Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2008., 20:19   #41
Quote:
Patkica_ST kaže: Pogledaj post
Moja prethodna poruka se odnosila na reckless. Traži na faxu da ti daju potvrdu da su ti prestala važit studentska prava (ako ne potvrdu, nek ti napišu nekakvu izjavu sa pečatom), takvu potvrdu sam i ja dobila.


Ne mogu mi to dati jer 'takvo što službeno ne postoji'. Ugl, na faksu su mi rekli da šta izmišljaju toplu vodu na Zavodu, kao nezaposlena osoba prijavljena na burzi automatski bi me trebali odjaviti sa HZZO-a. Mislim, svašta. Vjerujem da ako budem im dovoljno dugo pilio živce, nešto će poduzeti, ali htio bih to izbjeći. Zna li itko za bilo kakvu drugu potvrdu (nešto s HZZ-a npr.) koja bi mogla zamijeniti potvrdu s faksa? Žena koja mi je radila ugovor veli da probam odnijeti ugovor o radu... Ono, kako bih se mogao prijaviti na Zavod za zapošljavanje da sam još uvijek redovan student?
blackwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 22:00   #42
Quote:
blackwater kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Do prošle sam godine bio redovan student na Filozofskom u Zg. Zbog ovdje nevažnih razloga napustio sam studij te sam prijavljen na Zavodu za zapošljavanje. Zbog posla se moram odjaviti sa Zavoda za zdravstveno na kojem sam prijavljen preko majke radi školovanja, al veli mi gospođa sa Zavoda da moram donijeti potvrdu gdje piše otkad do kad sam bio redovan student. Na faxu mi kažu da takvu potvrdu ne izdaju, već samo potvrdu o redovnosti, a ja kao bivši student ionako ne mogu dobiti slične potvrde. Tko je ovdje lud? Jel se ja fakat ne mogu odjaviti zbog nepostojeće potvrde?
Kako to da si se prijavio na Zavod za zapošljavanje /iako nije obvezno/ a nisi izvršio i izmjene u zdravstvenom osiguranju. Prekidom redovnog školovanja izgubio si pravo biti zdravstveno osiguran po tom osnovu, bilo preko roditelja kao član obitelji ili preko faksa. Tada si trebao tražiti potvrdu fakulteta o prekidu redovnog školovanja kako bi se mogao prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

No bez obzira na to, fakultet ti je dužan izdati potvrdu o prekidu redovnog školovanja kako bi mogao izvršiti odjavu /odjava će biti s datumom prekida redovnog školovanja/. To što tvrde na faksu je notorna glupost, pa nisi ti jedini student koji je prekinuo redovno školovanje. Valjda je teti teško napisati jednu rečenicu.

Nažalost ne možeš se odjaviti bez takve potvrde. Nije to nikakva izmišljotina referenta u HZZO već je propisano Pravilnikom o načinu prijavljivanja i odjavljivanja na obvezno zdravstveno osiguranje - popis osnova osiguranja.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 04:18   #43
cekajte da rezimiramo
dakle, meni ce nagodinu biti 26.ta i redovni sam student, upisala sam ga u 25. (drugi fax) i do sada sam imala zdravstveno osiguranje preko faxa, kao redovan student, sada ako sam dobro skuzila ja se moram se poslije 26.rodjendana odjaviti i prijaviti na HZZ-O da bih imala zdravstveno kao nezaposlena osoba ali, i ja cu i dalje biti redovan student
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 08:38   #44
Imat ćeš osiguranje na faxu koliko ti i vrijede studentska prava, bez obzira na tvoje godine.
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 09:53   #45
Quote:
Patkica_ST kaže: Pogledaj post
Moja prethodna poruka se odnosila na reckless. Traži na faxu da ti daju potvrdu da su ti prestala važit studentska prava (ako ne potvrdu, nek ti napišu nekakvu izjavu sa pečatom), takvu potvrdu sam i ja dobila.
Imam tu potvrdu, zajedno s pečatom i potpisom, s njom sam i došla na zavod za zdravstveno (u Puli btw), kao i s urednom odjavom zdravstvenog od faksa.. I dobila sam odgovor koji sam gore napisala, da nemam nikakva prava jer imam više od 26g.

Nije mi namjera strašit ljude, ispričavam se ako je tako ispalo, nego sam samo prenijela svoje osobno iskustvo

edit: poslala sam mail Uredu državne uprave Istarske županije, za pravni savjet oko ovoga, jer kako izgleda nezakonito sam ostala bez osiguranja..
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..

Zadnje uređivanje reckless_girl : 31.10.2008. at 10:30.
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 15:10   #46
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Kako to da si se prijavio na Zavod za zapošljavanje /iako nije obvezno/ a nisi izvršio i izmjene u zdravstvenom osiguranju. Prekidom redovnog školovanja izgubio si pravo biti zdravstveno osiguran po tom osnovu, bilo preko roditelja kao član obitelji ili preko faksa. Tada si trebao tražiti potvrdu fakulteta o prekidu redovnog školovanja kako bi se mogao prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

No bez obzira na to, fakultet ti je dužan izdati potvrdu o prekidu redovnog školovanja kako bi mogao izvršiti odjavu /odjava će biti s datumom prekida redovnog školovanja/. To što tvrde na faksu je notorna glupost, pa nisi ti jedini student koji je prekinuo redovno školovanje. Valjda je teti teško napisati jednu rečenicu.

Nažalost ne možeš se odjaviti bez takve potvrde. Nije to nikakva izmišljotina referenta u HZZO već je propisano Pravilnikom o načinu prijavljivanja i odjavljivanja na obvezno zdravstveno osiguranje - popis osnova osiguranja.
Nisam znao ni da postoji potvrda o prekidu redovnog školovanja! Na HZZ-u su mi rekli da se ne trebam odjavljivati na zdravstvenom sve dok mi ne istekne valjanost zdravstvene knjižice... Za što sad vidim da je bila glupost. Fakat se mora hodati uokolo od ustanove do ustanove i pitati za svaku glupost inače nema šanse da otprve sve napraviš kako treba...
blackwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 22:59   #47
Quote:
reckless_girl kaže: Pogledaj post
..samo da se nadovežem na ovu temu.. za sve koji su redoviti studenti nakon 26g., pazite da diplomirate u roku, jer u suprotnom, za razliku od onih mlađih od 26, ostajete bez zdravstvenog! Jedini način da ga dobijete po isteku statusa redovnog studenta je da diplomirate ili da vas netko prijavi kao zaposlenog (dakle na nas se ne odnosi onaj stavak u zakonu da zdravstveno imamo i dalje, ako se prijavimo u roku od 30 dana od isteka statusa redovitog studenta)..

Meni je ostao samo diplomski, status mi je istekao 30.09. i na Zavodu su me uredno otpilili da imam više od 26g. i da nemam na kojoj osnovi tražit zdravstveno.. (do sada sam bila osigurana preko faksa, i to nakon što su i mene, kao i vas, krivo informirali da mi treba radna knjižica.. sve ovisi na koju tetu naletiš na šalteru, prestrašno)
Izgubila si pravo na redovno školovanje a time i pravo na zdravstveno osiguranje po tom osnovu. Trebala si napraviti odjavu na zdravstveno i prijavit se kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od dana gubitka prava.

Također, nije točno da redovni studenti gube pravo na zdravstveno osiguranje nakon navršene 26. godine života. Pravo na zdravstveno osiguranje imaju sve dotle dok ne izgube status redovnog studenta bez obzira na godine života.

Navršenih 26. godina života odnosi se studente koji su na redovnom školovanju a osigurani su kao članovi obitelji preko roditelja.To znači, da ako je netko osiguran kao član obitelji a navršio je 26. godina života i još je na redovnom školovanju mora se odjaviti kao član obitelji i prijaviti na zdravstveno preko faksa.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 11:13   #48
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Izgubila si pravo na redovno školovanje a time i pravo na zdravstveno osiguranje po tom osnovu. Trebala si napraviti odjavu na zdravstveno i prijavit se kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od dana gubitka prava.
Hvala na savjetima Goričanka..

Problem je što sam ja sve što navodiš već napravila, odjavljena sam, prijavljena na zavod za zapošljavanje.. ali i dalje nemam zdravstveno. Žena na šalteru mi je pri prijavi zdravstvenog tražila radnu knjižicu, ja sam je izvadila, samo da bi mi je ona vratila i rekla.. A ne, ne, vi imate više od 26g.., do sada vas je faks plaćao, a vi niste diplomirali, nemam vas po kojoj osnovi osigurati.. Jedini način je da ili diplomirate ili da se zaposlite.. do tada ništa.. (kraj citata)

Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Također, nije točno da redovni studenti gube pravo na zdravstveno osiguranje nakon navršene 26. godine života. Pravo na zdravstveno osiguranje imaju sve dotle dok ne izgube status redovnog studenta bez obzira na godine života.
Nisam rekla da redovni studenti gube pravo nakon 26g., nego da se, u mom slučaju, nakon gubitka statusa studenta a da pri tom imate više od 26g, nemate pravo na zdravstveno. Napominjem da sam u međuvremenu od svih vas saznala da to nije točno, razlog zašto sam to napisala je što mi je takva izjava dana od službene osobe koja radi na Zavodu za zdravstveno.. (koja očito ne poznaje zakon).. Ispričavam se ako sam nekoga zbunila sa svime ovime, samo pokušavam razjasniti ovu neugodnu situaciju, a to je da sam zbog nečijeg neznanja ostala bez zdravstvenog osiguranja..

Dakle, da rezimiram, ako se prijavite u roku od 30 dana od gubitka statusa redovnog studenta, bez obzira koliko godina imali imate pravo na zdravstveno.

Meni je to pravo iz nekog razloga uskraćeno, pa budući da odgovor od Ureda državne uprave, pod čijom ingerencijom je i pravo na zdravstvenu zaštitu još nisam dobila, pon.ujutro idem osobno tamo.. držite fige
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..

Zadnje uređivanje reckless_girl : 01.11.2008. at 11:21.
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 12:36   #49
Quote:
reckless_girl kaže: Pogledaj post
Problem je što sam ja sve što navodiš već napravila, odjavljena sam, prijavljena na zavod za zapošljavanje.. ali i dalje nemam zdravstveno. Žena na šalteru mi je pri prijavi zdravstvenog tražila radnu knjižicu, ja sam je izvadila, samo da bi mi je ona vratila i rekla.. A ne, ne, vi imate više od 26g.., do sada vas je faks plaćao, a vi niste diplomirali, nemam vas po kojoj osnovi osigurati.. Jedini način je da ili diplomirate ili da se zaposlite.. do tada ništa.. (kraj citata)
Ja ne mogu vjerovati da u Zavodu rade toliko nesposobni ljudi koji ne znaju po kojoj osnovi osigurati osobu koja nije zaposlena.... Na tvom mjestu bi se vratila ponovno do iste žene i ponovila isto, a onda tražila njenog nadređenog ako ponovi iste riječi. Pa, valjda je to najmanje kaj može znati ako radi na toj poziciji. Ili bar nek pita nekog ako već sama ne zna.

Jer, ako sam dobro shvatila, ti si izgubila status redovnog studenta i sad studiraš izvanredno (ili uopće ne studiraš, niti nema veze) i želiš se prijaviti kao nezaposlena osoba. Ja ne kužim kaj je tu zbunilo tu žensku... Pa, kaj po njenom nitko ne završi studij, a krenuo je, ne može se više osigurati kao nezaposlena osoba?! Radna knjižica da se vidi da nigdje ne radiš, osobna, zadnja odjava, tiskanica i to je to. A čak i tu odjavu i tiskanicu negdje ne traže, jer je sve kompjuterizirano.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 11:27   #50
..upravo sam se vratila iz ureda Voditelja Zavoda za zdravstveno osiguranje u Puli i prenosim vam u cijelosti informacije koje sam tamo dobila..

"Redoviti studenti su s navršenjem 26g. dužni se prijaviti Zavodu za z.o., kako bi ostvarili daljnja prava na zdravstveno osiguranje, na rok ne duži od dvije godine, dakle najkasnije do 28.g. To što su neki studenti, na nekim fakultetima osigurani preko fakulteta, to ja ne znam zbog čega je niti gdje su našli zakonsku osnovu za to. Dapače, u Puli takvih slučajeva više nema i ja sam dužan svaki takav slučaj i prijaviti. Ako vas fakultet želi plaćati dok ste redoviti student, to je njihova stvar.
Vi možete biti osigurani preko nas, dakle, najkasnije do 28g., a nakon toga pravo na osiguranje stječete trenutkom kada se zaposlite. Budući da imate 29g., nemate više prava biti osigurani preko nas."

Na moje pitanje što je sa člankom 5. točka 17. Zakona o z.o., koji je navedeni gospodin držao ispred mene dok mi je sve ovo govorio, rekao je da se zadnja rečenica iz tog članka:

"Osobe s prebivalištem ili stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj koje su prema propisima o školovanju izgubile status učenika, odnosno redovnog studenta ili su prekinule redovno školovanje, ako su se prijavile Zavodu u roku 30 dana od gubitka statusa učenika ili redovnog studenta, odnosno od dana prekida školovanja i ako pravo na zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti po drugoj osnovi"

..ne odnosi na mene, jer ja mogu to pravo ostvariti - ako se zaposlim.

Evo, iskreno, ne znam što bih rekla na sve ovo, osim da sam ostala bez zdravstvenog, a po vašim postovima sam dobila dojam da se to ne bi dogodilo da živim u nekom drugom gradu.
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 10:43   #51
update: u međuvremenu sam od Ureda za državnu upravu Istarske županije dobila odgovor da oni ne vide zakonsku osnovu po kojoj sam ostala bez zdr.osiguranja, te da se moram obratiti pravnoj službi HZZOa Pazin, i po potrebi Zagreb.

Javila sam se na Bijeli telefon, gdje su moj upit proslijedili HZZOu Zagreb, pa čekam odgovor..
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 11:32   #52
Quote:
reckless_girl kaže: Pogledaj post
update: u međuvremenu sam od Ureda za državnu upravu Istarske županije dobila odgovor da oni ne vide zakonsku osnovu po kojoj sam ostala bez zdr.osiguranja, te da se moram obratiti pravnoj službi HZZOa Pazin, i po potrebi Zagreb.

Javila sam se na Bijeli telefon, gdje su moj upit proslijedili HZZOu Zagreb, pa čekam odgovor..
a, kako imaju zdravstveno osiguranje oni koji nikada ne rade ili si ne mogu pronaci godinama posao???
Sta je sad ovo do 28-
A, kao ce onda oni koji upisu fax s 25, 26 imati zdravstveno kada ga nece zavrsiti do 30-te
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 14:55   #53
Ovako , imam i ja jedno pitanje vezano uz zdravstveno osiguranje.

Evo za dva dana će mi isteći knjižica a ne znam kaj da napravim, situacija je ovakva...

Imam 22 godine i apsolvent sam sa svim položenim ispitima ( pišem diplomski) i tražim posao, tražim već duže vrijeme ali ništa.
Uglavnom dosad sam bila osigurana kao redovni student preko oca, ali pošto sam se u međuvremenu udala, neznam na koga da se sada prijavim?

Preko oca ili muža, ili da se prijavim na burzu pa kao nezaposlena? Nisu mi baš jasne te stvari, da li se uopće mogu prijaviti na burzu kao apsolvent?

E da zanima me koje to prednosti ili nedostatke čini onima preko kojih sam osigurana ?
Molim vas što savjetujete, treba mi hitan odgovor???
redmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 17:08   #54
Quote:
redmax kaže: Pogledaj post
Ovako , imam i ja jedno pitanje vezano uz zdravstveno osiguranje.

Evo za dva dana će mi isteći knjižica a ne znam kaj da napravim, situacija je ovakva...

Imam 22 godine i apsolvent sam sa svim položenim ispitima ( pišem diplomski) i tražim posao, tražim već duže vrijeme ali ništa.
Uglavnom dosad sam bila osigurana kao redovni student preko oca, ali pošto sam se u međuvremenu udala, neznam na koga da se sada prijavim?

Preko oca ili muža, ili da se prijavim na burzu pa kao nezaposlena? Nisu mi baš jasne te stvari, da li se uopće mogu prijaviti na burzu kao apsolvent?

E da zanima me koje to prednosti ili nedostatke čini onima preko kojih sam osigurana ?
Molim vas što savjetujete, treba mi hitan odgovor???
ovo za burzu neznam ali možeš se prijaviti preko muža. kaj se tiče prednosti i nedostataka svejedno je. glavno da imaš zdravstveno osiguranje. nego, ako ti muž radi, neka te prijavi na poreznu karticu kao uzdržavanog člana obitelji ako može. ostvarit će pravo na olakšicu. treba vidjeti te uvjete.
moongirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 00:16   #55
mjesečeva djevojko hvala na odgovoru, mislim da ću i to učiniti !
redmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 00:40   #56
molim pomoć - nemam pravo na zdravstveno osiguranje??

evo ovako: molim vas, ako itko zna, neka mi pomogne; izgubila sam studentska prava 2006. godine - tada mi je jedini problem bio fakultet i uopće nisam razmišljala o tome da s gubitkom tih prava gubim, naravno, i ova druga.
u međuvremenu nisam imala potrebu odlaziti liječniku, niti sam razmišljala o zdravstvenom osiguranju...do sad. pročitala sam članak zakona u kojem jasno stoji da sam se morala javit u roku od trideset dana nakon gubitka studentskih prava (da sam barem to znala ranije). uglavnom, pokušavala sam riješit "stvar" - gospođa u zdravstvenom mi je rekla da joj donesem odjavu, potvrdu s fakulteta i staru zrdav. knjižicu, te da ćemo sve riješiti. ja sam bila uvjerena, u svom neznanju, da ćemo doista riješiti sve. međutim, ispalo je da sam sad jednostavno odjavljena, a da nikakva prava na zdravstveno osiguranje nemam (iako ih ustav svakome obećava - naravno, pod uvijetom da se javimo u određenom roku). gospođa me ljubazno savjetovala da se udam, pa ću bit osigurana preko supruga (što mi ne pada na pamet, bio bi to fakat bezvezan razlog za brak) i još mi je rekla da bih morala retrogradno plaćat nekih 300kn (valjda HZZO-u ili kome) mjesečno za cijelu prošlu godinu. nije imala vremena objašnjavat jer joj se bližilo vrijeme pauze, a ja sam bila predzadnja u redu. na moje pitanje - što ako se prijavim na zavod za zapošljavanje, rekla je da svejedno ne mogu dobiti zdravstveno osiguranje. planiram svejedno ovih dana na zavod, da vidim što će mi tamo reći, ali morala sam najprije pitat ovdje.

kaj da sad radim? ne znam se kome obratit jer me ovi na šalterima šalju na neke druge šaltere, koji me opet seljakaju, a nitko mi ne veli što konkretno mogu radit (osim udaje). mogu tražit neki posao na zavodu, pri kraju sam s fakultetom, pa bih kao zaposlena dobila to osiguranje, to mi je jasno. Ali, zar nema ni jedan drugi način? Zakasnila sam, pa se sad mogu slikat? Trebam pravni savjet jer niš ne znam, a ne znam ni kog pitat. Hvala unaprijed.

još jedna stvar, vidim sad da se može neš osigurat preko faksa - ja sam na Filozofskom (uskoro ću navršit 27 godina), al svejedno, nemam studentska prava, mada mi je u referadi objašnjeno da mogu bez problema studirat do 2010., uz, naravno, plaćanje ispita. dakle, oni mene vode pod studenta, al ja sad fakat ne znam više jel jesm redovni kak sam bila do isteka prava, ili se i to mijenja....ma svaki put mi drugo vele, više ništa ne znam.

Zadnje uređivanje Carmen26 : 21.11.2008. at 01:26.
Carmen26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 14:27   #57
Carmen, nažalost, izgubila si pravo na zdravstveno.
Možeš se eventualno privatno osigurat.
__________________
"Being well adjusted to a sick society is not an indication of health." (Jiddu Krishnamurti)
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:52   #58
mmmmda, tak sam nekak i sama jučer skužila čitajući ove postove i preporučene linkove... hm, ma nema veze, tražit ću neki posao, bilo što, dok ne diplomiram. a kaj ću sad drugo..

enivej, hvala svima na pomoći
Carmen26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 18:53   #59
Kada se upišete na faks kao redovni student koji je naćin mjenjanja zdravstvene iskaznice?Npr. ako ste do tad bili osigurani preko burze.To student sam ide mjenjat na socijal ili? Pitam za frendicu jer joj nisam od pomoći. To nije baš moje područje.
mmmaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 21:29   #60
i ja imam pitanje u vezi hzzo

Postavila bih pitanje tu da ne otvaram novi topic, ovako zdravstvena knjizica mi istice u 12 mjesecu a osigurana sam kao nezaposlena osoba od 2004g, imam 32godine. Jeli se mogu ponovno osigurati preko hzzo-a ili vise nemam pravo, u medjuvremenu jos nisam nasla posao.
__________________
sto reci cemu se nadati
smarti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:25.