Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2012., 16:40   #221
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Od kud dolazi prezime Puh?
http://www.botanic.hr/cise/slike/kopno/puh.jpg
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 00:37   #222
Ha ha, ekšli Puch
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 01:35   #223
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Ha ha, ekšli Puch
Puch je samo njemacki speling za isto.
Mislim da je to slovensko prezime cesto u Sloveniji i juznoj Austriji (Karantaniji). Onaj izumitelj i konstruktor motorkotaca Puch, je bio Slovenac, BTW.

Knjizevni slovenski kaze za "puh", "polh", ali to ne znaci da u mnogim slovenskim pokrajinama, ne kazu "puh". Njemacki speling mora bit s "ch" jer inace bi puh bio "Puu", kao sto je i Kuh, Kuu.

Onda opet, mozda je nesto drugo. Drago mi je da si prihvatio moju šalu.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 10:26   #224
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Puch je samo njemacki speling za isto.
Mislim da je to slovensko prezime cesto u Sloveniji i juznoj Austriji (Karantaniji). Onaj izumitelj i konstruktor motorkotaca Puch, je bio Slovenac, BTW.

Knjizevni slovenski kaze za "puh", "polh", ali to ne znaci da u mnogim slovenskim pokrajinama, ne kazu "puh". Njemacki speling mora bit s "ch" jer inace bi puh bio "Puu", kao sto je i Kuh, Kuu.

Onda opet, mozda je nesto drugo. Drago mi je da si prihvatio moju šalu.
Slovenski "polh" se u stvari čita kao "pouh". "Puh" može na slovenskom biti "malje", "paperje", "pahuljice" ili "zračni udar" odnosno "kretanje zraka". Prije bi se kladio na neko od tih značenja nego životinju puh.
Hildebrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 16:08   #225
dakle, porijeklo prezimena može biti bilo kakvo, a ima ga u zapadnoj hrvatskoj, sloveniji i austriji... pravo intrenacionalno prezime...
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 16:57   #226
Quote:
Hildebrand kaže: Pogledaj post
Slovenski "polh" se u stvari čita kao "pouh". "Puh" može na slovenskom biti "malje", "paperje", "pahuljice" ili "zračni udar" odnosno "kretanje zraka". Prije bi se kladio na neko od tih značenja nego životinju puh.
To je tocno sto kazes, samo mislim da se drzis previse doslovno tog "knjizevnog" prijevoda. Da li si ikad cuo kod nas za prezime "Propuh", "Promaja" ili tako nesto? Zivotinjskih prezimena kod svih Slavena, a i kod drugih Europljana, ima koliko hoces. Vuk, Lisac, Zec, Medvjed, Bik, Mis, kao i derivati od tih imena, da navedem neke. Zasto ne i puh? Imali smo prije nekoliko dana diskusiju o Slovencima i slovenskom jeziku, i mislim da si bas ti (koji izgleda jedino znas slovenski) rekao da su dijalekti u zapadnoj Sloveniji blizu Medjumurja najblizi hrvatskoj kajkavici. Zasto ne bi tamo nekad, a mozda jos i sad rekli "puh", umjesto "pouh"?

Nas slavni Puch, Janez Puh, se je rodio upravo u tom kraju, djelovao u Gracu, ista regija malo sjevernije, i umro u Zagrebu!

To je prije nego smo potpali pod Beogradski pasaluk bilo sve jedna drzava, ljudi su se kretali i selili kud su htjeli, pa tako i ovi Puhovi/Puchen.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 21:26   #227
Za moje Puhove u Zagorju vele da su se doselili iz okolice Gratza....
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 21:30   #228
Planiram se zaletiti u knjižnicu, imaju par knjiga i enciklopedija o prezimenima u hrvatskoj koje obuhvaćaju gotovo sva prezimena. Jedino je štos što ne dozvoljavaju iznašanje, nego se mora ostati u njihovoj čitaonici ali i to nije tako veliki problem.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 21:40   #229
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Za moje Puhove u Zagorju vele da su se doselili iz okolice Gratza....
I zasto ne? Puh je Puh, bilo iz gornje ili donje Stajerske.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 22:15   #230
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
I zasto ne? Puh je Puh, bilo iz gornje ili donje Stajerske.
A daljnji rođo nam je Winnie Pooh iz Koruške
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 22:23   #231
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
To je tocno sto kazes, samo mislim da se drzis previse doslovno tog "knjizevnog" prijevoda. Da li si ikad cuo kod nas za prezime "Propuh", "Promaja" ili tako nesto? Zivotinjskih prezimena kod svih Slavena, a i kod drugih Europljana, ima koliko hoces. Vuk, Lisac, Zec, Medvjed, Bik, Mis, kao i derivati od tih imena, da navedem neke. Zasto ne i puh? Imali smo prije nekoliko dana diskusiju o Slovencima i slovenskom jeziku, i mislim da si bas ti (koji izgleda jedino znas slovenski) rekao da su dijalekti u zapadnoj Sloveniji blizu Medjumurja najblizi hrvatskoj kajkavici. Zasto ne bi tamo nekad, a mozda jos i sad rekli "puh", umjesto "pouh"?

Nas slavni Puch, Janez Puh, se je rodio upravo u tom kraju, djelovao u Gracu, ista regija malo sjevernije, i umro u Zagrebu!

To je prije nego smo potpali pod Beogradski pasaluk bilo sve jedna drzava, ljudi su se kretali i selili kud su htjeli, pa tako i ovi Puhovi/Puchen.
Imaš pravo. Ovdje (str. 14) npr. tvrde da prezime Puhek dolazi od životinje puh:
http://www.pregrada.info/prilozi/_l/...o_-_broj_3.pdf
ili ovdje:
http://www.matis-pregrada.hr/kultura...ici-ostala-pr/

Isto ovdje:
Quote:
Tako ćete, recimo, doznati da je vrlo rijetko prezime Rora (s ishodištem u Šibeniku) nastalo od riječi za ženika koji je došao na suprugino imanje (slično kao i Domazet i Domazetović), da je Krklec nastalo od krk, što je nekoć značilo grlo, da je životinja puh “kriva” za brojna česta prezimena: Puh, Puhar, Puhara, Puharić, Puhovski, Pušec, Pušek, Pušak, da su Hrvati najranije među svim slavenskim narodima dobili prezimena (još u 12. st.), te da su prva zabilježena naša prezimena nastala od nadimaka i glasila su Zlurad, Varikaša, Nozdronja, Bogobojša...
http://www.index.hr/forum/17/knjizev...nje.aspx?p=132

U Prlekiji (odakle je rodom Ivan ili Janez Puh/Johann Puch) stvarno za slov. polh govore "puh". Potvrdu sam našao ovdje:
Quote:
V Prlekiji z besedo 'puh' poimenujemo polha, nadvse spretno simpatično živalco.
http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/o.../lintvor_.html

U Prekomurju u Beltincima tu istu životinju zovu "puj" što opet znači ol>u. Znam isto da u Prekomurju za slv. polž kažu "puž". Stoga bi i tamo mogao biti "puh". Potvrdu da je istočnoslovenski "puh" = zapadnoslavenski "polh/povh" našao sam i kod M. Snoj, Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen, str. 318. Na zapadu Slovenije javlja se i prezime Povh - P. Merku, 1300 primorskih priimkov, str. 55. Bacio sam oko i u A. Frančić, Međimurska prezimena, ali tamo tog prezimena nisam našao.

Još kao zanimljivost:
http://imehrvatsko.net/namepages/vie...me/prezime-puh

S obzirom na frekvencu u južnoj Dalmaciji i centralnoj Istri (isto koloniziranoj iz Dalmacije) nije to nužno ni slovensko ime.
Hildebrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 23:04   #232
Da, mozda je nekad i bilo hrvatsko prezime, samo sto se kod nas "evoluiralo" i postalo Puharic i sl. Izgleda da danasnji Puhovi u Hrvatskoj misle da su mozda Njemci, valjda zbog onog "ch", kao ovi technotronicovi Puhovi od Gratza.
Htio bih otici malo OT i pokusati objasniti da je danasnja granica izmedju Slovenije i Austrije, povjesno i etnicki potpuno besmislena. To je samo politicka crta povucena 1918-e, kao sto je povucena granica u Backoj i Baranji izmedju Madjarske i SHS. Gratz je bio isto toliko slovenski grad koliko i Maribor, ali takodjer to mozemo reci i obrnuto, Maribor (Marburg) je bio austrijski grad kao i Gratz. Politicki dogodjaji su ucinili svoje. Doduse danas su se vjerovatno mnogi Njemci silom ili dobrovoljno iselili iz slovenske Stajerske, ali to ne mijenja stvar, Puhovi s ove ili one strane granice su podrijetlom Slovenci, a kako pisu ime, Puh ili Puch, nije vazno. Osobno i ja bih pisao Puch da zivim u Austriji, jer mi Puu zvuci kao nesto sto ostavis u WC.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 23:35   #233
još ću na kraju i slovenac ispast
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 13:25   #234
Ovako meni je očeva strana obitelji porijekom iz austrije a doselili su se u gorski kotar-brod moravice, kako je netko rekao svijesni smo porijekla, ali ništa više od toga-deklariramo se svi kao hrvati, do mog djeda i oca svi su imali njemačka imena uglavnom, e sada dio obitelji i dan danas živi u austriji, ali su se obitelj iz hrvatske i austrije zadnji put vidjele prije valjda 40 godina. Znači nisu podunvaski nijemci. I kada su morali promijeniti sch u š? Hvala
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 01.12.2013. at 13:55.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 15:19   #235
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
Ovako meni je očeva strana obitelji porijekom iz austrije a doselili su se u gorski kotar-brod moravice, kako je netko rekao svijesni smo porijekla, ali ništa više od toga-deklariramo se svi kao hrvati, do mog djeda i oca svi su imali njemačka imena uglavnom, e sada dio obitelji i dan danas živi u austriji, ali su se obitelj iz hrvatske i austrije zadnji put vidjele prije valjda 40 godina. Znači nisu podunvaski nijemci. I kada su morali promijeniti sch u š? Hvala
Da li si kad cuo za Gottscheers?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 16:05   #236
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Da li si kad cuo za Gottscheers?
Ovo je malo bolji link.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gottschee
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 18:02   #237
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Da li si kad cuo za Gottscheers?
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
nisam, hvala na linkovima
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 22:44   #238
Zna li neko nesto o poreklu prezimena Barbaros u Hrvatskoj?
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 21:15   #239
Može li mi netko pomoći oko imena Rimpf, znam da su iz gornje Austrije stigli u područje oko Vinkovaca u 19.st. isto tako prezimena Moller i Schischula koji su se naselili u Starom Pazaru i Inđiji u današnjoj Srbiji?
 
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 21:57   #240
Ja sam 50% Nijemac, točnije podunavski švabo, prezime Horsch, moja baka je djevojački bila Adler, prabaka od djeda Meier a od bake Purgat. Sve to može se saznati u Osijeku u arhivi grada, bio je nekad u tvrđi. Svi ostali porijeklom nijemci mogu saznati porijeklo u arhivu Stutgarta. tamo su zavedena prezimena svih Švaba koji su naseljeni na ovim prostorima za vrijeme austrougarske kraljice Marije Terezije. Nakon 1945 godine preko logora u Valpovu mnoge švapske obitelji su protjerane iz Jugoslavije a na njihova imanja naseljeni, vlakom bez voznog reda, obitelji iz BIH i dalmatinske zagore. Preko linka iz Stutgarta možete isitati svoje porijeklo po prezimenu, odnosno obiteljsko stablo : http://www.heraldrysinstitute.com
johaneseker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.