Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2015., 22:37   #21
Quote:
mkIV kaže: Pogledaj post
Mene zanima jedna stvar. Da li je dovoljno da jedna osoba u firmi ima licencu?
Ja radim u računovodstvu sa srednjom, a imam priliku preuzeti biznis, pa me zanima hoću li to uopće moći ako zaposlim nekoga sa licencom?
Ja mislim da će licencu morati imati vlasnik knjigovodstvenog servisa.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 22:39   #22
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Za odgovor na to pitanje treba pričekati pravilnik.

Ja neću morati prema ovome kako sad stoji, al vidjet ću uvjete... mislim da nebi bilo zgorega imati licencu pa to onda malo (bolje) i unovčiti

Sigurna sam da će biti mogućnosti i za takvo nešto. Nema šanse da cijela ta procedura bude bez rupa u zakonu

I ovak hodam po svakojakim seminarima, odradit to nešto, nešto za licencu ne bi trebalo bit problem, barem nama koji smo dugo u poslu.
Neka nam odrede tarifu kao odvjetnicima
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 07:44   #23
E to...
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 10:39   #24
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Neka nam odrede tarifu kao odvjetnicima
da, ludi su baš.
bit će knjigovođe sretne ako im država ne uvali još svog posla da joj bespla odrade.

kad uđe u svijest da si nismo konkurencija (kao odvjetnici) onda možda.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 11:57   #25
Sa stranice rif-a:

Obveza dostave statističkog izvješća o dospjelim, a nenaplaćenim potraživanjima (Obrazac OPZ-STAT- 1) – prva predaja izvještaja 20. veljače 2016. za stanje potraživanja na dan 31. prosinca 2015. a koja nisu naplaćena do 31. siječnja 2016.
Novost Objava: 6.8.2015.
Pravilnikom o obvezujućim mišljenjima, ispravku prijave, statističkim izvješćima i poreznoj nagodbi (Nar. nov., br. 78/15.) koji je stupio na snagu 25. srpnja 2015. godine, propisana je obveza sastavljanja statističkih izvješća o dospjelim, a nenaplaćenim potraživanjima. Obveznici sastavljanja izvješća jesu porezni obveznici upisani u registar obveznika PDV-a koji na dan sastavljanja izvješća imaju evidentirana dospjela, a nenaplaćena potraživanja po osnovu isporuke dobara i usluga. Izvješće se dostavlja elektroničkim putem na Obrascu OPZ-STAT-1 koji je sastavni dio Pravilnika.

Prvo statističko izvješće o dospjelim a nenaplaćenim potraživanjima u 2015. godini sastavit će se za stanje potraživanja na dan 31. prosinca 2015. godine, a koja ne budu naplaćena do 31. siječnja 2016. godine. Ovo izvješće porezni su obveznici dužni dostaviti Poreznoj upravi na Obrascu OPZ-STAT-1 najkasnije do 20. veljače 2016. godini.

U 2016. godini obveznici PDV-a statistička izvješća dostavljat će Poreznoj upravi elektroničkim putem u sljedećim rokovima:

1. do 20. svibnja tekuće godine za sve dospjele, a neplaćene račune sa stanjem na dan 31. ožujka tekuće godine, a koji nisu naplaćeni do 30. travnja tekuće godine,
2. do 20. kolovoza tekuće godine za sve dospjele, a neplaćene račune sa stanjem na dan 30. lipnja tekuće godine, a koji nisu naplaćeni do 31. srpnja tekuće godine,
3. do 20. studenoga tekuće godine za sve dospjele, a neplaćene račune sa stanjem na dan 30. rujna tekuće godine, a koji nisu naplaćeni do 31. listopada tekuće godine,
4. do 20. veljače tekuće godine za sve dospjele, a neplaćene račune sa stanjem na dan 31. prosinca prošle godine, a koji nisu naplaćeni do 31. siječnja tekuće godine.

Detaljnije će pisati idući mjesec,ali da znate što nas čeka još. Stavila sam ovdje da ne otvaram novu temu.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 21:21   #26
Milina, blago nama od silnih izvješća morat će izmisliti i polaganje ispita za specijalistu izrade izvješća,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 14:05   #27
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Milina, blago nama od silnih izvješća morat će izmisliti i polaganje ispita za specijalistu izrade izvješća,
i svaki knjigovodstveni obavezno zaposlenog informatičara.
specijalizacija java i internet preglednici.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 11:51   #28
"Obveza licenciranja trebala bi stupiti na snagu s 01.01.2018. godine, što znači da će raču­novodstveni servisi i računo­vođe koji žele i nadalje voditi poslovne knjige i obavljati ra­ču­novodstvene usluge za druge pravne i fizičke osobe trebati ste­ći licencu do 31.12.2017. go­dine. " Koliko sam ja upućena to se odnosi na sve knjigovođe a ne samo na knjigovodstvene servise. načula sam da će ispit koštati oko 12000 Eur. Ima netko drugih saznanja?!
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 12:24   #29
Pazi malo na te nule... skoro me srce izdalo.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 12:44   #30
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Pazi malo na te nule... skoro me srce izdalo.
Pa jel znaš koliko će točno koštat?
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 12:56   #31
Ne znam ali 12000 Eur sigurno neće.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 12:56   #32
Ma da. Pa 12.000 € ne košta kompletna školarina za npr. neki tehnički fakultet.
Moja pretpostavka je da možda sam ispit neće biti skup, ali da će biti bum tečajeva i priprema za isti.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 23:32   #33
studen2211 navedi izvor svojih informacija...

Nema šanse za takvu nebulozu, kojih 12 tisuća eura, kad za revizora košta 17 tisuća kuna....
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 08:43   #34
Ljudi, daj malo pripazite na iznošenje činjenica!! Ništa se još ne zna, a vi sa svojim nagađanjima i netočnim informacijama nepotrebno unosite nervozu. Nema potrebe za tim, sve će se znati na vrijeme.
Koliko sam ja shvatila, računovođe koje imaju potrebnu struku i iskustvo, ne vjerujem da će trebati neke posebne ispite i polaganja, nego vjerojatno "priučeni" računovođe.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 11:39   #35
Slažem se da ne treba baratati rekla-kazala informacijama kad nikakvog pravilnika ili posebnog zakona još nema.
Imamo samo ono što kaže novi Zakon o računovodstvu u čl. 7. st. 4

4) Ako poduzetnik povjeri obavljanje računovodstvenih poslova i funkcije računovodstva drugim pravnim ili fizičkim osobama one moraju biti licencirane za obavljanje tih poslova na temelju posebnog zakona. Poduzetnik ostaje u potpunosti odgovoran za povjerene poslove, kao i za nesmetano obavljanje nadzora od strane nadzornih tijela.

Prema ovome licenca će trebati onima koji će računovodstvene poslove obavljati za druge. Oni koji ne obavljaju te poslove za druge (zaposleni u firmi i za tu firmu rade), neće trebati licencu.

Ali trebamo sačekati taj posebni zakon, nema smisla nagađati.
Osim toga, stvari se do tad mogu pedeset puta promijeniti, rokovi produžiti i slično.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 18:21   #36
Slažem se, živi bili i vidili,

Mada je i ta formulacija glupa da samo vanjski računovođe moraju biti licencirani...po meni i oni unutar firmi bi trebali imati neke kvalifikacije...jer ono šta to znači da netko s npr.poljoprivrednom školom će raditi računovodstvene poslove unutar neke firme, nonsense...ali dobro, kako zakon kaže tako će i biti...amen.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 19:09   #37
Vjerujem da su polazili od pretpostavke da svaka firma koja zapošljava nekog za računovodstvene poslove vodi računa da zaposli kvalificiranu osobu i da nad tim aspektom ima kontrolu.

Ako firma nema svog računovođu, i traži vanjsku uslugu, onda ta firma nema kontrolu nad tim tko će te poslove za njega obavljati, netko kvalificiran ili netko kome se spuhnulo da je to cool i osnovao knjigovodstveni servis samo tako pa zaposlio svoga susjeda sestre kumu jer je cura završila ekonomsku pa valjda neki kuki zna.
A da ima u toj struci rada na crno - ima. Da ima onih koji ruše cijenu poštenim i stručnim servisima - ima.
Da ima onih koji misle da se niš nije mjenjalo još iz doba SDK - ima
I tu treba uvest reda, da se na tržištu probiju oni koji to i zaslužuju, koji ulažu u konstntnu edukaciju, seminare, stručne časopise, prate promjene.
Moda se napokon na tržištu uvede red i da prilika odgovornim knjig. servisima da napokon realno mogu naplatiti svoje usluge.

Radila sam 8 godina u knjig.servisu i čim sam ugrabila priliku, zbrisala sam od tamo. Nisam više mogla radit za kikiriki.
Možda je zato i moj post ovakav

vođenje knjiga na crno nitko živ ne kontrolira, što je žalosno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 23:18   #38
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Vjerujem da su polazili od pretpostavke da svaka firma koja zapošljava nekog za računovodstvene poslove vodi računa da zaposli kvalificiranu osobu i da nad tim aspektom ima kontrolu.

Ako firma nema svog računovođu, i traži vanjsku uslugu, onda ta firma nema kontrolu nad tim tko će te poslove za njega obavljati, netko kvalificiran ili netko kome se spuhnulo da je to cool i osnovao knjigovodstveni servis samo tako pa zaposlio svoga susjeda sestre kumu jer je cura završila ekonomsku pa valjda neki kuki zna.
A da ima u toj struci rada na crno - ima. Da ima onih koji ruše cijenu poštenim i stručnim servisima - ima.
Da ima onih koji misle da se niš nije mjenjalo još iz doba SDK - ima
I tu treba uvest reda, da se na tržištu probiju oni koji to i zaslužuju, koji ulažu u konstntnu edukaciju, seminare, stručne časopise, prate promjene.
Moda se napokon na tržištu uvede red i da prilika odgovornim knjig. servisima da napokon realno mogu naplatiti svoje usluge.

Radila sam 8 godina u knjig.servisu i čim sam ugrabila priliku, zbrisala sam od tamo. Nisam više mogla radit za kikiriki.
Možda je zato i moj post ovakav

vođenje knjiga na crno nitko živ ne kontrolira, što je žalosno.
U pravu si Gdje sada radiš pa da nije kikiriki hahahaha
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 09:00   #39
U jednoj proizvodnoj firmi , vodim samo tu firmu i to ne sama , a plaća duplo veća :klap:
Doduše, malo veća i odgovornost, al to je ok kad se plati.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 11:14   #40
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
U jednoj proizvodnoj firmi , vodim samo tu firmu i to ne sama , a plaća duplo veća :klap:
Doduše, malo veća i odgovornost, al to je ok kad se plati.
Super!
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.