Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2017., 21:50   #21
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post


Jednom sam naletjela na zenu koja je rekla da u NYC ne moze naci dobar restoran.
aaaaahhahaha, o ti mater, ovo je apsolutni vrh
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 09:38   #22
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
Od cega si onda tako okrugao? Hehe...
Ok sex i auti
Sta je trece
Nemoj samo reci lova
:klap: Pa pogodio si prvo i trece , a cetvro , peto i sve ostalo su mnogobrojna sportska natjecanja (gledanje ) , muzika, ples, more(plivanje), jahte , jet-ski , internet itd. itd. Svega ( osim prvog ) bi se odrekao na 7 dana za jedan dobar burek od sira ( cijeli krug ).
Kao sto vidis lako se zivi bez alkohola i drugih droga , ali bez bureka , sarme i sl. jako tesko
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 10:41   #23
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
delikroat u neubagasse ima dosta toga; kulena, pršuta
https://delikro.at/

ja kad poželim čevape skočim do bosanca u koppstrasse i to je to.
inače u 7om bezirku ima izbora hrane i lokala koliko hoćeš

znam za ovaj XXL u Koppstrasse,bio sam par puta tamo i cevapi su stvarno odlicni
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 12:17   #24
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Kolegica je kazala da ni jedna namirnica u VB ne vrijedi, čime se ne slažem, i ja sam tada spomenuo da ovdje ima preko 150 vrhunskih kuhara, sa Michelin zvjezdicama
Ako ćemo po tome uspoređivati, u cijeloj UK ima 2-3 restorana sa 3 zvjezdice (sve u Londonu), a u Njemačkoj 10-ak...

Trebalo bi zapravo razdvojiti raspravu po jelima specifičnim za podneblje, takeaway kioscima, normalnim i skupim restoranima, te ponudi u dućanima isl. Npr. sjećam se jednog priloga iz Singapura, gdje je lik sa "kioskom" i hranom dostpunom svima, dobio jednu Michelin zvjezdicu. Tako nešto nisam vidio u DE ili CH, a kamoli UK...

Što se tiče dućana, u UK i DE ti je sigurno dostupno sve živo. U mom lokalnom (luksuznom) supermarketu imaju čak i japansku Wagyu govedinu, dok je Kobe dostupan preko Interneta (ukoliko odlučite platiti 600 EURa po kg). Dakle, ima vrhunskog mesa i ostalih namirnica, ali ćeš ostaviti poprilične količine novca, ako želiš kvalitetno jesti.

Priče o jeftinoj klopi u DE su točne, ali to vrijedi samo za najnekvalitetnije namirnice. No Nijemci su takvi...naprosto uživaju u jeftinoj hrani. Bitno da je što više, za što manje, a kvalitetu većina ni ne zna dobro ocjeniti. Ja sam se stvarno zgražao kad su oni krenuli komentirati hranu. Pojma nemaju.

Uvjereni su svi da zdravo jedu i dave da jedu puno salate, a kada je zaista jedu (prevedeno: kada salatu dobiju bez nadoplate), zaljevaju je s hrpom salatnog sosa. Na kraju sam ja, koji sam iz HR "gdje jedemo samo mesinu" (tako nas bar Nijemci vide), jeo više salate od svih kolega zajedno. Ribu jedu jako slabasno u usporedbi sa svinjetinom i piletinom, a ponudu imaju vrhunsku. Na kraju ja ispao i katolik, jer gledam da jedem ribu bar petkom, što ni njihovi katolici baš ne zarezuju.

Crni kruh, Nijemci rade odlično, a zdrav je i praktičan, no kad dođu kod nas na more, doslovce se dave našim vrhunskim "nezdravim" bijelim kruhom.
Wurstevi iliti kobasice su kakti nacionalno jelo, međutim lokalne kioske sa njemačkim wurstevima uglavnom pregaze turski kebabi. Još jedan bezvezni "specijalitet" kojim su u DE opsjednuti. Grozomorne kombinacije pizze sa kebabom da ne spominjem. Stanovao sam nedaleko jedne poznate "kebabdžinice" gdje su dolazili po kebabe u ultraluksuznim Mercedesima i Laborghinijima...

Što se tiče restorana, išao sam po puno njih koje su mi sami Nijemci preporučali kao odlične, međutim, to je sve bio jad i čemer. U jednom sam se čak i otrovao. Rijetki su restorani koji su i povoljni i dobri, a često se naleti na skupo i loše. Zadnji restoran u DE, koji me stvarno zadovoljio, bio je jedan high-end steakhouse, a držali su ga...Bosanci.

Simpatično mi je u DE, da mi je dostupan i pokoji restoran s 2-3 Michelin zvjezdice, jer se može "proći" i sa 100-150 EURa po osobi...za razliku od CH gdje to ide i do 350EUR po osobi.

Zadnje uređivanje Snack : 01.12.2017. at 12:29.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:39   #25
Snack, thanks. VB ima 4 Michelin 3 zvjezdice, a Njemačka 10, imaš pravo. Moj početni upis bio u vezi sa namirnicama, jer je forumašica kazala da u Londonu ništa ne vrijedi.

Što se tiče britanske hrane ima dobar napis u Wikipediji pod naslovom British Cuisine, spominju oko 100 britanskih autentičnih jela, a ne samo Fish and chips ili British breakfast.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 02:51   #26
Michelin ni za auto gume nije vise sto je nekad bio , a u te restorane gdje mi serviraju na ogromnom tanjuru hranu koju povecalom moram traziti neidem ni kad me caste , a kamoli da sam moram platiti .
I meksicka kuhinja slovi za jednu od najboljih na svijetu i mex restorani su otvoreni i dobro posijeceni sirom svijeta , ali to ne znaci da se u Meksiku dobro jede . Raznovrsnost je nikakva , sve manje vise zavrsava u tacosima od bljutavih tortilla ( potpuno drugacijeg okusa od onih tortilla u europskim mex restoranima ). Turisti vele dobra je mex hrana . Dobra je za nekoliko dana , ali godinama jedo te isto U HR i bilo kojoj ex yu drzavi uzivam u 30tak i vise jela . Moja zena Meksikanka ne zaboravlja brudete , pasticade , bureke ,cevape s kajmakom u lepinji , purice s mlincima i sl . vec vise od 10g. Stalno me moli da ju vodim opet u Hr na prezderavanje .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 04:14   #27
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Snack, thanks. VB ima 4 Michelin 3 zvjezdice, a Njemačka 10, imaš pravo. Moj početni upis bio u vezi sa namirnicama, jer je forumašica kazala da u Londonu ništa ne vrijedi.

Što se tiče britanske hrane ima dobar napis u Wikipediji pod naslovom British Cuisine, spominju oko 100 britanskih autentičnih jela, a ne samo Fish and chips ili British breakfast.
Klopao sam u dosta tih Michelin star restauranata (pa i onih s 3 zvijezdice), i to je zaista ponajviše marketing tool a ponajmanje znak autentističnosti nečijih nacionalnih kuhinja. Mnogi multistar Michelin restorani su recimo French Haute Cuisine po cijelom svijetu.

Istina je da britanska kuhinja nije samo fish and chips ili english breakfast, ima naravno toga još (Beef Wellington, Haggis, scones...) no također je istina i da britanska kuhinja s pravom ne uživa ulogu svjetski visoko cijenjenih kuhinja, te da je daleko manje popularna od mnogih drugih koje su daleko raznovrsnije, ukusnije, zanimljivije... (japanska kuhinja, tajlandska, francuska, talijanska, grčka, turska, indijska, kineska, korejska... da navedem barem neke).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 04:42   #28
O restoranima necu jer ni u hr ni u ca nismo nikad imali naviku jest po vani ili narucivat za doma. Desi se mozda dvaput godisnje (i u hr i u ca).
Sto se pak namirnica tice, ja zbilja ne znam kako ljudi uopce mogu tvrdit da su namirnice (dakle goli, svjezi proizvod) vani tolko losije od Hr kad je na Hr policama sve ionako uvozno. Kumice na placu u velikom broju slucajeva preprodaju ducansko. I one koje imaju svoje je uzgojeno iz tko zna kojeg sjemena i tretirale su tko zna cime. U danasnje vrijeme ako ne uzgojite sami doma vi nikako ne mozete znat sto jedete, kolko god vam se turalo pod "bio". Sjetite se samo Severa!

Mogu shvatit kad ljudi kazu za restorne da im nisu napeti i da nemaju raznoliku ponudu kao jedna hr; al pljuvat po namirnicama zbilja nema nekog smisla kad je u Hr vrlo malo toga hrvatsko.
Ovdje se zdravije hranimo i puno vise namirnica pogotovo mesa nam je daleko kvalitetnije nego u hr. Primarno zato sto kupovna moc jest veca, ali velikim dijelom i zato sto se ovdje svjezi proizvodi po lokalnim farmama dobiju po prilicno nizoj cijeni nego u ducanima! Puno se ljudi zali da im je hrana u Ca kooooma, al to je stvarno trik pitanje i tvrdnja kad jednostavno ne znas na sto ljudi misle. Je, njihove instant konzerva ili vrecica juhe su ooooodvartne; ali ako tu istu juhu skuhas doma sam od svjezih namirnica, odlicna je!
Ja oduvijek imam naviku kuhanja i apsolutno svaku namirnicu ili zacin sam nasla ovdje - ili mu nasla adekvatnu zamjenu. Mi smo u maloj sredini pa nemamo bureka i cevapa, al kad se zazelimo napravim sama. I ispadne super. U danasnje vrijeme gugla sve se nadje u 3 klika, pa i recept za savrsene lepinje.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 16:46   #29
Hvala svima!

@antemarineitor: obožavam meksičku hranu i jedem bar jednom tjedno u VB.
—————
@InterMezzo: slažem se sa tvojim upisom, ni mene ne impresioniraju 3 zvjezdice restorani, zapravo kada sam kod kuće u VB rijetko jedem u restoranima, jer mi je to kao neki gubitak vremena, čekanje, i imam za raditi pametnije stvari. Volim jednostavnu hranu, sa puno povrća.

U Americi, za namirnice meni je dobar Publix, pa čak Walmart, a obozavam Whole Foods, a bio I u Trader Joe u Pembroke Lakes.
—————

@La Luna, potpuno se slažem as tobom, a pogotovo su mi odlični Farmers Marketi sa svježim povrćem, voćem, pa čak i super mesom i jajima. Danas bio na jednom.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 21:11   #30
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Hvala svima!

@antemarineitor: obožavam meksičku hranu i jedem bar jednom tjedno u VB.
—————
@InterMezzo: slažem se sa tvojim upisom, ni mene ne impresioniraju 3 zvjezdice restorani, zapravo kada sam kod kuće u VB rijetko jedem u restoranima, jer mi je to kao neki gubitak vremena, čekanje, i imam za raditi pametnije stvari. Volim jednostavnu hranu, sa puno povrća.

U Americi, za namirnice meni je dobar Publix, pa čak Walmart, a obozavam Whole Foods, a bio I u Trader Joe u Pembroke Lakes.
—————

@La Luna, potpuno se slažem as tobom, a pogotovo su mi odlični Farmers Marketi sa svježim povrćem, voćem, pa čak i super mesom i jajima. Danas bio na jednom.
i u Calgariju je jedan, tamo je super!
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 15:03   #31
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
i u Calgariju je jedan, tamo je super!
U Londonu ih imaš oko tridesetak, neki petkom, neki subotom, a manji broj njih i nedjeljom. Neki farmeri sva tri dana po različitim krajevima Londona. I ne trebaju nikakove specijalne dozvole da prodaju svoje proizvode, za razliku od HR.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 15:27   #32
I kod nas na jugu Floride ih ima, Davie je meni najbliži Farmers Market.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 17:08   #33
Mi imamo koloniju Hutterita na par km od nas i njcesce uzimamo od njih. Meso, jaja, sezonsko povrce, sve je odlicne kvalitete a smijesno jeftino. Tipa kila mljevene svinjetine $3 i to uglavnom bude svjeze skroz (idemo subotom tamo a oni valjda tad kolju). Ne znam dal smo ikad ostavili tamo vise od $100 a napunili smo freezer koji na nas troje traje mjesecima s tim da meso uglavnom jedemo svaki dan. Ljudi su prilicno otvoreni za recepte i pokusali su raditi spek po nasem receptu al ne posuse ga dovoljno pa nam nije bas. Tu smo se snasli na nacin da narucimo od jednog naseg decka iz Alberte koji dimi i susi sam i spek je odlican!
Tesko mi je povjerovati kad netko tvrdi da su namirnice negdje lose.. Jer uz malo trazenja sve se da naci.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 21:26   #34
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
U Londonu ih imaš oko tridesetak, neki petkom, neki subotom, a manji broj njih i nedjeljom. Neki farmeri sva tri dana po različitim krajevima Londona. I ne trebaju nikakove specijalne dozvole da prodaju svoje proizvode, za razliku od HR.
Daj se molim te, informiraj.

https://www.lfm.org.uk/sell-with-us/our-rules/
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 06:15   #35
Ali Skatte, to nisu nikakve "posebne" dozvole koje moraju ovjerit kod biljeznika i placat biljege. Vjerujem da je on pod posebnim dozvolama mislio na kolicinu (skupih) biroktatskih prepreka s kojima se u principu u hr susreces za sve ikad. Nekako mi se cini da svi ti farmeri navedene stavke dokazuju na licu mjesta pri registraciji osnovnim dokumentom (tipa vozackom/osobnom/vlasnickim listom farme), a ne da moraju hodocastit po opcinama i uredima e da bi na placu prodali jaja
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 11:25   #36
Nije istina. Imaju iteksko puno dozvola i pravila. Prije nego dodju na market oni moraju srediti sve certifikate i dati im na uvid + ovi s marketa imaju pravo doci kod njih na gospodarstva i ekstra provjeriti istinitost podataka. Imam poznanike koji se na sitno bave proizvodnjom hrane , onak kao extra zanimanje. I iako im je meso i povrce zapravo organsko nisu trazili certifikat za to jer im je previse komplicirano ( papirologija) i jako skupo, - obzirom da je ovo njima vise kao neki hobi onda im se ne da baviti time, a ionako imaju stalne musterije koje znaju na koji nacin uzgajaju. Prica nije iz Hr , neg is Skandinavije. Dakle svugdje postoje pravila i papirologija kad su certifikati u pitanju.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 11:40   #37
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
La Luna je dobro objasnila. London Farmers Markets je privatna firma, koja ima neka svoja pravila za farmere, koji zele prodavati na njihovim marketima. To nije da moras ici na opcinu po masu dokumenta itd. Nikad nisam video neke kontrole na marketima. Imas i druge markete. Farmeri cesto prodaju i pored ceste, gdje se nalaze njihove farme.

U Koprivnici imas slucaj da gospodja farmerka, koja ima sve dozvole za prodaju svojeg super povrca, nije bilo dozvoljeno da prodaje i kiselo zelje, bez posebne dozvole.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 18:08   #38
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Nije istina. Imaju iteksko puno dozvola i pravila. Prije nego dodju na market oni moraju srediti sve certifikate i dati im na uvid + ovi s marketa imaju pravo doci kod njih na gospodarstva i ekstra provjeriti istinitost podataka. Imam poznanike koji se na sitno bave proizvodnjom hrane , onak kao extra zanimanje. I iako im je meso i povrce zapravo organsko nisu trazili certifikat za to jer im je previse komplicirano ( papirologija) i jako skupo, - obzirom da je ovo njima vise kao neki hobi onda im se ne da baviti time, a ionako imaju stalne musterije koje znaju na koji nacin uzgajaju. Prica nije iz Hr , neg is Skandinavije. Dakle svugdje postoje pravila i papirologija kad su certifikati u pitanju.
Tocno. I za USA, i UK i slicne drzave.

Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
La Luna je dobro objasnila. London Farmers Markets je privatna firma, koja ima neka svoja pravila za farmere, koji zele prodavati na njihovim marketima. To nije da moras ici na opcinu po masu dokumenta itd. Nikad nisam video neke kontrole na marketima. Imas i druge markete. Farmeri cesto prodaju i pored ceste, gdje se nalaze njihove farme.

U Koprivnici imas slucaj da gospodja farmerka, koja ima sve dozvole za prodaju svojeg super povrca, nije bilo dozvoljeno da prodaje i kiselo zelje, bez posebne dozvole.
Farmer ne moze prodavati nigdje ako nije dobio dozvole da smije prodavati sa svoje farme. Probaj poguglati sto sve trebas da bi mogao prodavati proizvode pa vidi da ti ne trebaju biljezi i papiri. Malo sutra. Zamisli da prodaje tko sta hoce pa sutra bude epidemija ili nekakvo trovanje i ne zna se otkud je krenulo. Yeah right.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 19:29   #39
Proizvodnja kiselog zelja je vec druga grana od uzgoja glavica zelja, tj to je prerada hrane koja kako kod nas tako i vani ima svoje zakonske propise i zahtjeve i naravno da se ne moze preradivati i prodavati hrana kak se ko sjeti bez dodatne papirologije
Niti u hrvatskoj a bome ni u engleskoj
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 20:16   #40
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Tocno. I za USA, i UK i slicne drzave.



Farmer ne moze prodavati nigdje ako nije dobio dozvole da smije prodavati sa svoje farme. Probaj poguglati sto sve trebas da bi mogao prodavati proizvode pa vidi da ti ne trebaju biljezi i papiri. Malo sutra. Zamisli da prodaje tko sta hoce pa sutra bude epidemija ili nekakvo trovanje i ne zna se otkud je krenulo. Yeah right.
Ne treba dozvole, nego ga provjere vlasnici marketa. Mislim da se mora osigurati, ako dođe do nekih problema, ako dođe do trovanja, u VB nema biljega.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:11.