Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2017., 15:42   #1
Stanje na trzistu nekretnina

Sa postovanjem

Izneo bi svoje misljenje i iskustvo o trzistu nekretnina u hrvatskoj

Sa nadom da ce se stvari promeniti u buducnosti …… Nabolje…

Ja sada zivim u Canadi , po nacionalnosti sam magyar pisem na hrvatskom sigurno cu napraviti greske za to se unapred izvinjavam.

Citam da kako probuditi trziste nekretnina u hrvatskoj …. U drzavi odakle puno ljudi se iseljavaju , stari izumiru , a natalitet pada …

A u novinama se samo cita o prevarama…. Kako onda ocekivati da ce kupovati nekretnine… da neko pokupuje nekretnine na trzistu

koje se ne uspeju prodati godinama …. Neki misle nadaju da ce stranci pokupovati , ali ne bi da ti stranci … i dosele …. i zive u hrvatskoj …

“ Donesite novce potrosite kod nas , a onda idite …. odakle …. ste i dosli …..” i ne zalit se ako ste mozda i prevareni …


Kako misle probuditi mrtvo trziste nekretnina kada Agenti objavljuju u oglasu nekretninu da je u jednom mestu , ja to mesto pogledam

na Gogle Earth street level , okolicu , pokusavam pronaci nekretninu , posto lokaciju ne daju …. (posle se ispostavi da je na drugom mestu ….)

pokusavam zamisliti sebe de cu tamo zivet sa nedovoljno slika da kazemo kulturno losih slika sa kojih se ne moze zamisliti kako izgleda nekretnina …

jako je redkih onih Agenata koji stave tlocrt kuce okucnice slike iz zemljisnih knjiga … I kada pisem pismo puno puta ne dobijem odgovor uopste ….

Vec ne znam dali da pisem ma Madarskom Hrvatskom Engleskom ,

jer kada progovorim na Hrvatskom misle da sam neki Agent koji bi samo da iskoristi informacije ,

u stvari ja odradim svoju kucnu zadacu , da prikupim sto vise informacija sa vise nekretnina koje me interesuje ,

da kada odputujem na Istru , gde sam vec boravio vise puta , u sto kracem roku mogu licno pregledati nekretnine koje me interesuje .

Ja sam radnik , nemam puno godisnjeg odmora ako znate u Canadi je to samo 2 tjedna… godisnje ,

Nisu svi milioneri ….ali mi se cini da u hrvatskoj samo njih traze …. a za njih jos nemaju standard (pogledajte Monaco )

Puno agenata odgovori da dodi i “pokazivacemo “ vam nekretnine , kada ja se interesujem za jednu koju sam izabrao …

Desilo mi se da se javi Agent kome sam pisao da me interesuje jedna nekretnina koji on reklamira … Dogovormo se de dolazi sutra po mene

da mi pokazuje nekrenine …. ja ga izpravim da mene interesuje samo jedna , a on dobro - dobro sutra dolazim po tebe ….. nikad ga nisam video

Nije dosao a nije se ni javio …. Mislio sam vec napraviti crnu listi Agenata …. sa kojima se ne upustam u kontakt….Da ne gubim vreme ..

Jedan Agent me je pokazivao nekretnine 2 dana , nisu bile lose ali meni se nisu svidale , ali je ona imala iskustva i poznavala zakone ,

mislio sam ostati u kontaktu snjom , u buducnosti da mi posluzi kao savetodavac , pisao sam joj o tome i pozvao da se nademo na kavu.

hteo sam joj dati $100 dolara sto sam naucio od nje , nikad nije odgovorila na pismo …. ali se javila telefonom , kada sam vec odputovao …

Jedna mi iz Umaga dala informacije za lokaciju …. i posle 4 mjeseca sam dosao i kontaktirao nju sa pismom , i nasli smo se pogledao sam nekretninu

a ona nije htela verovat da sam se pojavio …. kako je objasnila da svi kradu jedni od druge “listing “.

Sada vec vidim pravu situaciju na terenu , medusobni odnose Agenata nije moj problem … nije problem kupaca ….

Ponasaju se kao da prodaju macka u daku…. ali nece da pokazu …samo kad dodes … a onda kupi odmah nemoj razgledavat ….ne gubi vreme Agentu…

Neki drugi Agenti su me vozilo tako brzu ( ja ih pratio iznajmljenim autom, ) da slucajno ne zapantim gde sam bio sta sam video …. i na kraju ostavili me i jednom zapustenom selu…

Ceo njihov dan je bio izgubljen , posto stvarno su me uspeli zbunit….

Svak sreca da sam vozio juniorsku biciklisticku prvenstvo na istri kad sam bio mlad …. i tako nisam slupao iznajljeni auto… Nekretninu nisam kupio ali sam utisak…. dobio …

I jos dva imena na crnoj listi ( posto su bili Brat is sestra Agent iz Visnjana )


“ Svatio sam da sam ja koji ima problem “ Posto znam sta ocu da kupim ….. za koju vredvost …… necu da budem prevaren … Precitao sam zakone … i necu da platim

3% za oba agenta , doci ce vreme kada ce svatiti da za novac treba i raditi ….. i biti posten ….. bice vremena kada ispred svake nekretnine za prodaju ce biti reklamna tabla

sa imenom i prezimenom agenta koji je stvarno zaduzen za tu nekretninu , i u slucaju prodaje podele dva agenta tih 2-3% kao i ovde u Canadi

I kupac ce lakse pronalaziti nekretninu …posto ce samo prosetat okolicom koji joj se svida i nazove agenta sa reklamne table …..(i nece trebat svako trosit novac na reklamiranje …)


I na kraju ne bi bio na odmet poslati Hrvatske Agente ovde u Canadu da poloze ispite i dobiju licence za trgovanje sa nekretninama

I da nauce da isplata provizije se desi samo onda kada novi vlasnik dobije kljuceve …. i nekretnina se uknjizi na novog vlasnika ….
alfoldivandor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 17:36   #2
dobro si pisao, ali moraš biti konkretniji, znam koga ne želiš, ali reci konkretno što i kako želiš, da li trebaš nekretninu za živiti ili za dva mjeseca godišnje, ili sa okućnicom ili u kući u nizu ili osamljenu ili u gradu. A što se tiče vrste konstrukcije uređenu ili neuređenu, kamen, opeka , beton pozz
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 20:42   #3
Planiram za mirovinu

Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
dobro si pisao, ali moraš biti konkretniji, znam koga ne želiš, ali reci konkretno što i kako želiš, da li trebaš nekretninu za živiti ili za dva mjeseca godišnje, ili sa okućnicom ili u kući u nizu ili osamljenu ili u gradu. A što se tiče vrste konstrukcije uređenu ili neuređenu, kamen, opeka , beton pozz
Meni se svida tradicionalna istarska arhitektura od kamena skromna kuca , ne treba mi Villa ali u slucaju se bi moglo dograditi da ima mesta 1000m2 okucnice(mozda i za vocnjak ) , da bude blize moru 5 -10km (zbog zimske temperature ) da ne bude spojena , samostojeca na kraj sela (i rusevina) bi bila idealna Koji bi ja izgradio , ili bi neko izgradio za mene . (lakse je izgraditi novu na stari nacin ) nego adaptirati staro ...Naravno da okolis lokacija je vazna , i kako sada stvari stoje na trzistu nece se moci prodat ...ni nemam nameru
Ova kucica Kuca bi bilo za mene i suprugu i rodbina koja bi nas posetila ,i posle nas bi ostavili rodacima rodbini .Nadali smo odziveti stare dane na promorju i tamo potrositi skromnu mirovinu sto smo ovde stekli (Mirovine ovde nisu velike ...)
Druga opcija je da iznajmin vikendicu malu sa vecom okucnicom (vocnjak) na istri gde bi se dogovorio sa vlasnikom , da on koristi leti a ja bi tamo proveo 4-6 mjeseci van sezone od Oktobra recimo do Mart-a
Imam jos par godina do mirovine , ali ja sve planiram unapred .
Nadam se da sam odgovorio na vasa pitanja .
alfoldivandor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:52   #4
Ja sam bezuspješno isto tražio nešto uz more iako sam hrvat koji živi tu.
Ne razumijem zašto ljudi daju agencijama a one se pak oglašavaju na njuškalu npr. Pa mogli su i sami dati na njuškalo i javljati se ljudima, prije puuno prije bi prodali.
Ovi agenti su najčešće su neki mutikaše i sve bi nešto na brzinu, čekaj malo trebam ja sve provjeriti, gruntovnicu-katastar, da li je nekretnina ilegalna pa legalizirana, što je ilegalno građeno, što legalizirano.
Na stranicama nekih piše da se pokazivanje mjesta smatra da te je doveo u vezu s kupcem ??. I praktički ti može naplatiti 3%
Neki su me tražili OIB, ime prezime, adresu pa će mi onda kazati broj čestice , ma da ne bi..

Iskreno ljudi će puno teže prodati to, neke agencije su pristojne no većina nekretnina na jadranu uvijek ima neke skrivene nedostatke koji se iskopaju nakon nekog vremena..a najčešće su debelo precjenjene, pa se u njih mora debelo uložiti..

Uvijek je bolje ostvariti kontakt s fizičkom osobom nego agencijama, zato ne znam zašto ljudi daju njima..ja ne bi nikad. Da, one koje imaju veze, ali one koje daju u oglasnike to se može i sam, nije vrag da je prodavateljima problem toliko odgovarati na pitanja..ako je onda nešto kriju..
Uglavnom Hrvatska i dalje pati od bolesti slijedećeg opisa: čekam nekog bogatog s koferom punim para, a u međuvremenu ću čuvati precjenjenu nekreninu i čekati i dalje dok se takav ne pojavi.
Ja sam odustao od traženja jer nema ništa value for money. Ako je i bilo to je "otišlo".
treba se čuvati jer katastar je dolje a i općenito u hr cirkus. Sve je nerješeno. Nekad putevi znaju katastarski prelaziti preko tuđih čestica.
Online katastar pokazuje zemljište na krivom mjestu, uglavnom čudo jedno nesređeno kod nas, neće to tako lako se ispraviti...
Imamo 600000 legalizacija..to se ne zna ko pije ko plaća, nikad nismo imali strategiju građenja a birokracija je natjerala ljude da sami zidaju..dolje ima svega..
Ako ideš sam tražiti pojest će te za doručak, ja nikad ne bi išao u razgledavanje dok nisam vidio da je sve čisto. A to je na moru rijetkost.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 00:45   #5
Hvala vam gospodine za odgovor i informacije .

Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
Ja sam bezuspješno isto tražio nešto uz more iako sam hrvat koji živi tu.
Ne razumijem zašto ljudi daju agencijama a one se pak oglašavaju na njuškalu npr. Pa mogli su i sami dati na njuškalo i javljati se ljudima, prije puuno prije bi prodali.
Ovi agenti su najčešće su neki mutikaše i sve bi nešto na brzinu, čekaj malo trebam ja sve provjeriti, gruntovnicu-katastar, da li je nekretnina ilegalna pa legalizirana, što je ilegalno građeno, što legalizirano.
Na stranicama nekih piše da se pokazivanje mjesta smatra da te je doveo u vezu s kupcem ??. I praktički ti može naplatiti 3%
Neki su me tražili OIB, ime prezime, adresu pa će mi onda kazati broj čestice , ma da ne bi..

Iskreno ljudi će puno teže prodati to, neke agencije su pristojne no većina nekretnina na jadranu uvijek ima neke skrivene nedostatke koji se iskopaju nakon nekog vremena..a najčešće su debelo precjenjene, pa se u njih mora debelo uložiti..

Uvijek je bolje ostvariti kontakt s fizičkom osobom nego agencijama, zato ne znam zašto ljudi daju njima..ja ne bi nikad. Da, one koje imaju veze, ali one koje daju u oglasnike to se može i sam, nije vrag da je prodavateljima problem toliko odgovarati na pitanja..ako je onda nešto kriju..
Uglavnom Hrvatska i dalje pati od bolesti slijedećeg opisa: čekam nekog bogatog s koferom punim para, a u međuvremenu ću čuvati precjenjenu nekreninu i čekati i dalje dok se takav ne pojavi.
Ja sam odustao od traženja jer nema ništa value for money. Ako je i bilo to je "otišlo".
treba se čuvati jer katastar je dolje a i općenito u hr cirkus. Sve je nerješeno. Nekad putevi znaju katastarski prelaziti preko tuđih čestica.
Online katastar pokazuje zemljište na krivom mjestu, uglavnom čudo jedno nesređeno kod nas, neće to tako lako se ispraviti...
Imamo 600000 legalizacija..to se ne zna ko pije ko plaća, nikad nismo imali strategiju građenja a birokracija je natjerala ljude da sami zidaju..dolje ima svega..
Ako ideš sam tražiti pojest će te za doručak, ja nikad ne bi išao u razgledavanje dok nisam vidio da je sve čisto. A to je na moru rijetkost.

Hvala vam gospodine za odgovor i informacije .
alfoldivandor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 14:43   #6
Zapravo nebi trebalo biti jako teško unajmiti kuću van sezone.Postoji mnogo kuća za odmor koje su u tom periodu prazne.
Ja bi vrlo rado to učinio sa mojom kućom.
Neznam samo koliko bi tebi kao najmoprimcu smetalo da zapravo onda u toj kući nemaš svoje stvari(ako razumješ šta želim reći),praktički si uvjek na novo gost.
Ali eto,ja nudim kuću od 75 kvadrata van sezone ,ostavim ljepi komad vrta,tu je bazen,montiram u kuću centralno na pelete i to je to.
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 00:57   #7
Quote:
trut kaže: Pogledaj post
Zapravo nebi trebalo biti jako teško unajmiti kuću van sezone.Postoji mnogo kuća za odmor koje su u tom periodu prazne.
Ja bi vrlo rado to učinio sa mojom kućom.
Neznam samo koliko bi tebi kao najmoprimcu smetalo da zapravo onda u toj kući nemaš svoje stvari(ako razumješ šta želim reći),praktički si uvjek na novo gost.
Ali eto,ja nudim kuću od 75 kvadrata van sezone ,ostavim ljepi komad vrta,tu je bazen,montiram u kuću centralno na pelete i to je to.
Hvala na javljanju , gde se nalazi vikendica , koliko trazite mesecno , bez rezije , i kolika je rezija mesecno ?

(Ja sve planiram unpred ... )
alfoldivandor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 10:11   #8
Quote:
alfoldivandor kaže: Pogledaj post
Hvala na javljanju , gde se nalazi vikendica , koliko trazite mesecno , bez rezije , i kolika je rezija mesecno ?

(Ja sve planiram unpred ... )
Poslat ću vam detalje na privatnu poruku.I bez obzira,kako god da se dogovorimo ili ne,rado ću Vam pomoći ovdje sa lica mjesta kavim savjetom ili informacijom.
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 10:58   #9
U nekim stvarima imate pravo, ali ovo moram komentirati:
Quote:
alfoldivandor kaže: Pogledaj post
Ja sam radnik , nemam puno godisnjeg odmora ako znate u Canadi je to samo 2 tjedna… godisnje
Prošla su vremena (a i ta su kratko trajala) kada je običan radnik iz bilo koje zemlje u Hrvatskoj mogao dobiti atraktivan teren/nekretninu za siću. To je bilo u vrijeme i nakon rata kada su neki bili primorani prodavati po niskoj cijeni jer su izgubili neke druge stvari.
Quote:
alfoldivandor kaže: Pogledaj post
Nisu svi milioneri ….ali mi se cini da u hrvatskoj samo njih traze …. a za njih jos nemaju standard (pogledajte Monaco )
Nisu svi milioneri, a na našem tržištu postoji široka lepeza ponuda - i za jako imućne i za prosijek. Čini mi se da je problem u tome što biste vi željeli ono što si ne možete priuštiti.
Quote:
alfoldivandor kaže: Pogledaj post
Neki drugi Agenti su me vozilo tako brzu ( ja ih pratio iznajmljenim autom, ) da slucajno ne zapantim gde sam bio sta sam video
Ovo je već paranoja.
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 23:42   #10
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
U nekim stvarima imate pravo, ali ovo moram komentirati:
Prošla su vremena (a i ta su kratko trajala) kada je običan radnik iz bilo koje zemlje u Hrvatskoj mogao dobiti atraktivan teren/nekretninu za siću. To je bilo u vrijeme i nakon rata kada su neki bili primorani prodavati po niskoj cijeni jer su izgubili neke druge stvari.
Nisu svi milioneri, a na našem tržištu postoji široka lepeza ponuda - i za jako imućne i za prosijek. Čini mi se da je problem u tome što biste vi željeli ono što si ne možete priuštiti.
Ovo je već paranoja.

Hvala vam na komentaru

dobro je citati misljenje drugih .

Pozdrav
alfoldivandor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:21   #11
Da ne otvaram temu, u ime jedne tete koja je pred samu mirovinu (60+ godina) pitam, ako ko ima ili zna da prodaje stan/apartman (ako ima neke razlike?) negdje na obali jadrana, da nije otok osim ako je povezan mostom. Najradje Split bi gdje je nekada davno 1991 zadnji put imala adresu. Nesto od 50, 55m2 da je u pristpacnom stanju a srodno stanju i cijena.

Ako ko ima, ili u rodbini koga ko prodaje moze slobodno ostavit na p.p. ja cu prosljediti infomacije dalje.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 12:41   #12
Ja sam u Istri pokusao mojim izascu u susret sto sam preuzeo odgovornost i stupio u kontakt sa agentima, tacnije preko jedne agencije iz Slovenije koja je suradjivala sa agencijom u Hrvatskoj. Profesionalizam 33%. Sto se tice infomacija o zakonu, 100%, jer sam unaprijed imao razgovor sa odvjetnikom te infomacije koje su dali agenti su poklaple se 1 na prema 1 sa onim od odvjetnika. Kod ovih agenata mogu reci jedno, od dvije nekretnine koje sam zelio viditi samo jednu su pokazali (novogradnju) drugu, polovnu nisu htjeli, jer ne vrijedi tako su rekli, nema razloga da se lazemo, i to su rekli, ostale dvije koje su ponudili da vidim su takodje bile novogradnje ali bogu iza nogu. Kod nas nije problem novac, znaci nama kupiti nekretninu za 500.000 erua nije problem. Nije niti za 1.000.000 eura ako treba. Iskreno receno, nebi tolike pare u HR potrosio. U Spaniji imam nekretninu, dali smo znatno manje para za znatno vise. Mislim sto smo sve dobili i sto ima sve u okruzenju bi netko u HR zasigurno pokusao uzeti 700.000 erua, a mi nismo niti pola od te sume dali. Odvjetnik je u roku dva dana pridobio sve infomacije ne samo o legalnosti nekretnine vec i o prijasnjim kupovinama i sl. Znaci sve od dana kada je zidana do dana kupovine. Doslovno sve nam je nacrto sastavio ugovor, osiguro nas na svaki moguci nacin.

U Francuskoj smo kucu na jugu kupili preko notara sto je sasvim normalno u Francuskoj. Takodje smo za uljudnu cijenu dobili gotovo 200m2 tacnije 192m2 slicna kuca u HR kakvih 800 - 1km od oblae kosta dobar milijun eura, ja sam udaljen od Monaka pjeske 45 minuta.

Iskreno receno HR zaostaje po nekim finesama profesionalizma jako puno kada je rijec o prodaji nekretnina. Mladjima i ljudima koji dugo zive vani takav pristup nece upaliti znaci samo ova starija generacija ce mozda se pustiti u ples na ovaj nacin.

Ja nekada upitam za neke ljude ovdje ali iskreno receno kupiti u HR je upitno.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 05:34   #13
Zašto bi onda uopće išta kupio u Hrvatskoj? Šta će ti ako je preskupo i što ti tako nešto uopće treba?

Za 192 m2 bi u Hrvatskoj tražili milijun eura i to kilometar od obale? Ma gdje to? Samo nemoj reći sad da bi usput ta kuća imala i 1000 kvadrata okućnice.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 11:47   #14
Tesko je reci da li je skupo ili ne, jer pitanje je sto netko nudi nebitno rijec bila o novogradnji ili ne te za koliko nudi sto nudi.

Druga stvar je stranci i HR kad je rijec o kupovini. Nije bas da stranci mogu (vecina ne) podici na svom racunu u Njemackoj, Austriji ili Danskoj recimo 150.000 eura ili samo 100.000 strapti u dzep i doci u HR te prstom uprt i reci ovu hocu. Vecini je potreban kredit koji nije moguce dobiti u drzavi gdje zive za HR a u HR strani drzavljani u 99 % slucaja ne mogu dobiti kredit i vise razloga, bar ne kod banaka, izuzetaka ima kod koje kakvih financiera / kreditnih kuca ali to je sve previse nepregledno.

Druga stvar HR ne dopusta stranim bankama da uzmu kucu ili stan pod hipoteku kao sto primjerice dopusta Portugal, Spanija i Francuska, pa cak mislim da isto dopusta i Italija. Jednom rijecu nije moguce strancu kod svoje banke u drzavi gdje zivi uzeti povoljan kredit za nekretninu u Hrvatskoj.

Druga cinjenica je da skoro sve sto je starije od 2014 godine u HR ima blago receno smijesne papire. Pogledaj samo koliko katnica u pola nema u katastru, prodaje ti kucu od 150m2 od cega 75 nigdje nije zapisano i kaze vodi se spor legalizacije ili tako nesto. Gdje su kuce pod hipotekama, jer nema mehanizacije da kupa novac odma ide za otplatu iste a ne prodavacu kao sto je stvar na Zapadu. Da jos ne pricam o onim sto zidaju kao za cerku, sina ili koga vec u rodbini a onda prodaje pa tako nije platio PDV na objekat koji se naravno lomi na kupce apartmana. I zadnja stvar ista kuca, stan ili apartman se prodaje kod vise agencija pa cak i privatno i zna se desiti dodjes vidis i kazes hocu kupiti kad agenat zove da dobije kljuce a ovaj kaze prodao sam prije tri dana.

I onda ova zadnja jer agenti hoce da uzmu koju paru a nije im milo kada kupac ima svog odvjetnika da se osigura, jer mimo pitanja o hipoteci nekretine kao moguca prijetnja imas obicno i one pravne odnose kojima je vezan prodavac primjerice i ako je kuca 1/1 na tebi opet tvoja zane i ostali moguci koji mogu kasnje osporiti istu prodaju moraju kupoprodaju potpisati i tako zna doci do komplikacije pogotovo ako jos onaj sto prodjae je razveden, ili ima jako ne stabilan bark, nebitno kako...

U Francuskoj 70% kuca, stanova ili cega sve ne se prodaje preko notara (javnih biljeznika) kojih nema na svakom cosku. Zakonski neke stvari nisu moguce i time automatski glava manje boli. I ako kupis kucu pod hipotekom kao kupac ne mozes biti zrtva, vec tvoj novac ide direkt u ruke onom ko polaze pravo jer je dao kapital prodavac pa ako ima nesto viska onda ide prodavacu, ako ne ostatak se pretvara u drugu vrstu duga. Isto je u Danskoj, Spaniji itd.

I na kraju krajeva nisam jos niti jedan jedini put mogao biti u HR da parkiram auto pred neki trzni centar ili vecu samouslugu a da netko ne omota oko brisaca neku ponudu, jer licno proaje stan, kucu ili sto vec. Fino je to sve, ali meni vise govori kako je trg znatno veci od same potraznje, jer iste te ponude sam testiro i obicno sam mogao spustit cijenu na 1.000 - 1.200 eura na m2.

I na kraju zasto kupiti, pa tko zeli taj ce mozda i rizik napraviti. Stvar je individualna ali opcenito receo teg i zakoni su daleko iza drzava iz kojih se ocekuju kupci. Mozda i odgovor zasto Njemci nisu pokupovali sve mada nije to taj odgovor, jer istim pitanjem su trebali pokupovati citavu Spaniju pa opet nisu niti blizu broja jedan stranih kupaca koji su vecinom Britanci, Danci i Svedjani.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 03:16   #15
Svaka vam cast gospodine dobro vidite

Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Tesko je reci da li je skupo ili ne, jer pitanje je sto netko nudi nebitno rijec bila o novogradnji ili ne te za koliko nudi sto nudi.

Druga stvar je stranci i HR kad je rijec o kupovini. Nije bas da stranci mogu (vecina ne) podici na svom racunu u Njemackoj, Austriji ili Danskoj recimo 150.000 eura ili samo 100.000 strapti u dzep i doci u HR te prstom uprt i reci ovu hocu. Vecini je potreban kredit koji nije moguce dobiti u drzavi gdje zive za HR a u HR strani drzavljani u 99 % slucaja ne mogu dobiti kredit i vise razloga, bar ne kod banaka, izuzetaka ima kod koje kakvih financiera / kreditnih kuca ali to je sve previse nepregledno.

Druga stvar HR ne dopusta stranim bankama da uzmu kucu ili stan pod hipoteku kao sto primjerice dopusta Portugal, Spanija i Francuska, pa cak mislim da isto dopusta i Italija. Jednom rijecu nije moguce strancu kod svoje banke u drzavi gdje zivi uzeti povoljan kredit za nekretninu u Hrvatskoj.

Druga cinjenica je da skoro sve sto je starije od 2014 godine u HR ima blago receno smijesne papire. Pogledaj samo koliko katnica u pola nema u katastru, prodaje ti kucu od 150m2 od cega 75 nigdje nije zapisano i kaze vodi se spor legalizacije ili tako nesto. Gdje su kuce pod hipotekama, jer nema mehanizacije da kupa novac odma ide za otplatu iste a ne prodavacu kao sto je stvar na Zapadu. Da jos ne pricam o onim sto zidaju kao za cerku, sina ili koga vec u rodbini a onda prodaje pa tako nije platio PDV na objekat koji se naravno lomi na kupce apartmana. I zadnja stvar ista kuca, stan ili apartman se prodaje kod vise agencija pa cak i privatno i zna se desiti dodjes vidis i kazes hocu kupiti kad agenat zove da dobije kljuce a ovaj kaze prodao sam prije tri dana.

I onda ova zadnja jer agenti hoce da uzmu koju paru a nije im milo kada kupac ima svog odvjetnika da se osigura, jer mimo pitanja o hipoteci nekretine kao moguca prijetnja imas obicno i one pravne odnose kojima je vezan prodavac primjerice i ako je kuca 1/1 na tebi opet tvoja zane i ostali moguci koji mogu kasnje osporiti istu prodaju moraju kupoprodaju potpisati i tako zna doci do komplikacije pogotovo ako jos onaj sto prodjae je razveden, ili ima jako ne stabilan bark, nebitno kako...

U Francuskoj 70% kuca, stanova ili cega sve ne se prodaje preko notara (javnih biljeznika) kojih nema na svakom cosku. Zakonski neke stvari nisu moguce i time automatski glava manje boli. I ako kupis kucu pod hipotekom kao kupac ne mozes biti zrtva, vec tvoj novac ide direkt u ruke onom ko polaze pravo jer je dao kapital prodavac pa ako ima nesto viska onda ide prodavacu, ako ne ostatak se pretvara u drugu vrstu duga. Isto je u Danskoj, Spaniji itd.

I na kraju krajeva nisam jos niti jedan jedini put mogao biti u HR da parkiram auto pred neki trzni centar ili vecu samouslugu a da netko ne omota oko brisaca neku ponudu, jer licno proaje stan, kucu ili sto vec. Fino je to sve, ali meni vise govori kako je trg znatno veci od same potraznje, jer iste te ponude sam testiro i obicno sam mogao spustit cijenu na 1.000 - 1.200 eura na m2.

I na kraju zasto kupiti, pa tko zeli taj ce mozda i rizik napraviti. Stvar je individualna ali opcenito receo teg i zakoni su daleko iza drzava iz kojih se ocekuju kupci. Mozda i odgovor zasto Njemci nisu pokupovali sve mada nije to taj odgovor, jer istim pitanjem su trebali pokupovati citavu Spaniju pa opet nisu niti blizu broja jedan stranih kupaca koji su vecinom Britanci, Danci i Svedjani.

Svaka vam cast gospodine dobro vidite ....

Jos samo da dodam da zasto kupiti ........

za tjedan dva ili za nekoliko mjeseci godisnje .....

Lakse je iznajmiti i ne boli glava da ce ga obiti ..

A i ne mora se ici uvek na isto mjeto ..
alfoldivandor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:15   #16
Dobar dio kupuje u smislu poslovanja (biznis) od kojeg nema nesto puno. Licno poznajem covjeka koji ima pet apartmana ali opet zivi od prvog do prvog.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.