Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2009., 18:22   #1
Pretjerana upotreba antibiotika?

Na sam Božić u 1 u noći moj dvoipolgodišnjak je dobio 40 temperaturu.Otišli smo na hitnu gdje su mu pregledali krv i urin i poslali na s doma da skidamo temp. dijagnoza viroza.Mali se počeo oporavljat,čepič smo davali prvo svaka 4 pa 6 pa 8 sati i sad više nema temperaturu samo mu curi nos i malo kašlje.Vidim i po njemu da je živnuo,počeo se igrat.No njegova pedijatrica nas šalje na ponovnu kontrolu urina (idemo sutra) i odmah antibiotik.Kaže da nalazi nisu baš sjajni mada su na hitnoj rekli da je OK tj.malo povišeno.Neće mi se baš davat djetetu antibiotik kad vidim da je bolje al muž inzistira.Ne znam što ću...
mala zemljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 19:20   #2
Mijenjaj i pedijatricu i muza
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 19:30   #3
Nemoj antibiotik ako su na hitnoj rekli da ne treba, nalaze možeš ponoviti. Mužu reci neka gugla malo o nepotrebnom davanju antibiotika.

Đunđi Bunđi, jel' tebe žena mijenja za svaku ludost koju napraviš?
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 19:33   #4
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Đunđi Bunđi, jel' tebe žena mijenja za svaku ludost koju napraviš?
ma daaaaaj me puuuustiii na miiiruu

Drzim se one narodne; "kad si s vukovima - zavijaj"

Sta zna pedijatrica i muz... Mama zna najbolje

Salu na stranu,
Ja bi ponovio nalaze i odnio ih nekom drugom pedijatru. Ako bi i on rekao DA antibioticima, dao bi ih odmah.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 19:38   #5
Ma kužim, ali idu sutra ponavljat nalaze. A da je bila upala, još bi imao temperaturu. Kakvi antibiotici ako je malom bolje.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 20:00   #6
i moja dr. stalno daje antibiotike. ne sviđa mi se, al sam poslušna. stalno mislim kako bi ju trebala promijenit, al neznam na kog ću dalje naić pa još nisam to obavila
*cinderella* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 20:44   #7
mi smo jednom završili kod doktorice iz suprotne smjene, jer je naša bila na godišnjem i ta nam je dala antibiotik jer je (kao) grlo bilo puno gnoja i princeza uopće nije imala temperaturu, a tek kasnije smo doznali da su nalazi bili tek granični (nije nam ih pokazala). to me jako naljutilo. ta ista osoba mi je rekla nek dijete ispišem iz vrtića i snađem se za čuvanje kako god znam jer će inače princeza završiti u bolnici mojom krivnjom jer sam ju dala u vrtić
svakakvih ljudi ima
nekidan su mi kopali ulicu jer je pukla cijev i kad su sve zatrpali vratili se idući dan jer su nešto zaboravili. pa ako mogu oni pogriješiti, što ne bi mogla doktorica koja radi s djecom
ma

moja mi šogorica kaže da šta idem svaki put s djetetom doktoru. i u pravu je. za te male viroze uopće ne trebaju lijekovi, pogotovo ne tako agresivni. ali čim princeza dobije temperaturu ona ne može u vrtić, a kad ne može u vrtić ja moram na bolovanje, a da bih mogla na bolovanje moram kod pedijatra da mi napiše jebeni papir kojim će moj doktor otvoriti bolovanje i dati mi doznake za firmu.
usput dobijem antibiotik.
razmišljam ozbiljno da ga preskočim idući put. nema mi to smisla. mrzim antibiotik i on dokazano šteti barem toliko koliko koristi. a djeci ga daju šakom i kapom. ko da je mrkva pa je zdrav
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 21:34   #8
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
....
Ja ti svaki put kada idem kod pedice izvadim prvo krvnu sliku kod privatnika (50 kn), ona mi često kaže da zakaj to radim (inače nije laka na antibioticima) jer da po nekim pokazateljima može sigurno utvrditi o čemu se radi i da vadim samo ako nije sigurna. Kada daje antibiotik, pogoto izvadim (ako slučajno nisam prije).
50 kuna za krvnu sliku mi je jeftinije od privatnika a ipak sam malo sigurnija (osim što mišica malo pretrpi pikicu).
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 22:54   #9
a u čemu je razlika vadiš li kod privatnika ili na domu zdravlja?
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 23:36   #10
taman tema za mene

moja bebica ima sad 6 mjeseci i pila je antibiotik već 3 puta...svaki put je dobila antibiotik jer joj je grlo bilo malo upaljeno (bez temperature) i ja sam joj ga davala
evo i sada ga pije...a objašnjenje je kao da se ne bi dalje proširilo, da je bolje odmah spriječiti...
sva tri puta je pila cefaleksin sirup
inače je i sva tri puta malo kašljucala

mene zanima jel tako i vama daju pedijatri odmah za blagu upalicu antibiotik?
a meni je svaki put muka kad joj ga moram dati
__________________
jedan život malo je, za mene i za tebe...
ane_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 23:46   #11
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
taman tema za mene

moja bebica ima sad 6 mjeseci i pila je antibiotik već 3 puta...svaki put je dobila antibiotik jer joj je grlo bilo malo upaljeno (bez temperature) i ja sam joj ga davala
evo i sada ga pije...a objašnjenje je kao da se ne bi dalje proširilo, da je bolje odmah spriječiti...
sva tri puta je pila cefaleksin sirup
inače je i sva tri puta malo kašljucala

mene zanima jel tako i vama daju pedijatri odmah za blagu upalicu antibiotik?
a meni je svaki put muka kad joj ga moram dati
a jel plače puno? Jer grlo zna biti crveno i od plača
Ovo mi je previše antibiotika,mijenjaj pedijatra,samo joj imunitetu šteti.

Ne znam,kod temperatura bi možda trebalo pričekati da se vidi oće li pasti i nakon koliko će pasti.

Mi jednom dobili antibiotik nakon uredne krvne slike,nisam mu dala.

I sve ovisi o pedijatru neki ih daju kad treba,a neki kad treba i ne treba.

Kakav je inače vaš pedijatar po tom pitanju?Jel inače daje antibiotike tako i drugoj djeci?
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 08:47   #12
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
a u čemu je razlika vadiš li kod privatnika ili na domu zdravlja?
Pa za DZ moram prvo na pregled, da dobijem uputnicu, pa tek sutra ujutro u DZ (ono od 7-9) pa čekaj u čekaonici punoj bolesnika dva stata, pa poslije po nalaze i opet kod dr.

Ovak si to obavim kada idem kod dr. to je 5-10 min (prazna čekaona uglavnom) i to mi je samo jedan izlazak iz kuće sa bolesnim djetetom.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 08:57   #13
Quote:
mala zemljanka kaže: Pogledaj post
Na sam Božić u 1 u noći moj dvoipolgodišnjak je dobio 40 temperaturu.Otišli smo na hitnu gdje su mu pregledali krv i urin i poslali na s doma da skidamo temp. dijagnoza viroza.Mali se počeo oporavljat,čepič smo davali prvo svaka 4 pa 6 pa 8 sati i sad više nema temperaturu samo mu curi nos i malo kašlje.Vidim i po njemu da je živnuo,počeo se igrat.No njegova pedijatrica nas šalje na ponovnu kontrolu urina (idemo sutra) i odmah antibiotik.Kaže da nalazi nisu baš sjajni mada su na hitnoj rekli da je OK tj.malo povišeno.Neće mi se baš davat djetetu antibiotik kad vidim da je bolje al muž inzistira.Ne znam što ću...
Na takvu temperaturu, nalaz CRP-a i KKS su visoki, ako ste uspjeli skidati temperaturu, i ako je dijete živnilo, ja bi na tvom ipak izvadila nalaze ponovo, ako su te vrijednosti u padu, antibiotik ne treba, ali ako perzistiraju, antibotik treba...

Moj M je imao temp 3 dana, 39, 7 najviša...nisam ga vodila kod dr, jer je temp rasla i spuštala se školski...sada kašlje, produktivno, i curi mu nos, ima zelene balce....nos čistim, olakšavam disanje, mažem ga mucoplantom i kapam sljez u nos i kako kapam tako mu dajem i da pije taj čaj...neću ga voditi kod dr, osim ako opet ne zafebrira...
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 09:40   #14
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Pa za DZ moram prvo na pregled, da dobijem uputnicu, pa tek sutra ujutro u DZ (ono od 7-9) pa čekaj u čekaonici punoj bolesnika dva stata, pa poslije po nalaze i opet kod dr.

Ovak si to obavim kada idem kod dr. to je 5-10 min (prazna čekaona uglavnom) i to mi je samo jedan izlazak iz kuće sa bolesnim djetetom.
baš bezveze
nama pedijatar da hitnu uputnicu, s njom smo u laboratoriju (a obzirom još i da je beba u pitanju) gotovi za 10 minuta. nalaz čekamo još desetak minuta. isti dan, naravno.
ne kužim zašto vama ne daju hitne uputnice
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 09:45   #15
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
baš bezveze
nama pedijatar da hitnu uputnicu, s njom smo u laboratoriju (a obzirom još i da je beba u pitanju) gotovi za 10 minuta. nalaz čekamo još desetak minuta. isti dan, naravno.
ne kužim zašto vama ne daju hitne uputnice
Daju...
tako rade i pedijatri u Vrapcu...
a laboratorij radi i poslijepodne... a za djecu nema cekanja
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 10:04   #16
Mala zemljanka priča o dvoipolgodišnjaku, a moja klinka je 5 g., malac 10 mjeseci. Vjerojatno ih ne smatraju baš bebama, a i nije uvijek hitno, a kao što kažem niti potrebno - jer pedica smatra da po nekim simptomima može sigurno utvrditi o čemu se radi. Ja to češće nekad radi sebe. Mogu i sama vidjeti jeli viroza ili upala. A ja u lab opet moram na drugu lokaciju, gdje je opet hrpa djece i svima je hitno.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 10:07   #17
i kod nas na Pešćenici je tak...Tara je jednom imala povišenu temperaturu i ja pančna mama jer joj to prva temp u životu,trk doktoru...bilo je oko 5 popodne...dao nam hitnu uputnicu i odmah smo u laboratoriju izvadili krv i nalaz bio gotov za 5 minuta....bilo je sve ok....viroza...nismo dobili antibiotik nego samo kapi za nos Efedrin i to je to....

njen pedijatar je jako protiv antibiotika i kaže da bolje da dijete pusti koju suzu više kada joj vade krv nego da je šopa s antibiticima.
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 10:18   #18
Neznam, eto u Grižanskoj i Švarcovoj gužva uvijek za popizdit, a nisam znala da rade i poslije podne. Ali eto, ako se sumnja je ped dala antibiotik bezveze, ja bih izvadila krv privatno prije nego dam lijek. Isto nekada bolje izvadit krv nego voditi u čekaonu punu bolesne djece.

Ah, i ja se nekad igram doktorice, bezveze očito.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 10:23   #19
ti trebaš promijeniti dom zdravlja. svi mi, koji smo zaposleni, plaćamo njihov rad. mislim da je u redu da djecu ne šalju u laboratorije u jutarnju gužvu sa penzićima koji dolaze novine pročitat u laboratorijske čekaonice a kad su već tu izvade i krv da vide jel ima kaj novo
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 18:55   #20
Predala sam danas urin.Nalazi će bit gotovi u ponedeljak.Nisam mu dala antibiotik i mužek se složio.Malac je skroz živnuo,tek ponekad zakašlje jedino što mu nos još dosta curi pa se mučim čokati šmrkljiće van. Btw kad se rodio kupila sam onaj aparatić na baterije što svira i vadi šmrkljiće i ta me je propala investicija koštala 400 kuna
mala zemljanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.