Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2005., 14:23   #61
Quote:
FFE kaže:
valjda mu bude jednom sinula lampica.
naravno da hoce
Mozda uopce nece ni ici na tutu nego odmah na WC.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 14:35   #62
Cool

Moj mali je u vrticu sam poceo govoriti kad treba ici na WC (valjda mu je vec bilo neugodno on veliki 30 mjeseci a ostali mali vec idu na WC). Prije toga ja sam doma nesto pokusavala ali nije uspijevalo. I kad mi je njegova teta rekla da oni njemu jos uvijek stavljaju pelenu ali je uvijek suha onda sam odlucila da moramo odmah nesto poduzeti, od tog dana nema pelenu. Ali doma nije islo tako lako.Onda sam se dosjetila: Mito! Da, kad bi mu obecala bombon za obavljeni posao na pravom mjestu onda je sve krenulo pravim putem. Za 2 tjedna je bio istreniran, i bombone sad trazi samo ponekad! Po noci jos ima pelenu koja je u 90% slucajeva suha, kad se ljeto priblizi skinut cemo i to.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 15:16   #63
Quote:
mon kaže:
Mito! Da, kad bi mu obecala bombon za obavljeni posao na pravom mjestu onda je sve krenulo pravim putem. Za 2 tjedna je bio istreniran, i bombone sad trazi samo ponekad! Po noci jos ima pelenu koja je u 90% slucajeva suha, kad se ljeto priblizi skinut cemo i to.
Tako je uspjelo i mojoj prijateljici. Za malu nuždu jedan kikić, za veliku dva. Smijala sam se danima kad mi je pričala kako napreduje.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 09:22   #64
nis.... rece kikacica NE...


mali update...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 15:43   #65
I kod mene nis... Sad ima novu foru, kad joj predlažem da ide na kahlicu, da me se riješi, donese nekog ogromnog medvjeda i posjedne njega na kahlicu, a ona smireno obavi u pelenu.
A tako je velika, nosi veličinu za 3 godine, još malo i neće stati u pampersicu. Ne znam kaj bumo onda.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 16:06   #66
Protiv dresure

Pridružujem se onima koji su protiv "dresure", tj. bilo kakve prisile na kahlicu i/ili zahod, jer to može izazvati i kontraefekte. Naravno, za tako malo djecu od 2 ili 3 mjeseca ne može biti govora o SVJESNO NAUČENOJ radnji toaleta, iz jednostavnog razloga što tako mladi mozak još nije sazrio za to. Tu se zapravo radi o eventualnoj pripremi za kasnije učenje kontrole sfinktera, više za navike roditelja, a ne djece. Roditelji su tu glavni akteri (drže dijete, prinose kahlicu, iščekuju itd... pa se onda ponekad slučajno i potrefi da kaka padne u neku posudu i sl.). Dakle, djeca sama tu nisu glavni akteri, ne traže samostalno kahlicu (ili zahod) niti imaju potrebu da traže jer, ne samo da nemaju razvijene motoričke funkcije - sjedenja, hodanja itd. - nego još nemaju razvijene niti svjesne moždane funkcije koje to kontroliraju, što je i normalno.

Svjesna aktivnost prakticiranja toaleta se razvija oko 2 ili 2,5 godine, ali i kasnije. Ne vidim koja je svrha ranog treninga djeteta s 3 mjeseca, kad ono samo neće moći niti izraziti želju za kahlicom ni zahodom, a pogotovo ne samo otići na zahod ili uzeti kahlicu za kakanje dok ne navrši 2 ili čak 3 godine. Štoviše, na taj način se prije mogu razviti kontraefekti.

Evo mog primjera: moj dječak je krenuo u jaslice s navršene 2 godine. Još je nosio pelene, a što se kahlice tiče nije pokazivao naročiti interes za nju, premda je koji puta htio sjesti, ali bi se onda samo popišao. Nismo ga forsirali, osim jednom, kada je očito htio kakati, pa smo ga muž i ja pokušavali pridržati da se ne ustane, misleći da to nije neki naročiti pritisak. Što smo ga više pridržavali, on se više opirao. Onda se sav zacrvenio od plača i tražio pelenu. Kad je pelena bila na njemu, stao bi na jedno mjesto u sobi i tu se pokakao. Pritom nas je tjerao van iz sobe. Odustali smo od vršenja bilo kakvog daljnjeg pritiska kod kuće. Problem je, čini se, tek tada nastao. Naime, kako je tek krenuo u jaslice, svako jutro bi djecu tete obavezno stavljale na kahlice čim bi stigli i tamo bi sjedili oko pola sata do sat vremena, bez obzira jesu li imali što obaviti ili ne. Ponekad bi se oni onda tako popišali, ponekad pokakali, već kako tko i kako kada. Kad je moj sin navršio 2,5 godine teta mi je rekla da više ne trebam nositi pelene za prematanje, jer da je on suh, tj. ne piša više u pelene, a i da ne kaka više kod njih u jaslicama. Doma je, naravno, kakao, ali bi pritom obavezno tražio pelenu i kad bih ju ja obukla, stao bi na određeno mjesto u sobi i to obavio. Odmah bi tražio da mu skinem pelenu i da ga očistim. Na zahodu je također odbijao sjediti u to vrijeme. Ako bih mu spomenuli sjedenje na kahlici ili zahodu nastao bi veliki odpor, vidno uznemiren bi vikao "ne", "daj mi pelenu", "hoću pelenu za kakanje", ili "kaka mi se, daj pelenu" itd. Budući da mi se to činilo kao svjesno odbijanje i neka vrsta inata, raspitala sam se kod jedne dječje psihologinje i doznala da je, najvjerojatnije kod njega jako probuđen otpor stalnim jutarnjim prisilama na sjedenje na kahlici u jaslicama. Osim toga, moj sin je izuzetno veliko i snažno dijete za svoj uzrast (u bolnici je bio najveći, a i u jaslicama i vrtiću; sad ima 4, 5 godine i nosi broj 8 odjeće, zbog visine), pa je sigurno tetama takav slučaj bio doslovno "težak" za prematanje (dizanje na stol i sl.), te se on, pretpostavljam naslušao i prigovora na svoj račun - kako je "velik", a još "kaka u pelenu" itd.

Uglavnom, da skratim - on je to tako s kakanjem obavljao do svoje 3 godine i 9 mjeseci. U međuvremenu je s manje od 3 godine sam krenuo u hahod na pišanje, puštanje vode i pospremanje, ali kakanje... ni u ludilu. Naravno, on je svaki put gledao naše nezadovoljno lice (moje i suprugovo) kada bi tražio "pelenu za kakanje", jer pred djecom ne možeš glumatati, i, vjerojatno se osjećao pobjedonosno što on nama komandira, a ne mi njemu. U vrtiću se za cijelo to vrijeme, tj. od 2, 5 do 3,9 mjeseci nijednom nije pokakao, tj. očito je to svjesno mogao zadržavati. Psihologica mi je rekla da nikakav pritisak ne smijemo vršiti, nego bez riječi stavljati i skidati pelenu kad kaka. Međutim, ona mu je, u par navrata, nacrtala crteže s djetetom koje sjedi na zahodu, kaka i pričala kako kaka "odlazi u more". Sve je to popratila komentarima i crtežima. Mora se priznati da je uspjela mog malog zainteresirati za taj detalj "kake koja iz zahoda odlazi u more". Naime čim smo došli na more, tog ljeta s 3 godine i 9 mjeseci, isti dan je sjeo na zahod i pokakao se, a nije mu bilo mrsko niti kakanje u šumici na moru. Naravno, u moru nije kakao. Otada više nije bilo nikakvih problema.

Napominjem samo još da mi je ista psihologica ispričala da ovo s mojim djetetom ispada samo kao "mačji kašalj" prema nekim primjerima djece koja su s 5, 6, pa i 7 godina svjesno manipulirala svojim roditeljima i "ucjenjivala" ih na razne načine kada su uočili da su zapravo oni ti koji jesu svoji vlastiti "gospodari" u kakanju, a ne nitko drugi. Dapače, da ima nevjerojatnih primjera maštovite manipulacije. Psihologica je, btw, stručnjakinja za rješavanje upravo tih pitanja u djece.

Lijep pozdrav svima
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 16:45   #67
I ja se pridruzujem-ni kod mojega jos nista. Al' ima pomaka, jucer se cak' sam sjel na kahlicu, ali odmah ustao. I tak' nekoliko puta. Mozda je to pocetak.

North Wind. Super si napisala, bas ti hvala, volim citati starije mame i njihova iskustva.

Quote:
Sad ima novu foru, kad joj predlažem da ide na kahlicu, da me se riješi, donese nekog ogromnog medvjeda i posjedne njega na kahlicu, a ona smireno obavi u pelenu.
Super ti je kcer.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 15:14   #68
skidanje pelena

Molim iskusne mamice i tatice, naravno za malo uputa
Naime, bebač mi ima 16 mjeseci i kako je poprilično zagrijalo, a guza se stalno znoji i crveni mislim da je pravo vrijeme da krenemo sa odvikavanjem od pelena.
Jučer smo mu kupili tutu na psa
Samo ne znam kako krenuti
ne zna još reći da mu se kaka ili piši, ili to govori nekim stranjskim jezikom
da ga samo skinem i posjednem?
da ga pustim da šeta gol i svako malo ga otfuram na tutu?
jel ga odmah učim da piški stoječki ili se frajerom postaje postepeno
pomoć molim
zahvalna mama

ps: ajd se vi raspišite preko vikenda, a ja ću informacije prikupiti u ponedjeljak i obavijestiti vas o "zapišanom" vikendu
sanjalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 16:05   #69
Nemam jos iskustva s time ali zelim ti svu srecu. S deckima navodno to traje duze i ide teze ali drste se.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 16:09   #70
ako to još radi nesvjesno i nezna reći onda je još prerano
bolje još malo pričekat-ako pokušate prerano samo ćete se izmaltretirat
pustite ga još ovaj mjesec-nek ga malo smeta sad kad je vruće pa će sam jedva dočekat da skine pelenu
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 20:48   #71
Quote:
da ga samo skinem i posjednem?
Mi smo tako počeli s našom klincezom. S tim da smo joj uvijek obraćali pozornost da sluša dok piški. Ubrzo je povezala zvuk sa piškenjem. Sad ju pitamo treba li piškiti ili kakati i ona zna odgovoriti da ili ne (klima ili odmahne glavom). Ali još uvijek se zna popiškiti i na pod. Srećom, hvala izumitelju laminata.
Stara je 22 mjeseca.
No, neka te ne zabrinjava, ne postoji "pravo vrijeme" za to. Svako je dijete individualno. Netko će ranije, netko kasnije. Ono što je bitno je da ga ni na što ne silite i da mu ne stvorite odbojnost ili strah prema tuti ili wc-u.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 08:39   #72
ja sam jučer svoju princezu prvi put sjela na tutu.
Malo je sjedila, zbunjeno gledala oko sebe, onda se digla, uzela tutu i svom snagom ju itnila u zid
Bila je prazna, srećom
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 15:02   #73
Quote:
Tija kaže:
ja sam jučer svoju princezu prvi put sjela na tutu.
Malo je sjedila, zbunjeno gledala oko sebe, onda se digla, uzela tutu i svom snagom ju itnila u zid
Bila je prazna, srećom
Join the club. Moja mi je nedavno predložila da tutu maknem iz kupaone jer da ju ona više ne treba . Još uvijek smišljam daljnji plan akcije.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 19:33   #74
VOLI PELENE

Imam curicu staru skoro 3 godine. Mnogo puta sam je pokusavala odviknut od pelena i nije islo. Tjedan dana bi obavljala nuzdu u wc a nakon toga bi se jednostavno pocela skrivati iza zavjese i pisat ili srat u gace Znala sam se s njom jos borit jos nekih 2 tjedna sve dok nebi poludila i stavila joj natrag pelenu. Problem je u tome sto to vise nije malo govno i dok je presvlacim dize mi se zeludac. Kaj da napravim?
blackleaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 22:43   #75
Kažu babe da su to sve faze pa sad,najbolje pitaj pedijatra.
U ljeto je najbolje krenut sa odvikavanjem od pelena.
Moja mala ima 2,5god.i po noći ima pelenu,kaka u pelenu...a za ostalo nosi
gaćice,dakle nismo ni mi za ponosit se ali pokušavamo.
Mi ju ne kažnjavamo,nisu ni mene moji nikad kaznili a imala sam
puuuno više godina i piškila u snu.
ANABELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 23:10   #76
Jednostavno, dijete nije spremno. Svog sina sam gnjavila mjesecima, pa je svašta izvodio, pišao čak u gaće na sred šoping centra... imao je 3,5g i bila sam totalno očajna. Jednog dana sam poludila i rekla mu da imam povjerenja u njega, kad bude spreman da će obavljat nuždu ko veliki dečko. Ja sam prestala oko toga pravit cirkus, a za par dana je on krenuo na wc. Nevjerojatno al istinito.
Alexina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 02:45   #77
Vjerojatno nije jos spremna. Sto pedlazete za to vrijeme dok se ne odluci ? Ne zelim je kaznjavati i pokusavam ne raditi pritisak i veliku stvar oko toga. Trebam li je i dalje poticati?
blackleaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 11:29   #78
Nipošto je nemoj kažnjavati.
Stvar je u tome da djeca uče od nas. Gledajući što mi radimo. A nas baš ne vide kako sjedimo na tuti. To je jedan veliki psihološki prijelaz za njih. i treba biti strpljiv da oni budu spremni.

Ja sam na primjer crtao kako beba kaka, nacrtao sam govance različitim bojama i probao to približiti djetetu. Također, budući da je voljela Shreka, puštao sam joj scenu u kojoj Shrek na početku filma sjedi na WCu. Davali smo govancetu imena. Veliko je bio TATA, dok su mala bila djeca i sl.
Probaj biti strpljiva i kad jednom kreneš u odvikavanje budi dosljedna i ne vraćaj se na pelenu. Pogotovo što sad i ljeto pa je puno lakše!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 12:19   #79
Quote:
blackleaf kaže:
Vjerojatno nije jos spremna. Sto pedlazete za to vrijeme dok se ne odluci ? Ne zelim je kaznjavati i pokusavam ne raditi pritisak i veliku stvar oko toga. Trebam li je i dalje poticati?
Djeca se razlikuju jedna od drugih u svemu pa i u tome..
Moja je sa 11 mjeseci pocela sama od sebe pokazivati da je svjesna da kaka, odnosno da se nesto desava, pocela se sakrivati...etc.
od odgajateljice u nasem bebi klubu sam cula da je to znak da se s njima moze poceti raditi, mada prije 24 mjeseca niko ne drzi da je djete u potpunosti svjesno obavljanja nuzde.
Mi smo kupili tutu i onda smo se igrali s njom, ona je postala nasa igracka.
Svako jutro idemo skupa na WC, prvo je gledala sta mama radi i ja bi joj fino govorila da mama radi pi-pi i ka-ka.Onda bi ona meni odrolala papir...
Onda je pocela prvo obucena sjediti na tuti ispred mene(ja na WC-u )
i skupa bi radile a-aaa... Sve to fino bez prisile, to je zanas igra i kroz tu igru je moja princeza pocela svako jutro od 9-9,30 h raditi veliko na tuti, za par dana ce napuniti 16 mjeseci!
Prije par dana uvecer u 9 sati se probudila i vice mama aaa-aa-aa, nakon par sekundi se pokakala, znaci postaje svjesna cak i u snu.
Daleko je to od potpunog skidanja iz pelene, jer jos uvijek je stolica osim one jutarnje neredovna, ali htjela sam ti reci da probas kroz igru objasniti. Da ne osjeti to je obavezno, vec da to pravi zabavu.
Ja se drzim toga da djeca uce kroz igru.
I pokazi joj kako to radis, bez srama,ja sam svojoj sve pokazala i obavezno svako jutro kad se pokaka onda imamo ceremoniju kako govno odlazi na put u WC i masemo mu pa-pa
__________________
Im Himmel geht es weiter ...
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 12:45   #80
Ja sam svoju curicu također učila na foru primjera ali mi je kakanje upropastila
jedna od baka;bila je puna kuća i mala se tek probudila,ja sam bila u kupatilu i ona je govorila ka-ka-mudi pa joj je pametna baba rekla da se uhvati za stol i napinje...Svima je to bilo tako smiješno da je ona to shvatila da se to,zapravo tako radi!
ZATO OKO TIH STVARI TI I SUPRUG, NA ISTI NAČIN,VODITE BITKU!
ANABELA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.