Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2014., 22:02   #241
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Zna li neko nesto o poreklu prezimena Barbaros u Hrvatskoj?
Quote:
aribalos kaže: Pogledaj post
Može li mi netko pomoći oko imena Rimpf, znam da su iz gornje Austrije stigli u područje oko Vinkovaca u 19.st. isto tako prezimena Moller i Schischula koji su se naselili u Starom Pazaru i Inđiji u današnjoj Srbiji?
To je prezime porijeklom iz Njemačke!
johaneseker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 22:09   #242
Barbaros je izgleda porijeklom iz romanskog podrućja, Italija, Portugal, Francuska i Španija.
johaneseker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 22:33   #243
Quote:
johaneseker kaže: Pogledaj post
Ja sam 50% Nijemac, točnije podunavski švabo, prezime Horsch, moja baka je djevojački bila Adler, prabaka od djeda Meier a od bake Purgat. Sve to može se saznati u Osijeku u arhivi grada, bio je nekad u tvrđi. Svi ostali porijeklom nijemci mogu saznati porijeklo u arhivu Stutgarta. tamo su zavedena prezimena svih Švaba koji su naseljeni na ovim prostorima za vrijeme austrougarske kraljice Marije Terezije. Nakon 1945 godine preko logora u Valpovu mnoge švapske obitelji su protjerane iz Jugoslavije a na njihova imanja naseljeni, vlakom bez voznog reda, obitelji iz BIH i dalmatinske zagore. Preko linka iz Stutgarta možete isitati svoje porijeklo po prezimenu, odnosno obiteljsko stablo : http://www.heraldrysinstitute.com
Taj link ti nije ni za q. Oni su u biznisu da prodaju lazne plemicke grbove i sl. Stavi ime koje hoces, Seljacina, Prdez, itd. i dobiti ces sliku elegantnog plemickog grba kojeg ce ti oni za izvjesnu sumu novaca (ne znam koliko, ne vjerujem da je puno) poslati. Takvih "instituta" imas na Internetu koliko hoces. Ako bas hoces iz vica naruci plemicki grb svoje obitelji, oni ce ti reci da si plemic i poslati grb. Objesi ga na zid, pa uzivaj.

BTW. Adler je takodjer zidovsko prezime.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 04:46   #244
takvih prezimena među hrvatima imaš možda 0,2 %
HrVaTeRmInAtOr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 23:46   #245
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Taj link ti nije ni za q. Oni su u biznisu da prodaju lazne plemicke grbove i sl. Stavi ime koje hoces, Seljacina, Prdez, itd. i dobiti ces sliku elegantnog plemickog grba kojeg ce ti oni za izvjesnu sumu novaca (ne znam koliko, ne vjerujem da je puno) poslati. Takvih "instituta" imas na Internetu koliko hoces. Ako bas hoces iz vica naruci plemicki grb svoje obitelji, oni ce ti reci da si plemic i poslati grb. Objesi ga na zid, pa uzivaj.

BTW. Adler je takodjer zidovsko prezime.
Adler nije židovsko prezime. U njemačkoj se jedino moglo znati tko je židov a tko nije tako da su se vršili uvidi u zapise crkava i sinagoga. Židovi su ulagali u svoj u djecu i za njih će se prije čuti nego za njihovog prezimenjaka kršćanina iz neke zabiti.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 15.04.2015. at 00:16.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 02:14   #246
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
Adler nije židovsko prezime. U njemačkoj se jedino moglo znati tko je židov a tko nije tako da su se vršili uvidi u zapise crkava i sinagoga. Židovi su ulagali u svoj u djecu i za njih će se prije čuti nego za njihovog prezimenjaka kršćanina iz neke zabiti.
Od kuda li samo dolaze, Boze moj?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 07:06   #247
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Od kuda li samo dolaze, Boze moj?
A ti temeljiš svoj utvrdnju na čemu?
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 15.04.2015. at 07:19.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 11:02   #248
Adler nije iskljucivo zidovsko prezime, ali je veoma cesto medju Zidovima. Barem su oni poznatiji ljudi sa tim prezimenom vecinski Zidovi.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 20:40   #249
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Adler nije iskljucivo zidovsko prezime, ali je veoma cesto medju Zidovima. Barem su oni poznatiji ljudi sa tim prezimenom vecinski Zidovi.
pa jesu da, ali to ništa ne znači jer nijemaca ima 65 milijuna samo u njemačkoj, toliko židova nema u svijetu, a kamoli još ashkenazi židova. Dosad sam znao samo za adolfa adlera i nogometaše adler, otac i sin, jedan je židov druga dvojica nisu.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 22:03   #250
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
pa jesu da, ali to ništa ne znači jer nijemaca ima 65 milijuna samo u njemačkoj, toliko židova nema u svijetu, a kamoli još ashkenazi židova. Dosad sam znao samo za adolfa adlera i nogometaše adler, otac i sin, jedan je židov druga dvojica nisu.
Imam poznanika Adlera u Becu ciji su preci Zidovi konvertirali na protestantizam. Bilo je mnogo takvih slucajeva dobrovoljne asimilacije kod zidovskog gradjanstva. Ako je u Hrvatsku iz Njemacke ili Austrije doselio neki seljak sa prezimenom Adler, sumnjam da je Zidov.

Ja samo kazem da je Adler cesto i zidovsko prezime, ali iskljucivo. Nisu ni svi ljudi cije prezime zavrsava sa -berg ili -stein automatski Zidovi.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 23:53   #251
Prezime Leskovac - Hasselbaum?

Ima li tko od vas saznanja o ovom prezimenu ? Odakle dolaze ? naime moj pra pra pra je navodno došao iz Njemačke ili Austrije u Slavonski Brod u 18. stoljeću i slavenizirao ili netko od njegovih potomaka prezime Hasselbaum u Leskovac. Na grobnici sa početka 19. stoljeća već piše Leskovac. Hvala na info Imam li možda kakvih rodjaka ovdje ?
__________________
s one strane svijeta
Hypatia72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 22:17   #252
Pozdrav ljudi!!! Vidim da ovdje odavno niko nije nista napisao, ali ja cu ipak reci nesto o necemu sto smatram zanimljivim i relevantnim za ovu temu, naime o saskom ili saksonskom porijeklu jednog dijela danasnjih Hrvata.

Sasi (Saksonci) su bili njemacki rudari koji su u Srednjem vijeku zivjeli u mnogim rudarskim mjestima po Srbiji i Bosni, a pored njih je tamo bilo i dr. stranaca, Dubrovcana, , Dalmatinaca, Italijana, Grka, i dr. Oni su se dosta zenili i uzimali sa drugim katolicima u tim mjestima, pa sigurno i sa Dubrovcanima i Dalmatincima. Kasnije, tokom nemirnih vremena na Balkanu, mnogi Sasi su bjezali iz tih mjesta u unutrasnjosti i nastanjivali se po Italiji i dalmatinskim gradovima. Tako neki danasnji Dubrovcani i Dalmatinci imaju i nesto saske krvi, sto putem Dubrovcana i Dalmatinaca sto su se s zenili sa saskim zenama u tim rudarskim mjestima, sto putem Sasa koji su izbjegli iz Srbije i Bosne i nastanili se u Dalmaciji (ukljucujuci tu i Dubrovnik).
Peccatny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 23:33   #253
Evo nesto malo o jednoj dubrovackoj porodici saskog porijekla. Tekst (originalno na cirilici) je preuzet iz knjige "Kulturna istorija Srba" ceskog istoricara Konstantina Jireceka.

Quote:
Dubrovačka obitelj Sasin, Sassi, Saxo, docnije Sassinovich vodi podrijetlo od Chanussius Petri
Saxinovich u. 1393, Sasa, koji se doselio iz bosanske Fojnice. Iz te je familije jedan od
dubrovačkih slavenskih pjesnika, Anton Sasin ili Antonio Sassi oko 1590, čije su pjesme tiskane
u "" Starim piscima "" Jugosl. Akademije, knj. 16
Peccatny is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 21:19   #254
Jedna ispravka u vezi sa mojim prvim postom. Trebalo je da kazem Dubrovcani i OSTALI Dalmatinci posto je u Srednjem vijeku pojam Dalmacije kao regije obuhvatao, pored primorskih gradova sjeverne i sredisnje Dalmacije kao sto su Split, Zadar i Sibenik i danasnju juznu Dalmaciju sa Dubrovnikom i okolnim ostrvima, kao i Kotor, a ranije i Bar i dr. gradove u zetskom primorju. Pomijesao sam u pisanju pojmove srednjovjekovne i kasnije mletacke Dalmacije. Izvinjavam se zbog greski i kontradiktornosti u mom postu.

Zadnje uređivanje Peccatny : 02.10.2016. at 21:29.
Peccatny is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 09:29   #255
Quote:
Peccatny kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!!! Vidim da ovdje odavno niko nije nista napisao, ali ja cu ipak reci nesto o necemu sto smatram zanimljivim i relevantnim za ovu temu, naime o saskom ili saksonskom porijeklu jednog dijela danasnjih Hrvata.

Sasi (Saksonci) su bili njemacki rudari koji su u Srednjem vijeku zivjeli u mnogim rudarskim mjestima po Srbiji i Bosni, a pored njih je tamo bilo i dr. stranaca, Dubrovcana, , Dalmatinaca, Italijana, Grka, i dr. Oni su se dosta zenili i uzimali sa drugim katolicima u tim mjestima, pa sigurno i sa Dubrovcanima i Dalmatincima. Kasnije, tokom nemirnih vremena na Balkanu, mnogi Sasi su bjezali iz tih mjesta u unutrasnjosti i nastanjivali se po Italiji i dalmatinskim gradovima. Tako neki danasnji Dubrovcani i Dalmatinci imaju i nesto saske krvi, sto putem Dubrovcana i Dalmatinaca sto su se s zenili sa saskim zenama u tim rudarskim mjestima, sto putem Sasa koji su izbjegli iz Srbije i Bosne i nastanili se u Dalmaciji (ukljucujuci tu i Dubrovnik).
Znaš li na takvim rudarskim mjestima gdje su Sasi pozvani, o kolikim njihovim brojkama govorimo.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 16:49   #256
Hello, da li zna netko nešto o prezimenu Šterl? Mislim, ali nisam 100% sigurna da je ta osoba bila iz Slavonije.
WinterSadness is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 16:56   #257
Quote:
WinterSadness kaže: Pogledaj post
Hello, da li zna netko nešto o prezimenu Šterl? Mislim, ali nisam 100% sigurna da je ta osoba bila iz Slavonije.
Možda ti ovo pomogne.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 17:33   #258
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Možda ti ovo pomogne.
To sam vidjela puno puta. Za puno prezimena očito nehrvatskog porijekla (većinu njemačkih ili židovskih u ovom slučaju) inače isto piše samo hrvati, npr. Horš (Horsch), Fleiss, itd. Vjerojatno većinom zato što se ljudi s tim prezimenima u današnjoj Hrvatskoj izjašnjavaju Hrvatima tj. masovno su se asimilirali.
WinterSadness is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 18:37   #259
Nešto o Nijemcima u mojem selu - LINK
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.