Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2005., 17:35   #81
OK, nesto malo ljudi se interesira oko ove teme, ali vjerujem da ce u slijedecih par dana biti puuuuuno vise interesenata.

Stvari se ne razvijaju bas dobro, eto upravo je Grcka objavila prve slucajeve pticje gripe kod divljih pataka, a na thailandu su pronasli i zarazene lastavice. Ako tu gadariju prenose i cvorci i laste (a cini se da prenose), onda je kompletna Evropa u deep shit.

Btw. nasih sumnjivih cvoraka iz Sesveta, pronadjeni su jos u Subotu, a shodno nasem tipicnom nacinu reagiranja na turbo bitne stvari, bit ce ispitani tek danas (Ponedjeljak) jer se valjda godpodi sa vet. faxa nije dalo preko vikenda zamarat.

Kaj se tice cjepiva, trenutno se ipak pokusava uskladistiti nesto cjepiva napravljenog na uzorku virusa koji je na Thailandu preskocio na ljude. Nema nikakvih sigurnih pokazatelja hoce li to cjepivo funkcionirati ili ne na hipotetskom mutiranom virusu koji ce izazvati pandemiju. Mozda super, najvrerovatije djelomicno, a mozda i nikako. Ak nist drugo, cjepivo bi trebao stititi od ovog oblika koji prelazi s ptica na ljude.

I jos kaj se tice cjepiva, ak sve ovo ode u katastrofu kakvom se trenutno cini da ce ispasti, just for the record, za problem pticje gripe se zna desetljecima (postoji i knjiga/film horror Stephena Kinga), a WHO urla vec brat bratu od 97 kad se pojavio H5N1. A u svijetu i dalje postoji samo 9 tvornica cjepiva, od kojih nijedna nema resurse za odmah pocet s masovnom proizvodnjim cjepiva, jer im je to dosad bilo neisplativo. Pa si vi mislite. Nadam se da ce ova panika koja ce u slijedecih par dana zavladat evropom pomaknut stvari s mrtve tocke i metnut interes kapitala nastranu. Nadam se da ce ljudima postat kristalno cisto da postoji nemala mogucnost zvijeri koja se prenosi zrakom a ubija s preko 60 %. Worst case scenario za H5N1 se nitko od virologa ne usudi ni izustit, zato jer se radi o milijardama a ne milonima.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2005., 18:17   #82
Re: Re: Re: Pticja gripa ..bojite li se?

Quote:
Ona007 kaže:
to sam cula od jednog britanca iz praga.. da tesco u pragu nudi rukavice i maske
Ako je samo to rekao, onda mozda i nije lagao...iako ja to u Tescu nisam vidio. No to sto to Tesco prodaje, ne znaci da se po Pragu nose maske. Kratko i jasno, ne nose se
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2005., 19:06   #83
Kod nas u UK samo se o tome govori.. evo upravo jos jedan program na tu temu .. koji je potvrdio isto sto je Santana napisao..

Sto meni nije jasno je : ako je vec moguce da ce pticja gripa mutirati u oblik opasan po covjecanstvo ..zasto se to nije vec dogodilo u Aziji???
S obzirom na higijenske uvjete izmedju Azije i Europe bilo bi logicno da ako je opasnost vec tolika da ce u Aziji biti puno vise oboljelih ljudi??
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2005., 19:14   #84
Quote:
energy-x kaže:
znala sam ja da ce me pticurine iz kopackog rita doci glave.

Kontam da ce slavonci prvi najebat.... i to radi Kopačkog Rita...
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2005., 22:23   #85
kažete 60%???

ma ko zna kolko se njih zarazilo pa ostalo živo, nekim blažim oblikom. baš će oni tamo u africi svaki slučaj prijavljivat
IQ500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2005., 23:59   #86
Quote:
Ona007 kaže:
Kod nas u UK samo se o tome govori.. evo upravo jos jedan program na tu temu .. koji je potvrdio isto sto je Santana napisao..

Sto meni nije jasno je : ako je vec moguce da ce pticja gripa mutirati u oblik opasan po covjecanstvo ..zasto se to nije vec dogodilo u Aziji???
S obzirom na higijenske uvjete izmedju Azije i Europe bilo bi logicno da ako je opasnost vec tolika da ce u Aziji biti puno vise oboljelih ljudi??
Ko kaze da nije? Spanjolska gripa (koja se tak zove jer su spanjolci najmanje skrivali razmjer epidemije, pa se stekao dojam da samo tamo ljudi umiru), je bila pticja gripa, koja je, prema najnovijim istrazivanjima, skocila ravno s ptica na covjeka. Slijedece dvije pandemije, u 50ti i 60tim su takodjer pticje gripe, a za sve tri se vjeruje da su "preskocile" na covjeka i krenule iz Azije. Ovaj najnoviji opasni lanac (H5N1) je vec pronasao nacin da prijedje s ptice na covjeka, a i s covjeka na covjeka (mada jos ne lagan nacin) takodjer u Aziji. Vjerovatno ce u Aziji uspjeti i savladati tu zadnju prepreku da postane stvarno zaheban.

Ono kaj je bitno naglasit je da gripa brzo ali i kaoticno mutira, tako se ama bas nista ne moze predvidjeti. Ono kaj je problematicno je da virus brzim sirenjem preko ptica selica, dobiva zapravo sve veci playground, sve vece mogucnosti susretanja s ljudima, a samim tim i sve brzu mogucnost kombinatorike da "pogodi" mutaciju koja mu omogucava laki prelazak s covjeka na covjeka. Moram naglasit da se vec par mjeseci pojavljuju glasine da Kina (po obicaju) nekog vraga krije, pa se cak ne iskljucuje mogucnost da se tamo vec debelo bore protiv h2h virusa.

Kaj se tice higijenskih uvjeta etc, Azijci se bore s tom posasti od '97, i tamo je senzibilitet i oprez na puno vecem nivou nego kod nas. Mene je vise frka nasih (a i Srpskih, BiH, Turskih, Makedonskih) malih poljoprivrednika koji jos nemaju pojma kaj se moze desiti s njihovim kokicama koje mirno pasu po dvoristu. Danas je na TV jedan veterinar mrtav-hladan rekao da mu patke u Kopackom ritu izgledaju zdravo, a neke vrste divljih pataka su poznate kao vektori, tj. nosioci virusa koji ne obolijevaju.

Sto se tice smrtnosti, vjerovatno je da nece biti na 60 % nivou kad prijedje na ljude, jer je mutiranje gripe obicno tako kaoticno da kad uspije pogodit formulu za h2h transmisiju, obicno si uspije shebat i patogenost, tako da su najcesce manje smrtonosni kad konacno prijedju na ljude. No stoji da je od PRIJAVLJENIH slucajeva, koji su se u bolnicu javljali u rasponu od 3-7 dana od pocetka tegoba, gotovo 70 % umrlo (bilo lijeceni ili nelijeceni antiviralnim lijekovima, prakticno bez razlike). Koliko je ljudi imalo teskoce pa ih prebolilo doma, nemam pojma ni ja a bome ni WHO.

Od dobrih vijesti, digla se hebacka prasina u EU i US i sve prsti od subvencija i istrazivanja i novih cjepiva i novih lijekova. Peramivir, jos u testiranju, radi na slicnom principu kao Tamiflu (sto me ne odusevljava previse), a dobiva se injekcijom. Tvrde da je znatno (12 puta) jeftiniji, i da mogu godisnje napraviti 120 mil. doza. Vidjet cemo.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 00:07   #87
Quote:
Kesten kaže:
Da razjasnim, ja stvarno želim saznati podatke o ptičjoj gripi

Ima li to ikakve veze s običnom gripom? Na tu sam više-manje imun.

Na koje se načine ptičja gripa prenosi na ljude?
ja cu ti objasniti: pticja gripa opasna je za ljude SAMO ako se njen virus spoji s virusom OBICNE gripe i onda zajedno mutiraju u novi, dosad nepoznati smrtonosni virus, za koji se nadamo da nije vec, greskom, naravno, proizveden u nekom od svjetskih laboratorija...dakle, nema nikakve realne opasnosti i stvara se umjetna panika, vjerojatno kako bi se poklalo sto vise peradi i tako digla cijena istoj u zapadnim zemljama...inace, lijecnici kazu da se isplati cijepiti protiv obicne gripe, jer da ce ti onda teze mutirati ako te napadne pticja
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 00:32   #88
Quote:
Santana kaže:
Ko kaze da nije? Spanjolska gripa (koja se tak zove jer su spanjolci najmanje skrivali razmjer epidemije, pa se stekao dojam da samo tamo ljudi umiru), je bila pticja gripa, koja je, prema najnovijim istrazivanjima, skocila ravno s ptica na covjeka. Slijedece dvije pandemije, u 50ti i 60tim su takodjer pticje gripe, a za sve tri se vjeruje da su "preskocile" na covjeka i krenule iz Azije. Ovaj najnoviji opasni lanac (H5N1) je vec pronasao nacin da prijedje s ptice na covjeka, a i s covjeka na covjeka (mada jos ne lagan nacin) takodjer u Aziji. Vjerovatno ce u Aziji uspjeti i savladati tu zadnju prepreku da postane stvarno zaheban.

Ono kaj je bitno naglasit je da gripa brzo ali i kaoticno mutira, tako se ama bas nista ne moze predvidjeti. Ono kaj je problematicno je da virus brzim sirenjem preko ptica selica, dobiva zapravo sve veci playground, sve vece mogucnosti susretanja s ljudima, a samim tim i sve brzu mogucnost kombinatorike da "pogodi" mutaciju koja mu omogucava laki prelazak s covjeka na covjeka. Moram naglasit da se vec par mjeseci pojavljuju glasine da Kina (po obicaju) nekog vraga krije, pa se cak ne iskljucuje mogucnost da se tamo vec debelo bore protiv h2h virusa.

Kaj se tice higijenskih uvjeta etc, Azijci se bore s tom posasti od '97, i tamo je senzibilitet i oprez na puno vecem nivou nego kod nas. Mene je vise frka nasih (a i Srpskih, BiH, Turskih, Makedonskih) malih poljoprivrednika koji jos nemaju pojma kaj se moze desiti s njihovim kokicama koje mirno pasu po dvoristu. Danas je na TV jedan veterinar mrtav-hladan rekao da mu patke u Kopackom ritu izgledaju zdravo, a neke vrste divljih pataka su poznate kao vektori, tj. nosioci virusa koji ne obolijevaju.

Sto se tice smrtnosti, vjerovatno je da nece biti na 60 % nivou kad prijedje na ljude, jer je mutiranje gripe obicno tako kaoticno da kad uspije pogodit formulu za h2h transmisiju, obicno si uspije shebat i patogenost, tako da su najcesce manje smrtonosni kad konacno prijedju na ljude. No stoji da je od PRIJAVLJENIH slucajeva, koji su se u bolnicu javljali u rasponu od 3-7 dana od pocetka tegoba, gotovo 70 % umrlo (bilo lijeceni ili nelijeceni antiviralnim lijekovima, prakticno bez razlike). Koliko je ljudi imalo teskoce pa ih prebolilo doma, nemam pojma ni ja a bome ni WHO.

Od dobrih vijesti, digla se hebacka prasina u EU i US i sve prsti od subvencija i istrazivanja i novih cjepiva i novih lijekova. Peramivir, jos u testiranju, radi na slicnom principu kao Tamiflu (sto me ne odusevljava previse), a dobiva se injekcijom. Tvrde da je znatno (12 puta) jeftiniji, i da mogu godisnje napraviti 120 mil. doza. Vidjet cemo.
Kazu da Turci kriju kokosi i ne daju ih ubit..
U Grka je bio samo jedan slucaj..
Ja cu se osjecat uplaseno jedino kad ( i ako) pocne brzo prelazit s covjeka na covjeka.
Ovako jos smo u fazi majke koja place nad sudbionm nerodjenog djeteta.. osim ako se od nas nesto krije.. naravno i to je moguce..
Nego nije li kod nas bio i outbrake variole vere negdje 70tih ( koji stvarno prelazi s cojeka na covjeka) pa se i to brzo ugushilo?
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 00:36   #89
Quote:
Natch kaže:
onda zajedno mutiraju u novi, dosad nepoznati smrtonosni virus, za koji se nadamo da nije vec, greskom, naravno, proizveden u nekom od svjetskih laboratorija...
na ovome se radlio u kanadi proslo ljeto i testirano je na zivotinjama..neda mi se sad trazit link..
ja kad sam to citala pomislila sam odmah da im je virus 'pobjegao' i mutirao u nesto drugo..


Quote:
Natch kaže:vjerojatno kako bi se poklalo sto vise peradi i tako digla cijena istoj u zapadnim zemljama...
natch ..pticja gripa nadjena je i kod macaka i kod svinja..a sumnja se i na pse..
pogledaj plivinu web stranicu na ovu temu

evo ovo iz kanade

datum: 12/2004

The researchers, from the influenza branch of the Centers for Disease Control in Atlanta, will mate H5N1 and human flu viruses in a process known as reassortment. Viable offspring will be tested in animals thought to be good surrogates for humans, to see if the viruses can infect, can be transmitted easily from infected animals to healthy ones and to note the severity of disease each provokes. In other words, the CDC researchers will be deliberately engineering viruses of pandemic potential. It's high-risk but crucial work, the influenza community insists
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown

Zadnje uređivanje Ona007 : 18.10.2005. at 01:16.
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 01:03   #90
U jugi smo kolko se sjecam imali Variolu major, koja je uspjesno ugusena karantenom u bolnici u kojoj se pojavila. Srecom. Variola je zarazna i zrakom, ali nesto manje od gripe. Dodatni problem s pticjom gripom je da po indikacijama slici i na obicnu prehladu i na obicnu gripu, sto joj omogucava potencijalno veliko i neprimjeceno sirenje za vrijeme inkubacijskog perioda i prvog stadija bolesti. Kazem, sve je puno jasnije ako se procita ponesto o 1918toj, zadnjoj dokumentiranoj original pticja gripa->ljudi pandemiji. Kad se i ako H5N1 pocne lagano prenositi s ljudi na ljude, bit ce debelo prekasno. Trenutno uspijeva prijeci, cak imaju dokumentirane i clustere (vise ljudi zarazeno od jednog bolesnika), no trenutno nema dokumetiran niz do treceg (prvi bolesnik zarazio drugog, a onda drugi bolesnik zarazio treceg; izgleda da prestane biti zarazan kod drugog covjeka u lancu). Uglavnom, mrcina je vrlo blizu, a koliko ce mu trebati, ne zna se (jer se nezna tocno stanje i tocni periodi "zrenja" bolesti kod zadnje epidemije).

I, ovaj put, nema mjesta za teorije zavjere; pticja gripa nije proizvod laboratorija, vec pi.zdarija koja je latentno cijelo vrijeme medju nama, koja udari cca 3 puta po stoljecu, a koja je katastroficna cca 1 u sto godina. Sve fino dokumentirano, svi relevantni znaju za to, i svi lijepo pustaju da pocne sra.nje pa je onda ziva panika. Danas se uz dovoljno ulaganja moze od pticje gripe (a i vecine ostalih virusnih gadarija) napraviti isto kaj se napravilo s Variolom; istrijebiti ih. Jedino kaj sve do sad to ocito nije bilo dovoljno isplativo.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 08:57   #91
Santana, a što po tebi može napraviti običan čovjek, na našim prostorima, da se koliko-toliko zaštiti?

Kloniti se prostora gdje obitava perad, ptice....
Smanjiti na što manju mjeru muvanje po napučeni prostorima...
Cijepiti se od gripe....
Jesti zdravo....
Nositi maske preko usta i nosa....jerbo ne širi se kapljično-nego aerobno...
Imati upaljene aroma lampice u stanovima....
Moliti Boga da bude što jača zima...

Kaj se tiče što manjeg kontakta sa svime što leti ili pokušava letjeti - a kaj bumo s golubovima, s pokenjanim balkonima....(kaj recimo mene ono ful jebe jerbo imam dva predivna balkona, ali kako sam zadnji kat-pod strehom, moš misliti koliko beštija kenja po mojim balkonima). Kako NE udahnuti? Ne otvarati prozore????? Staviti plahte na prozore?????? Kaj??

Nego, svi bumo lijepo hodali s posla i na posao, jerbo u tramvaj-niti mrtav. Odnosno, ak uđeš u tramvaj-ondak si mrtav, s malom zadrškom.
A o prigradskim vlakovima (gdje sam ja opet glavni lik priče ) da i ne govorim. Svakog jutra krene seoba naroda od Safskog Marofa prema Zagrebu...a od ljudi prisutnih u vlaku 90% ima mala gospodarska domaćinstva sa picekima, kokama, patkicama, purekima...... Kaj s time????
Ja bum morala biti jako, jako, JAAAAAAAKOOOOO dobra i nagovoriti dragoga da prvo mene vozi na posao, pa onda sebe...recimo.....JOJ, NADAM SE DA ČITA OVO

Mnda.....cjepiti se od gripe. jebiga, i mene je laganini (lažem) ulovila frka...i ja bum ove godine, po prvi puta, cijepila i sineka i sebe.
Bemu, a kaj da radim s Micekom??????? Kažu-pronašli beštiju i na mačkama, pesima, pajcekima.....

Dobru stranu priče vidim u povećanoj konzumaciji češnjaka...ljudi dragi, ja ga tak volim da bi ga i u kolače stavljala
Daklem ojačati imunitet s već dobro poznatim namirnicama, vitaminima....a smanjiti unos onoga što nam oslabljuje imunitet (šećer, mlijeko i mliječni proizvodi, brašnasti proizvodi, alkohol...)
Navaliti na špek i češnjak...

Pošto se širi aerobno - maske preko nosa i ustiju fakat bi mogle pomoći....
A i eterična ulja, koja lagano hlape u aromalampicama, mogla bi biti od pomoći jerbo kokaju beštije po zraku...
U klimatiziranim prostorima a) gasiti klimu/grijanje b)čistiti i čistiti i čistiti filtere...

Još bumo sretni kaj nema dosta plina i kaj bu restrikcije ak krene žešća zima - naime virus je osjetljiv na visoke temperature-koknu ga, a na niskima mu baš nije do vrludanja..

Iz svega ovoga zaključujem: najbolje je ostati doma, ugasiti grijanje, jesti špek i luk, što manje luftati i što više se jebavati...
Ovo s jebavanjem - baš i nemam nekaj kaj bi u svrhe preventive potvrdilo pojačanu količinu jebavanja....ali miša mu, kaj drugo raditi u takvim situacijama nego...jelte...pronaći nekaj kaj te veseli unutar tvoja četiri zida
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 09:52   #92
Trenutno nema neke velike realne opasnosti za siru populaciju, statisticki gledano, sanse da je poberes od ptica su tu negdje ko i sanse da dobijes na lotu. Mozda cak i manje. No to je trenutno, zato kaj zasad virus zapravo poprilicno tesko prelazi s ptica na covjeka, a onda jos nesto teze s covjeka na covjeka. Izmet ptica je opasan jer se spekulira da se virus moze siriti aerobno (udahnuti) iz osusenog izmeta.

To je, dakle, trenutno stanje. Virus jos uvijek ima dosta problema s prelaskom s ptica na ljude, a jos vise s ljudi na ljude.

Kad virus mutira, e onda je sasma druga prica, i nema bas previse recepata za zastitu (kao i kod obicne gripe).

Maske sluze vise manje kao ukras i psiholoska pomoc, naime, ne sprecavaju udisanje virusa, jer je tak mali da prakticno nebi mogli disat da maska ima tako gust filter. Maske su dobra zastita ak ih nose oni koji vec imaju bolestinu, jer onda sprjecavaju da pljuju po ostalima dok kaslju.

Bilo bi dobro imat zalihicu lijekova, zlu ne trebalo. Antibiotici, painkilleri, Tamiflu i Relenza i Vira 38 vjerovatno ne pomazu previse, ali i ne odmazu, pa nije na odmet ni njih imat.

Kaj se tice cesnjaka i inog imunitetskog pojacavanja, situacija je li-la. Naime, rekoh vec da od takvih virusa koje nas imunosustav uopce ne pozna (tipa 1918ta i Spanjolka) umiru zacudjujuce zdravi i jaki ljudi (20-40 god) kod kojih je imunosustav prejak, pa podivlja i cak ubrza probleme. Znaci, obicna gripa, jak imunitet je veliki plus, ovaj novi virus (koji imunosustav ne prepozna na vrijeme) jak imunitet je vjerovatno cak veliki minus.

Trebalo bi se cjepnut protiv obicne gripe. Trenutno se nezna previse, al postoje neka istrazivanja koja pokazuju da bi cijepljenje protiv obicne gripe (ovo standardno na tri pretpostavljena moguca tipa obicne gripe koji bi trebali harat kod nas) moglo imunosusavu pomoc u ranon prepoznavanju ovog hipotetskog novog virusa. Od njega u Aziju uglavnom umiru djeca i mladi, kod starijih nesto pomaze, al se nezna tocno sto, vjeruje se da su stariji prelezali neku gripu koja ostavlja bar malu pocetnu prednost imunosustavu prilikom ulaska ovog novog virusa.

Ostajanje doma u zatvorenom prostoru zapravo ne dolazi u obzir; gripa nije jednokratna posast koje ce biti tjedan ili dva, obicno dolazi u nekoliko valova (prvi relativno slab, drugi je obicno killer, jer virus do tad dodatno mutira u jaci oblik, i treci nesto slabiji), cijela prica najcesce traje izmedju godinu, godinu i pol (Spanjoljka je netragom nestala kroz 18 mjeseci). Tesko da ce itko moc biti izoliran godinu i pol.

Najveca sansa je u tome da se pronadje cjepivo i da se pojacaju proizvodni kapaciteti. Ili da se pronadje neki ucinkovit lijek. Sto ce se s ovom medijskom pompom i dogoditi, ak nas virus postedi jos malo i ne mutira u nekaj zahebanu u slijedecih 5-6 mjeseci.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 10:44   #93
Uh, ja se definitivno cijepim ove godine, makar nisam imala gripu sigurno 7-8god i nisam se cijepila...
A strah me jer mi doma imamo dosta peradi... Za koji tjedan počinjem nositi one maske, boli me briga. Oću zaradit prvu plaću pa mogu u miru umrijeti
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 10:50   #94
Quote:
deatwin kaže:
A i eterična ulja, koja lagano hlape u aromalampicama, mogla bi biti od pomoći jerbo kokaju beštije po zraku...
Sta su to aromalampice i gdje se to moze nabaviti?

Inace, izgleda da se pticija gripa pojavila i kod nas u BiH! U kasarni Grmec u Bihacu je nadjen veci broj uginulih ptica. Zdravstveno osoblje jos nije izaslo na teren iz nekih nebuloznih razloga, nesto u vezi toga sto je rijec o vojnom objektu.
Posjetioc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 10:57   #95
Quote:
Santana kaže:
Antibiotici, painkilleri, Tamiflu i Relenza i Vira 38 vjerovatno ne pomazu previse
Kakve veze imaju antibiotici sa virusom gripe? ili bilo kojim virusom, for that matter?

Ne pisati ovakve bedastoce, jerbo su ljudi skloni svasta vjerovati, pa ce poceti piti antibiotike koji im stoje u ladicama od kad su imali anginu u 8. mjesecu 2001. A to ne da nije korisno, nego je izrazito stetno!!!

Nikome nije potreno ni u kojem slucaju raditi zalihu antibiotika!!!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 11:06   #96
Quote:
kemik kaže:
Kakve veze imaju antibiotici sa virusom gripe? ili bilo kojim virusom, for that matter?

Ne pisati ovakve bedastoce, jerbo su ljudi skloni svasta vjerovati, pa ce poceti piti antibiotike koji im stoje u ladicama od kad su imali anginu u 8. mjesecu 2001. A to ne da nije korisno, nego je izrazito stetno!!!

Nikome nije potreno ni u kojem slucaju raditi zalihu antibiotika!!!
Slazem se s ovim..ali cesto se dogodi da se neka gripa pojavi kao virusna a zatim razvije u kombinaciju virusne i bakterijske.. sto izaziva opcu slabost organizma koji se u isto vrijeme bori i sa virusom i sa bakterijom..
antibiotici bi trebali biti uzimani samo za ovaj slucaj.. tj ako se zbog slabosti organizma napadnutog virusom u cijelu pricu uvuce i bakterija..
naravno, antibiotici se ne bi trebali uzimati bez odobrenja lijecnika..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 12:54   #97
Quote:
kemik kaže:
Kakve veze imaju antibiotici sa virusom gripe? ili bilo kojim virusom, for that matter?

Ne pisati ovakve bedastoce, jerbo su ljudi skloni svasta vjerovati, pa ce poceti piti antibiotike koji im stoje u ladicama od kad su imali anginu u 8. mjesecu 2001. A to ne da nije korisno, nego je izrazito stetno!!!

Nikome nije potreno ni u kojem slucaju raditi zalihu antibiotika!!!
Antibiotici nemaju ama bas nikakve veze s virusima kao takvima, no ono kako obicna gripa ubija jako mladu i jako staru populaciju je preko sekundarne bakterijske infekcije koja napadne pluca (umru od pneumonije) a koja se razvije kad je imunosustav oslabljen gripom. Kod takvih se osoba najcesce preventivno daju antibiotici u ranoj fazi bolesti, da bi se izbjegle moguce komplikacije.

Antibiotike (a ni antivirusne lijekove, a ni ostale lijekove) NIKAD netreba uzimati po vlastitom nahodjenju, nego u savjetu s lijecnikom, zato sto osim kaj imaju i nezeljenih posljedica, nestrucno uzimanje moze stvoriti bakterije i/ili viruse imune na lijek. Dakle NE SAMI UZIMATI LIJEKOVE! Osim u extremnim slucajevima. O kojima i govorim. Sve ovo kaj govorim o opasnosti se odnosi ISKLJUCIVO na potencijalni i hipotetski lako prenosivi ljudski virus nastao iz H5N1 lanca pticje gripe. Kao sto je bio onaj 1918, o cemu vas sve ponovo molim da malo istrazite, cisto da steknete dojam o cemu se tocno radi. Ako (ili kada, kako voli u zadnje vrijeme govoriti ekipa iz WHO-a) takav slican ono pravo pukne, realno je za ocekivati da ce zdravstveni sustav biti pretrpan, i da bas nece svatko moci dobiti adekvatnu zdravstvenu njegu i podrsku. Dakle, ako nakon vlastitog istrazivanja (a nikako ne nakon necijeg nagovora) smatrate da postoji opasnost od takve pandemije, sami odlucite kakve cete mjere poduzeti i dali cete ista imati pri ruci. Ja sam samo naveo dio stvari koji bi eventualno mogao biti koristan, your mileage may vary. Stvari se mijenjaju iz dana u dan, postoji velika mogucnost da ce sve ovo skupa izgledati smijesno za koji mjesec, ako izadje neki novi lijek, ili ako virus krene u smjeru onog blagog oblika koji je prisutan u Vijetnamu.

Trenutno, u ovom trenutku i s ovim stadijem virusa, nema nikakvog razloga za paniku, jer nema prakticno ama bas nikakve sanse da ga dobijete, osim ako imate nevjerovatno losu karmu. A onda cete biti jedan od dva-tri izolirana slucaja, i dobit bolnicku njegu o kakvoj niste mogli ni sanjati. No ima razloga za oprez i dobro informiranje o svemu.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 13:41   #98
gle, santana, ti si napisao nekoliko nevjerojatno kompetentnih i opseznih postova o pticjoj gripi. time si zauzeo poziciju autoriteta na ovom forumu, jer si ozbiljno napisao nesto, dao si si truda i ljudi te (ukljucujuci i mene) ozbiljno shvacaju, prihvacajuci tvoje savjete.
Jedan od tih savjeta je da treba imati "zalihicu lijekova, ukljucujuci antibiotike". Ono sto ja hocu reci je da za normalnu osobu u Hrvatskoj apsolutno nije potrebno da kod kuce ima zalihicu antibiotika, cak stovise, smatram to stetnim kako za pojedinca tako i za zdravstveni sustav (koji je ionako na klimavim nogama). Naravno da je opasnost od sekundarnih infekata kod organizama zarazenih gripom povecana, ali je isto tako opasnost do koje dolazi zbog nekontroliranog i nepotrebnog uzimanja antibiotika stvarna...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 14:06   #99
Quote:
kemik kaže:
gle, santana, ti si napisao nekoliko nevjerojatno kompetentnih i opseznih postova o pticjoj gripi. time si zauzeo poziciju autoriteta na ovom forumu, jer si ozbiljno napisao nesto, dao si si truda i ljudi te (ukljucujuci i mene) ozbiljno shvacaju, prihvacajuci tvoje savjete.
Jedan od tih savjeta je da treba imati "zalihicu lijekova, ukljucujuci antibiotike". Ono sto ja hocu reci je da za normalnu osobu u Hrvatskoj apsolutno nije potrebno da kod kuce ima zalihicu antibiotika, cak stovise, smatram to stetnim kako za pojedinca tako i za zdravstveni sustav (koji je ionako na klimavim nogama). Naravno da je opasnost od sekundarnih infekata kod organizama zarazenih gripom povecana, ali je isto tako opasnost do koje dolazi zbog nekontroliranog i nepotrebnog uzimanja antibiotika stvarna...
Disclaimer.
Ja nisam nikakav stvarni autoritet sto se tice gripe, pticje ili bilo koje druge, a ni sto se tice drugih bolesti. Sve informacije koje sam dao ovdje su dostupne na netu za bilo koga kog to zanima. Kao sto sam rekao u proslom postu, nemojte ko ovce slusati nikoga, danas stvarno postoji mogucnost da se covjek kvalitetno informira i za bar neke stvari sam odluci. Nemojte biti lijeni pa ne potrosit par sati informirajuci se iz raznih izvora, da bi znali vagnut svoje opcije.


O antibioticima (a i drugim ljekovima). Stvar je prilicno komplicirana, jer treba tocno znati koji su efikasni za kaj, i koje necije tijelo podnosi ili ne. Naglasavam, ukoliko znate sto radite (a vecina ljudi nezna, vidi gore "informiranje") i ukoliko ih odlucite imati pri ruci, imajte u vidu da ih AMA BAS NIKAD ne uzimate sami, osim i isklucivo u situaciji turbo katastrofe, tipa potresa, udara meteora, ili epidemije biblijskih razmjera, gdje su svi drugi nacini dobivanja lijecnicke pomoci ili nabave lijekova iskljuceni. Trenutno ni blizu nije takva situacija. Ni blizu. Ako ih ikad osjetite potrebu da ih imate, tretirajte ih kao, neznam, komad oruzja koji drzite u kuci samo za koristenje u izuzetno extremnim prilikama, zato kaj nestrucno baratanje antibioticima moze biti slicno kobno.

Kaj se tice informiranja, pocnite eventualno s ovim
http://www.foreignaffairs.org/200507...-pandemic.html

a ako vas zainteresire, ostatak potrazite sami, ili cu postat ja ako diskusija krene i bude interesa. Rekoh, trenutno nema mjesta za paniku, ali ne skodi znati koje su covjeku opcije.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 14:08   #100
rijetko pametan forumas, ovaj santana...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.