, to traže.
a zašto su poglupili i poglupljuju publiku? i na to nije teško odgovoriti - pa vrli nam kapitalizam jako jako jako voli zaglupljene mase, potrošače, kojima se prodaju lifestylei, celebrityji, must haveovi, in&outovi. a mediji su lijepo krenuli ruku pod ruku s njim jer je i njima lakše s nezahtjevnijima.

a zašto nema ozbiljnih novina s ozbiljnim, pametnim tekstovima kojima se ne podcjenjuje čitatelj? pa to je bar lako - jer je lakše radit smeće. dođeš na posao, odradiš svoje bez previše brige i pameti i ideš doma, a na račun sjeda plaća. nitko ne očekuje nit da razmišljaš nit da si pismen, di ćeš bolje!
a kad te netko kritizira da proizvodiš smeće onda samo lijepo kažeš - ali kad se to prodaje/čita/klika, nisam ja kriv nego glupi ljudi koji to žele! ja bih baš rado pisao analize, putopise, intervjue s književnicima i sl., al kad to nitko ne bi čitao!

mislim, nisam ni ja niš bolja. ni ja ne proizvodim ništa duboko ni pametno. al si bar ne umišljam da to radim samo zato jer to glupa publika želi. radim to jer sam se sad već konformirala i tako mi je lakše.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 20:57   #216
Da ne duljim, slažem se sa svim što si napisala, Lali.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 18:12   #217
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

mislim, nisam ni ja niš bolja. ni ja ne proizvodim ništa duboko ni pametno. radim to jer sam se sad već konformirala i tako mi je lakše.
Da, vidiš - ja još nisam izgubio entuzijam u potpunosti. Valjda to ide s godinama i iskustvom?
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 09:18   #218
Inače Vukovićkin intervju s onom ženetinom koja je posjećivala svog mužića u bajbokani, optuženog u aferi Maestro, a prezentiran kao hrabra priča jedne žene, te topla storija o "zatvorskom Romeu i Juliji" je jedna od većih ljigetina, koju sam uopće imao vidjeti u novinama u zadnjih par godina. Ajmo kad će intervju s Norčevom dragom, što se čeka
__________________
Ubočeni svijet
ari peka nikkola is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 10:21   #219
Quote:
ari peka nikkola kaže: Pogledaj post
Inače Vukovićkin intervju s onom ženetinom koja je posjećivala svog mužića u bajbokani, optuženog u aferi Maestro, a prezentiran kao hrabra priča jedne žene, te topla storija o "zatvorskom Romeu i Juliji" je jedna od većih ljigetina, koju sam uopće imao vidjeti u novinama u zadnjih par godina. Ajmo kad će intervju s Norčevom dragom, što se čeka
Intervju sa zenom koja je posjecivala svog muza u zatvoru? To je aktualno, vazno, informativno...?

Djizs.

Slijedeci bi mogao biti feljton o cuvaru drzavnog pecata, o njgeovom radnom danu i svim izazovima koji taj posao nosi. Zapravo... ..kad malo bolje razmislim, taj feljton bi trebao biti pisan iz kuuta njegove zene... Zapravo sestricne... zapravo susjeda... Ali ne bilo kojeg susjeda, vec onog koji je ujedno i veliki ljubitelj postanskih maraka...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 10:30   #220
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Intervju sa zenom koja je posjecivala svog muza u zatvoru? To je aktualno, vazno, informativno...?

Djizs.

Slijedeci bi mogao biti feljton o cuvaru drzavnog pecata, o njgeovom radnom danu i svim izazovima koji taj posao nosi. Zapravo... ..kad malo bolje razmislim, taj feljton bi trebao biti pisan iz kuuta njegove zene... Zapravo sestricne... zapravo susjeda... Ali ne bilo kojeg susjeda, vec onog koji je ujedno i veliki ljubitelj postanskih maraka...
gugi, nije problem u tome. zapravo je dobra ideja ispricati zatvorsku pricu iz ugla zatvorenikove supruge ili njegove obitelji, s tim da je vjerojatno zanimljivija prica zene nekog ubojice ili sitnog kradljivca (neki ce se mudar urednik sigurno dosjetiti i natjerati malog od redakcije da pod prijetnjom otkaza nadje bivsu zenu onog skitnice koji je navodno ubio hodakicu), nego zene optuzenika u aferi maestro koji je pusten na slobodu zbog lose prikupljenih dokaza ili manjkavosti u istraznom postupku ili zakona koji su pisani tako da stite lopove.
nisam citala intervju, ali ako je istina da je objavljen, sa svrhom romantiziranja sretnog zavrsetka tuzne zivotne price novih hrvatskih bogatasa onda se s pravom mozemo pitati sto je sljedece.
ja predlazem feljton u desetak nastavaka u kojem bi rasplakani rojs ispricao svoj tegoban zivotni put od vrijednog vozaca autobusa do hrvatskog boba graditelja.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:21.