Natrag   Forum.hr > Sport > Formula 1

Formula 1 Brm, brm, fiju...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2014., 19:08   #21
Quote:
fortinbras kaže: Pogledaj post
Na ovoj slici Senna izgleda kao Jim Carrey u "Glup i gluplji".
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 20:22   #22
Quote:
fortinbras kaže: Pogledaj post
Možeš li nam objasniti ovu razliku od 150 konja? Jer po wikipediji su razlike bile manje:
http://en.wikipedia.org/wiki/1988_Formula_One_season
„The DFR, a development of the customer Cosworth DFZ engine used by various teams in 1988, was reportedly the most powerful non-turbo engine, producing approximately 625 bhp (466 kW; 634 PS). Six teams - McLaren and Lotus with their 675 bhp (503 kW; 684 PS) Honda engines, Ferrari produced around 690 bhp (515 kW; 700 PS) version of their 1987 engine, Arrows with their 650 bhp (485 kW; 659 PS) Megatron engines, Osella with the old Alfa Romeo 890T V8 turbo re-badged as the "Osella V8" which produced around 700 bhp (522 kW; 710 PS), and Zakspeed with their own 640 bhp (477 kW; 649 PS) 4cyl turbo - decided to build one last turbo car to make the most out of their experience using such engines, despite the aforementioned restrictions.
The March team introduced a new designer to Formula One in 1988, one who would go on to produce many Grand Prix and World Championship winning cars in his career. Adrian Newey designed the sleek looking and aerodynamically effective March 881 for the team's second season back in F1. Like Williams, March took a gamble on the new 600 bhp (447 kW; 608 PS) Judd V8 engine (an engine John Judd had based on a Honda Indycar block).“
pusti wikipediu. čim onis tavljaju fisknu brojku na turbo motor sve ti je jasno. turbo motor nema fiksnu konjsku snagu -već ona ovisi o boostu. jasna stvar više boosta troši više goriva. pa bi ovo mogli biti omjeri za utrku -ali za kvalifikacije nisu sigurno. A kod atmosferskog motora nemaš boost, možeš se jedino igrati sa omjerima zraka i benzina i sa okretajim -ali dobivaš max 10% a s boostom možeš dobit i 25% -sve ovisi koliko atmosfera im je bilo dozvoljeno 1988. ajde to potraži -znam da je bilo puno manje nego recimo u 1986 -ali opet bilo je dosta

atmosferski i turbo motori su u utrkama bili izjednačeniji -zbog količine goriva koja je bila dozvoljena za utrku -nije bilo refuellinga. ali u kvalifikacijama mislim da je razlika bila ograomna
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 20:30   #23
Ove godine je 2,5atm, prošle je bilo 4atm.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 20:32   #24
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Ove godine je 2,5atm, prošle je bilo 4atm.
vidi koliko je prošle godine Honda imala konja, pa ćemo malo preračunavat -da dobijemo točan odgovor

pazi ovo Renault (onaj u senninom lotusu) je 1985 razvijao 1.200 konjskih snaga u kvalifikacijama - koliko je 1985 atmosfera bilo dozvoljeno?
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:15   #25
Quote:
karnivor kaže: Pogledaj post
da, no prost nema tu brzinu kao sto ju ima senna, sjeti se kako je prije 2 g u Lotusu odvozio onaj krug u Detroitu za PP, spalio sam si svoj novi videorekorder od ponavljanja, ono je bilo nešto nadzemaljsko,
Nisam gledao te kvale
Ako ih imaš, možeš mi poslati privatnom porukom neku poveznicu.


Quote:
karnivor kaže: Pogledaj post
lik je jebeni talent, koliko god volio mansella senna je jbg brži od njega
I Alain se slaže s tobom:
https://www.youtube.com/watch?v=ShPc3nY5m5w#t=22m40s


Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
vidi koliko je prošle godine Honda imala konja, pa ćemo malo preračunavat -da dobijemo točan odgovor

pazi ovo Renault (onaj u senninom lotusu) je 1985 razvijao 1.200 konjskih snaga u kvalifikacijama - koliko je 1985 atmosfera bilo dozvoljeno?
Ovdje možeš naći sve Hondine motore u F1:
http://www.allf1.info/engines/honda.php

Kao što vidiš i ovdje performanse ne odudaraju od onih u wikipediji.
A i prošle godine (1987.) Honda je po ovome imala 870-1050 konjskih snaga.
Ali ove sezone (1988) nametnute su restrikcije turbo motorima. Što bi trebalo objasniti veliki pad u snazi motora.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:46   #26
Quote:
fortinbras kaže: Pogledaj post
Nisam gledao te kvale
Ako ih imaš, možeš mi poslati privatnom porukom neku poveznicu.

viš da su na VHS-u, može ti poslat VHS kazetu poštom!

u 1988 smo nema ni privatnih poruka ni poveznica
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:55   #27
Quote:
fortinbras kaže: Pogledaj post
Nisam gledao te kvale
Ako ih imaš, možeš mi poslati privatnom porukom neku poveznicu.



I Alain se slaže s tobom:
https://www.youtube.com/watch?v=ShPc3nY5m5w#t=22m40s



Ovdje možeš naći sve Hondine motore u F1:
http://www.allf1.info/engines/honda.php

Kao što vidiš i ovdje performanse ne odudaraju od onih u wikipediji.
A i prošle godine (1987.) Honda je po ovome imala 870-1050 konjskih snaga.
Ali ove sezone (1988) nametnute su restrikcije turbo motorima. Što bi trebalo objasniti veliki pad u snazi motora.
pa da tu je izvor problema



Type: RA164E
Year: 1984
Number of cylinders: 6
Configuration: 80° vee, DOCH 4-valve, twin turbo
Capacity: 1494
RPM: 11000
Power: 650 bhp

Type: RA165E
Year: 1985
Number of cylinders: 6
Configuration: 80° vee, DOCH 4-valve, twin turbo
Capacity: 1494
RPM: 12000
Power: 800 bhp

Type: RA166E
Year: 1986
Number of cylinders: 6
Configuration: 80° vee, turbo
Capacity: 1494
RPM: 12500
Power: 820-900 bhp

Type: RA167E
Year: 1987
Number of cylinders: 6
Configuration: 80° vee, turbo
Capacity: 1494
RPM: 13000-14000
Power: 870-1050 bhp

Type: RA168E
Year: 1988
Number of cylinders: 6
Configuration: 80° vee, turbo
Weight: 149 kg
Capacity: 1494
RPM: 14000
Power: 680 bhp

neki modeli imaju samo donju brojku. dakle ako znamo da je 1987 imala 870-1050 bhp na 4.0ATM

onda je 1988 na 2.5ATM trebala imati 680-792 bhp

i to je ta razlika od 150 konja o kojoj govorim -naravno samo u kvalifikacijama, u utrci je 50

jer pazi to je taj isti motor -samo je boost smanjen sa 4 atmosfere na 2.5
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 23:54   #28
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
viš da su na VHS-u, može ti poslat VHS kazetu poštom!

u 1988 smo nema ni privatnih poruka ni poveznica
Dobar


Inače, za sve one koji još nisu gledali prijenos, VN Brazila ne vozi se na stazi Interlagos, nego na stazi Jacarepaguá, koja je ove godine preimenovana u čast aktualnog svjetskog prvaka: Autodromo Nelson Piquet.

fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 02:16   #29
Sažetak utrke (sadrži SPOILERE):

U krugu za zagrijavanje pala je bakljada



Na početku prijenosa komentator kaže da je Senna dominirao cijeli vikend. A onda na samom startu Senna maše da nešto nije u redu s njegovim bolidom. Problemi s mjenjačem.


Start se odgađa. Senna ulazi u rezervni bolid koji je Prost podesio (samo je jedan rezervni bolid bio dozvoljen onda). Senna kreće iz boksa (dakle, sa začelja).
Prost koristi Sennin peh i prelazi u vodstvo prije prvog zavoja.



Prost vozi samouvjereno u vodstvu, dok se Senna probija sa začelja. Senna se uspijeva probiti sve do drugog mjesta, no Prost mu bježi pola minute i kontrolira utrku i ne dopušta smanjivanje razlike.
Nakon katastrofalnog zaustavljanja u boksu (preko 30 sek.), Senna pada u poretku na 6. mjesto. No, ni tu nije bio kraj Senninim nedaćama: u 30. krugu dobiva obavijest da je diskvalificiran.



S pravom se možemo svi pitati zašto je sucima trebalo 30 krugova da se Senna kazni za kršenje pravila na početku utrke kada nije smio mijenjati bolid. Uzgred rečeno, Prost je zbog iste stvari diskvalificiran sa VN Italije 1986., tako da su u McLarenu bili svjesni da će ih kazniti. Ali vrijedilo je pokušati

Valja spomenuti i Piquetovo pretjecanje na najdužoj ravnini na stazi na koju je iz zavoja Sjever ušao na petom mjestu da bi se prije zavoja Jug probio na 3. mjesto. Mušterije su bile Warwick (Arrows) i Boutsen (Benetton).



Na kraju, Prost nedodirljiv u utrci. Mehanički kvar na Senninom mjenjaču nas je lišio direktnog dvoboja ova dva velikana na stazi za prvo mjesto.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 21:35   #30
ključna rečenica nakon restarta kada je senna dobio T bolid, economaki je rekao "spare car was set for prost, senna is driving a strange vehicle"

a sad se selim na svoj link na portugalskom, jer je ovaj link lagana katastrofa -mislim kvaliteta videa je očajna, samo pokazuju plažu, a kad i pokažu nešto malo utrke sve je u smetnjama.
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 22:05   #31
brzi su mclareni. nu 15 krug senna je već uhvatio piqueta(4) i boutsena(5) -a startao je sa začelja

ali boutsen me impresionirao, fantastično je pretekao alboreta malo prije
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 22:14   #32
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
ali boutsen me impresionirao, fantastično je pretekao alboreta malo prije
Fakat odličan potez. Prognoziram mu veliku karijeru.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 22:20   #33
Jako su me začudile glasne ovacije pune tribine kada je Senna pretekao Piqueta. Ipak je ovo Piquetov grad, Sennin je malo južnije. Čudno. Još se i sama staza zove po Piquetu
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 23:42   #34
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
ključna rečenica nakon restarta kada je senna dobio T bolid, economaki je rekao "spare car was set for prost, senna is driving a strange vehicle"

a sad se selim na svoj link na portugalskom, jer je ovaj link lagana katastrofa -mislim kvaliteta videa je očajna, samo pokazuju plažu, a kad i pokažu nešto malo utrke sve je u smetnjama.
To traje samo početnih 10 min. Nakon toga nema nikakvih smetnji.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
brzi su mclareni. nu 15 krug senna je već uhvatio piqueta(4) i boutsena(5) -a startao je sa začelja

ali boutsen me impresionirao, fantastično je pretekao alboreta malo prije
Evo i gifa pretjecanja:
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 23:50   #35
VN Brazila 1988.
Rezultati utrke:
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 00:15   #36
Prost je ovo odvozio majstorski, dok je Sennina utrka je bila "puno buke nizašto". I ne ja ne mislim da smo zbog crne zastave ostali zakinuti za dvoboj, jer prvo ono zaustavljanje u boksu je trajali i trajalo, a drugo kada je Senna pretekao Piqueta i kad je Berger otišao u boks, bili su Prost i Senna prvi i drugi tih nekoliko krugova i razmak je uvjek bio oko 30 sekundi -senna nije ništa skidao u odnosu na Prosta.

Mene zapravo u utrvi najviše fascinirao Berger koji je na kraju bio cca 10 sekundi samo iza Prosta, dok je njegov momčadski kolega bio totalno nevidljiv cjelu utrku na kraju zakasnio sa skoro cjelim krugom

Da vidimo što nam donosi Imola
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 00:34   #37
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Prost je ovo odvozio majstorski, dok je Sennina utrka je bila "puno buke nizašto". I ne ja ne mislim da smo zbog crne zastave ostali zakinuti za dvoboj, jer prvo ono zaustavljanje u boksu je trajali i trajalo, a drugo kada je Senna pretekao Piqueta i kad je Berger otišao u boks, bili su Prost i Senna prvi i drugi tih nekoliko krugova i razmak je uvjek bio oko 30 sekundi -senna nije ništa skidao u odnosu na Prosta.
Tko je tvrdio suprotno
Ostali smo zakinuti za dvoboj nakon Senninog problema s mjenjačem kad je morao uskočiti u rezervni bolid i krenuti sa začelja.
Ali da, Prost stvarno majstorski, "profesorski" odvozio.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Mene zapravo u utrvi najviše fascinirao Berger koji je na kraju bio cca 10 sekundi samo iza Prosta, dok je njegov momčadski kolega bio totalno nevidljiv cjelu utrku na kraju zakasnio sa skoro cjelim krugom
Berger je bio izvrstan. Pogotovo kad pogledaš kako je Alboreto loše izgledao.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Da vidimo što nam donosi Imola
E, morat ćemo pričekati do kraja tjedna. Neki možda još nisu stigli pogledati utrku. A i anketu moramo provesti. Anketa se zaključuje u nedjelju, a u novi tjedan ulazimo s novom utrkom. O anketi više sutra.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 11:28   #38
na kraju kamilica od utrke, mclaren bacio šamarčinu ostatku grida. prost ležerno odradio svoje, senna pak nije imao sreće u svom debiju za novu momčad, ali biti će jako zanimljivo pratiti ovaj međusobni dvoboj do kraja sezone. senna grize, jako grize, bit će tu još svega....
4season is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 17:03   #39
Ajde, drago mi je vidjeti da su neki pogledali utrku. Danas postavljam(o) anketu u kojoj će se forumaši izjasniti kome će u momčadskom dvoboju na VN Brazila dati svoj glas. Svakako bi bilo poželjno objasniti svoju odluku/glas. Anketa će stajati do nedjelje. Prelaskom u novi (radni) tjedan, prelazimo na novu utrku.

Zadnje uređivanje fortinbras : 29.01.2014. at 17:09.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 17:16   #40
Glasao sam za opciju "kvit" jer je do same utrke Senna cijeli vikend dominirao, a onda zbog više sile morao krenuti sa začelja. Prost je dominirao utrkom i na kraju pobijedio. Dvoumio sam se između davanja glasa Prostu ili opciji kvit, no na kraju sam se odlučio za kvit, jer Senna nije dobio priliku pokazati što bi napravio kad bi krenuo u utrku s pole positiona.

Opcija koja dobije najveći broj glasova bit će službeni rezultat forumaške analize. U slučaju "kvita" niti jedan vozač ne dobiva bod.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.