Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2018., 20:21   #1
Obiteljsko Poljoprivredno Gospodarstvo

Pozdrav! Imam 22 godine te htjeo bih otvoriti OPG, medutim nigdje na internetu ne mogu pronac koliko tocno zemlje moram imat, neki govore 1 hektar, neki da se otvara i sa 500m2.. pa ako netko zna molio bih vas nek mi pomogne! Inace prvi put objavljem pa se ispricavam ako nesto ne valja.
IstrianBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 20:33   #2
Quote:
IstrianBoy kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Imam 22 godine te htjeo bih otvoriti OPG, medutim nigdje na internetu ne mogu pronac koliko tocno zemlje moram imat, neki govore 1 hektar, neki da se otvara i sa 500m2.. pa ako netko zna molio bih vas nek mi pomogne! Inace prvi put objavljem pa se ispricavam ako nesto ne valja.
Moraš otići u svoju najbližu agenciju za plačanje, zatražiti otvaranje OPGa i tamo će ti sve objasniti. Uglavnom i ne puno, ali odi tamo i sve ćeš saznati iz prve ruke, već sutra
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2018., 20:13   #3
Posjedovanje poljoprivrednog zemljišta nije uvjet za otvaranja OPG-a.

Zakon o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu(članak. 11.)
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2018., 21:31   #4
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Posjedovanje poljoprivrednog zemljišta nije uvjet za otvaranja OPG-a.

Zakon o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu(članak. 11.)
ok, ali on je pitao za zemljište, ako nema zemljište jasno je da mora imati nešto drugo, kao na primjer bilo kakv objekat u svrhu poljoprivredne, stočarske ili slične proizvodnjeto je tako jasno, predpostavljam da mu je sa zemljištem najlakše otvoriti OPG, pa je zato i pitao.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2020., 15:22   #5
Agronet

Pozdrav, zanima me da li je netko imao iskustva s ispisom zemlje iz Agronet sustava? Budući da se obitelj razdijelila s posjedima sad bi trebalo to ispisati iz jednog da si mogu upisati na drugi OPG.
__________________
Ne kompliciraj !!!
Strujica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2021., 19:56   #6
Pozdrav, totalni smo OPG početnici i razmišljamo otvoriti extra OPG ali nam nisu jasni detalji za troškove/rashode tj. supruga i ja smo stalno zaposleni u nekim domaćim IT firmama pa bi OPG bio neko malo extra bavljenje i prihod sa strane samo.

Pošto trebamo čekati cca. 4-5g na prve plodove/rodnost a time i prihod - da li imamo ikakva extra davanja/rashode/troškove npr. za mirovinska i zdravstvena osiguranja za nositelja (mene) i članove OPG-a (maloljetna djeca i žena), poreze na dohodak, PDV, vođenje knjiga itd.?

Tj. da li povrh troškova podizanja i održavanja nasada imamo ikakva druga davanja nakon same registracije i upisa OPG-a?

Koliko shvaćamo NE... molim povratni info iskusnih

Hvala, pozdrav i svako dobro u 2021!
maslac3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 01:12   #7
Ako si u registru poreznih obveznika (po bilo kojoj obvezi) onda plaćaš paušal oko 200kn/mj. Ako nisi i ako plaćaš mirovinsko i zdravstveno iz drugog radnog odnosa, onda nemaš nikakva davanja.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 14:19   #8
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Ako si u registru poreznih obveznika (po bilo kojoj obvezi) onda plaćaš paušal oko 200kn/mj. Ako nisi i ako plaćaš mirovinsko i zdravstveno iz drugog radnog odnosa, onda nemaš nikakva davanja.
Supruga i ja radimo za neke druge poslodavce u IT sektoru (d.d. i d.o.o.), nemamo svoje firme i sl., dakle sve doprinose za zdr. i mir. placamo iz svojih placa, takodjer i poreze i prireze...mi dobivo naravno neto placu od nasih poslodavaca.

Da li onda trebamo placati mjesecni pausal 200 kn za nas novi opg ili ne?
maslac3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 15:10   #9
Quote:
maslac3 kaže: Pogledaj post
Supruga i ja radimo za neke druge poslodavce u IT sektoru (d.d. i d.o.o.), nemamo svoje firme i sl., dakle sve doprinose za zdr. i mir. placamo iz svojih placa, takodjer i poreze i prireze...mi dobivo naravno neto placu od nasih poslodavaca.

Da li onda trebamo placati mjesecni pausal 200 kn za nas novi opg ili ne?
Niste porezni obveznik sve dok:
- prihodi OPG-a ne prijeđu 80.500 kn godišnje
- niste u sustavu PDV
- bavite se samo primarnom poljoprivrednom proizvodnjom.

Primjerice, počnete se baviti preradom i proizvodite maslac - trebate ući u rpo i početi plaćati paušalni porez na dohodak.
IntegerS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 16:59   #10
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Ako si u registru poreznih obveznika (po bilo kojoj obvezi) onda plaćaš paušal oko 200kn/mj. Ako nisi i ako plaćaš mirovinsko i zdravstveno iz drugog radnog odnosa, onda nemaš nikakva davanja.
Quote:
IntegerS kaže: Pogledaj post
Niste porezni obveznik sve dok:
- prihodi OPG-a ne prijeđu 80.500 kn godišnje
- niste u sustavu PDV
- bavite se samo primarnom poljoprivrednom proizvodnjom.

Primjerice, počnete se baviti preradom i proizvodite maslac - trebate ući u rpo i početi plaćati paušalni porez na dohodak.
OK, hvala... dakle mjesečni operativni troškovi su 0 ako sada otvorimo novi OPG.
Nemamo niti polj. zemljište još - tražimo ga...pa ne bi imali naravno niti ikakve prihode pa nam je bitno da nemamo nekakve nepotrebne troškove/rashode dok ne riješimo zemljište.

Znači, otvaranje OPG-a je nekih par stotina KN total inicijalno i onda nemamo nikakvih extra davanja u idućim mjesecima...

Hvala
maslac3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2021., 18:25   #11
Pošto Zakon o OPG-ima dozvoljava pružanje turističkih i ugostiteljskih usluga (tzv. agroturizam) te ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u (povrh osnovne proizvodnje poljoprivrednih proizvoda) - zanima nas gdje možemo naći/dobiti popis svih mjesta u ZD i ŠI županiji sa detaljima koliko mora biti veliko poljoprivredno zemljište da bi se gradio koliko velik objekt za potrebe turizma te bazen.

Dakle, npr. recimo da općina XXX iz ZD županije traži da minimalna veličina veličina polj. čestice mora biti 2ha (20 000m2) da bi se gradio prizemni objekt za poljoprivredne i turističke potrebe maksimalne veličine 400 m2 s bazenom maksimalne površine 24m2.

Znači, kako mogu dobiti popis svih općina/mjesta u ZD i ŠI županiji sa traženim detaljima?
maslac3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2021., 23:15   #12
Quote:
maslac3 kaže: Pogledaj post
OK, hvala... dakle mjesečni operativni troškovi su 0 ako sada otvorimo novi OPG.
Nemamo niti polj. zemljište još - tražimo ga...pa ne bi imali naravno niti ikakve prihode pa nam je bitno da nemamo nekakve nepotrebne troškove/rashode dok ne riješimo zemljište.

Znači, otvaranje OPG-a je nekih par stotina KN total inicijalno i onda nemamo nikakvih extra davanja u idućim mjesecima...

Hvala
Pripaziti na to da ukoliko neko od vas izgubi posao ili je punoljetno nezaposleno dijete koje ne studira, a upisan je kao član ili vlasnik opg-a postaje obavezan plaćati mirovinsko i zdravstveno i nema one naknade sa zavoda za zapošljavanje nakon otkaza jer se tada vodi kao zaposleni u opg-u
Munjeno Blago is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2022., 16:23   #13
Pozdrav, molim ako ima neko da nam da savjet. Suprug za naše potrebe radi kobasice i salame. Imamo dosta upita za kupnju istih pa me zanima na
koji način otvoriti opg da smijemo to prodavati. Predade i to nam je preskupo jer to nebi bile velike količine.
Ima zemlju na kojoj možemo imati svinje i moja mama ima puno zemlje koju bi nam dala u najam za kukuruz...
Može odgovor i na privat poruku uz naknadu
linola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2022., 22:34   #14
@linola, pročitaj linkani tekst
https://gospodarski.hr/rubrike/ostal...-gospodarstvu/
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2022., 22:12   #15
Pozdrav!
Nadam se da ima nekoga na temi i da ce vidjeti moj post. 😁

Imam otvoren OPG (uz to sam zaposlena u osiguravajucoj kuci), prijavila sam i RPO (paušalist, do 80.000 kn). Planiram prijaviti dodatnu djelatnost prerade (druga tvrtka ce za nas prerađivati proizvod, konkretno radi se o ulju,jer nemamo prostor koji ispunjava uvjete za preradu), pa me zanima da li moram imati fiskalnu blagajnu kod prodaje? Ne snalazim se, negdje piše da treba,negdje ne.

Ima li netko točnu informaciju?

Hvala i lp
Bubišarba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2022., 23:33   #16
"Sukladno članku 64. Općeg poreznog zakona i članku 5. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, računi se ne moraju ispostavljati te se obveznikom fiskalizacije ne smatra porezni obveznik ukoliko prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu obavlja izravno krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava ili ako se prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda obavlja na tržnicama i otvorenim prostorima.

Prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima smatra se isključivo prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda krajnjem potrošaču koja se obavlja na neki od sljedećih načina: na štandovima i klupama na tržnicama na malo ili na štandovima i klupama izvan tržnica na malo."
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2022., 13:09   #17
Pozdrav,

imam oko 13ha nasljeđene neobrađene poljoprivrendne zemlje. Pošto se nikad nisam bavio poljoprivredom a imam toliko zemlje došao sam na ideju da otvorim OPG. Pošto bi mi to bio sekundarni posao, zanima me koliko je to isplativo, koliko bi poticaja mogao dobiti i gdje to sve mogu pogledati. Naravno ne očekujem da se obogatim od toga ali ako mogu dodatno zaraditi ne vidim razloga zašto ne... Traktor i priključke za obradu tla imam, znaci nema početnih velikih ulaganja.

Hvala
icovg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2022., 13:41   #18
@icovg, u današnje vrijeme svakako bi bilo isplativo. Što namjeravaš saditi?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2022., 16:03   #19
Quote:
Biljka kaže: Pogledaj post
@icovg, u današnje vrijeme svakako bi bilo isplativo. Što namjeravaš saditi?
Nešto što nije zahtjevno, mislim sam pšenicu/kukuruz/ječam... Problem je što je zemlja u Lici a ja sam u Zagrebu.
icovg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2022., 20:23   #20
Najbolja opcija bi bila da tu zemlju daš nekome u zakup i ubereš neki najam.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:18.