Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2012., 20:37   #1041
Quote:
Nurudin kaže: Pogledaj post
Jel se vi molite Mariji ? Kako može neko "roditi" boga ,a ne biti sam božanstvo?
Nemaš materijalnih ,arheoloških, dokumentovanih niti bilo kakvih naučno priznatihz dokaza da je Isa .a.s tu razapet ,a čak i da imaš Kur'an kaže ovako :
i zbog riječi njihovih: "Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika... A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo.(An nisa 116)
Dakle to nije nikakva greška
Biblija, tj. Tenach (SZ) i NZ su istrazeni uzduz i poprijeko. U muslimanskom svijetu se inace ne cijeni propitkivanje, tako da upravo za Kuran ne postoje nikakvi dokazi.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 20:37   #1042
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Mislim da ne razumijem šta smraš pod pojmom 'čudo', pojasni malo...
Za mene je čudo kad se usprkos svim dokazima, mogućnostima, prognozama i pretkazanjima da ce se zadesit neko zlo, dogodi dobro jer eto vjerujem i molim da me opali čudo.
Problematika je samo sto takve stvari ne mogu ponovit u zivotu nekim eksperimentom tako da ti dokazem da cuda postoje pa onda eto moras bit ateist

Meni se dogodilo takvo cudo jednom- kad je očiti dokaz jednog zla čudesno nestao bez ikakve ljudske intervencije samo na zamolbu Bogu...al s druge strane čitav moj život je jedna priča čuda tako da ni ne patim previše za tim izvanrednim zahvatima u moj život al lijepo je kad se dese

Vele da vjera moze i brda premještat- i valjalo bi i to pokušat al jos mi nije palo na pamet da ispucam svoju želju na takvu glupost jer tko zna- mozda ih fakat ima samo 3
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 20:39   #1043
Quote:
Nurudin kaže: Pogledaj post
Piše da su svjetiljke i ne pravi se apsolutno nikakva razlika između Sunca i Mjeseca već ih se izjednačava. a nisu uopće jednaki ni po čemu .Čudno da Jahve ne zna za to .
No dobro ali kako je uspio stvoriti dan i noć prije Sunca?
Osim sto tumacis knjigu Postanka kao znanstveni opis - sto uglavnom nije krscanska tradicija, nego vise obicaj u muslimanskoj vjeri - ne bi bilo lose prouciti jos jednom Big Bang teoriji.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 20:51   #1044
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
U borbi protiv krivovjerja inkvizicijom su loše jedino metode. Inkvizicija postoji i danas...npr i ja ''nesluzbeno'' provedem inkviziciju kad ispravim nekog u necemu. Jednako tako i danas Crkva se sluzbeno oglasava vezano za kojekakva krivovjerja ili potvrdjuje ispravnu vjeru.

Metode ubijanja itd nisu ispravne medjutim posve u skladu sa povijesti. Ako usporedimo okolna događanja Crkvene presude i nisu bile tako rigorozne...medjutim Crkva je postojala i onda i danas pa je lako kritizirat dok vlasti i drzave su prosle..i to nesto govori.

Vodstvo DS se odnosi na nepogresivost u predaji nauka tj Objave. Vodstvo DS se ne odnosi tj ne garantira za svaki postupak kojeg člana Crkve.

DS vodi Crkvu i dan danas- eto tu je, nauk tj Objava je i dalje ista i nepromjenjena..a sad tko ce koliko sagrijesit osobno eh to je ljudski dio.
Uz to je Inkvizicija bila drzavna institucija
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 20:56   #1045
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ovisi što podrazumijevaš pod riječ 'čudo'. Da si prije 200 godina nekome pokazala mobitel, svi bi te gledali kao čudo...
Ne bih se sasvim slozila. Po mome, cudo moze i dalje biti cudo premda se moze znanstveno objasniti
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:44   #1046
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
Ne bih se sasvim slozila. Po mome, cudo moze i dalje biti cudo premda se moze znanstveno objasniti
Da, mislim da je riječ 'čudo' poprilično mutan pojam i zapravo teško objašnjiv, jer, možemo reći da je svemir jedno čudo, čudo je što uopće postojimo, a opet, eto nas, ne? Teško je zapravo reći šta bi to bilo 'čudo'...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 11:49   #1047
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Tak je- smislio iz dostupnih izvora- pazljivo, smisleno i sistematizirano.
Ako hoćeš dokaz veći dokaz od svega je poligamije u islamu koja se promovira i u ovom i onom zivotu- to je posve protuprirodno. Padanje zvijezda na sudnji dan? Bogu je sve moguce? čak i da ide protiv prirodnih zakona koje je uspostavio? Zlazak Sunca u kaljužu? Koliko traje dan Bozji 1000 ili 50k godina?

I to je ono sta mi sad padne na pamet li da sad idem čitat ovaj kuran šta si stavio pa da trazim greške?
Šta god da ja ponudim imat ces nekakvo objasnjenje i onda ces to smatrat pobijenim- al ja necu tako da najbolje je da ne radimo takve konfrontacije
Nemam nikakvih problema da ti odgovorim na pitanja ,naravno ako ih postaviš na temu "islam 114 " ,jer već sam rekao da taktika na pitanja o Bibliji skrenuti pažnju sa protupiotanjima o Kur'anu je smiješna
Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 11:53   #1048
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
Osim sto tumacis knjigu Postanka kao znanstveni opis - sto uglavnom nije krscanska tradicija, nego vise obicaj u muslimanskoj vjeri - ne bi bilo lose prouciti jos jednom Big Bang teoriji.
Ne tumačim ja ništa nego je bilo insistiranje da se nauka uzme kao objektivno mjerilo svetih knjiga. Muslimani nemaju uopće ništa protiv da se bilo kojom granom nauke protumači i ispita Kur'an ,ne vidim zašto bi neko imao nešto protiv i kad je riječ o Bibliji ako smo uvjerni u istinitost naših knjiga
Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 13:28   #1049
Quote:
Nurudin kaže: Pogledaj post
Nemam nikakvih problema da ti odgovorim na pitanja ,naravno ako ih postaviš na temu "islam 114 " ,jer već sam rekao da taktika na pitanja o Bibliji skrenuti pažnju sa protupiotanjima o Kur'anu je smiješna
Ja ne skrecem paznju s grešeka Biblije na greške u Kuranu. Nego prihvacam postojanje grešaka u jednoj i u drugoj.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 14:11   #1050
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Ja ne skrecem paznju s grešeka Biblije na greške u Kuranu. Nego prihvacam postojanje grešaka u jednoj i u drugoj.
Samo da te upozorim, ako nisi upoznata, muslimani smatraju da u Kuranu nema grešaka, zato ga i zovu 'savršena knjiga', i svaki tvoj pokušaj ukazivanja na greške u Kuranu biti će ili ignoriran, ili napadnut, ali prihvaćen neće biti niti jedan...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 14:45   #1051
Quote:
Nurudin kaže: Pogledaj post
Ne tumačim ja ništa nego je bilo insistiranje da se nauka uzme kao objektivno mjerilo svetih knjiga. Muslimani nemaju uopće ništa protiv da se bilo kojom granom nauke protumači i ispita Kur'an ,ne vidim zašto bi neko imao nešto protiv i kad je riječ o Bibliji ako smo uvjerni u istinitost naših knjiga
Mislim da pod nauku ne spada krivo citiranje svetih knjiga (npr. pisati o izvorima svjetlosti).
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 15:27   #1052
Tisućiti post tisućiti post tisućiti post :klap::t ulum:
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 20:13   #1053
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Tisućiti post tisućiti post tisućiti post :klap::t ulum:
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 20:01   #1054
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Da, mislim da je riječ 'čudo' poprilično mutan pojam i zapravo teško objašnjiv, jer, možemo reći da je svemir jedno čudo, čudo je što uopće postojimo, a opet, eto nas, ne? Teško je zapravo reći šta bi to bilo 'čudo'...
Dan danas se to cini mi se uglavnom protumaci kao dogadaj ili pojava koja se ne moze protumaciti prirodnim objasnjenjima, iliti znanstvenim te da se nesto dogodi sto je protiv prirodnih zakona U krscanskoj tradiciji se nesto protumaci kao direktno Bozje djelovanje na isti dogadaj/pojavu. Ruka Bozja, takorekuc.

Po mome, nesto moze biti sasvim u skladu sa prirodnim zakonima a itekako predstavljati cudo. Vjerujem da se vecina cuda dogada ispod radara te da velika vecina ljudi za njih ni ne zna. Cudo je prvenstveno preobrat, bio to fizicki ili psihicki preobrat ili preobrat u odredenoj situaciji i pruza osobi sansu na zivot.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 20:08   #1055
Quote:
Nurudin kaže: Pogledaj post
Ne tumačim ja ništa nego je bilo insistiranje da se nauka uzme kao objektivno mjerilo svetih knjiga. Muslimani nemaju uopće ništa protiv da se bilo kojom granom nauke protumači i ispita Kur'an ,ne vidim zašto bi neko imao nešto protiv i kad je riječ o Bibliji ako smo uvjerni u istinitost naših knjiga

Zato sam i potegla pitanje zasto skoro nema ama bas nikakve tekstualne kritike o Kuranu.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 20:10   #1056
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
Dan danas se to cini mi se uglavnom protumaci kao dogadaj ili pojava koja se ne moze protumaciti prirodnim objasnjenjima, iliti znanstvenim te da se nesto dogodi sto je protiv prirodnih zakona U krscanskoj tradiciji se nesto protumaci kao direktno Bozje djelovanje na isti dogadaj/pojavu. Ruka Bozja, takorekuc.

Po mome, nesto moze biti sasvim u skladu sa prirodnim zakonima a itekako predstavljati cudo. Vjerujem da se vecina cuda dogada ispod radara te da velika vecina ljudi za njih ni ne zna. Cudo je prvenstveno preobrat, bio to fizicki ili psihicki preobrat ili preobrat u odredenoj situaciji i pruza osobi sansu na zivot.
Slažem se. Akvinski nabraja čuda (tako sam barem čuo) koja mogu biti tri vrste:
1. Bog čini nešto što priroda ne bi mogla učiniti
2. Bog čini nešto što bi priroda mogla učiniti, ali ne tim redom
3. Bog čini nešto što obično čini priroda
tako je nekako bilo opisano
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 21:15   #1057
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Slažem se. Akvinski nabraja čuda (tako sam barem čuo) koja mogu biti tri vrste:
1. Bog čini nešto što priroda ne bi mogla učiniti
2. Bog čini nešto što bi priroda mogla učiniti, ali ne tim redom
3. Bog čini nešto što obično čini priroda
tako je nekako bilo opisano
Nasla sam doticno pisanje:

http://faculty.cua.edu/hoffmann/cour...20Miracles.pdf

http://translate.google.com

Najvjerojatnije se trazi kako se moze raspoznati cudo od 'obicnog slucaja', tako da se zbog tog razloga valjda smatra kako cudo mora biti nesto sto ide protiv prirodnih zakona.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 00:28   #1058
indijac dokaže da čudo u jednoj indijskoj crkvi(plačuči križ) je u stvari voda koja je curila iz praone i skupljala se na isusovim nogama,svečenici ga optuže za svetogrđe

http://boingboing.net/2012/04/13/ind...rged-with.html
http://www.youtube.com/watch?v=kUqhq9MuRG8
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 08:16   #1059
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Mislim da pod nauku ne spada krivo citiranje svetih knjiga (npr. pisati o izvorima svjetlosti).
Ja nisam nigdje ni rekao da citiram već sam rekao da Biblija govori o suncu i mjesecu kao o izvorima svjetlosti . Ti si se sda nakačio za to kao pijan plota zanemarujući hrpu stvari koje sam ja iznio kao biblijske greške. Zar nije to malo jadno?
Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 08:16   #1060
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
Zato sam i potegla pitanje zasto skoro nema ama bas nikakve tekstualne kritike o Kuranu.
Ja ne znam zaista o čemu ti pričaš
Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.