Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2017., 18:29   #21
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Zato jer u otvrdlosti srca(novim partnerstvom/pogotovo brakom), grijeh su prilagodili svojoj potrebi ,a koja se stopila sa njihovom naravi i više ga ne smatraju grijehom.(hula na Duha Svetoga)

Sam Isus nam svima poručuje kako shvaća i poznaje našu ljudsku palu narav i kako je Otac spreman svim pokajnicima sve, baš sve oprostiti, pa i preljube, razvratnosti, sve razne opačine, bogohuljenja, zlostavljanja, ubojstva... sve samo ne jedno - a to je da mi mijenjamo Njegovu Riječ i sami sebe opravdavamo, štoviše u svojim griješim djelima ne nalazimo krivnje i potrebe za kajajem.

Npr. moj brat, je potpuno napustio Crkvu i sakramentalni život, kad je prigrlio drugu ženu , a prva je još među nama,štoviše po njegovoj priči, za njega nema govora da je to grijeh,i upravo u ovome je srž svega,otvrdlo srce koje se teško može pokajati kad više ne raspoznaje što jeste grijeh a što nije.!

Oprostit ćemo sami sebi preljub, laž, krađu - uvesti nove krivovjerne norme, "olakšati si križ"!

Zašto bismo trebali "Njega nešto pitati" i opterećivati Ga s tim "sitnicama naše nesavršenost"?!

Bog nam sve oprašta samo ne našu želju da mi mijenjamo Njegova pravila, ali "mi baš želimo to", čineći jedini neoprostiv grijeh - onaj protiv Duha Svetoga!

Stavljati prosudbu o svome grijehu na vlastitu prosudbu, ne tražimo oprost kod svojeg Stvoritelja i Spasitelja već smo si u stanju tražiti vlastiti put "spasenja".
Pa ni ubojica ne smatra ubojstvo grijehom, kao ni lopov krađu.
Možda se poslije pokaje, ali i ponovno oženjen se može pokajati poslije.
Daj malo doradi teoriju, nije ti baš neka.

A čitajući Bilibiju nisam baš steko dojam da Bog voli praštati, On je veoma okrutan i nemilosrdan, udara jako i žestoko po svim društvenim slojevima uključujući i malu djecu i briše kompletne narode sa lica zemlje. Veoma je ljut i agresivan, meni se to ne sviđa ne znam za tebe
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 19:54   #22
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Nisi osudio. Samo si oprao ruke.
Ne možeš pred čovjeka postavljati zahtjeve koji premašuju njegove ljudske snage i dovode ga u bezizlazne situacije.

Bezizlazne situacije nisu razvodi.
Pa nismo mi životinje da ne možemo kontrolirati svoje nagone.

Znaš što su bezizlazne situacije?Osvrni se na brojne svece koji su bili mučeni i ubijeni,osvrni se na brojne krščane u svijetu koji pod prijetnom smrču ne odustaju od Gospodina, a koji su na kraju i ubijeni,ali se nikad nisu prepustili nagonima tijela...

Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Govorim sad o ljudima koji su ostavljeni. Ostavljače kad ostavljaju baš briga i za Crkvu i za Hrista. Ovi ostavljeni, a iskreno vjerujući dolaze pred zid, ako ne mogu izdržati sami. Umjesto da ih crkva primi, ona ih odbacuje..i govori im kako su se odbacili sami jer ne mogu izdržati celibat koji nisu ni htjeli ni izabrali. Shvati ti, osvrni se oko sebe, vidjet ćeš da ih ima puno.
Ti ih nazivaš: "ovakvi slučajevi" i još kažeš da poznaš "Božiju volju u tavim slučajevima".. drsko, brate. Svaki je " taj slučaj" ikona Hristova.. koja može docniti i do jedanestog časa, a stići.
Crkva ih nikad ne odbacuje,več ih uvijek poziva otvorenih ruku na pokajanje i obračenje te na prihvačanje križa kojeg s ponosom moraju nositi,a ne da križ koji im je dan da ga režu i režu i režu...


Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Govoriš i o pokajanju preljubnika.. Slava Bogu ako se nekad pokaje, a taman posla još mu ispunjavati želju za natrag. Ako se iskreno pokaje, shvatit će da natrag i nema.
Ovo šta ti sugeriraš nije evanđelje Gospodinovo!!!

Da je Isus ovako postupao nakon pokajanja osobe, te ga odbacio bio bi nitko i ništa ,a ne Bog.


Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Ponavljaš u svakom postu o nedozvoljavanju pričešćivanja. Pa brate, ne daje nam se Hristos po našoj dostojnosti, nego iz ljubavi prema nama. Da se daje po našoj dostojnosti, nema onoga koji bi mogao stati pred putir. Pripremati se uvijek treba..nastojati živjeti kao da svaki čas možemo stati.. a čovjeku se ne dozvoljava ni ispovijest. To je tragično.
Samarijanka . Isus razgovara sa ženom,šesterostrukom preljubnicom.Razgovarajući s njom kao osobom vrijednom vječnog spasenja nije joj odobrio njezinih preljuba,nego je hvata u neistini prema njezinim riječima.Niti joj je oprostio tolike nevjernosti.Nego je upućuje i poziva na obraćenje,na ispravno klanjanje u duhu i istini.Ona drugima priča : Kazao mi sve što sam počinila(Iv 4,29-39).Nema oproštenja, nema ispovijedi, i idi u miru, dok ne razmrsi svoje preljubničko klupko po Božjem zakonu,po Duhu i Istini!(Iv, 4.23-24)

Preljubnica (Iv 8,11) . Dakle onoj preljubnici pred Hramom Isus nije rekao : Idi,zatraži knjižicu rastave i preudaj se i živi preljubnički,nego je ozbiljno upozorio : Idi i ne griješi više. Imaj na umu da i ovdje, Isus nije rekao ,oprošteno ti je,jok , nije pokazala nimalo kajanja.Ovdje on traži od nje da se pokaje,ostavi preljubnički život i zadobit če oproštaj.

Dakle ,nema ispovijedi i oproštaja i blagovanja tijela Kristova onome koji živi u grijehu preljuba s drugom ženom ili mužem , a da su prvi muž ili žena živi.

Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
U rimokatoličanstvu brak se kanonski tretira kao ugovor koji traje do biološke smrti jednog od bračnika. Kako objašnjavaš da je svaki rimokatolik slobodan sklopiti novi brak ako postane udovac? Nije li brak više tako čvrsta veza između osoba, da nije moguće jednostavno doći u crkvu i ponovno sklopiti novi brak? Ne stvara li brak jednu vrstu vječne veze koja će trajati i u budućem svijetu nakon vaskrsenja iz mrtvih, jer neopozivi su darovi i pozivi Božiji. Ako tako sv.ap.Pavle govori o starozavjetnim obećanjima, kako bi se mogli opozvati blagoslovi one veze koja svetotajinski označava vječni odnos Hrista i Crkve.

Ili zar ne znate, braćo – poznavaocima zakona govorim – da zakon gospodari čovjekom samo za vrijeme njegova života.
Doista, udana je žena vezana zakonom dok joj muž živi; umre li joj muž, riješena je zakona o mužu.
Dakle: dok joj muž živi, zvat će se, očito, preljubnicom pođe li za drugoga.

Ako li joj pak muž umre, slobodna je od zakona te nije preljubnica pođe li za drugoga.(Rimljanima 7, 3)
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 20:18   #23
Danijele, kad dolje ističeš da je Katolička Crkva tu vjerna Objavi, želiš li reći da pravoslavne crkve tu nisu vjerne objavi? Valjda ne, jer koliko znam, iako Katolička crkva smatra pravoslavne crkve raskolničkim u hijerarhijskom smislu, smatra ih teološki potpuno ispravnima, pravovjernima. Dakle, ne smatra teološkom pogreškom to što je u pravoslavlju dozvoljen razvod od osobe koja je skrivila preljub. Znači, forumaš Riječni rak je u pravu! Nije mi jasno zašto se Katolička crkva tvrdoglavi, zašto ne usvoji pravoslavna rješenja što se tiče razvoda, budući da ionako smatra pravoslavne crkve teološki ispravnima!?!?
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Katolička Crkva je u ovom pitanju vjerna Objavi, sadržanoj u Svetom Pismu i Predaji. Ne može nikako priznati ili opravdati drugu "ženidbu" ako je netko već vezan ženidbenim vezom.

U nekim situacijama (pa i zbog preljuba) može se otpustiti supružnik, u smislu 'rastave od stola i postelje', ali oni su i dalje muž i žena, vezani ženidbenim vezom, te nisu slobodni sklopiti novu ženidbu s trećom osobom, jer bi to bio preljub. Upravo zbog toga što je drugi "brak" preljubnička veza, Katolička Crkva ne može biti "milosrdna" i to dopustiti. Ne može mijenjati Božji zakon i dopustiti ili ozakoniti grijeh.

Čovjek je slab i griješi. Treba mu pomoći da se pokaje i pokuša živjeti u skladu s Božjim zakonom, a ne 'zacementirati' ga u grijehu, bio to preljub ili neki drugi težak grijeh. Ta vječno je spasenje u pitanju.

Tako i sv. Pavao kaže u 1 Kor 7,10-11;39:

Oženjenima naređujem - ne ja nego Gospodin - da se žena od muža ne rastavlja; ako li se rastavi, neka ostane neudata ili se izmiri sa svojim mužem; i muž da ne otpušta žene...

Žena je vezana za svog muža sve vrijeme dok on živi. Ako joj muž umre, slobodna je da se uda za koga hoće - samo neka bude u Gospodinu.


Brojni crkveni oci u prvim stoljećima drže da se u slučaju preljuba može otpustiti supružnika koji je skrivio preljub, ali drugi brak je zabranjen. O tome npr. govore Hermin Pastir, sv. Justin Mučenik, sv. Klement Aleksandrijski, sv. Augustin, sv. Jeronim.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 22:14   #24
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Danijele, kad dolje ističeš da je Katolička Crkva tu vjerna Objavi, želiš li reći da pravoslavne crkve tu nisu vjerne objavi? Valjda ne, jer koliko znam, iako Katolička crkva smatra pravoslavne crkve raskolničkim u hijerarhijskom smislu, smatra ih teološki potpuno ispravnima, pravovjernima. Dakle, ne smatra teološkom pogreškom to što je u pravoslavlju dozvoljen razvod od osobe koja je skrivila preljub.
Kada ističem da je Katolička Crkva tu vjerna objavi, to onda podrazumijeva da oni koji postupaju suprotno tome nisu vjerni toj Objavi. To uključuje i pravoslavne crkve ukoliko one dopuštaju osobi novu ženidbu dok joj je prvi supružnik živ.

Što se tiče teološke ispravnosti ili pravovjerja, prihvaćaju li pravoslavne crkve npr. dogmu o nezabludivosti pape? Ako ne, kako ih KC može smatrati teološki potpuno ispravnima ili pravovjernima?

To što je u pravoslavlju dozvoljen razvod od osobe koja je skrivila preljub, ne vidim kako KC može držati teološki ispravnim. Na Tridentskom koncilu je KC rekla:

Kan. 5. Tko kaže da (jedan) supružnik može ženidbenu vezu razvrći zbog krivovjerja, ili zbog poteškoća u zajedničkom životu, ili zbog namjerne odsutnosti, neka bude kažnjen anatemom. (DH 1805)

Kan. 7. Tko kaže da Crkva griješi kad je učila i kad uči da se prema evanđeoskom i apostolskom učenju, ženidbena veza ne može razvrći zbog preljuba jednog supružnika, i da oboje, pa i nevini (supružnik) koji nije dao razlog preljubu, ne može sklopiti drugu ženidbu dok je drugi supružnik živ, te da bludno griješi onaj koji je otpustio preljubnicu i doveo drugu, kao i ona koja se nakon otpusta preljubnika udala za drugog: neka bude kažnjen anatemom. (DH 1807)


Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Znači, forumaš Riječni rak je u pravu! Nije mi jasno zašto se Katolička crkva tvrdoglavi, zašto ne usvoji pravoslavna rješenja što se tiče razvoda, budući da ionako smatra pravoslavne crkve teološki ispravnima!?!?
Ne vidim kako bi KC ova pravoslavna rješenja u vezi razvoda mogla smatrati teološki ispravnima.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 22:33   #25
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa ni ubojica ne smatra ubojstvo grijehom, kao ni lopov krađu.
Ubojica,lopov,preljubnik, dobro znaju što su učinili kad su ovo učinili,razlika je kad ponove ovo,tada im se taj grijeh počne stapati sa osobnošću da ne vide smisla smatrati ga grijehom(jednostavno ,ovo se zove utišavanje savjesti ili brisanje moralnog kompasa ucrtanog u srce čovjeka)


Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Možda se poslije pokaje, ali i ponovno oženjen se može pokajati poslije.
Daj malo doradi teoriju, nije ti baš neka.
Ja zaista vidim da ti ,Ne vidiš, razliku ,između grijeha i grijeha koji se ponavlja!

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A čitajući Bilibiju nisam baš steko dojam da Bog voli praštati, On je veoma okrutan i nemilosrdan, udara jako i žestoko po svim društvenim slojevima uključujući i malu djecu i briše kompletne narode sa lica zemlje. Veoma je ljut i agresivan, meni se to ne sviđa ne znam za tebe
Ne brini,taj "nemilosrdni" Bog bi tebe ili mene tako "milosrdne", več odavno pukupio s ovog života da je "nemilosrdan" tako kako ti kažeš,ali opet on čeka, i znam da vjerovatno nečeš ovo razumjeti ni prihvatiti, ali mogu pokušati. Katolici shvačaju Biblijske tekstove upravo onako kako ih se i treba razumjeti i jasno raspoznavaju, zašto stvorenje ne bi trebalo optuživati Stvoritelja ,koji stvorenje nije ni morao stvoriti...
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 03:19   #26
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post

Ne vidim kako bi KC ova pravoslavna rješenja u vezi razvoda mogla smatrati teološki ispravnima.
Ni ne bi mogla, ne dalje od isfilozofirati. Jer PC sve što želi je pravno doktrirati KC, i obrnuto.
Doista, obje Crkve nemaju veze sa Svetim pismom, al imaju veze sa sobo-klerom. Primjerice, PC je uspjelo prevariti svijet stalo je do ženidbe. Ali, obzirom na njihove ponešto zakašnjele skandale u odnosu na KC, pa ipak skandale; zaključiš svi su oni isti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 10:54   #27
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Ubojica,lopov,preljubnik, dobro znaju što su učinili kad su ovo učinili,razlika je kad ponove ovo,tada im se taj grijeh počne stapati sa osobnošću da ne vide smisla smatrati ga grijehom(jednostavno ,ovo se zove utišavanje savjesti ili brisanje moralnog kompasa ucrtanog u srce čovjeka)
Pa zašto onda činiš razliku između preljubnika i ostalh grešnika?

I jednima i drugima se grijeh može početi stapati sa osobnošću, a i ne mora.

Quote:
Ja zaista vidim da ti ,Ne vidiš, razliku ,između grijeha i grijeha koji se ponavlja!
Ovo nije rasprava o grijehu nego orazlici između preljuba i ostalih grijehova

Quote:
Katolici shvačaju Biblijske tekstove upravo onako kako ih se i treba razumjeti i jasno raspoznavaju, zašto stvorenje ne bi trebalo optuživati Stvoritelja ,koji stvorenje nije ni morao stvoriti...
Stvoritelj je odgovoran za ono što čini ili Biblija ne odražava zbivenu stvarnost
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 11:53   #28
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa zašto onda činiš razliku između preljubnika i ostalh grešnika?

I jednima i drugima se grijeh može početi stapati sa osobnošću, a i ne mora.
Pa ne radim razliku između grijeha,stvar je upravo u tome da je ovo grijeh koji se ponavlja,dakle nakon stupanja u vjecno saveznistvo ljubavi i zaklinjanja pred Bogom u tu ljubav ,a nakon razvoda i potom ponovnog stupanja u nezakoniti brak ili odnos, taj grijeh u ocima preljubnika ne predstavlja nesto radi cega bi se trebao kajati i zato u tom stanju covjek nije dostojan ici na ispovijed i sv. PRICEST jer nema namjeru odustati od grijeha.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ovo nije rasprava o grijehu nego orazlici između preljuba i ostalih grijehova
Ovo je rasprava o pitanju posljedica koje osoba snosi nakon razvoda ,sto se tice sakaramentalnog života u Katolicanstvu ,kao sto je i postavljeno u naslovu teme.

I jasno sam naglasio da ta osoba ima pravo primanja sakramenata ,dok se god ne nađe u stanju prisnog ljubavnog odnosa sa drugom osobom.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Stvoritelj je odgovoran za ono što čini ili Biblija ne odražava zbivenu stvarnost
Ovo je tema van ove teme,slobodno je otvori ako zelis raspraviti o ovome pitanju...



Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 12:59   #29
[QUOTE=zoki0307;63727761]Bezizlazne situacije nisu razvodi.
Pa nismo mi životinje da ne možemo kontrolirati svoje nagone.

Znaš što su bezizlazne situacije?Osvrni se na brojne svece koji su bili mučeni i ubijeni,osvrni se na brojne krščane u svijetu koji pod prijetnom smrču ne odustaju od Gospodina, a koji su na kraju i ubijeni,ali se nikad nisu prepustili nagonima tijela...



Crkva ih nikad ne odbacuje,več ih uvijek poziva otvorenih ruku na pokajanje i obračenje te na prihvačanje križa kojeg s ponosom moraju nositi,a ne da križ koji im je dan da ga režu i režu i režu...




Ovo šta ti sugeriraš nije evanđelje Gospodinovo!!!

Da je Isus ovako postupao nakon pokajanja osobe, te ga odbacio bio bi nitko i ništa ,

Pa i nisu. Ono što ti govorim da je bezizlazna situacija je: čovjek, iskreni vjernik, koji nema krivice u razvodu, koji ga nije htio..biva doveden pred zid. Priječi mu se ispovijest i Pričešće. Ono suštinski bitno! Za spasenje bitno! Ono bez Kojega mi nemamo života u sebi!
Nije li to bezizlazna situacija?
Treba li navoditi primjere i zašto treba kad ih vidiš oko sebe?

Mladenci na vjenčanju dobivaju vijence što između ostalog znači da se od njih traži podvig, a zatim se u najsvečanijem dijelu obreda pjeva tropar: "Svjati mučenici koji ste slavno postradali i vijence dobili..", jer hrišćanski brak podrazumijeva upravo smirenje, trpljenje i nošenje krsta. Ako hoćeš odložiti krst koji si dobio prilikom stupanja u bračnu zajednicu, ako želiš skinuti s glave vijenac koji si dobio na Sv.Tajni vjenčanja, slobodan si to učiniti..ali onda postaješ nalik Judi izdajniku i više se ne možeš nazvati hrišćaninom. To je već jedan oblik duhovne smrti, koja će kasnije biti konstantirana razvodom.

Međutim, onaj koji je ostao vjeran..ostao je sam ili s djecom. U realnosti života..s hiljade problema..sam, da radi sve ono što je predviđeno za dvoje. Ispoštovao je slobodu preljubnika. O takvima ti govorim. A ti kažeš da takvi režu i režu krst i neće da ga nose. Pa i Gospodu je Simon Kirinejac pomogao nositi krst. Takvom čovjeku crkva, ako je mati treba pomoći, spasenja njegovog radi i po dobrohotnosti svojoj blagosloviti mu drugi brak, ako nema snage da ostane sam.
Ti kao da ne vidiš ljude pune slabosti. Ne možeš od svakog očekivati mjeru trpljenja i stradanja Pravednog Jova.

Govoreći o Hristovom postupanju nakon pokajanja osobe poistovjećuješ Njega i nas..eh.
Jevanđelski je praštati..pa tko može, i više od tog.
Više od tog nakon preljuba nismo dužni.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 15:33   #30
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Pa i nisu. Ono što ti govorim da je bezizlazna situacija je: čovjek, iskreni vjernik, koji nema krivice u razvodu, koji ga nije htio..biva doveden pred zid. Priječi mu se ispovijest i Pričešće. Ono suštinski bitno! Za spasenje bitno! Ono bez Kojega mi nemamo života u sebi!
Nije li to bezizlazna situacija?
Treba li navoditi primjere i zašto treba kad ih vidiš oko sebe?
Budimo precizni. Čovjek, iskreni vjernik, koji nema krivice u razvodu, koji ga nije htio, dovodi sam sebe pred zid ako se upušta u 'drugi brak', tj. preljubničku vezu. Nitko ga nije tjerao na to. Ako ostaje u grijehu preljuba, i ne kaje se zbog toga niti pokušava promijeniti takvo stanje, onda nema smisla ni koristi da pristupa sakramentima pomirenja i sv. Pričesti. Što će mu sakrament pomirenja (ispovijedi) ako se ne želi pomiriti s Bogom? Bolje mu je da ne pristupa tim sakramentima kako ne bi činio svetogrđe.

No, i iz takve situacije ima izlaza. Prekinuti preljubničku vezu, a ako zbog teških razloga ne može lako napustiti zajedničko kućanstvo (npr. zbog djece), tada se obvezati živjeti u uzdržljivosti, tj. kao 'brat i sestra'.

Grijeh preljuba nije niti može biti rješenje (u skladu s Božjom voljom). Za njega nema opravdanja, kao ni za ikoji drugi grijeh. Naravno, mi smo ljudi slabi i griješimo. Ali jedno je priznati da je grijeh zaista grijeh i pokušati, s Božjom pomoći, popraviti se, a drugo je grijeh (preljuba) nazvati dobrim ili rješenjem problema.

Prebacimo se na jednu drugu situaciju. Bi li ti mogao opravdati ubijanje nedužnih ljudi od strane mafijaša? Vjerojatno ćeš reći da nema opravdanja za takvo što. Ali kada bi ti neki mafijaš rekao da mu ostali članovi njegove skupine prijete da će mu ubiti ženu i djecu ako on ne nastavi svoj posao ubijanja nedužnih ljudi kako mu oni već narede, bi li ga 'blagoslovio' i rekao mu nešto u stilu: "Ako nemaš snage oduprijeti se svojim šefovima u mafiji, nastavi s ubijanjem nedužnih i tako zaštiti svoju ženu i djecu"? Ja mu to ne bih mogao reći.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:01   #31
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ako ostaje u grijehu preljuba, i ne kaje se zbog toga niti pokušava promijeniti takvo stanje, onda nema smisla ni koristi da pristupa sakramentima pomirenja i sv. Pričesti. Što će mu sakrament pomirenja (ispovijedi) ako se ne želi pomiriti s Bogom? Bolje mu je da ne pristupa tim sakramentima kako ne bi činio svetogrđe.
Jesu li ljudi koji žive u drugom braku i dalje katolici?

svetogrđe?

trecina-americkih-katolika-koji-zive-u-drugom-braku-ili-vanbracnoj-zajednici-redovito-se-pricescuje

https://narod.hr/svijet/trecina-amer...-se-pricescuje

Čak 66% američkih katolika smatra kako kontracepcija nije grijeh, dok se samo 17% katolika slaže sa Katoličkom crkvom oko tog pitanja. Stanje je još dramatičnije ako vidimo da čak 76% smatra kako bi Crkva trebala dopustiti vjernicima korištenje kontraceptivnih sredstava dok se 19% osoba tome protivi.

Većina američkih katolika također ne smatra grijehom kada neoženjeni parovi žive zajedno dok 49% istih da nije grijeh kada osobe uđu u drugi brak bez crkvenog poništenja prvog.

Najšokantniji rezultati svakako se odnose na stavove o primanju pričesti. Naime velik broj rastavljenih i ponovno oženjenih katolika izjavio je kako primaju pričest barem ponekad kad dođu na misu. Istraživanje također pokazuje kako se 34% katolika koji su u drugom braku (bez valjanog poništenja prvog braka) ili žive u vanbračnim zajednicama redovito pričešćuje. S druge strane manje od jedne trećine (29%) istih poštuje Nauk i ne pričešćuje se.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:32   #32
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Pa i nisu. Ono što ti govorim da je bezizlazna situacija je: čovjek, iskreni vjernik, koji nema krivice u razvodu, koji ga nije htio..biva doveden pred zid. Priječi mu se ispovijest i Pričešće. Ono suštinski bitno! Za spasenje bitno! Ono bez Kojega mi nemamo života u sebi!
Nije li to bezizlazna situacija?
Treba li navoditi primjere i zašto treba kad ih vidiš oko sebe?

Mladenci na vjenčanju dobivaju vijence što između ostalog znači da se od njih traži podvig, a zatim se u najsvečanijem dijelu obreda pjeva tropar: "Svjati mučenici koji ste slavno postradali i vijence dobili..", jer hrišćanski brak podrazumijeva upravo smirenje, trpljenje i nošenje krsta. Ako hoćeš odložiti krst koji si dobio prilikom stupanja u bračnu zajednicu, ako želiš skinuti s glave vijenac koji si dobio na Sv.Tajni vjenčanja, slobodan si to učiniti..ali onda postaješ nalik Judi izdajniku i više se ne možeš nazvati hrišćaninom. To je već jedan oblik duhovne smrti, koja će kasnije biti konstantirana razvodom.

Međutim, onaj koji je ostao vjeran..ostao je sam ili s djecom. U realnosti života..s hiljade problema..sam, da radi sve ono što je predviđeno za dvoje. Ispoštovao je slobodu preljubnika. O takvima ti govorim. A ti kažeš da takvi režu i režu krst i neće da ga nose. Pa i Gospodu je Simon Kirinejac pomogao nositi krst. Takvom čovjeku crkva, ako je mati treba pomoći, spasenja njegovog radi i po dobrohotnosti svojoj blagosloviti mu drugi brak, ako nema snage da ostane sam.
Ti kao da ne vidiš ljude pune slabosti. Ne možeš od svakog očekivati mjeru trpljenja i stradanja Pravednog Jova.

Govoreći o Hristovom postupanju nakon pokajanja osobe poistovjećuješ Njega i nas..eh.
Jevanđelski je praštati..pa tko može, i više od tog.
Više od tog nakon preljuba nismo dužni.
Zapazi dobro ove stihove gdje Isus govori o braku i razvodu !

A ja vam kažem svaki KOJI OTPUSTI SVOJU ŽENU,osim zbog bludništva,I OŽENI SE DRUGOM ČINI PRELJUB.I tko se oženi otpuštenicom čini preljub(Matej 19:9)

Iz ovih Isusovih riječi jasno možeš vidjeti da Isus kaže da iako otpustiš ili razvedeš se sa ženom(i onda spominje mogučnost otpusta ili razvoda zbog bludništva) te dalje Isus ne kaže, idi i oženi se drugom, naprotiv ,kaže, ako se oženiš za otpuštenicu ili razvedenu da je u preljubu.

Zapazi da dalje, Isus kaže , I OŽENI SE DRUGOM(čini preljub) , očito je da Isus nije rekao da smiješ ponovno stupiti u brak nakon otpusta tj.razvoda ,jer ako učiniš tako ti si preljubnik(ili obratno za žene)

Izjave koje uče da navodnoj "nevinoj strani" u tom, razvodu je dopušteno da se uda ili oženi ponovno, su ništa drugo nego ,heretičko učenje, i nemaju nikakve veze sa učenjem, Isusa i prvih apostola.Zapravo ,svatko tko podržava takvo učenje i slična učenja gura druge ljude i sebe u vječnu propast.

I još jedna stvar . Biblija jasno uči da BOG MRZI RAZVOD(Malahija 2:16)
Pomirenje(ako več nije moguče u bliskoj budučnosti/moguče su u daljnoj) i oproštenje bi trebale biti oznake vjerničkog života(Luka 11:4 , Efežanima 4:32)


Biblija samo u jednoj stvari, daje dopuštenje da se vjernik ili vjernica ponovno ožene ili udaju, i to je kad suprug ili supruga umru.


Da li je teško kad ostaneš bez bračnog partnera,zasigurno da jeste,ali Gospodin ima način, kako da tu osobu utješi i da je vodi dalje kroz život.
Znam da je teško trpjeti za Gospodina, pogotovo od osobe za koju možeš biti udan/oženjen i trpjeti razne teškoče i to godinama,ali ovdje jednostavno dolazi do konfrotacije između kraljevstva svijetla i kraljevstva tame, a mi nismo pozvani biti ludi nego mudri.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:43   #33
zoki, jesi ti jedan od onih koji smatraju da se Biblija treba tumačiti u duhu tog vremena ili misliš da je sve u njoj Riječ Božja koja su uvijek treba i mora provoditi?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 18:39   #34
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post

A ja vam kažem svaki KOJI OTPUSTI SVOJU ŽENU,osim zbog bludništva,I OŽENI SE DRUGOM ČINI PRELJUB.I tko se oženi otpuštenicom čini preljub(Matej 19:9)
Navedeni stavak ne govori o 'ako se oženi raspuštenicom' već dokazuje da on koji se razvede od prve žene a pritom sam počini preljub - u tom slučaju je on ustvari taj koji je 'raspuštenik/preljubnik'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 19:35   #35
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jesu li ljudi koji žive u drugom braku i dalje katolici?
Ako se nisu "ispisali" iz KC, onda su i dalje katolici.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
svetogrđe?

trecina-americkih-katolika-koji-zive-u-drugom-braku-ili-vanbracnoj-zajednici-redovito-se-pricescuje
Da ih je i 100%, svejedno bi svetogrđe bilo svetogrđe.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:06   #36
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Navedeni stavak ne govori o 'ako se oženi raspuštenicom' već dokazuje da on koji se razvede od prve žene a pritom sam počini preljub - u tom slučaju je on ustvari taj koji je 'raspuštenik/preljubnik'.
Tko god bi se bilo kako rastavio od žene svoje i oženio drugom, čini preljub protiv nje. I ako se ona rastavi od muža svojega, uda li se za drugoga, čini preljub“ (Marko 10, 11 – 12)

Svaki koji se rastavi od svoje žene i oženi drugom, čini preljub. I koji se oženi rastavljenom od njezina muža, čini preljub“ (Luka 16, 18)

I tko god, ako bi se rastavljenicom oženio, učinio bi preljub“ (Matej 5, 32); „dok joj muž živi, [udana žena] zvat će se, očito, preljubnicom pođe li za drugoga“ (Rimljanima 7, 3a).

Je li ti sad jasno,nije uopče bitno tko je raspuštenik a tko otpuštenik,ako i jedno od ovo dvoje stupi u drugi odnos je preljubnik.

A preljubnik nema pravo na oprost, dok se ne pokaje i odustane od ovog drugog odnosa .
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:07   #37
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post

Da ih je i 100%, svejedno bi svetogrđe bilo svetogrđe.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:39   #38
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
zoki, jesi ti jedan od onih koji smatraju da se Biblija treba tumačiti u duhu tog vremena ili misliš da je sve u njoj Riječ Božja koja su uvijek treba i mora provoditi?
Evo ovako , s obzirom da ovo tvoje nije tema, želim te pitati nešto , a nakon toga ću ti ja odgovoriti, kako se tumači Biblija i da li je ja znam tumačiti,ali uistinu, učini mi ,molim te ,to zadovoljstvo, da ti meni protumačiš što ovo znači.

Da li ovo doslovno tumačimo ili ima za nas nešto skriveno u ovome, što se treba ispuniti negdje drugdje???

1 Kraljevima 18,20-40. Ilija prisiljava izraelski narod da odaberu između Baala i Jahve kao svoga Boga tako što predlaže test: Baalovi proroci trebaju zaklati bika i postaviti ga na suho drvo, a Ilija će učiniti isto. Trebali bi zazivati ime Baala, dok će Ilija zazivati ime Božje, i “bog koji odgovori ognjem pravi je Bog” (1 Kr 18,24). Baalovi proroci su se molili čitavo jutro bez odgovora, iako su glasno zazivali, parali se sulicama. Onda je Ilija obnovio oltar Jahvin koji je bio srušen tako što je zamjenio dvanaest kamenova na kojem je bio sagrađen (jedan kamen za svako izraelsko pleme). Nakon što je rekao ljudima da napune četiri vrča s vodom, poliju zaklanog bika i drvo tri puta, Ilija je zazvao ime Jahvino. “I oganj Jahvin pade i proguta paljenicu i drva, kamenje i prašinu” (1 Kr 18,38). Narod je povjerovao i Ilija je dao uhititi i pogubiti Baalove proroke.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:40   #39
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post

Svaki koji se rastavi od svoje žene i oženi drugom, čini preljub. I koji se oženi rastavljenom od njezina muža, čini preljub“ (Luka 16, 18)

I tko god, ako bi se rastavljenicom oženio, učinio bi preljub“ (Matej 5, 32); „dok joj muž živi, [udana žena] zvat će se, očito, preljubnicom pođe li za drugoga“ (Rimljanima 7, 3a).

Je li ti sad jasno,nije uopče bitno tko je raspuštenik a tko otpuštenik,ako i jedno od ovo dvoje stupi u drugi odnos je preljubnik.

A preljubnik nema pravo na oprost, dok se ne pokaje i odustane od ovog drugog odnosa .
Znaš što govore ovi nabrojani citati?

To da kad se jednom razvedeš s prvom ženom više joj se ne smiješ vratiti pa makar požalio brak s drugom ženom. Jer, čak i da ona prva supruga poslije razvoda ostala u celibatu svejedno nikako ne smije nazad u brak uzeti svog bivšeg muža jer on je kao 'kontaminiran' (il već kojeg termina). Time onda NZ je pravilnik zakona kojeg se treba pravno razumjeti. Ravno kao da pored sebe moraš imati Novozavjetnog pravnika koji će detaljno objasniti što kršćanin smije a što ne, specifikom razvoda.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:58   #40
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Znaš što govore ovi nabrojani citati?

To da kad se jednom razvedeš s prvom ženom više joj se ne smiješ vratiti pa makar požalio brak s drugom ženom. Jer, čak i da ona prva supruga poslije razvoda ostala u celibatu svejedno nikako ne smije nazad u brak uzeti svog bivšeg muža jer on je kao 'kontaminiran' (il već kojeg termina). Time onda NZ je pravilnik zakona kojeg se treba pravno razumjeti. Ravno kao da pored sebe moraš imati Novozavjetnog pravnika koji će detaljno objasniti što kršćanin smije a što ne, specifikom razvoda.
Maloprije si ove retke o preljubu tumačila na jedan način,sad na drugi...hm.

Slobodno draga,prilagodi Božji zakon kako god tebi odgovara,ali ne pravdaj se više meni po ovom pitanju. Kao i svi mi,imati češ komu...

BB
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.