Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2005., 09:39   #1
Cink kao suplement prehrani

Nedavno sam zbog gripe počeo uzimati cink. Gripa prošla za par dana, sve pet, ali pošto nisam potrošio sve tablete i dalje pijem jednu do dvije dnevno.

Čitam o pozitivnim učincima da povećava osjet okusa, ljepša koža i kosa, jača reproduktivni sustav i poboljšava kratkotrajno pamćenje i pozornost. Upravo to mi se i događa otkad ga pijem, ful sam koncentriran, pun energije, ko Supermen. Osjećam se fenomenalno.

E sad, postoje i negativne strane prekomjernog uzimanja. Slabljenje imuno sustava, mučnina, glavobolje, povraćanje, manjak vode u organizmu, bolovi u želucu, loša koordinacija mišića, umor i prestanak rada bubrega.

Pa sam se malo zamislio.

Jel imao neko osobno negativna iskustva s cinkom? Kolika bi bila prevelika količina i predugi vremenski period uzimanja? Jer kakti da se kod muškaraca višak izlučuje sjemenom, a to barem nije problem.
__________________
Nemoj se igrati sa srcem žene, ono je samo jedno. Rađe se igraj sa sisama, njih su dvije...
dr_jekyll is offline  
Old 10.03.2005., 00:11   #2
Re: Cink kao suplement prehrani

Quote:
dr_jekyll kaže:
Nedavno sam zbog gripe počeo uzimati cink. Gripa prošla za par dana, sve pet, ali pošto nisam potrošio sve tablete i dalje pijem jednu do dvije dnevno.

Čitam o pozitivnim učincima da povećava osjet okusa, ljepša koža i kosa, jača reproduktivni sustav i poboljšava kratkotrajno pamćenje i pozornost. Upravo to mi se i događa otkad ga pijem, ful sam koncentriran, pun energije, ko Supermen. Osjećam se fenomenalno.

E sad, postoje i negativne strane prekomjernog uzimanja. Slabljenje imuno sustava, mučnina, glavobolje, povraćanje, manjak vode u organizmu, bolovi u želucu, loša koordinacija mišića, umor i prestanak rada bubrega.

Pa sam se malo zamislio.

Jel imao neko osobno negativna iskustva s cinkom? Kolika bi bila prevelika količina i predugi vremenski period uzimanja? Jer kakti da se kod muškaraca višak izlučuje sjemenom, a to barem nije problem.
Cink je jako važan za sve žlijezde s unutarnim izlučivanjem. Kod muškaraca naročito za prostatu.
J-C is offline  
Old 11.03.2005., 09:34   #3
pa neželjene nuspojave su kod prekomjernog uzimanja, znači jednostavno ne uzimaj cink iznad preporučene dnevne doze koja piše na kutiji.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Old 20.03.2005., 17:06   #4
kupila sam si cink sad kad sam se razbolila, ali meni to ništa ne pomaže
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Old 20.03.2005., 17:17   #5
Cink bi (posebno u kombinaciji sa Vit C) trebao poboljšavat a ne slabit imunitet. Dokazano je da cink i Vit C skraćuju vrijeme trajanja prehlade za 20-30%.
Laganini is offline  
Old 20.03.2005., 18:39   #6
Quote:
Laganini kaže:
Cink bi (posebno u kombinaciji sa Vit C) trebao poboljšavat a ne slabit imunitet. Dokazano je da cink i Vit C skraćuju vrijeme trajanja prehlade za 20-30%.
slažem se sa laganinijem i sa "J-C" ...
cink je potreban za zdravlje reproduktivnog i imunološkog sustava i popravak i obnavljanje tkiva ...
MacGregor is offline  
Old 22.03.2005., 17:58   #7
Siguran sam da cink podize imunitet.
Porteklu zimu,niti sam bio prehladjen,niti gripozan,mislim najvise zahvaljujuci kombinaciji Zn + A,C,E u sumecim tabletama.
Inace,ranije sam bio vrlo osjetljiv.Bilo je dovoljno i par kapi kise da me uhvati,i ja vec bolestan.

Vidio sam da postoje tablete Zn i za kozu i kosu,pa me interesira kakva je razlika od onih koje podizu imunitet.
Jeremijajooj is offline  
Old 01.04.2005., 00:01   #8
Quote:
Jeremijajooj kaže:

Vidio sam da postoje tablete Zn i za kozu i kosu,pa me interesira kakva je razlika od onih koje podizu imunitet.
nema razlike, cink osim što potiče proliferaciju T i B limfocita (to mu je zaštitna imunološka funkcija) sudjeluje u procesu keratinizacije kože, kose i noktiju


raličite tablete? vjerojatno različiti proizvođači reklamiraju različite učinke cinka, on je isti u svima
cyra is offline  
Old 01.04.2005., 14:01   #9
Cinka ima dosta i u suncokretovim i bučinim košticama, gljivama, kvascu...
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Old 02.04.2005., 15:06   #10
Ukupna količina cinka u organizmu čovjeka iznosi 1400-2400 mg, tj. dva puta manje od sadržaja željeza, 10-15 puta više od sadržaja bakra i 100 puta više od količine mangana. Velika količina cinka nalazi se u hipofizi, pankresu, mrežnjači oka, spolnim žlijezdama, jetri, skeletu, niktima i kosi.

Cink se u krvi uglavnom nalazi u eritrocitima-do 80%, a unutar ćelija je u jezgru i mitohondrijima. u koštanom tkivu je sadržano do 20 % ukupne količine cinka, pri tome je brzina ugranje cinka u koštano tkivo veća nego kod kalcijuma, u kostima se cink zadržava duže nego u mekom tkivu.

Funkcija cinka u organizmu:
-Dioba i rast ćelija, regeneracija tkiva, naročito kalogenih vlakana i skeleta.
-neophodan je za normalno funkcioniranje hipofize, prostate, spolnih žlijezda,.
-normalizira razmjenu masti i sprečava masnu degeneraciju jetre.
-neophodan u je procesu stvaranja krvi
-održava i poboljšava vid
-predstavlja strukturni element epitelnih ćelija sluzokože, naročito u usnoj šupljini, koži, kosi i noktima.
-neophodan je za normalni razvoj koštanog skeleta
-neophodan je za normalan rast kože.

Biocink ima vrlo važnu biokemijsku ulogu u organizmu. Cink je element molekularne strukture preko 80 poznatih enzima i učestvuje u regulaciji aktivnosti preko 200 enzimskih sistema. Nalazi se u sastavu niza najvažnijih fermenata, hormona i vitamina, tj. praktično obezbjeđuje osnovne životne procese u ćelijama, organima i tkivu.


Nedostatak cinka u dnevnom obroku izaziva ozbiljne poremećaje u organizmu čovjeka:
-naglo zaustavlja rast (patuljast rast).
-poremećeno formiranje kožnog omotača: preterana suhoća i osjetljivost kože, sklonost ka alergijskim oboljenjima, ekceme, različiti osipi na licu i udovima, čirevi na koži.
-poremećaj rasta kose i oboljenje noktiju.
-smanjena pažnja i slabo pamćenje.
različiti poremećaji seksualnih funkcija, koji dovode do steriliteta.
-prostatis i adenom prostate.
-prijevremen porođaj i rođenje slabe djece s nedovoljnom tjelesnom težinom.
-oštećenje velikog mozga: psihički poremećaj, (apatija, depresija, pomućena svijest, pojačani simptomi šizofrenije, epilepsija), neuralgični poremećaji.
-poremećaj u zgrušavanju krvi.
-hemolitička anemija.

Osobe koje treba dodatno da unose cink su: vegeterijanci, osobe preko 55godina, djeca predškolskog uzrasta, osobe koje boluju od teških kroničnih oboljenja, koje konzumiraju alkohol i narkotike, kod dugotrajnih stresova.

Najčešći simptomi kod nedostatka cinka su:
-slaba seksualna aktivnost kod muškaraca
-pogoršanje vida
-česte prehlade
-gubitak apetita
-lomljenje kostiju i krhkost noktiju
-poremećaj razmjene masti
-slabo zarastanje rana
-bolest srca
-poremećaj nervnog sistema
-alergija na hranu
-sindrom kroničnog umora
-osteoporoza.

Koristi se:
-u periodu spolonog sazrijevanja dječaka
-kod muškog i ženskog steriliteta
-u cilju povećanja imuniteta
-u preventivne svrhe
-kod kožnih oboljenja
-kod poremećaja balansa šećera
-kod oboljenja gastroinstetinalnog trakta, jetre, bubrega.
-kod žena u klimakteriju
-za normalizaciju tjelesne težine.
J-C is offline  
Old 13.04.2005., 00:44   #11
Zna li neko koliko se najduze smije uzimati cink u vidu tableta?...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Old 13.04.2005., 10:11   #12
Quote:
Jedna Tanja kaže:
Zna li neko koliko se najduze smije uzimati cink u vidu tableta?...
odi na www.coner.hr na forum pa pitaj magistre... mislim da su one najkompetentnije za to
tepsija is offline  
Old 15.04.2005., 09:30   #13
Preporučeni dnevni unos (RDA) za zdravu odraslu ženu je 12 mg, a za zdravog odraslog muškarca 15 mg. Uravnoteženom prehranom s dnevno unosi 8,6 - 14 mg cinka. Prirodni izvori su: oštrige, govedina, rakovi, puretina, tuna, iznutrice, pivski kvasac, soja, sjemenke bundeve, sir, grašak.
Povećani unos cinka može izazvati iritaciju želuca i povraćanje, što je osobito izraženo kod oralne terapije s cinkovim sulfatom koji prelazi u korozivni cinkov klorid. Gornja granica sigurnog uzimanja cinka je 150 mg na dan. Povećani unos može dovesti do povišenja ukupnog kolesterola.

kažu tete magistre farmacije
Hellgirl is offline  
Old 15.04.2005., 12:10   #14
Meni je cink čisto ludilo bilo kad sam morao biti koncentriran na učenje ili na poslu, čak i u sexu uvidjeh pozitivne izdržljive dobrostojeće promjene, a teta u ljekarni mi je rekla da se ne bi smio unositi duze od 15 dana (tu se očito ponajprije misli na period epidemije gripe). Inace uzimao sam ga i uzimam ga u obliku cuclajucih tableta, iliti Zink Defence....
__________________
mislim, dakle sisam!
sisavac is offline  
Old 15.04.2005., 18:01   #15
Ovo meni lici na igru gluhih telefona! Ako ste pitali iste one "tete magistrice" kao i ja (sa coner-a), onda se to ne poklapa...

Meni su rekle da je maksimum 20-25mg, a da se moze neograniceno dugo uzimati u vidu tableta!...

Ako neko ima suprotne podatke, neka javi!

__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Old 18.04.2005., 10:48   #16
Ja sam ono prepisala iz knjige "Vitamini i minerali, istine i predrasude". Autorice su prof. dr. sc. M. Medić-Šarić, mr. pharm, I. Buhač, mr. pharm i doc. dr. sc. V. Bradamante, spec. kliničke farmakologije.
Ali moje osobno mišljenje je da ne bi trebalo prelaziti 3 RDA tj. uzimati više od 45 mg dnevno. I mislim da ga se može uzimati neograničeno dugo, ali onda stvarno ne treba prelaziti RDA.
Hellgirl is offline  
Old 18.04.2005., 11:42   #17
ja sam si nedavno kupila Natural Wealthove VITAMONE ZA OCI bas zbog tog cinka i selena a uz to se jos dobije i beta karoten, vitamin E i C..

evo sastava:



pise da jedna tableta sadrzi 40mg cinka sto je 267 %RDA.

Jel to previse za svaki dan?
aola is offline  
Old 18.04.2005., 20:13   #18
Ja mislim da je 40mg mnogo (dosta je i pola od toga). Ostatak uzmes hranom...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Old 22.02.2017., 13:21   #19
Postovi premješteni na odgovarajuću temu: Vitamini, minerali, probiotici i dodaci prehrani (zbirna tema)
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.