Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2017., 14:04   #1141
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
U 2018.god. imat cete pravo na GO iz 2017.god, a morat cete ga iskoristiti do 30.06.2018.god., nakon toga mozete koristiti GO iz 2018.god.
Hvala !

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 05:13   #1142
Quote:
Tropez kaže: Pogledaj post
Pozdrav, mozda je vec netko pitao slicno pitanje ali da ne trazim postavit cu ga ponovno, radi se o tom da sam se zaposlio u jednoj privatnoj firmi u 10 mjesecu 2016 godine, na odredeno sam i ugovor mi istjece 31.7.2017., ne mislim ostajat raditi, upisujem fakultet najesen pa da odmorim mjesec ipo dana prije faksa, e sad, da li mi mozete reci koliko ja imam pravo na godisnji odmor i koliko mogu biti na godisnjem u kontinuitetu? Nisam ni jednog dana slobodnog imao do sad pa me zanima npr da li mogu cijeli 7 mjesec biti na GO a da mi bude placa fiksna ko i uvijek?
A da si na godišnjem i 6. i 7. mjesec :klap: ?
Godišnji za 2016. možeš iskoristiti (4 ili 5 dana ovisno o točnom datumu zapošljavanja) samo do 30.06. Godišnji za 2017. možeš iskorisiti tijekom 7. mjeseca i to u trajanju od 14 radnih dana a nikako puni mjesec...
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 17:28   #1143
Čovjek nije imao ni jedan slobodan dan. Poslodavac mu je to dužan nadoknaditi. Iako ne znaš šta uopće da kažem za tu situaciju. Koma.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 18:11   #1144
Ako je osoba zaposlena prvi put u toj firmi krajem 3.mjeseca ove godine,ima li pravo na godišnji od barem 5-6 dana krajem rujna ili u listopadu? Hvala
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 19:51   #1145
Ima pravo na razmjerni dio GO od kad mu prodje 6 mjeseci rada, znaci u periodu od kraja 9 mjeseca pa do 30.06.2018.god., razmjerni dio godišnjeg odmora izračunava se tako da se odredi 1/12 od punoga godišnjeg odmora na koji bi radnik ima pravo za tu godinu i taj iznos pomnoži s brojem mjeseci trajanja radnog odnosa u toj godini.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 06:47   #1146
Situacija je ovakva. Radio sam prosle godine zadnja 3 mjeseca na odredeno i onda od 1.1. do 30.4.na neodredeno u ugostiteljstvu. I dalje sam na istom radnom mjestu, ali se od 1.5. promijenio vlasnik/poslodavac. Znaci, sad ce mi biti 10 mjeseci rada, ali 7 kod starog i 3 kod novog poslodavca. Iskoristio sam kod starog 6 dana godisnjeg. Kod novog nemam pravo na placeni godisnji do 1.11., cak ni razmjerni?
Posto radim 6 dana u tjednu onda imam pravo godisnje na 24 dana go, zar ne? I ako sam imao pravo na 7 dvanaestina go kod starog poslodavca, onda sam imao pravo na 14 dana go i trebao bi mi 8 preostalih dana isplatiti posto ga nisam iskoristio. Jesam ja to dobro pohvatao?
obelix88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 18:00   #1147
Dobro si pohvatao za bivšeg poslodavca, iako ti je tu naknadu za GO treba isplatiti sa zadnjom plaćom.
A kod novog ne trebaš čekati 6 mjeseci, nije došlo do prekida staža. Ako je poslodavac voljan, možeš odmoriti koji dan. Zasada ih imaš 6.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 19:13   #1148
Pozdrav svima, molim vas, pomozite - naime, našla sam se u situaciji da mi je poslodavac izračunao minus sate za dane kad ću biti na godišnjem odmoru. Imam ugovor na određeno, radim u firmi od siječnja, no potpisali smo zajedničku odluku o godišnjem odmoru te trajanju istog. Je li legalno za te dane računati minus sate te po potrebi u mjesecima koji slijede tražiti da se isti naknadno odrađuju?

Osim toga, poslodavac mi je objasnio da će mi, u slučaju da dam otkaz prije prekida ugovora na određeno, skinuti od plaće za taj mjesec sve dane koje sam do tad bila na godišnjem jer na njih nisam imala pravo (budući da radim od siječnja, ne punu kalendarsku godinu kod njega). Proučavam zakone ali nisam pravnica i bojim se da nešto ne shvatim krivo, no čini mi se da sve to i nije baš u redu. Ali opet, ne smije se napisati i staviti žig na ugovor koji nije u skladu sa zakonom, ili? Postoji li nešto u ZOR-u čime bih se mogla ograditi/zaštititi od takvih situacija?

Hvala unaprijed!
Charmeine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 00:04   #1149
Godišnji odmor je godišnji odmor i nema ti on šta to zaračuvati u nikakve minuse, to je protuzakonito. Ne znam kako mu je to uopće palo na pamet. Članak 76. ZOR-a - radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor.

Isto tako, ukoliko ti dati više godišnjeg odmora nego što si ga radnim stažom zaradila zakon striktno navodi da poslodavac nema pravo na "povrat" tih dana. Nemoj se s njim oko toga prepirati, ali ako ti proba na zadnjoj platnoj listi to skinuti s plaće, lijepo ćeš s platnom listom odšetati do inspekcije i sve će ti on to morati vratiti. (čl. 78., st. 3 (3) Poslodavac koji je radniku iz stavka 2. ovoga članka, prije prestanka radnog odnosa omogućio korištenje godišnjeg odmora u trajanju dužem od onog koji bi mu pripadao, nema pravo od radnika tražiti vraćanje naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora.)
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 17:11   #1150
Pozdrav ljudi! Ne radi mi tražilica na Forumu pa ne mogu pregledati topic da vidim je li pitanje već postavljeno...

Zanimaju me propisi vezani za GO pri radu preko agencije (tzv. ustupanje radnika). Je li godišnji minimum jednak kao i kod drugih radnika? Što ako baš u vrijeme godišnjih odmora radnik mora mijenjati agenciju (ali ostaje na istom radnom mjestu bez prekida rada)? Gubi li pravo na godišnji? Prenosi li i koristi li godišnji normalno kao što bi to radio da je recimo promijenio firmu bez prekida staža?

Pročitala sam Zakon o radu (dijelove koji reguliraju GO), ali ondje se agencijski rad ne spominje.
Kojim zakonom/propisom je to regulirano?
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:26   #1151
Zakon o radu pokriva i dio sa agencijama za posredovanje.
Tebi je agencija za posredovanje poslodavac i promjena agencije znači i promjena poslodavca, prema tome vrijede jednaka pravila kao što bi vrijedila i u slučaju "običnog" poslodavca.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:45   #1152
@kiss me, hvala!
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 14:54   #1153
@kiss me - hvala puno!

To sam nekako naknadnim čitanjem zakona i ja shvatila. Muči me što to nisam znala u trenutku potpisivanja ugovora, ali kao što rekoh, nisam pravnica, a u tom trenu nisam ni znala s kakvim poslodavcem imam posla. Nije mi bilo ni na kraju pameti da bi stavio u ugovor nešto što je protuzakonito. Sad znam na što je spreman pa ću vrlo dobro paziti na sve što ću ubuduće morati potpisivati.
Charmeine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 22:44   #1154
Nema veze ako si potpisala ugovor u kojem je bilo koji članak protuzakonit - on ne vrijedi, bez obzira na tvoj potpis.
Tako da ako u ugovor piše o ikakvom "oduzimanju" - taj dio je ništetan.
Bude li poslodavac probao te igdje zakinuti na temelju toga, dođi reći.. sredit ćemo ga
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 13:24   #1155
Sestra je dobila nenadano posao nakon 2 g. nezaposlenosti. Javili joj danas da je primljnena i da dođe na potpis ugovora idući tjedan.
Koliko je sretna, toliko je u komi jer je sebi i djeci uplatila godišnji odmor tjedan dana početkom rujna.
Da li postoji način da traži neplaćeni godišnji za tih 5 dana?
__________________
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth. - A.E.
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 15:41   #1156
Može tražiti, ali poslodavac nema obavezu odobriti joj.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 15:46   #1157
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Može tražiti, ali poslodavac nema obavezu odobriti joj.
Hvala na odgovoru.
Ono, u komi je jer svake godine u isto doba ide s klincima na more na isto mjesto (problemi sa zdravljem jednog djeteta) i sada joj je bed što napraviti. Rekla je da će odmah u glavu reći da ima plaćeno i boji se da ju neće primiti zbog toga.
__________________
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth. - A.E.
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 15:59   #1158
Sumnjam da je tvrtku briga kada ona ide na more i koji su razlozi?

Uvjeti su definirani u ugovoru kojeg je potpisala (ili treba potpisati) s poslodavcem.

Sve ovisi o dobroj volji doticnog. Poznajem ljude koji bi takvo sto odobrili ali generalno se na to ne gleda bas blagonaklono i ja osobno ne bih riskirala.

Ako ima sanse da s djecom uskoci otac ili netko drugi to bi bilo bolje rjesenje.

Usto, nasla sam i ovo:

Radnik koji se prvi puta zapošljava ili radnik koji ima prekid rada između dva radna odnosa veći od 8 dana ima pravo na puni godišnji odmor nakon 6 mjeseci neprekidnog rada (spomenutih 6 mjeseci uključuje i bolovanje).


http://www.poslovni.hr/vijesti/sve-s...i-odmor-207679

U slucaju mog muza (mijenjao je dosta poslova i imao i neke pauze), uvijek smo pazili da ne trazi godisnji prije isteka tih 6 mjeseci.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 17:04   #1159
Ovisi o firmi.
S obzirom da se radi o velikoj internacionalnoj firmi i da su kandidate birali stranci, postoji mogućnost da će biti ok jer očito im nešto znači.
U krajnjoj liniji, uvijek može otići na bolovanje pet dana iako je ona odabrala igrati fer prije potpisivanja ugovora i reći da ima plaćen smještaj tjedan dana. Na kraju krajeva, vrsta posla je takva da može obavljati i na daljinu. Po meni bi to bila stvar dogovora.

Vjerujem da ovisi i o ugovoru tj. da li je na određeno, neodređeno ili s probnim rokom jer nisam upućena u detalje.

U bivšoj firmi smo svi bili na određeno s mogučnošću produljenja pa čak i primanja za stalno i svatko je mogao u ta 3 mjeseca mogao otići na godišnji tjedan dana ako je htio jer je tako bilo definirano ugovorom. Isto se radilo o velikoj međunarodnoj firmi.
__________________
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth. - A.E.
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 17:13   #1160
Ukoliko je rijec o stranoj firmi sanse su vece da joj odobre.
No, sigurna ne moze biti, upoznati su oni s nasim zakonima.

Znaci, zakonski postoji ogranicenje, dakle ostaje se osloniti jedino na dobru volju poslodavca i ljudski aspekt.
Koji je moguc, ali je mozda iluzorno racunati s nekom velikom sigurnoscu na njega.

U prijevodu - ukoliko joj odobre, trebala bi iskazati zahvalnost i spremnost da im se dokaze vecim trudom u pocetnoj fazi rada u kojoj se gradi image.
No treba biti svjesna da su takvi zahtjevi uvijek kod poslodavca (cak i stranih) u startu lagani minus u crnoj knjizici, koji ne mora biti konacan, ali definitivno je zabiljezen.

Ukoliko je odlucila ici iskreno, zelim joj srecu, no treba racunati na posljedice i biti spremna na ekstra trud
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.