Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2013., 15:03   #2901
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Šta je sufizam?!
Ima više odgovora,što njemu i priliči,ali svaki će se svesti na

"Nema boga osim Boga!"

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To ništa konkretno ne govori.
kada govorimo o tesavufu kao teoriji i tarikatima kao praksi islamske duhovnosti krajnji cilj je Allah odnosno velajet sa Njim.
na temelju Kur'ana i hadisa te osobe su opisane kao oni koji su evlijullah/Allahovi prijetelji, kao muttekini/bogobojazni kao muhsini/oni koji čine dobra djela, koji dove "Allah" u zelji za Njegovim licem tj. blizinom.
islam je koncept rušenja kumira van i u čovjeku. najteže je srušiti kumir nefsa.
nefs, sve dok se potpuno ne odgoji, ima u sebi težnju da se obogi, da ga čovjek privati kao božanstvo, kao vlastiti spiritus movens.
Tesavvufska nauka i tarikatska praksa imaju za cilj odgoj nefsa, odnosno, kako se to u hadisu lijepo kaže, da se upotpune dobre pozitivne osobine ljudi. osim toga, sa afirmacijom tih dobrih lijepih osobina, poništavaju se one negativne.

recimo velikani tesavvufa i hadisi preporučiju da čovjek malo jede i da malo spava. jer pretjerivanje u ovome vodi u gaflet/nemarnost. jedan šejh veli da svaki put kada se čovjek prejede, ode mu dio pameti i nikada se ne vrati. Hz . Aiša veli da je prvi bida'a/loša novotarija koji se pojavio bilo prejedanje.

to je zato jer nefs voli prejedanje nefs voli spavanje, nefs je sebičan i voli sve saspekte sebičnosti. voli da bude u centu pažnje i da iznosi loše osobine drugih ljudi kako bi on sam ispao bolji tj. ogovaranje.
a druge strane naš najbolji prijatelj tj. Allah je nesebičan pa nas sve opskrbljuje odjećom i lijepim jelima i ugodnim posteljama. potpunu realizaciju osobina koje Allah voli jesu osobine koje se nalaze u Poslaniku Muhammedu a.s.
on je mnogo zikrio, malo je jeo i spavao, bio je blag prema ljudima dobar prema porodici. svačije je pravo uvažavao i bio je pravedan. nije govorio loše o drugim i iznosio tuđe mahane i slično.
preko tarikatskih metoda postiže se odgoj nefsa.
dvije temeljne metode jesu zikrullah i hizmet
pa se tako kaže vez virda nema varida
bez hizmeta nema himmeta.

vird je propisani dnevni zikr koji derviš uzima a varid je neka vrsta znanja koje dobija i pravilno shvata
hizmet je društveno korisni rad , a himmet je Božanska podrška( Kur'an Allah će vas pomoći svojom moći i drugim vjernicima)
Zikr djeluje tako što čovjekovo srce, radi nureva koji se spuštaju, omekša i nefs bude umrtvljen
a hizmet... pa recimo to ovako nefs ne voli kada služi onima za koje misli da su bolji od njega i to ga također umrtvljuje.
formula nema boga/ilaha osim Allaha tj la ilahe illallah jeste negacija svih lažnih božanstava i afirmacija pravog istinitog Boga.
sve ove metode imaju za cilj čišćenje i poliranje srca.
a srce je Kaba čovjeka
i Kaba je postala Bejtullah/Allahova kuća tek kada su svi kumiri u i oko nje porušeni.
a kumir nefsa je u srcu i njega je najteže srušiti
a Allah nam poručuje da Ga ne može ništa obuhvatiti osim srca vjernika.

oprosti što je ovloiko ali nisam umio kraće a i moj nefs se htio malo pokazati
u svakom slučaju rekoh ovo i molim Allaha da mi oprosti i svim vama
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 15:30   #2902
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
opa šta ovo piše!
sad se preformulišeš i govoriš kako je sufizam islam("Pa nisam ja rekao da sufizam nije islam") a ne nastavak drevne perzijske duhovne prakse
Pa prihvatio je perzijsku lokalnu duhovnu praksu koja je nastavila živjeti kroz sufizam.

Daj odustani više
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 18:54   #2903
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa prihvatio je perzijsku lokalnu duhovnu praksu koja je nastavila živjeti kroz sufizam.

Daj odustani više
Već u ranoj povijesti Islama pojavile su se žene sufijke,koje su dostojanstvo pobožne osobe dijelile sa muškarcima i u pogledu mogućnosti dostojanstva pripadanja „prijatelja Bogu“
nije bilo razlike.
Među poznatima bila je Rabija Adevija,iz Basre,(717-801 god.).Rabija ujedno svjedoći o ranoj pojavi sufizma u Islamu,
Gazali se pojavljuje 4 stoljeća kasnije.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 22:33   #2904
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
dobre si postove napisao!
samo zanima me zbog čega si Ebu bekrovo ime predio na BAkir i zašto si Ebu Bekr SiradžidDin skratio na Bakir Din?

Mašallah lijep ovaj šejh zrači!
Derkevije odnosno Šazilije...
to je dobar tarikat!
Kada govorimo već o rhm Siradžiddinu (Lings)
vodeći se prema onim Rumijevim riječima koje si naveo.
meni nije poznato da je Siradžiddin dostigao mekam fenaa i bekaa.
Veli se da je Seejid Emir Kulal ks.s. imao 1000 murida a samo jednog derviša.
taj derviš je bio hz. pir šah Nakšibend k.s.
odnosno pripadnik tarikata/murid je lahko postati ono što je teško je dostići dervišluk tj. biti istinski sufija.

ako je pripadnost tarikatu( prihvatanje šejha) dovoljno da se bude sufija onda sam i ja sufija.
a vjeruj mi koliko znam nisam

potvrda da je neko sufija, koliko je meni, poznato dolazi samo od drugih sufija.
Sufije su Insani-Kamil/potpuni čovjek.
neko ko je prešao put ko je dostigao ono što se zove hakikati Muhammedijje tj. muhammedanska zbilja.
Allah ih u Kur'anu naziva Evlijullah
naši bi stari rekli dostig'o evlijaluk
mi ih ne znamo ali se oni svi međusobno poznaju.

btw, vrtiš li se ti oko kakve halke?
Selam!
Da,to je to što si nešto detaljnije opisao.Nemam vremena za diskusiju,možda drugi put.
Znam jednog derviša Mehu,iz rata,običan čovjek,nema neke škole,al rječit,koncizan,kada govori ostavlja utisak čovjeka kojemu se vjeruje.Znao sam s njime razgovarati satima,i kažem ti da nisam nikada ni od jednog intelektualca ili "naučnika" čuo tako jakih i dubokih misli,i nekih dubokih teoloških tajni.Kaže da on do znanja ne dolazi preko knjiga,čitanjem,nego je to znanje plod traganja i uspona prema Istini.Zainteresirao me je tada za sufizam,i na tome je ostalo-samo zainteresiranost i poticaj u razmišljanju o duhovnosti Islama-
ono Sufizam/Tasawuf je dosezanje punine poruke:
„Nema boga osim Boga!“
Ti znaš o ćemu govorim!

Zadnje uređivanje Bosniac1 : 04.12.2013. at 22:39.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 07:41   #2905
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa prihvatio je perzijsku lokalnu duhovnu praksu koja je nastavila živjeti kroz sufizam.

Daj odustani više
hajde recimo da prihvatimo tu treću verziju koju navodiš.
ali ti opet izbjegavaš dati konkretan primjer koji potvrđuje ovu tvoju izjavu.

dakle.
šta tačno je drevna praksa sufija?
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 08:47   #2906
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Već u ranoj povijesti Islama pojavile su se žene sufijke,koje su dostojanstvo pobožne osobe dijelile sa muškarcima i u pogledu mogućnosti dostojanstva pripadanja „prijatelja Bogu“
nije bilo razlike.
Među poznatima bila je Rabija Adevija,iz Basre,(717-801 god.).Rabija ujedno svjedoći o ranoj pojavi sufizma u Islamu,
Gazali se pojavljuje 4 stoljeća kasnije.
Vidim da i danas ima žena-sufiji: http://www.youtube.com/watch?v=EZqjzoHPyH0

Ali ima i onih boljih: http://www.youtube.com/watch?v=7HQaiL8rh7M

Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
hajde recimo da prihvatimo tu treću verziju koju navodiš.
ali ti opet izbjegavaš dati konkretan primjer koji potvrđuje ovu tvoju izjavu.

dakle.
šta tačno je drevna praksa sufija?

Što se tiče prakse ja vidim samo ples i pjevanje. Da li ima što više od toga ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 10:46   #2907
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Vidim da i danas ima žena-sufiji: http://www.youtube.com/watch?v=EZqjzoHPyH0

Ali ima i onih boljih: http://www.youtube.com/watch?v=7HQaiL8rh7M
ima ih ali ovo nisu one!
ovo su neke umjetnice.
koje izvode performans inspirisan temama tesavvufa.
prva je obučena kao muškarac i radi još nekih stvari zilazi iz okvira šerijata.
a čim izlazi iz šerijata ne može biti sufija.
u svakom slučaju ako uče la ilahe illallah ja ih ne mogu osuditi

Quote:
Što se tiče prakse ja vidim samo ples i pjevanje. Da li ima što više od toga ?
da li misliš da su ples i pjevanje uvezen iz perzijske predislamske tradicije.

Derviški ples je karakterističan za mevlevije, mada sam u egiptu vidio neku drugačiju interpretaciju u kojoj je plesač bjesomučno vrti... slutim da je u pitanju samo folklor...

Sve ima svoju jasno definisanu ulogu. od položaja ruku uvoda u ples uloge šejha( mora biti šejh među dervišima koji se okreću.
zatim pravac kretanja...
Ehem sanjao sam da oblačim mevlevijsku hrku/odjeću... to je bilo davno uoči mog kretanja do Stazama.
Rumi nas je podjednako( muslimane i nemuslimane) zadužio svojom Mesnevijom.

Dakle postoji više načina izvođenja Zikrullaha jedan je uz pomoć plesa i muzike. u Bosni je najzastupljeniji zikr u halki. nekad stojeći nekad sjedeći koji karaktirizira ritmično ponavljanje određenih imena i njihanje u određenim pravcima.
postoje halke zikra koje drugačije zikre i dok su ove gore navedene otvorena za svakog za ovu drugu je nužno određeno predznanje iz Kur'ana a koje moraš ponoviti pred šejhom....
malo karikiram. ali nastojim biti što jasniji da ne bi ovi neki pomislili da je to neka mistika.. neka nejasnoća.
mislim subjektivni doživljaji u halki jesu samo to subjektivni doživljaji. čak postoji preporuka da bi se oni trebali dijeliti samo sa šejhom.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 15:07   #2908
Dr Margareta Smith je odbranila doktor.dizertaciju na Londonskom univerzitetu iz oblast filzofije na temu sufi. učenja Rabije Adevije,iz Basre.
Napisala je knigu
Rabija
Život i djelo Rabije i drugih žena sufijki u islamu

prevod Bemust Sarajevo 1999 g


Knjiga govori o životu i učenju Rabije,koja je imala je snažan duhovni život ,i ispjevala je najljepše stihove i molitve ljubavi prema Bogu.
Izvršila je veliki uticaj na kasniju generaciju sufija,kao što je Attar i dr .




Arebi,filozof iz Andalusa,napisao 1229 g.u Damasku djelo

Dragulji poslaničke mudrosti

iz sufijsko-filozofijskog opusa za koje povjesničari kažu da je prava Summa mistica ne samo u kontekstu njegova cjelovitog opusa već u sklopu cjelovite ezoterijske tradicije islama.
U njemu je opisao esencijalne osobine mnogih Božjih poslanika ( Mojsija, Isusa,Muhammeda i dr.).

Zadnje uređivanje Meadow : 05.12.2013. at 23:49. Reason: spajanje postova
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 16:25   #2909
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Vidim da i danas ima žena-sufiji: http://www.youtube.com/watch?v=EZqjzoHPyH0
Hjoo... od 3:20 min s ovog klipa, pa na dalje... ne znaš il' je sufijski ples il' trbušni ples... neka arapska zikica u pozadini Onda i ovo može biti sufijski ples, samo da nije ovako oskudno obučena (šala).

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Što se tiče prakse ja vidim samo ples i pjevanje. Da li ima što više od toga ?
Što sam ja vidio... povezanost, poslušnost šejhu (ono kad se sazove za neku akciju, pita se prilikom donošenja neke važnije životne odluke: posao, brak) i sl. Ovo je što sam doznao posmatrajući život jednog ahbaba, a i radeći u okruženju ljudi koji su večinom sufije.

Opet, MukaFFa će bolje, u tim vodama je
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 17:09   #2910
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Dr Margareta Smith je odbranila doktor.dizertaciju na Londonskom univerzitetu iz oblast filzofije na temu sufi. učenja Rabije Adevije,iz Basre.
Napisala je knigu
Rabija
Život i djelo Rabije i drugih žena sufijki u islamu

prevod Bemust Sarajevo 1999 g


Knjiga govori o životu i učenju Rabije,koja je imala je snažan duhovni život ,i ispjevala je najljepše stihove i molitve ljubavi prema Bogu.
Izvršila je veliki uticaj na kasniju generaciju sufija,kao što je Attar i dr .
MAšallah!
samo hoću da te upitam gdje baš nađe Attara
Čini mi se da se u prijevodu na bosanski može naći njegov Govor ptica...

jesi li čitao išta od njega?
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 17:33   #2911
Tušim se!

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Hjoo... od 3:20 min s ovog klipa, pa na dalje... ne znaš il' je sufijski ples il' trbušni ples... neka arapska zikica u pozadini Onda i ovo može biti sufijski ples, samo da nije ovako oskudno obučena (šala).


Što sam ja vidio... povezanost, poslušnost šejhu (ono kad se sazove za neku akciju, pita se prilikom donošenja neke važnije životne odluke: posao, brak) i sl. Ovo je što sam doznao posmatrajući život jednog ahbaba, a i radeći u okruženju ljudi koji su večinom sufije.

Opet, MukaFFa će bolje, u tim vodama je
mukaffa je u tim vodama do vrata... bolje je reći- drži glavu iznad vode-
ima jedan vic.
djevojka se davi u jezeru i glasno zapomaže
nailazi neki dedo i na njeno zapomaganje se obrecnu na nju:
- Šta se dereš?
- Pa ne znam plivati!- uzvrati ona
- ne znam ni ja plivati pa se opet ne derem!- odbrusi joj dedo i nastavi svojim putem...

eh jednom ti neko( neću reći ja) priča taj vic i umjesto da kaže "ne znam plivati" reče "tušim se!" i... stade.
na kraju reče "joj ljudi šta ću sad!" na šta smo se mi svi počeli smijati

ali u ovom vicu ima ibreta...

elem teško je govoriti o tesavvufu i tarikatu a da se čovjek često pogrešno ne shvati ili da ne umisli da je njegovo viđenje najispravnije.
eto recimo ta famozna poslušnost šejhu...

kako to objasniti u današnjem vremenu, a da se ne bude pogrešno shvaćen.
još nefs odmah opali: kome ba ja da prilagođavam!( zvuči li vama ova rečenica odnekle poznato)

mi kada odemo doktoru, i još ako imamo puno povjerenje, svaku terapiju koju nam dadne mi ćemo je se pridržavati, a ako nam ne pomogne opet ćemo otići njemu a ne nekom drugom doktoru- i niko neće reći da je doktoru poslušan nego da ga sluša.
e šejh je u očima murida manevijatski doktor koji ga liječi od bolesti srca.
a svaki će doktor reći da uspješnost liječenja zavisi od lijeka i od discipline bolesnika.
s druge strane u Kur'anu jasno piše da su učenjaci varisi/nasljednici poslanika.
Ashabi r.a. su bili poslušni Poslaniku, a jasno je da mi to ne možemo, ali možemo biti poslušni Njegovim varisima.
Edeb tj. slijeđenje sunneta je neizostavan segment duhovnog putnika.
Ashabi su bili poslušni Poslaniku a.s., pa zatim Halifetur-Resulu pa Emirul mu'mininu itd.
tako poslušnost šejhu je adab koji nije farz ali ga je lijepo imati.
treba imati na umu da je tarikat u suštini nafila, ali
sunnet je uzetu nafilu ne ostavljati.
dobro sam upamtio riječi jednog od ashaba koji se pomalo žalio na post Davuda a.s. koji je uzeo kao mladić a u starosti mu je bilo teško držati taj post.
svejedno što mu je bilo teško on ga ipak nije ostavio...
u svakom slučaju bolje mi je da se ovdje zaustavim.

bolje mislite kako mukaFFa nema pojma i da se provaljuje na neviđeno.
uostalom, mukaFFa ne zna ni da li ispravno klanja a kamoli šta ostalo...
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 22:20   #2912
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Dr Margareta Smith je odbranila doktor.dizertaciju na Londonskom univerzitetu iz oblast filzofije na temu sufi. učenja Rabije Adevije,iz Basre.
Napisala je knigu
Rabija
Život i djelo Rabije i drugih žena sufijki u islamu

prevod Bemust Sarajevo 1999 g

Knjiga govori o životu i učenju Rabije,koja je imala je snažan duhovni život ,i ispjevala je najljepše stihove i molitve ljubavi prema Bogu.
Izvršila je veliki uticaj na kasniju generaciju sufija,kao što je Attar i dr .
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
MAšallah!
samo hoću da te upitam gdje baš nađe Attara
Čini mi se da se u prijevodu na bosanski može naći njegov Govor ptica...

jesi li čitao išta od njega?
Knjigu Rabija sam dobro proučio,imam je u vlastitoj biblioteci. Vrijedna je pažnje.
Attara sam čitao u nekim zbirkama sufi. pjesama.
Za podsječanje evo jedne

Allahova riječ
Da nije Allahove riječi bilo
Zar bi se Isa kao “Čisti Ruh” poštivao?
Attar,Divan
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 23:05   #2913
by MukaFFa

Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
cut

Allahova riječ
Da nije Allahove riječi bilo
Zar bi se Isa kao “Čisti Ruh” poštivao?
Attar,Divan
Muhammed

Allah svoju ljubav nikad ne stvori
a sa "kun" voljenog stvori.

iz nestvorene Ljubavi svoje
On reče:
"Radi tebe sam Voljeni moj
sve drugo stvorio"

A MukaFFa plače ječi
"Bit ćeš sa onim koga voliš"
to su Voljenog riječi
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 13:51   #2914
A što srce kaže?

__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 14:57   #2915
srčani bit

Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
A što srce kaže?

Al-lah, Al-lah

pazi ovo:
Srce je šuplji mišić( a i Kaba je šuplja), veličine stisnute šake, koji pumpa krv kroz krvne žile. Smješteno je u prsnom košu.
iako je nalijevoj strani slučajno odrediše da je desna strana deblja od lijeve.

desna stran hrani tijelo a lijeva samo pumpa krv u pluća
ima četiri šupljine( priča li se isto u svakoj šupljini)

pregrađivanje srca u klijetke nastaje u 5. sedmici trudnoće

lijeva strana nema funkciju do rođenja odnosno postoji otvor koji krv i lijeve strane vraća u desnu.

Srce.
desna strana je za ahiret a lijeva za dunjaluk i dok čovjek nije na dunjaluku lijeva strana odmara
desna strana ima tri puta veći potisak od lijeve.
da li je ovo recept koliko treba raditi za dunjaluk, a koliko za ahiret?
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 16:58   #2916
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post

Srce.
desna strana je za ahiret a lijeva za dunjaluk i dok čovjek nije na dunjaluku lijeva strana odmara
desna strana ima tri puta veći potisak od lijeve.
da li je ovo recept koliko treba raditi za dunjaluk, a koliko za ahiret?
Aš-Šura 20:

Onome ko bude želio nagradu na onom svijetu - umnogostučićemo mu je, a onome ko bude želio nagradu na ovom svijetu - daćemo mu je, ali mu na onom svijetu nema udjela.


Kaže srce, kaže i um.

Eto, sufizam u par rečenica.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 18:41   #2917
ejvallah!
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 22:17   #2918
Selam. Da li se iz ovog mezheba probodaju. Tako nekako izgleda kad kažem.Ono da ne osjćaju bol.Ima šejh pa uči na tespihu.A ja mislim da je to sufizam samo neznam da li se grana dalje taj mezheb.
bossnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 10:28   #2919
Quote:
bossnjak kaže: Pogledaj post
Selam. Da li se iz ovog mezheba probodaju. Tako nekako izgleda kad kažem.Ono da ne osjćaju bol.Ima šejh pa uči na tespihu.A ja mislim da je to sufizam samo neznam da li se grana dalje taj mezheb.
Alejkumu selam.

mezhebi se ne bave naukom tesavufa. oni se bave proprisima vjere.to ti je ono kako teba klaanjati i slično. kako se posti ramazan i sl.

šiš koliko je meni poznato praktikuju rufaije.
eh sad nisam pripadnik rufaijskog tarikata pa zaista ne znam mnogo reći o njima
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 00:58   #2920


Rabija sufijka sredinom 8. st je pisala/govorila

Gospodaru moj,ako Te obožavam zbog straha od Džehenema (Pakla)
Ti me baci u njega.
Ako Te obožavam poradi nade u Dženet (Raj),
Udalji me od njega.
Ali,ako te obožavam radi Tebe samoga ,
Onda mi ne uskračuj Tvoju vječnu Ljepotu.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:06.