Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2010., 10:35   #21
medak dva

a kako je sve krenulo?najobičnijim pozivom da se javiš u ured za obranu,masa ljudi je ovo izbjegla znam da je na spisku bilo preko 40ljudi samo je jedan kombi otišao taj dan,par dana prije su nam objasnili da idemo u 9 grdijsku u rezervu,da ćemo dobit svu opremu(opremu smo zadužili tek po dolasku i to nekompletnu) itd. na kraju gledam taj popis i govorim ondašnjem načelniku ureda za obranu da bi bilo dobro da me pusti par dana prije sa tim ljudima da odemo u pazin na jedno 4-5 dan na malu obuku jer eto bilo je ljudi koji su po vesu bili tenkisti ali uglavnom na t-34,patonima i sl. izumrlim tenkovima,ali naravno ništa od toga,kao i 5,10 i više godina nakon toga.Činjenica je da nisu mogli skupljat ljude jer su ljudi masovno izbjegavali rezervu,u doba kacije par dana prije sve su se bolnice pa tako i ona uPuli praznile za prihvat ranjenika,čak su praznili i psihijatriju,eto to su činjenice koje su obilježile neki početak akcije,Medački džep.Bila je nestašica osnovnih ljekova i zavoja da ne pričam ostalog medicinskog materijala.Imali smo jednog lika iz Režanci koji je vozio tenk kao da vozi auto čudo neviđeno,kao što je bilo kativnih tj. onih koji su polagali psihotest za ulazak u 9gtmbr po paR puta.Bilo je i prekaljenih boraca u toj skupini u kojoj sma se kretao kroz svoju rezervu,nprimjer neki M.P. ili D.B. taj je poslje postao neka batica u toj brigadi........
__________________
Obecao sam sebi da cu drzati dijetu: izbjegavati alkohol i masnu hranu. I nakon dva tjedna izgubio sam 14 dana.
dopacicpu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:49   #22
Da li netko zna nešto više o obostranim diverzanstkim akcijama prije same akcije? Čitao sam da su zapravo obje strane išle u takve akcije, mi prvenstveno da saznamo više i neprijatelju i da ih zavaramo u vezi sa našim pravim namjerama, a oni da nas zapravo na neki način odvrate od akcije (jer su uočili naše pripreme za akciju) i pokažu da su budni. Spominje se neka situacija kad su ubili i masakrirali 2 naša spacijalna policajca negdje da Velebitu. Pa ako netko zna detalje....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 08:10   #23
Kao što sam već rekao ja sam bio poslije akcije na tom području.Diverzantskih akcija je bilo sa obadvije strane. Šlepao sam jednu našu Ladu Nivu koju su izrešetali njihovi diverzanti , naši su tvrdili da nije bilo mrtvih ali po količini krvi i putanji metaka sumnjam da je u tom autu netko preživio. Takvi događaji su se zataškavali i skrivali da ne bi loše utjecali na moral vojnika.
__________________
Kad tražite savjet, razmislite o mogućnosti njegova prihvaćanja.
Orion99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 15:16   #24
Kaže majstor Milisav Sekulić da je u akciji 13.9. oboren jedan hrvatski MIG-21, i da je taj uspeh izazvao buru oduševljenja!
Zna netko više o tome? Tko je bio pilot, i kako je završio?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:01   #25
Prvi glas, vjerojatno njihova propaganda. Prvi Mig-21 smo si sami srušili u BP, a potom je Rudolf Perišin stradao u Bljesku. Čini mi se da su nam pogodili i jednu posadu sa poljoprivredno-sportskim lovcem u istočnoj Slavoniji. I to je za prostor rata u Hrvatskoj bilo to. Ako netko više ima saznanja neka napiše konkretno. Tako da za Medački Džep nevjerujem prema dostupnim podacima.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 17:53   #26
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Kaže majstor Milisav Sekulić da je u akciji 13.9. oboren jedan hrvatski MIG-21, i da je taj uspeh izazvao buru oduševljenja!
Zna netko više o tome? Tko je bio pilot, i kako je završio?
Datum je 14.9.1993., zadatak je bio napasti i uništiti FROG-7 rakete koje su bile uperene prema Zagrebu. MiG-21 HRZ "103" pogođen je Strelom i srušio se oko Petrinje, satnik Miroslav Perić je poginuo.

Više informacija o našem zrakoplovstvu tijekom rata možeš naći ovdje:
http://www.acig.org/artman/publish/article_305.shtml
http://www.ejection-history.org.uk/C...ry/Croatia.htm

Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Prvi glas, vjerojatno njihova propaganda. Prvi Mig-21 smo si sami srušili u BP, a potom je Rudolf Perišin stradao u Bljesku. Čini mi se da su nam pogodili i jednu posadu sa poljoprivredno-sportskim lovcem u istočnoj Slavoniji. I to je za prostor rata u Hrvatskoj bilo to. Ako netko više ima saznanja neka napiše konkretno. Tako da za Medački Džep nevjerujem prema dostupnim podacima.
To što je tebi to prvi glas, ne znači da je propaganda. I kakve su to gluposti, poljoprivredno sportski lovac? Kaj je lovio, komarce?? Oboren je An-2, cijela posada je poginula.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 31.05.2010. at 18:04.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 20:11   #27
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
1234567890
To što nisi upoznat sa poviješću HRZ-ea tvoj je problem. Osim što je prije rata špricao komarce, donosio je kaku taku pomoć za Vukovar u potpunoj blokadi. Sinovi Slavonske ravni se zove dokumentarac pa pogledaj o kakim lovcima pričam. Nadalje, u samim počecima, odigrali su iznenađujuće duele i za arkanovce kod Đeletovaca i u Bos. posavini kad su ispuštali tzv. Đ.Đurine bojler bombe. Montirajući lansere OSA na svoja krila, pokušalo se napraviti klipnog lovca za udri i zbriši. A jedna posada je i srušena od strane Srbskog PVO-a. I nemoj se brecat tako brzo, napisah da je najvjerojatnije njihova propaganda. Tema je Medački Džep pa pretpostavljam da su ga u povratku sa akcije srušili ?
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 20:55   #28
Pričaš valjda o Osvetniku Vukovara - 103 - srušen kod Vrginmosta sa Srpskim projektilom. Netko je nekoga prekrstio, prezime poginulog pilota se neslaže na svim izvorima. Bolje se informiraj a onda po potrebi napadaj. Prijateljsko pitanje Mayday bbb i hollow point, kakove veze ima zrakoplov srušen kod Vrginmosta sa Medačkim džepom ?
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 22:30   #29
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
To što nisi upoznat sa poviješću HRZ-ea tvoj je problem.
Moje poznavanje povijesti HRZ nije bitno.
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Osim što je prije rata špricao komarce, donosio je kaku taku pomoć za Vukovar u potpunoj blokadi. Sinovi Slavonske ravni se zove dokumentarac pa pogledaj o kakim lovcima pričam. Nadalje, u samim počecima, odigrali su iznenađujuće duele i za arkanovce kod Đeletovaca i u Bos. posavini kad su ispuštali tzv. Đ.Đurine bojler bombe. Montirajući lansere OSA na svoja krila, pokušalo se napraviti klipnog lovca za udri i zbriši. A jedna posada je i srušena od strane Srbskog PVO-a.
Znam što je taj An-2 radio, samo me zanima što je to poljoprivredno sportski lovac budući da danas prvi put čujem za taj izraz.
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
I nemoj se brecat tako brzo, napisah da je najvjerojatnije njihova propaganda. Tema je Medački Džep pa pretpostavljam da su ga u povratku sa akcije srušili ?
U knjizi "Srebrna krila - U službi i zaštiti Hrvatske" se navodi da je napadao pretpostavljene položaje FROG-7 (kod nas poznatije kao Luna) raketa kod Petrinje i da je oboren. Ime i sudbina pilota se u knjizi ne spominje.

Na Acig.org se spominje ime i čin pilota te piše da su ti položaji zapravo bili u Sj. Bosni i da su razmontirani i poslani za Srbiju. Navodno su naši nekadašnji položaj raketa i kolonu kamiona sa Lunama nadzirali sa bespilotnim letjelicama i naredili napad sa 2 MiGa. Uništeno je nekoliko vozila, ne i Lune, i na povratku je Perić oboren.

Ako imaš neke druge izvore, slobodno navedi.

Što se tiče povezanosti svega sa Medačkim džepom, Luna ima domet od 70km. Ako je taj sustav zaista bio u Sj. Bosni, onda je Gospić bio u dometu.

Mayday, što je točno taj Sekulić rekao i gdje se to može čuti ili pročitati?
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 00:13   #30
Zanimala me povezanost na ovu temu, pa i sam raspravljam o nećemu što nema veze sa ovom temom. Rakete su mogli bez problema dovesti i bliže Medačkom. Opet nema poveznice, no nebitno. Poznate su mi Lune, zviznula je jedna oko 500 m zračne linije od nas i sve dobro prodrmala. Gađali su specijalnu policiju valjda, u predgrađu Sl. Broda - Podvinju. Tamo su dvije pale i bilo je grdo. Dosta ih je palo na Jelas, sam prilaz gradu SB. Govorilo se da im je domet 50 km. Prijatelju što se tiče naziva poljoprivredno-sportski lovac, to sam onako slobodoumno napisa, asocijacija na našu odvažnost sa gotovo ničim, spram stotine njihovih aviona.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:44   #31
1993 za odmazdu zbog operacije medački džep su srbi gađali jastrebarsko i lučko sa frog7 i orkan raketama
u jasci je raketa frog 7 pala vrlo blizu srednje skole i samostana a jedino je jedna baba ostala nagluha srecom
drugo jutro su orkanom zasipali sjeveroistocni dio jaske i opet srecom nije bilo poginulih vec par lakse ozljeđenih i zato su avioni djelovali po kordunu s kojeg su doletjele rakete
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 22:05   #32
Mustang - zar nije malo čudno da sa raketnom odmazdom kasne nekoliko dana. Pucalo se svakodnevno, istina ne svaki dan sa Lunama. Dakle poćetak Medačkog je 09.09.1993. u trajanju dva dana. A Osvetnik Vukovara je srušen 14.09.1993. Lune pale blizu nas na mjestu usmrčuju djete sa bakom u kući neposredno iza koje je pala, njihov susjed moji prijatelji, isto gine od te Lune. Ranjenih je isto bilo nekoliko. Druga Luna pada u kukuruze i "vrši" ih do temelja a zajedno i krovovi kuća u okolici. Krater je da možeš podrum kuće napraviti. Za Jelas se nesjećam.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 22:41   #33
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Moje poznavanje povijesti HRZ nije bitno.

Znam što je taj An-2 radio, samo me zanima što je to poljoprivredno sportski lovac budući da danas prvi put čujem za taj izraz.


U knjizi "Srebrna krila - U službi i zaštiti Hrvatske" se navodi da je napadao pretpostavljene položaje FROG-7 (kod nas poznatije kao Luna) raketa kod Petrinje i da je oboren. Ime i sudbina pilota se u knjizi ne spominje.

Na Acig.org se spominje ime i čin pilota te piše da su ti položaji zapravo bili u Sj. Bosni i da su razmontirani i poslani za Srbiju. Navodno su naši nekadašnji položaj raketa i kolonu kamiona sa Lunama nadzirali sa bespilotnim letjelicama i naredili napad sa 2 MiGa. Uništeno je nekoliko vozila, ne i Lune, i na povratku je Perić oboren.

Ako imaš neke druge izvore, slobodno navedi.

Što se tiče povezanosti svega sa Medačkim džepom, Luna ima domet od 70km. Ako je taj sustav zaista bio u Sj. Bosni, onda je Gospić bio u dometu.

Mayday, što je točno taj Sekulić rekao i gdje se to može čuti ili pročitati?
Milisav Sekulić: "Knin je pao u Beogradu", knjige ima online (ja ju skinuo), str. 78:
"U zoni Kordunskog korpusa, 13. septembra, prvi put je oboren jedan hrvatski avion MiG-21. Ovaj uspeh izazvao je buru oduševljenja. Vest je brzo stigla do svakog pripadnika Srpske vojske Krajine i do građana RSK."

Ovaj citat je iz poglavlja knjige koje se odnosi na Medački džep, ali eto piše "u zoni kordunskog korpusa", tak da sam možda krivo postavio pitanje. Moguće da je to onda taj slučaj kod Petrinje, Vrginmosta, gdje li već...
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 15:38   #34
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Mustang - zar nije malo čudno da sa raketnom odmazdom kasne nekoliko dana. Pucalo se svakodnevno, istina ne svaki dan sa Lunama. Dakle poćetak Medačkog je 09.09.1993. u trajanju dva dana. A Osvetnik Vukovara je srušen 14.09.1993. Lune pale blizu nas na mjestu usmrčuju djete sa bakom u kući neposredno iza koje je pala, njihov susjed moji prijatelji, isto gine od te Lune. Ranjenih je isto bilo nekoliko. Druga Luna pada u kukuruze i "vrši" ih do temelja a zajedno i krovovi kuća u okolici. Krater je da možeš podrum kuće napraviti. Za Jelas se nesjećam.
u jastrebarskom je jedna luna pala u polje u blizini nove srednje skole i samostana i najvise je bila ugruvana jedna baka koja je bila u polju a orkani su zasipani ujutro kad srecom jer je bio vikend nije bilo previse ljudi vani
usporedo s operacijom medački đep odrađena je jedna manja operacija na podrucju u blizini siska i petrinje a srbima je trebalo par dana da se snađu i da krenu s odmazdom po udaljenijim ciljevima poput jaske i lučkoga a onda su nasi avioni krenuli u potragu i napad na te mobilne raketne postrojbe i tada je srusen nazalost taj nas mig
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 00:11   #35
Medački džep

Bok Svima !

Mlad sam , živim u Kanadi dugo godina i neznam puno o događajima u DR....pa sam htjeo pitat vas i branitelje o Medačkom Džepom.

Imam neke saradnike sa posla koji su bili Kanadski vojnici i učestovali na misiji UN-a u Medačku Džepu. Rekli su mi i mislim malo izazivali mene da su pobili 27 naših vojnika , pobjedili taj sukob protiv HV a samo imali par ranjenih na njihovoj strani.

Nisam to njima htjeo vjerovati i došo sam ovdje da vas pitam jeli to istina?


Hvala Lijepo !

Zadnje uređivanje DADO1986 : 19.05.2012. at 00:24.
DADO1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 06:43   #36
reci im da lazu ko psi i da su osramotili sebe,kanadu i vojni kodeks casti pricanjem ovakvih lazi a ako i dalje ustraju neka se obrate svojem parlamentu u kojem se vodila rasprava o laznom izvjescivanju i sramoti koju su napravili time.
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 07:38   #37
Kanadski list "Ottawa Citizen", koji je kanadskoj javnosti prije 11 godina otkrio priču o događajima iz 1993. prenosi tvrdnje admirala Domazeta Loše u kojima ovaj negira sukob hrvatskih s kanadskim vojnicima, te se posebice osvrće na podatak da je u sukobu ubijeno 26 protivničkih vojnika.

Međutim, "Ottawa Citizen" je razgovarao s umirovljenim pukovnikom Jimom Calvinom
koji je na Lošine opaske odgovorio kako su kanadski vojnici "dobro znali na koga pucaju".

"A Hrvati su točno znali gdje se mi nalazimo. Sada samo pokušavaju prekrojiti povijest. Nad time nemam kontrolu." - kazao je Calvin kanadskim novinama koje podsjećaju kako je nakon objavljivanja priče 1996., Odbor kanadskog parlamenta 1998. istražio slučaj i proveo saslušanja vojnika koji su sudjelovali u okršaju.

Šest godina kasnije tadašnja Generalna guvernerka Kanade Adrienne Clarkson, odlikovala je pripadnike 2. bataljuna Princeza Patricia zbog njihovih zasluga protiv Hrvatske vojske i njihovih zasluga u zaustavljanju HV-a u pokušajima ubijanja srpskih civila i uništavanja sela na medačkom području.

Kanađanima se odličjem također odaje priznanje za "iznimno služenje Kanadskih snaga u vrijeme sukoba pod izravnom vatrom".

"Arogancija kanadskog pukovnika i kriminalna Hrvatska vojska"

Domazet Lošo je na svjedočenju kazao kako je pukovnik Calvin na jednom sastanku bio arogantan, te je odavao dojam kao da Hrvatsku vojsku smatra skupinom kriminalaca. Kanadski pukovnik odgovara pak kako se ne sjeća sastanka s Lošom te odbacuje navode da je bio arogantan.

Pukovnik Calvin kaže kako su hrvatski mediji bili ti koji su svojedobno izvijestili da je u sukobu s vojnicima UNPROFOR-a bilo 26 ubijenih i ranjenih hrvatskih vojnika, te je rekao kako misli da u njegovoj postrojbi nije bio niti jedan Kanađanin srpskog porijekla koji je služio na području Metka.
plejer_as is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 08:13   #38
Iz tiska je izašla knjiga autora Zvonimira Despota "Medački džep 1993."Cijena: 39,90 kn

Z.Despot "Medački džep 1993." http://www.vecernjishop.hr/medacki-d...93-171345.aspx

Zadnje uređivanje rezon@tor : 23.05.2012. at 21:48.
topair44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 08:50   #39
Quote:
topair44 kaže: Pogledaj post
Iz tiska je izašla knjiga autora Zvonimira Despota "Medački džep 1993."Cijena: 39,90 kn
Može malo detaljnije o samoj knjizi?

Quote:
topair44 kaže: Pogledaj post
Ovo bi se moglo kupiti . Izgleda zanimljivo.

Quote:
topair44 kaže: Pogledaj post
Ja sam je pročitao u jednom dahu.Malo je kompliciran ovaj forum za postavljanje slika(pokušavao sam ,ali mi ne ide) skenirao bi neke djelove ove knjige i postavio ih na ovdje.
Jel ima u kioscima? Koliko stranica ima knjiga?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 23.05.2012. at 21:49.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 10:17   #40
Da je i bio direktni sukob između HV-a i kanadskih UNPROFOR-aca to bi se brzo pročulo među pripadnicima HV-a na bojišnici u cijeloj HR!!!!
topair44 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.