Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2008., 14:36   #61
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Nisam baš neki kebab-čavap stručnjak ali iz mog grčko-tursko-hr-zapadnoeuropskog iskustva mogu reći da se uglavnom radi o upotrebi različitih naziva za slične proizvode. Grci i Turci imaju vrlo sličnu hranu ( i pića) ali se sve zove drugačije i turci nemaju nikada svinjetinu ( uostalom kao što u bosanske sarme ne ide svinjetina i puno su manje nego ove što se rade kod nas, a ipak su i jedno i drugo sarme) Kao što je Štemajzl već rekao, u zapadnoj europi se uglavnom prodaje doner kebab, a može se naći i šiš kebab koji je isto (ili barem vrlo slično) jelo našem šiš čevapu. U Turskoj su nas domaćini vodili u jedan fini nacionalni restoran gdje smo probali više vrsta kebaba.Svaki je imao neki dodatak u nazivu kojih se ja više ne sjećam.( kebab a, kebab b....) a iza naziva su se između ostalog krili već spomenuti doner i šiš, pa zatim nešto kao ”obični” čevapi, ražnjići, onda onaj koji se razmazuje po kruhu ( mislim da se zove hadžijski u sofri ).
možda zbog cipra?zato jer se nemogu smisliti?
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 14:40   #62
štagod bilo meni je ova druga opcija super u ciboni u onom najstarijem fast foodu.
18 kn i fakat vrijedi a jednom sam uzeo tu u kvartu 20 kn a pojedes tri komada.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:08   #63
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
možda zbog cipra?zato jer se nemogu smisliti?
Pa mislim da je prije zbog razlike u jeziku religijsko-prehrambenih običaja Pogledaj kod nas - koliko naziva za jednu te istu stvar. Balancane, melancane, patliđani. Lubenica, melun, čantrun. Pomidori, paradajz, rajčice....itd. A isto je tako i s receptima za ista jela, već smo sto puta pričali o tome kako se radi ”prava” pašticada i uvijek došli do zaključka da ih ima sto pravih.
Pa onda npr. burek, u bosni je to samo onaj od mesa (sve ostalo su pite) a u hr je burek i od sira, pa negdje čak i od jabuke.
Španjolski flan je gotovi isti kao naša rožata...
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:50   #64
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
pročitano do kraja...rekao si da se to skine sa štapića i tako poslužuje..kod mene nije skinuto sa štapića, već je posluženo sa štapićem...znači radi se na štapiću...ista stvar, razlika u posluživanju...
Pa da, a na kraju piše...
Quote:
Ovo što bi Alexis htjela jest kod nas se zove šiš-ćevap i može se naći u gotovo svim ćevaparama.
... a samo temeljem slike se ipak ne može doznati koja vrsta mesa je smljevena u to, jel tak?

Hoćeš faširano na štapu? Naruči šiš.

__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 22:57   #65
Oba se peku na isti način ali razlika je velika:

Kebab: mljevena junetina i mljevena puretina + ovčiji loj.

Giros: slaže se red svinjetine, pa red puretine- cijeli komadi mesa i bez loja, pa je zato suše od kebaba.

Kod nas ima ovih kvazi kebapa koji su na svakom mjestu isti jer ih uvozi jedna firma-ova city kebab iz njemačke smrznute i razvozi po pečenjarama koje od njih naruče (sad ima i onaj A-Kebap, a isti k.... jer od iste firme iz njemačke dovoze).

Pravog girosa u ZG nema, a najsličniji mu je onaj u Pizzeriji Paprika kod Lučkog, samo što nema svinjetine, pa je totalno suho, ali uz umak bude dobar. Al da ćete pravi pojest zaboravite.

Zadnje uređivanje abhb : 29.05.2008. at 22:59. Reason: Lapsus calami.
abhb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 10:14   #66
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Mljeveno meso i doner????
To sam i ja rekao, ali nažalost, tako je. Evo baš sam u utorak jeo döner kebab u Beču i bio je spravljen od mljevenog.

Pravi, od komada mesa, ćeš u zapadnu evropu teško naći...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:18   #67
U Karlovcu ima jedan fast food gdje prodaju Kebab i sliči onoj zadnjoj slici najviše i od piletine je napravljen. Probao sam i odličan mi je.
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 22:19   #68
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Najbolji sam jela u Berlinu. I to svaki dan.
Njemacka i Svicarska su pune kebaba, a kod vas u Njemackoj je kebab jos puno jeftiniji. Najbolji sam jeo u Oltenu!
Internacional is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 22:22   #69
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
To sam i ja rekao, ali nažalost, tako je. Evo baš sam u utorak jeo döner kebab u Beču i bio je spravljen od mljevenog.

Pravi, od komada mesa, ćeš u zapadnu evropu teško naći...
Jeo sam jednog od rucno sjecenih komada mesa (Gyros) i puno je bolji od mljevenog (Kebab), PUNO PUNO! U mljevenom mesu se moze nalaziti svakakvo smece, mora se pazit!
Kako je onaj gore rekao, razlika na prvi pogled nije vidljiva (osim sto je jedno mljeveno, a drugo sjeceno) ali u okusu je, Gyros je puno bolji!
Internacional is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 23:15   #70
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Šiš ćevap, bona. Šiš ćevap. To dobiš u bilo kojoj kulturnijoj pečenjarnici... Preporučam cvjetno.
najbolji čevapi u životu
najbolji kebab sam jela u Briselu u turskoj cetvrti.želim
nola is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 08:16   #71
Quote:
Internacional kaže: Pogledaj post
Jeo sam jednog od rucno sjecenih komada mesa (Gyros) i puno je bolji od mljevenog (Kebab)...
Tebi očito još uvijek nije jasno da razlika između gyrosa i kebaba gotovo uopće ne ovisi o načinu pripreme, nego o tome jel ti ga reže grčka ruka ili turska ruka...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 20:19   #72
A moj Štemajzl ti pojma nemaš. Samo pišeš da bi se nešto napisalo, a blage veze s ničim nemaš.
abhb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 23:27   #73
Zato imamo tebe pametnog da nas podučiš u tome koje smeće nam ovi naši domaći kebabdžije serviraju.... Ako je kebab po toj tvojoj definiciji mljeveno nešto, kako da da u turskoj od valjda sto kebaba nisam vidio nego jedan ili dva mljevena??? Svi uredno slažu junetinu ili piletinu (komade mesa). Više je nego očito da je ovo mljeveno govno podvala za zapadnjake, ali hej, samo ti navali. Znalac...

Edit: upravo mi je sinulo da si ti možda neki kebabdžija u HR ili ZG pa sad tu plasiraš opravdaanja (čitaj: maglu) da opravdaš ovo mljeveno nešto što se tu kod nas uglavnom prodaje.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 01:10   #74
Ma što si ti vidio??? Ti bio u Turskoj? Ma daj molim te. Ti sve o sebi kažeš komentarima koji su nigdje veze. Pa eto pozivam ekipu da pogleda kako dotični gospodin komentira!!! Ovo tu kod nas dolazi sa zapada, al to ti je KEBAB, ma što ti mislio. I nije junetina ili piletina nego je junetina i puretina MLJEVENO + ovčiji loj. A giros je nešto drugo, napisao sam ti lijepo gore, pa pročitaj. Poklopi se ušima i šuti!
abhb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 03:24   #75
Pošto sam živio u Turskoj znam od čega se radi. Najbolje meso za ovu vrstu kebaba je po iskustvu tamošnjih roštiljdžija teleći but, ali se često koristi i janjeći/ovčji jer je u Turskoj teletina nešto skuplja u nabavi od janjetine/ovčetine. U obzir dolazi i mješavina teletine s janjetinom/ovčetinom.
Priprema je sljedeća: meso se reže na tanke odreske koji odstoje preko noći i onda se nabijaju na šiš, tj. uspravni ražanj, da bi sve bilo dovoljno masno na svakih nekoliko slojeva stavlja se kravlji i/ili ovčji loj. Tokom pečenja meso se povremeno zaliva otopljenom masnoćom koja se skuplja ispod roštilja.
Kvalitetni doner kebab se peče na ugljenu, a plin (ili struja) je samo nužno zlo i u Turskoj se doner pečen na plinu ili struji daleko manje cijeni.
Osim u sendvič s lepinjom ovo meso dolazi i u nizu jela u kombinaciji s povrćem i drugim sastojcima.

Od pojave kravljeg ludila pojavila se i varijanta od kokošjeg mesa u turističkim regijama, da se ne izgube mušterije među turistima.

Faširane varijante su s lošijim mesom i u Turskoj nisu na cijeni, ali su prošle na zapadu gdje većina ljudi nije probala izvorni doner pa tako i kod nas.

Giros na grčkom znači isto što i doner na turskom tj. "vrteći" i radi se o istom jelu samo što se umjesto ovčetine/janjetine učestalo koristi svinjetina.

Tako da ovo što se nudi u Zagrebu ništa nije ni blizu pravom izvornom jelu

Na isti način kao u Turskoj ovo jelo se sprema i u Libanonu, Siriji, Jordanu i Iraku, odakle i potječe, samo što tamo ima arapski naziv šavarma ... eto
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 08:14   #76
ja sam navikao na ovaj zagrebački faširani.
inače u istambulu sam pojeo najgori kebab ikad, majko moja kako je to smrdilo po ovčetini, huh majko moja sad bi stavio smajlića koji je na gastronimiji zabranjen

na vrhu kebaba je bila gruda ovčjeg loja koja se otapala

navike su gadna stvar
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 08:47   #77
Quote:
abhb kaže: Pogledaj post
Ovo tu kod nas dolazi sa zapada, al to ti je KEBAB, ma što ti mislio. I nije junetina ili piletina nego je junetina i puretina MLJEVENO + ovčiji loj.
Jel ti uopće pročitaš te svoje komentare prije nego klikneš na 'Pošalji odgovor'???
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Pošto sam živio u Turskoj znam od čega se radi. Najbolje meso za ovu vrstu kebaba je po iskustvu tamošnjih roštiljdžija teleći but, ali se često koristi i janjeći/ovčji jer je u Turskoj teletina nešto skuplja u nabavi od janjetine/ovčetine. U obzir dolazi i mješavina teletine s janjetinom/ovčetinom.
Priprema je sljedeća: meso se reže na tanke odreske koji odstoje preko noći i onda se nabijaju na šiš, tj. uspravni ražanj, da bi sve bilo dovoljno masno na svakih nekoliko slojeva stavlja se kravlji i/ili ovčji loj. Tokom pečenja meso se povremeno zaliva otopljenom masnoćom koja se skuplja ispod roštilja.
Kvalitetni doner kebab se peče na ugljenu, a plin (ili struja) je samo nužno zlo i u Turskoj se doner pečen na plinu ili struji daleko manje cijeni.
Osim u sendvič s lepinjom ovo meso dolazi i u nizu jela u kombinaciji s povrćem i drugim sastojcima.

Od pojave kravljeg ludila pojavila se i varijanta od kokošjeg mesa u turističkim regijama, da se ne izgube mušterije među turistima.

Faširane varijante su s lošijim mesom i u Turskoj nisu na cijeni, ali su prošle na zapadu gdje većina ljudi nije probala izvorni doner pa tako i kod nas.

Giros na grčkom znači isto što i doner na turskom tj. "vrteći" i radi se o istom jelu samo što se umjesto ovčetine/janjetine učestalo koristi svinjetina.

Tako da ovo što se nudi u Zagrebu ništa nije ni blizu pravom izvornom jelu

Na isti način kao u Turskoj ovo jelo se sprema i u Libanonu, Siriji, Jordanu i Iraku, odakle i potječe, samo što tamo ima arapski naziv šavarma ... eto
Hvala lijepa. Detaljno opisano i vrlo točno.
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
inače u istambulu sam pojeo najgori kebab ikad, majko moja kako je to smrdilo po ovčetini
Ovo o kebabu ne govori ništa osim da ti ne voliš ovčetinu.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 09:01   #78
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Tebi očito još uvijek nije jasno da razlika između gyrosa i kebaba gotovo uopće ne ovisi o načinu pripreme, nego o tome jel ti ga reže grčka ruka ili turska ruka...
Grci gyros u pravilu rade od svinjetine, (one pileća varijanta je ionako za glupe turiste...) dok bi turci sa tim izborom mesa imali problema...

.... e da! U grčkoj se gyros vrti u smjeru kazaljke na satu, a u turskoj obratno!
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 09:06   #79
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Grci gyros u pravilu rade od svinjetine, (one pileća varijanta je ionako za glupe turiste...) dok bi turci sa tim izborom mesa imali problema...
Moja poanta je da se i pravi gyros i pravi kebab rade od slaganih komada mesa.

Gyros može sadržavati i svinjetinu, dok Turci koriste junetinu, ovčetinu, piletinu, a možda i puretinu. Može se raditi u kombinacijama ili od samo jedne vrste mesa. Razrada moje poante je da ono nešto faširano ne zaslužuje naziv ni gyros ni kebab.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 10:07   #80
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Moja poanta je da se i pravi gyros i pravi kebab rade od slaganih komada mesa.

Gyros može sadržavati i svinjetinu, dok Turci koriste junetinu, ovčetinu, piletinu, a možda i puretinu. Može se raditi u kombinacijama ili od samo jedne vrste mesa. Razrada moje poante je da ono nešto faširano ne zaslužuje naziv ni gyros ni kebab.
Točno, to faširano je industrijska, jeftina i nekvalitetna varijanta kebaba, ali me ne čudi što nekim ljudima ovdje paše nakon što sam vidio koliko se ovdje na forumu, ali i inače po zg hvale npr. ćevapi u Čingaču, koji su puni sode bikarbone, soje itd.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.